نجات چهره: مستند کوتاهی که برنده اسکار شد

7

در اسکار ۸۴‌اُم، مستندی به نام «نجات چهره» Saving Face، به عنوان بهترین اسکار کوتاه انتخاب شد. این مستند را «دانیل جونگ» و «شارمین عبید چینوی» ساخته‌اند.

دانیل جونگ، مقیم کلرادو است، او در سال ۲۰۱۰ هم به خاطر مستندی که در مورد آخرین کارزار انتخاباتی فرماندار «بوث گاردنر»، نامزد اسکار شده بود، اما این بار او در بخش مستند کوتاه به خاطر مستندی به نام نجات چهره یا Saving Face نامزد شده بود.

این مستند در مورد یک جراح پلاستیک پاکستانی به نام دکتر محمد جواد است که زندگی‌اش را وقف بازسازی چهره زنانی می‌کند که قربانی اسیدپاشی شده‌اند.

توجه این مستندساز وقتی به موضوع این جراح جلب شد که از رسانه‌ها اخبار مربوط به اسیدپاشی به یک مدل به نام «کیتی پایپر» را منتشر کردند. این حادثه سه سال پیش روی داده بود، دکتر محمد جواد توانسته است، به تدریج، حالت طبیعی چهره را به این زن برگرداند، طوری که خانم پایپر، دکتر محمد جواد را قهرمان شخصی زندگی‌اش می‌داند.

آقای جونگ به این پزشک مراجعه کرد و در گفتگویی که با او داشت از او پرسید که آیا او از زنانی که در خاورمیانه و جنوب آسیا هم قربانی اسیدپاشی می‌شوند، خبر دارد یا نه؟ پاسخ محمد جواد، مثبت بود. او گفت که قصد دارد در سفری شش هفته‌ای به سرزمین مادری خود -پاکستان- برود تا زنانی که دچار این مصیبت شده‌اند، کمک کند، او به فیلمساز پیشنهاد کرد که با او همراه شود و مستندی در این مورد بسازد.

اما آقای جونگ نمی‌توانست به تنهایی و بدون داشتن یک همکار پاکستانی در کنار خود، از عهده این کار دشوار برآید، به همین خاطر با یکی از بهترین فیلمسازان پاکستانی به نام خانم «شارمین عبید چینوی» که پیش از این جایزه اِمی را هم برده بود، همراه شد. بدون تجربه او ساختن این مستند ممکن نبود و سوژه‌های فیلم در کنار او احساس راحتی بیشتری می‌کردند و بیشتر همکاری می‌کردند.

نجات چهره در مورد دو زن قربانی اسیدپاشی است که برای دستیابی به عدالت و بازیافتن سلامتی تلاش می‌کنند. دکتر محمد جواد می‌گوید: «آنها اینجا قهرمانان واقعی هستند، آنها بعد از حملات وحشتناکی که به آنها آسیب زده، از سوی جامعه طرد شده‌اند. من صرفا سعی می‌کنم که آنچه را خداوند ساخته است و با فعالیت‌های شیطانی انسان‌های دیگر نابود شده، بازیابی کنم.»

برنده شدن این مستند در اسکار ۸۴، موجی از شادی را در میان بخشی از پاکستانی‌ها برانگیحت و مقامات رسمی از جمله نخست وزیر پاکستان -سید یوسف گیلانی- هم این موفقیت را به خانم شارمین عبید تبریک گفتند. در تاریخ اسکار، این برای نخستین بار است که یک پاکستانی اسکار می‌گیرد.

دکتر محمد جواد که قصد دارد بنیادی برای انتقال مهارت‌هایش به جراحان محلی بنا کند، امیدوار است برنده شدن این مستنند، زمینه‌ساز آگهی و توجه مردم به این پدیده شوم شود.

مستند بازسازی چهره از شبکه HBO تا در تاریخ هشتم مارچ پخش خواهد شد ، فعلا در اینترنت نسخه کامل این مستند موجود نیست.

دکتر محمد جواد وبلاگ خوبی دارد که توصیه می‌کنم از آن بازدید کنید.

تریلر این مستند را می‌توانید در یوتیوب ببینید.

 
7 نظرات
 1. اشـکـان افشـــار می گوید

  حتما فیلمش دیدن دارد.

 2. مجید می گوید

  جایزه اسکار این کجا که درد یک عده رو و تلاش یک دکتر رو برای رفع اون به تصوی کشیده و جایزه اصغر فرهادی کجا که یک فیلم اونم برای جداشدن ساخته ! و یک جایزه با هدف کاملا سیاسی و ضد فرهنگی رو گرفته !
  کلاه خودتون رو قاضی کنید

  1. علیرضا می گوید

   در این که هدف آقای فرهادی کاملا سیاسی بوده مغرضانه برخورد کردید! نمی توان هدفشان را سیاسی دانست ولی انتقادی که می شه داشت اینه که این فیلم با همه زیبایی های فنی و داستانی اش به نوعی ناامیدی رو از فضای موجود بازتاب می ده که این موضوع واقعا جای گله داره. اگر هم بعضی جوایز داده شده به ایشان رنگ سیاسی داشته باشته به خاطر نوع نگاه غرب به ماست ولی اگه ما از دریچه خودمون بهش نگاه کنیم یک نقد اجتماعی بسیار تلخه که شاید تلخیش ما رو به خودمون بیاره.

  2. AMiR می گوید

   یعنی فکر میکنید جدایی و طلاق ، دروغگویی و آلزایمر و… موضوع سطحی ِ جامعه ما باهاش درگیر نیست ؟

 3. وانا می گوید

  آقای فرهادی فیلم سیاسی یا ضد فرهنگ نساخت بعضی وقایع غیرعادی تو ایران اونقدر باب شده که واسه ماها عادی شده و وقتی دو تا غیر ایرانی بهش توجه میکنن و کلی شاخ رو سرشون درمیاد که این ملت واقعاً این کارا براشون عادیه! میگیم ببین یارو ضد فرهنگه!
  دم این دکتر هم گرم!

 4. علی می گوید

  متاسفانه یاد نمی گیریم درست و با آگاهی صحبت کنیم ، جدایی نادر از سیمین در چه ژانر و سبکیست ؟ و فیلم نجات چهره در چه سبکیست؟ هر دو۲ آنها با هدفی خاص و در حد عالی ساخته شده اند که تونستند اسکار بگیرند ، در ایران خودمان هم مسایل اسیدپاشی داریم ، متاسفانه متاسفانه اگر همین فیلم هم در ایران ساخته میشد و اسکار می گرفت حرف هایی که برای ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین می زدند گفته می شد، ای کاش درست فکر با آگاهی درست فکر به دوراز جریانات سیاسی درست فکر به دور از غیرت و افرات زیاد مذهبی درست فکر و صحبت کنیم ، بیشتر از این که کوچک و بی ارزش کنیم بهتر است درست تقدیر و تحسین کنیم*

 5. شیما می گوید

  قطعا فیلم دیدنی باید باشد.باید به این آقای دکتر که بیش از دکتر بودن،انسان شریفی است،بسیار تبریک گفت.
  سلام و خوشحالم که باز اینجا هستم دکترجان
  موفق و شادباشیدهم شما وخانواده و هم خواهرعزیزتون
  پیشاپیش سال نو مبارک…
  امید که سالی سرشار از موفقیت همراه با سلامتی و عشق برایتان باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.