روایت رویدادهای روز با زبان مردم به یاری storify

1

با وبلاگ‌ها، توییتر، فیس‌بوک، یوتیوب یا سرویس‌های اشتراک عکسی مثل فلیکر یا اینستاگرام، مردم می‌توانند نظرات شخصی خودشان را در قالب نوشته یا عکس و ویدئو روایت کنند.

جلوه‌های «خبرگزاری مردم» یا «رونامه‌نگاری شهروندی» را پنج شش سالی است که به صورت مداوم می‌بینیم، این پدیده باعث شده است که انحصار رسانه‌های رسمی در انتشار اخبار از بین برود، طوری که گاه رسانه‌ها و نشریات باسابقه برای پوشش خبری کامل رویدادها و حادثه‌ها ناگزیر از نقل قول نظرات مردم در شبکه‌های اجتماعی یا خبرهای دست اول آنها هستند.

اما از آنجا که این «خبرگزاری مردم» به مانند یک نشریه یا خبرگزاری انسجام و مدیریت لازم را ندارد، وقتی به هر دلیل لازم باشد که به سرعت به شبکه‌های اجتماعی استناد کنیم، با دشواری مواجه می‌شویم، آخر چطور می‌شود، به سرعت توییت‌ها و نوشته‌های فیس‌بوکی و عکس‌ها و ویدئوها و مطالب وبلاگ‌ها را به سرعت مرور و مرتب کرد تا به صورت پاکیزه‌ای، چکیده نظرها و خبرهای مردم را به مخاطبان نشان داد؟

«خاویر دامان» و «برت هرمان» این مشکل را با تأسیس سایت جالبی به نام storify به کلی حل کرده‌اند.

نحوه کار با این سایت بسیار ساده است: عضو سایت می‌شوید، موضوعی را انتخاب می‌کنید و بعد با استفاده از امکانات سایت به سرعت در توییتر، فیس‌بوک، گوگل، فلیکر، اینستاگرام و یوتیوب جستجو می‌کنید و مطالبی در مورد موضوع انتخابی خود پیدا می‌کنید، آنها را گزینش و مرتب می‌کنید و طوری در کنار هم می‌چینید که تبدیل به یک مقاله خوب در مورد موضوع مورد نظر می‌شود.

سایت البته بوک‌مارکلت‌ای دارد که با کشیدن آن به قسمت بوک‌مارک مرورگر خود می‌توانید، در هر صفحه‌ای که باشید، به راحتی صفحه را اضافه کنید. البته سایت اپلیکیشن بسیار خوبی هم برای آی‌پد دارد.

سایت storify یکی از سایت‌های منتخب نشریه تایمز در سال ۲۰۱۱ هم بوده است.

خب! برای آزمایش سایت و همچنین آشنایی شما با نحوه کار storify ، تصمیم گرفتم که صفحه اسکار ۸۴ و جدایی نادر از سیمین در storify را درست کنم.

هر صفحه را به راحتی می‌توان با گرفتن کدی در وبلاگ یا سایت هم قرار داد:

 
1 نظر
  1. رضا می گوید

    با سلام و خسته نباشید سایت خیلی جالبیه یه جورایی مثل گوگل ویو هست اما کاش رئال تایم بود تا لحظه به لحظه آپدیت میشد اما اینجور هم میشه آرشیو مخصوص برای هر موضوع و مطلبی درست کرد تا به کاربران کمک کرد تا در مورد موضوعی خاص بیشتر بدونن .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.