تصاویری از شبکه عصبی زیبای مغز

6

شکل رسیدن راه‌ها یا نحوه طراحی مدارهای الکترونیک پیچیده، برای متخصصان راه‌سازی یا الکترونیک همیشه مهم بوده است.

خیابان‌های شهرهای مهم دنیا، به شیوه‌های متفاوتی طراحی شده‌اند، مثلا خیابان‌های شهرهای لندن با زوایای تندی همدیگر را قطع می‌کنند. در صورتی که خیابان‌های منهتن، به صورت شبکه‌ای هستند.

اما تصور می‌کنید مدارهای عصبی مغز که شخصیت و حافظه و عملکردهای ذهنی مختلف را باعث می‌شوند، چه شکلی می‌توانند داشته باشند؟ آیا مدارهای عصبی مغز درهم و آشفته هستند یا نظم خاصی دارند؟

بر اساس بررسی‌های تازه مدارهای عصبی مغز، نظم ویژه‌ای دارند، مدارهای عصبی در ورقه‌های خاصی از یک سوی مغز به سوی دیگر می‌روند و هیچگاه به صورت تند همدیگر را قطع نمی‌کنند، بلکه برای تغییر سمت و سو، به تدریج خمیدگی پیدا می‌کنند.

تحقیق مزبور، در بیمارستان ماساچوست، به رهبری َون وِدین انجام شده است، نتایج تحقیق باعث شگقتی شد، او از نظم ویژه مدارهای عصبی که بیشتر شبیه الیاف یک پارچه در هم تنیده هستند، تعجب کرد.

سالهاست که دانشمندان قادر به پیگیری جهت یک سلول عصبی خاص بوده‌اند، آنها این کار را با تزریق مواد شیمیایی به درون یک سلول انجام می‌دادند، این مواد شیمیایی در طول یک سلول عصبی انتشار پیدا می‌کردند و جهت حرکت زواید سلول‌های عصبی را نشان می‌دادند.

اما مشکلی که این کار داشت این بود که فقط در مغزهای مرده، قابل انجام بود و به علاوه نمی‌شد، تعداد زیادی از مدارهای عصبی مغز را با این شیوه، نقشه‌برداری کرد.

ون ودین برای برطرف کردن این مشکل از از MRI خاصی به نام MRI انتشاری استفاده کرد. در این نوع MRI، جریان آب در طول سلول‌های عصبی تشخیص داده می‌شود و بنابراین با آن می‌توان مدارهای عصبی مغز را آشکار کرد.

عکس شبکه عصبی مغز

با استفاده از این شیوه، ون ودین موفق شد که الیاف ماده سفید مغز را نقشه‌برداری کند. او علاوه بر مغز انسان، مغز چهار گونه مختلف از پستانداران نخستین را هم مطالعه کرد.

عکس شبکه عصبی مغز

در هنگام مطالعه، او درست مثل حرکت از یک شاهراه یا خیابان بزرگ، نخست راه‌های عصبی بزرگ را مشخص می‌کرد و بعد به راه‌های عصبی فرعی توجه می‌کرد.

عکس شبکه عصبی مغز

البته بعضی از دانشمندان منتقد این تحقیق هستند، آنها گرچه به زیبایی تصاویر به دست آمده اذعان دارند، اما معتقدند این تحقیق از لحاظ علمی به صورت بنیادی، به دانش ما اضافه نمی‌کند. آنها می‌گویند که MRI انتشاری، یک شیوه تصویربرداری غیرمستقیم است که در آن به شیوه ریاضی، محمتمل‌ترین سمت جهت‌گیری یک سلول نشان داده می‌شود و بنابراین گرچه این شیوه یک تصویر بزرگ از کل مدارهای ماده سفید مغز به دست می‌دهد، اما وضوح لازم را ندارد و نمی‌تواند بگوید که یک راه عصبی دقیقا از یک قسمت مغز به کجا منتهی می‌شود.

عکس شبکه عصبی مغز

عکس شبکه عصبی مغز

عکس شبکه عصبی مغز

عکس شبکه عصبی مغز

عکس شبکه عصبی مغز

منبع


 
6 نظرات
 1. مجتبی درویشی می گوید

  فوق العاده بود !

 2. mona می گوید

  اوووووووووف ف ف ف
  بی نظیر
  به به

 3. مهرداد می گوید

  در بهت حیرت دارم به سر می برم

 4. AGSHF می گوید

  سلام اقای مجیدی
  بهتر نیست به فکر این باشین تم سایت که برای موبایل هست رو عوضش کنین
  اخه ما چشامون کور شد تا دو تا عکس رو ببینیم
  خدا رو شکر از زوم هم خبری نیست تازه جملات فارسی رو هم باید پازل حل کنیم تا بتونیم بخونیم
  کلا روحمون رو اباد میکنه

 5. بهناز می گوید

  سلام. واقعا مطالب فوق العادن. بی نظیره. ممنون.
  خیلی به یاد گیریم کمک کردن. با اجازتون میزارمشون تو وبم البته با ذکر اسم سایتتون. ممنون
  یاعلی

 6. mil می گوید

  باسلام می خواستم از مطالبتون توی قاله خودم با ذکر منبع استفاده کنم ایا اجازه میدین با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.