تفنگی برای ساکت کردن آدم‌های پرحرف!

13

پژوهشگران ژاپنی تفنگی ساخته‌اند که با استفاده از آن از فاصله ۳۰ متری می‌توان جلوی حرف زدن یک نفر را گرفت!

بر اساس اظهارات محققان، هدف از ساخت این اسلحه دو چیز بوده است:
– در مکان‌هایی مثل کتابخانه که در آن رعایت سکوت لازم است با استفاده از این تفنگ می‌شود از جلوی حرف زدن مردم را گرفت.
– اما مثل بسیاری از اختراعات دیگر، کاربرد دیگری که این اسلحه می‌تواند پیدا کند، نگران‌کننده است، مثل ساکت کردن غیرمنصفانه یک سخنران یا مانع شدن از سؤال یک نفر در میان یک جمعیت.

محققان به دنبال راهی بودند که در ان جلوی آدم‌هایی که عادت دارند در مکالمات و مناظرات با صدای بلندتر یا پریدن در حرف دیگران، مانع ابراز نظر دیگران می‌شدند، بگیرند.

این تفنگ میکروفنی دارد که می‌تواند به صداهایی که از یک جهت خاص می‌آید، گوش کند، بعد از یک تأخیر ۰.۲ ثانیه‌ای، این تفنگ با پخش‌کننده صدایش، صدا را در همان جهت بازپخش می‌کند. این کار باعث فرایندی به نام «بازخورد شنوایی تأخیری» Delayed Auditory Feedback یا DAF در آدم پرحرف می‌شود و باعث می‌شود او نتواند به حرف زدنش ادامه بدهد.

شما ممکن است بازخورد شنوایی تأخیری را وقتی با پژواک صدا در تلفن یا اسکایپ روبرو می‌شوید، تجربه کرده باشید. این فرایند، اصلا ناراحتی فیزیکی برای آدم حراف ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است همان عدم توانایی حرف زدن باعث ایجاد استرس در وی شود.

حالا بیایید پیش خودمان تصور کنیم که این تفنگ ویژه چه کاربردهایی ممکن است پیدا کند: ممکن است در جریان یک نشست مبارزات انتخاباتی کسی پیدا شود و از این اسلحه استفاده کند و باعث اختلال در سخنرانی یک کاندید شود، ممکن است شخصی با این اسلحه جلوی حرف زدن جمعیتی را بگیرد یا ممکن است در جریان یک شوی تلویزیونی، مدیر برنامه‌های یک آدم مشهور با این اسلحه جلوی حرف زدن مدعوین یا آدمی را که ممکن است با سؤالی باعث ناراحت شدن آدم مشهور شود را بگیرد!

کورت ونه‌گات –نویسنده محبوب من- داستان کوتاهی با نام «هریسن برگرسن» دارد که نخستین بار در سال ۱۹۶۱ در یک مجله علمی تخیلی به چاپ شد، داستان در پادآرمانشهری می‌گذرد که در آن طبق قانون برای ایجاد برابری مطلق در آدم‌های ایالات متحده، آنهایی که هوش بیشتر از متوسط دارند مجبور هستند گوشی‌هایی روی گوششان بگذارند که در آنها ایجاد معلولیت ذهنی کند، حدودا هر ۲۰ ثانیه، فرستنده صداهای گوشخراشی می‌فرستد تا جلوی سوء استفاده غیرعادلانه‌ این آدم‌ها از مغزشان را بگیرد. به شیوه مشابه آدم‌های قوی از لحاظ جسمی باید وزنه‌های سنگین حمل کنند و آدم‌های زیبا باید ماسک‌هایی روی صورت بگذارند. (این داستان را در اینجا بخوانید.)

خواندن این خبر، آدم را به یاد همین داستان می‌اندازد و شاید نگرانمان کند، اما جای خوش‌وقتی است که این تفنگ فعلا جلوی ادای واژگان را می‌گیرد و همچنان می‌شود زیر آن اصوات را بر زبان جاری کرد به علاوه زبان ایما و اشاره هم باقی می‌ماند!

دور نیست زمانی که بدن همه انسان‌ها پر از تجهیزات الکترونیکی پیوندی شود. مثلا همین چند وقت پیش بود که شایعه عینک‌های واقعیت افزوده گوگل، در فضای اینترنت پیچید، پیش‌تر هم شاید خبر چشم مصنوعی را در «یک پزشک» خوانده باشید. حالا تصور کنید که شرکت بزرگ یا دولتی پیدا شود که بتواند روی این تجهیزات الکترونیکی جانبی، کنترل داشته باشد.

منبع


 
13 نظرات
 1. فرهاد می گوید

  عجیبه!!

 2. رضا می گوید

  سلام جالب بود . اما یه کارایش واسه مردها بیشتره وقتی خانم خونه پرحرفی میکنه و قر میزنه میشه ساکتش کرد ؟! کی به دست ما میرسه اونوقت؟ نیاز شدیدا

 3. محمدرضا می گوید

  کاش زودتر به بازار بیاید تا از دست خانم ها یک نفس راحتی بکشیم
  دور نمیبینم آن روزی را که هر مردی یکی از این تفنگ ها را مانند وسترن ها به کمرش بسته باشد

  1. فرشاد می گوید

   : ))
   منم یکی میخرم زود

 4. فرشاد می گوید

  ممنون از مطلب جالبتون 🙂
  از نظر فیزیکی و عملی با اثر DAF فقط میشه سیگنال ارتعاش صوتی رو در تنها یک نقطه حذف کرد. در سایر نقاط مسیر واصل بین تفنگ و مولد صوت (و حتی در تصویر Image ایجاد شده نسبت به منبع صوت، مشابه آینه و نور) این صدا با شدت‌های مختلف قابل شنیدن هست. (هرچه از نقطه برخورد موج منبع و موج تفنگ دورتر بشیم قابل شنیدن تر هست)
  فکر میکنم این تفنگ سیگنال رو در محدوده اطراف شنوایی فرد صحبت کننده به حذف نزدیک میکنه، در اون لحظه دیگران قادر به شنیدن صدای اون فرد (البته با توجه به فاصلشون از اون با شدت های مختلف) هستند ولی اینجا عکس‌العمل گوینده تاثیر گذاره، یعنی گوینده با دیدن کم شدن صدای خودش (صدایی که خودش میشنوه) دست از حرف زدن برمیداره.

 5. فاطمه می گوید

  این وسیله می تونه استفاده های خوبی داشته باشه ولی بیشتر از اون که مفید باشه موجب سوء استفاده قرار خواهد گرفت… فکر کنم همین الانش هم ما یه طورهایی همچین وسایلی داریم، وای به روزی که این وسایل همه گیر بشه… حالا با بالابالایی ها کاری ندارم اما تصور کن مثلا رئیس من که نمی گذاره حرف بزنیم یه دونه هم از این دستگاه ها داشته باشه….

 6. شاهین آزاد می گوید

  خیلی وقت پیش فیلمی دیده بودم (‌که الان اسمش یادم نیست) و توی اون یه دستگاهی بود که دقیقا با همین روش صدا‌ها رو خفه می‌کرد‌! توی اون فیلم از این دستگاه برای ایجاد انفجار بی‌صدا استفاده می‌شد‌. یعنی یه بمب می‌گذاشتن‌، بعد با این دستگاه هدف قرارش می‌دادن و بمب رو منفجر می‌کردن و صدایی نداشت‌!
  خیلی دستگاه ترسناکیه برای من 😀

 7. نیما می گوید

  واقعا جالب بود و البته نگران کننده
  مطمئنا بعدها اندازه اش کوچیک تر میشه و خطرناک تر

 8. آرش... می گوید

  یاد کتاب “سرزمین عجایب بیرحم و… ” از آقای موریکامی افتادم که پروفسور پیر قادر به حذف صدای افراد شده بود. خیلی جالبه. به شدت به این وسیله نیاز دارم. امیدوارم یه روزی دستگاهی تولید بشه که انسان بتونه اونو در محل زندگیش تعبیه کنه و یک سری فرکانس های صوتی رو برای اون تعریف کنه تا فیلتر کنه. این وسیله هم اگه به سایز مناسب برسه عالیه.ابزار به خودی خود بد نیست. گاهی رشد تکنولوژی از رشد فرهنگ و تمدن بشری پیشی میگیره و دردسر ساز میشه… . مرسی از این پست عالی

 9. امیر می گوید

  مطلب بسیار جالبی بود….ولی انگار من عین الله باقر زاده شدم..یا مطلب خیلی گنگ بود یا من خنگول تشریف دارم..چون هیچ چیز نفهمیدم…در مقیاس نظری فهمیدم که باید چیز جالب توجهی بوده باشد!
  منبع را هم که خواندم بیشتر گیج شدم…شاید هم ضعف ساختاری در پذیرش مفاهیم پیشرفته فیزیک باید دخیل در این نفهمیدن بوده باشد…

 10. حسن می گوید

  من یاد سایلزنیا (http://old.fantasy.ir/plugins/content/content.php?content.696) افتادم، هر چند اون کاربرد دوستانه تری داشت!

 11. سیدرضا می گوید

  سلام دستگاه جالبیه

 12. جستجو می گوید

  تو ایران واقعا نیاز داریم به این تکنولوژی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.