با افراد پرحرف چه کنیم؟

13

یک مکالمه خوب زمانی رخ می دهد که هر دو طرف به حرف همدیگر گوش داده و پاسخ دهند. در واقع زمانی که یکی از طرفین گفتگو به پرگویی می‌پردازد تعادل این ارتباط بهم می‌خورد. شاید شخصیت کارتونی Mr. Chatterbox را به یاد بیاورید. روزانه با افراد زیادی روبه‌رو می‌شویم که حتی در یک معاشرت و احوالپرسی ساده آن‌چنان در حرف زدن افراط می‌کنند که دنبال بهانه‌ای برای فرار می‌گردیم چه برسد به جلسه‌های کاری که گاه برای نمایش دانسته‌ها، آن‌قدر سخن به درازا می‌کشد که بحث اصلی دست‌نخورده باقی می‌ماند.


کمک به افراد پرگو که بیاموزند که ابتدا بشنوند و سپس پاسخ دهند همیشه آسان نیست. در طبقه‌بندی این افراد، گروهی این مشخصه خود را می‌دانند و شاید حتی به عنوان یک خصیصه مثبت سعی در حفظ آن دارند و گروهی ناخواسته در بحث‌ها پرگویی می‌کنند و شاید تنها دلیل این پرگویی آن است که نمی‌توانند منظور خود را در جملات موجز و کوتاه بیان کنند. بنابراین برای پوشاندن این ضعف بیشتر و بیشتر توضیح می‌دهند. اما در گفتگو با این افراد چه کنیم؟

قبل از آن که شروع به پرگویی کنند آن‌ها را متوقف کنید

اگر شما مخاطب خود را به عنوان فردی پرگو می‌شناسید، پیش از اتفاق افتادن یک مونولوگ طولانی از وقوع آن پیشگیری کنید. در صورت امکان به طور خلاصه مطلب خود را توضیح دهید و گفتگو را به سمتی هدایت کنید که او نیز احساس یا نظر خود را در خصوص مطلب مورد نظر خلاصه بیان کند. جان کلام را بگویید و جان کلام را طلب کنید تا نیازی به صحبت در خصوص اطلاعات تکمیلی و حواشی بحث نباشد.

پرسش‌ها نقش مهمی در مکالمه دارند و به شما این امکان را می‌دهند که گفتگو را در مسیر دلخواه‌تان نگهدارید. هنگامی که مخاطب شما از موضوع مورد بحث فاصله گرفت، با پرسیدن سوال مناسب می‌توانید مجدد قطار را به ریل بازگردانید. درنهایت اگر به اندازه کافی با هم راحت هستید به او یادآوری کنید که پرگویی می‌کند، شاید خودش متوجه این کار نباشد. با رعایت ادب برای او توضیح دهید که نیازی به گفتن بیشتر نیست و منظور او را درک کرده‌اید.

گوش دادن، درک کردن و وقفه‌های ظریف

اگر نتوانستید از ابتدا پرگویی را متوقف کنید یا در آن حد با مخاطب راحت نیستید تا در میان بحث تلاش کنید که روال را تغییر دهید، گوش دادن می‌تواند کمک کننده باشد البته گوش دادن کامل و موثر. گاهی در برخورد با افراد پرگو ما کم کم از محیط جدا می‌شویم و در ساحل رویایی خود قدم می‌زنیم. وانمود نکنید واقعا شنونده باشید. نادیده گرفتن آن‌ها موجب می‌شود که احساس کنند که باید بیشتر توضیح دهند تا شما منظورشان را درک کنید. با نشانه‌های کلامی، بصری تلاش کنید که نشان دهید که آن‌چه را که می‌خواستند انتقال دهند انتقال داده‌اند و شما نیز درک کرده‌اید.

not-listening

دایان بارت در روانشناسی امروز پیشنهاد می‌کند که در زمان و موقعیت مناسب به روشی مودبانه وقفه ایجاد کنید:

ممکن است مخاطب به شما بگوید «نه، من بیش از حد صحبت کردم، شما ادامه دهید» هرگز این اعتراف صادقانه را نادیده نگیرید و از این تعارف مودبانه استفاده کرده بحث را شما ادامه دهید. یا این که بگوید «اجازه بدهید صحبت را جمع بندی کرده و خاتمه دهم» پاسخ مناسب شما می‌تواند چیزی شبیه این باشد که من فکر کردم صحبت شما تمام شده است یا مثلا در واقع آن‌چه از صحبت شما فهمیدم این است که . . . . نکات اصلی و مثبتی را که شنیده‌اید، کوتاه توضیح دهید.

 در حقیقت قطع مکالمه طرف مقابل ذاتا کار مودبانه‌ای نیست اما گاهی اوقات تنها و بهترین گزینه است. اگر شما کار خود را درست انجام دهید و در واقع بتوانید نشان دهید که منظور مخاطب را درک کرده‌اید، نقطه نظرهای مشترکی دارید و جمله‌های او را به خاطر سپرده‌اید، می‌توانید حس همدلی ایجاد کنید که کمک می‌کند که آتش پرحرفی خاموش شود.

مخاطبانشان را حذف کنید

بعضی از افراد پرحرف تشنه توجه هستند و از این که مردم به حرف آن‌ها گوش می‌دهند لذت می‌برند زمانی که روش‌های قبلی پاسخ‌گو نبود نیاز است که او را از توجه دور کنید. کوارا راه حلی دارد که با این که تا حدی دور از ادب است اما می‌تواند موثر باشد. زمانی که در یک گروه هستید و می خواهید این جلب توجه و خودنمایی را متوقف کنید با یکی از اطرافیان خود که حس می‌کنید مثل شما به دنبال راه نجاتی است در خصوص موضوعی جدید شروع به صحبت کنید.

هیچ چیز مانند از دست دادن مخاطبان برای یک فرد پرگو ناراحتی ایجاد نمی‌کند. بنابراین شنونده او نباشید و سعی کنید با یکی از اطرافیان وارد گفت‌وگو شوید.

وقت شما ارزشمند است، همه و حتی خود شما باید به آن احترام بگذارید. زمانی که دریک مکالمه دو نفره هستید می توانید توضیح دهید که به واسطه انجام کاری متاسفانه مجبور هستید بروید و ادامه بحث را در فرصتی دیگر دنبال می‌کنید. استفاده از زبان بدن برای نشان دادن عجله برای رفتن می‌تواند موثر باشد. حتی پیش از شروع بحث در مواردی که از پرگویی طرف مقابل مطلع هستید می‌توانید محدودیت زمانی خود را برای مکالمه بیان کنید مثلا با این جمله که من ده دقیقه دیگر باید برای جلسه ای از شرکت خارج شوم به مخاطب می‌فهمانید که فرصت زیادی برای مکالمه ندارید.


البته همه افراد زمان‌هایی که ناراحت، عصبانی، شاد و یا هیجان‌زده هستند از لحاظ احساسی احتیاج دارند تا با کسی شریک شوند شاید شما تنها مخاطب و شنونده حرف‌‌های آن‌ها باشید. همزمان که تلاش می‌کنید پرحرفی آن‌ها را کنترل کنید مهربان و صبور باشید. نیاز به صحبت کردن و توضیح دادن ممکن است برای همه ما پیش بیاید.

منبع (+)

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت. پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند. اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

عکس‌های بی‌نظیر از آبشارهای رنگارنگ دریاچه‌های پلیتویس در کرواسی و مقایسه آنها با فصل یخ‌زده

نوشته: تاماس دومبورا توث من چهار سال پیش در فصل زمستان از دریاچه‌های پلیتویس بازدید کردم و از دنیای زیبا و یخ زده آنها با آبشارهای یخی و مناظر سفید عکس گرفتم. اخیراً دوباره به این دریاچه‌ها بازگشته‌ام تا از همان منظره خیره‌کننده عکس…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…

سلبریتی‌ها اگر کاری عادی داشتند – پاسخ‌های تصویری میدجرنی

چه می‌شد اگر یک هنرپیشه نامدار در سنی طلایی امکان جذب شدن در رشته بازیگری را پیدا نمی‌کرد یا بحرانی خانوادگی او را وادار به سال‌ها کار عادی می‌کرد. چه می‌شد اگر نخستین کسانی که تست بازیگری از او می‌گرفتند، به کلی مایوس و دلسردش می‌کردند.…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / منابع آزمون دولینگو / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

13 نظرات
 1. محمدرضا می گوید

  گوشی خود را برداشته
  چند لحظه با دقت به آن نگاه کنید
  با احساس شرمندگی بگویید حتما باید به این تماس پاسخ دهید
  سپس همانطور که با تلفن خود صحبت می کنید،
  اتاق،ساختمان،خیابان و شهر را به سرعت ترک کنید.

 2. سیم و کابل می گوید

  مرسی خیلی خوب بود . برای منی که در هفته با چند تا از این دست آدمها سر و کار دارم خیلی مفید بود 🙂

 3. میلاد می گوید

  بی اعتنایی فقط

 4. milad می گوید

  بدترین چیز اینه که با طرفی که حرف زیاد میزنه رودربایستی داشته باشی…
  مگه میشه از دستش خلاص شد..
  مجبوری گوش بدی… یا حداقل تظاهر به گوش دادن کنی

 5. مهرداد می گوید

  ببخشید.این Mr chatterbox کدوم شخصیت بود؟آیا این شخصیت دز مجموعه ای بوده که در ایران پخش شده و مخاطب ایرانی باهاش آشناست؟

  1. عاطفه می گوید

   واقعا مطالب عالی و مفید این سایت خواننده را جذب می کند فقط لطفا مطالب روانشناسی هم در این سایت مفید و عالی قرار دهید

 6. مریم می گوید

  ممنون. ولی این توصیه‌ها فقط در موارد کاری و اجتماعی بیشتر کاربرد داره. در مورد مادر یا مادر شوهری که زیاد حرف میزنه و باید زل بزنی تو چشاش چون گناه داره اگه دوهفته یکبار که می‌بینیش به حرفاش گوش ندی چی؟ اون زن خوبیه ولی همون دو هفته یکبارم که می‌بینمش خیلی حرف می‌زنه. دیوانه‌کننده. جالبه که بچه‌هاش هر کدوم میرن یه طرف و فقط من باید زل بزنم تو چاش و به حرفاش گوش بدم.

  1. حمیده می گوید

   مریم جان می دونم سخته ولی سعی کن یه مدت با توجه به حرف هاشون گوش بدی، شاید چیز جالبی که نظرت رو جلب کنه پیدا کردی تو حرفا. یا این که سعی کن ازین پرگویی به نفع خودت بهره برداری کنی: دستور غذایی که ایشون بلدن و شما نه، نکته های خونه داری، حتی حرفای خاله زنکی که بتونه به سوالاتت در مورد خانواده ی همسر پاسخ بده! بحث رو ببر به این سمت ها. خیلی کم پیش میاد آدما همه ی حرفاشون چرند محض باشه.

 7. مشایخ می گوید

  با سلام ممنون از مقاله شما
  به نطرم رسید که این نکته رو بگم
  یکی از آشنایان من که البته با او تعارف دارم
  بسیار پرحرف هست
  و من سعی می کنم شنونده باشم
  اما با این مواردی که گفتید نمی تونم
  با قاطعیت با ایشان روبرو شوم و با وجود این که بار ها خسته بودم
  مجبور شدم به ایشان سرا پا گوش باشم
  اگر ممکن است راه حلی مناسب تر برای من بفرمایید

 8. محمد مسعودنیا می گوید

  آخخ. در مورد همکار پرحرف چکار باید کرد؟
  همممه اینکارارو هم کردیم ولی جواب نمیده
  ی سره حرررف میزنه و انتظار داره جواب بدی و بش توجه کنی
  نمیزاره ی زره تمرکز باشه
  جوابشو بدی حرف میزنه
  محلش ندی حرف میزنه
  هر کااااری میکنم حرف میزنه

 9. یلدا می گوید

  من دیگه واقعا جونم به لبم رسیده. خوابگاهی هستم و توی اتاق دونفره گیر یه آدم پرحرف افتادم. هیچکدوم از این روشها جواب نمیده. بخدا زندگی کردن با یه همچین آدمی خیلی زجرآوره. خدایا نجاتم بده. دارم دق میکنم اعصابمو نابود کرده از بس که پرحرفه

 10. نازنین می گوید

  من‌ متاسفانه شخصی که می خوام باهاش وارد رابطه شم این مشخصه رو داره و نمی خوام ناراحتش کنم به هیچ وجه اما بعضی موقع ها واقعا کلافه میشم و متوجه میشم وسط حرفاش کاملا حواسم پرت شده واقعا نمیدونم چیکار کنم میشه کمکم کنین

 11. فاطمه می گوید

  ممنون از مطالبتون..
  استفاده کردیم..
  الان بهار ۹۹ هستش و ایام قرنطینه کرونا‌
  به علت بسته شدن مرز کشوری..‌ یه مهمون ناخونده داریم‌‌‌ که تا الان سه ماه و یک هفته اس که خونمونه و انشالله داره میره.. مشخصه اصلی ایشون پرحرفی هست.. پشت تلفن تو واتساپ با خانواده و اشنا.. اصلا هم رعایت اینکه داره اسایش ما بیگناهانی که تنها غلطمون داشتن خونه بزرگ و اروم بود.. رو به هم میزنه نداره.. هفته دوم حضورش دچار سردرد مداوم شدم و مجبور شدم بهش کم محلی و ببخشید البته ..بی احترامی… کنم تا بفهمه خیلی رو مخه.. اخه از مادرم بزرگتره… خلاصه حساب کار دستش اوند و رفت طبقه پایین‌‌ ‌.. اونجا هم به پرحرفی خود ادامه داد.. صداش هم همه جای خونه می پیچه.. خلاصه عذابی کشیدیم که مپرس..
  من خودم ادم پرحرفی بودم و مدتها بود دوست داشتم اهسته و شمرده حرف بزنم و سکوت داشته باشم..
  وجود این خانم و رفتار ازاردهنده اش‌برایم تمرین عملی شد که خودم رو بسازم و ادم باوقاری بشم..

  البته گهگاهی وقتی تحملم به سر میومد یه رفتار واکنشی تمد اعم ار ترک محل.. بستن در اتاق. کم صحبتی و کم محلی انجام داده ام و این باعث شرمندگی اون خانم ( البته عادتش ترک نشده ها) و اضطراب خودم هم شده..
  شااید کم تحملم و کم صبرم..
  اما خب همون یه روز و همون یه ساعت هم عمر انسان گوش ادم بیخود نیست که بخواد این همه چرت و پرت بشنوه و ارامش درونیش ازش گرفته بشه..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5