آیا گوگل، آتلانتیس را کشف کرده است؟!

12

آتلانتیس، در اسطوره‌های یونان، جزیره‌ای افسانه‌ای در آن سوی ستون‌های هرکول در اقیانوس اطلس است.

حدود ۳۵۰ سال قبل از میلاد مسیح، افلاطون در رساله‌ای تیمائوس (Timaeus) چنین نوشت : «۱۲ هزار سال پیش از این، جزیره‌ای بوده‌ است بزرگ، با تمدنی ستایش‌انگیز موسوم به آتلانتیس که…». وی در جای دیگری نوشت: «آتلانتها افزون بر ۲۰ میلیون نفر بودند که در جزیره‌ای خوش آب وهوا به وسعت ۱۵۴ هزار مایل مربع زندگی می‌کردند. در جنگل‌های انبوه آتلانتیس انواع جانوران بزرگ و کوچک می‌زیستند و شهرهای آباد آن با ساختمان‌های عظیم با شکل هرم درخشش نور بود و مرمر …» «در قاره آتلانتیس شهرها به شکلی هندسی و زیبا ساخته شده بودند و کانال‌های آب که همچون رگ‌ها در بدن به هر سو امتداد داشتند، مزرعه‌ها و باغ‌ها را سیراب می‌کردند . اساس فرهنگ و تمدن این مردمان سعادتمند همانا برادری و صفات عالی انسانی بود. اما چون قدرت ایشان روز افزون شد به تدریج شروع به دست درازی به دیگر سرزمین‌ها کردند، روح احساس و کمک در آنها دیگر از بین رفته بود، آنها اعتقاد و ایمان خود را از دست داده بودند. آنها با سپاهیانی بی شمار قصد فتح آتن و سرزمین‌های شرق را داشتند . اما زئوس طوفانی بر انها نازل کرد . مجازاتی که به هیچ وجه قابل تصور نبود، طوفان سبب زمین لرزه و سیل‌های بزرگی شد که به مدت یک شبانه روز به شدت ادامه داشت وقتی دریا جزیره آتلانتیس را به زیر خود فرو برد و ناپدید گشت»

آتلانتیس را بسیاری آرمانشهری است ساخته و پرداخته خیال می‌دانند، اما بعضی هم وجود آن را جدی گرفته‌اند و در طی سالیان دراز به دنبال رد پای آن بوده‌اند.

چند روز پیش یک مهندس هوانوردی انگلیسی، در حال گشت و گذار زمین با نسخه جدید نرم‌افزار Google earth بود. در این نسخه جدید، می‌توان علاوه بر سطح زمین، مناظر و عکس‌هایی از زیر دریا و بستر دریاها و اقیانوس‌ها دید. مهندس انگلیسی در ۶۲۰ مایلی شمال غربی آفریقا در نزدیکی جزایر قناری، متوجه شبکه‌ای از خطوط در بستر دریا شد. تصویر، بسیار شبیه عکس هوایی از یک شهر بود. از آنجا که محل این عکس، ‌درست منطبق با جایی است که آن را محتمل‌ترین محل آتلانتیس گمشده می‌دانند، این خبر در رسانه‌های مختلف منتشر شد که گوگل ارث، آتلانتیس را یافته است!


View Larger Map

گوگل خیلی زود به این خبر واکنش نشان داد و در یک بیانیه رسمی آن را رد کرد: خطوطی که در این قسمت در بستر اقیانوس اطلس دیده می‌شوند، چیزی جز آرتیفکت نیستند. در واقع گوگل با کنار هم چیدن اطلاعات سونار کف دریا که از قایق‌های تحقیقات زمین‌شناسی مختلف به دست آمده بود، کف اقیانوس را تصویرسازی می‌کند. خطوطی که هم در این قسمت دیده می‌شوند، محل‌های تلاقی دسته های مختلف اطلاعات هستند.

درست است که گوگل ارث نتوانسته آتلانتیس را پیدا کند، اما پیش از این توانسته کشفیات هیجان‌انگیزی انجام دهد. سال ۲۰۰۵، یک مهندس برنامه‌نویس ایتالیایی، توانست به صورت تصادفی بقایای یک بنای باستانی را در ایتالیا کشف کند. او بعد از اینکه بقایای عمارت را در گوگل ارث دید، باستان‌شناسان را خبر کرد و آنها موفق شدند بنایی را که طبق برآوردها، پیش از میلاد مسیح ساخت شده بود، بیابند.

در مورد دیگر، زیست‌شناسان و پرنده‌شناسان توانستند با گوگل ارث، جنگل بکری را در موزامبیک بیابند که پیش از ان فقط روستاییان محلی از وجود آن آگاه بودند. آنها توانستند گونه‌های جانوری کشف نشده‌ای را در این جنگل، کشف و ثبت کنند.

منابع: ویکی‌پدیا، بی‌بی‌سی، rbgkew، sciencedaily، telegraph

   
12 نظرات
 1. یادگیری الکترونیکی می گوید

  تروریست ها هم از گوگل ارث خیلی استفاده می کنند چون راحت می شه ازش مختصات یک جایی رو درآورد و یا برای پرتاب موشک ازش استفاده کرد

 2. پارسیان لینک باکس می گوید

  جناب دکتر سلام :
  ما با راهنمائیهای شما یک لینک باکس هوشمند ساختیم
  اکر بازدید کنید خوشحال می شویم
  و ممنون می شوم اگر ما را لینک بدهید

 3. آراز می گوید

  جالبه، اما چرا گوگل همچین برخوردی سختی داشته با این موضوع؟ می تونست موضوع رو رد نکنه، با این کار کاربران Google Earth هم بیشتر می شدند!

 4. یومی می گوید

  من با آرتیفکت آشنایی ندارم، به چه معنی است؟

  خطوطی که در این قسمت در بستر اقیانوس اطلس دیده می‌شوند، چیزی جز آرتیفکت نیستند.

 5. حسین می گوید

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام
  مطلب جالب بود / موفق باشید.

 6. […] آیا گوگل، آتلانتیس را کشف کرده است؟! […]

 7. مهدی می گوید

  این گوگل ارث یه معجزه برای همه دنیاست

 8. سیامک می گوید

  سلام
  مطمئن باشید گاهی اوقات که حوادث یا پدیده اینچنین رخ میدهد ان شرکتها تحت فشار قرار میگیرند تا موضوع را انکار کنند هزاران مورد مثل این وجود دارد مانندufoسازمانهایی مانندosirکه مرکز تحقیقات خارقالعاده هست ازاینگونه مراکز است که در مورد ناشناخته های جهان به نتایج جالبی رست یافته است.

 9. amin می گوید

  من تیتر رو که خوندم فکر کردم گوگل کشفش کرده اما وقتی مقاله رو تا آخر خوندم دیدم سرکار بودم !!

 10. ALIARMIN می گوید

  سلام ممنون که مطالبی اینچنین رو بیان میکنیدولی حیف که همش باتردیدوشکه ومعلوم نیست کدوم درست وکدوم غلطه همش برپایه حدس وگمانه ومتاسفانه پایه واساس علمی درستی نداره.

 11. امير علي می گوید

  سلام مطالبتون خیلی خوب بود.
  امیدوارم که این جزیره آتلانتیس پیدا بشه.
  من خیلی جزایر ناشناخته خوشم میاد.

 12. mady می گوید

  چرا راجه به شهرسازی و معماری آتلانتیس چیزی نیاوردین؟
  اگه راجه بهش مطلبی داشتین خوشحال میشم,اگه ارائه بدین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.