در نامه لری پیج آشکار شد: هفت عدد و رقم جالب در مورد گوگل

9

لری پیج، یک سال است که ریاست گوگل را برعهده گرفته است، او به مناسبت یک سالگی ریاست‌اش، نامه‌ای به سرمایه‌گذاران گوگل نوشته است که حاوی اعداد و ارقام جالبی در مورد گوگل است:

– هر روز ۸۵۰ هزار دستگاه مبتنی بر اندروید فعال می‌شوند، ۵۵ تولیدکننده مختلف این کار را انجام می‌دهند و این دستگاه‌ها را در ۳۰۰ شبکه مخابراتی فعال می‌کنند.

– مرورگر اینترنتی کروم، ۲۰۰ میلیون کاربر دارد.

– جی‌میل در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد و حالا ۳۵۰ میلیون کاربر دارد.

۸۰۰ میلیون کاربر هر ماه از ویدئوهای یوتیوب بازدید می‌کنند و هر دقیقه یک ساعت ویدئو در این سایت آپلود می‌شود.

– در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱، آگهی‌های موبایل گوگل، درآمدی ۲.۵ میلیارد دلاری نصیب گوگل کردند که نسبت به زمان مشابه سال قبل، دو نیم برابر بیشتر بود.

– از زمانی که سیستم آگهی Adsense گوگل به راه افتاد، یک دهه می‌گذرد و در این مدت گوگل ۳۰ میلیارد دلار به تولیدکنندگان آنلاین محتوا پرداخته است.

– سرویس ترجمه گوگل، هشت‌ساله است و در حال حاصر اجازه ترجمه ۶۴ زبان مختلف را به هم می‌دهد، به صورت دقیق این سرویس می‌تواند عمل ترجمه متقابل را بین ۴۰۳۲ جفت زبان مختلف انجام بدهد.

لری پیج

چیزی که در این نامه به صورت دقیق مشخص نبود، موفقیت‌های گوگل در این بازه زمانی یک ساله بود، پیچ در این یک ساله بر اجتماعی کردن گوگل تمرکز زیاد داشت و سعی کرد که با کار روی محصولات کار، کارهای گوگل را بهینه کند. پس جای تعجب نیست که در نامه‌اش به خاتمه دادن کار ۳۰ محصول گوگل، اشاره شده باشد.

تحت رهبری پیج، تا به حال گوگل پلاس در ۱۲۰ محصول دیگر مثلا جستجوی گوگل، یوتیوب و اندروید ادغام شده است و در حال حاضر بیشتر از صد میلیون نفر در گوگل پلاس فعالند.

البته ما فراموش نمی‌کنیم که در زمان رهبری پیج بر گوگل، چه بر سر گوگل ریدر محبوب ما آمد!

متن کامل نامه پیچ را می‌توایند در اینجا بخوانید.

 
9 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  خدا ازش نگذره.

 2. Behnam می گوید

  ببین پول،تجارت،اقتصاد و سیاست چه کرده که دو دوست قدیمی که با هم گوگل را افتتاح کردند (اشمیت و پیج) حالا اینقدر با هم دشمن شدن که اشمیت گذاشت رفت…واقعا ارزش داره؟

 3. زهير می گوید

  دکتر جان آخرش داغ دل ما رو تازه کردى! هنوز جایگزین مناسبى براى ریدر پیدا نشده که بتونیم ازش استفاده کنیم؟

 4. مجتبی درویشی می گوید

  گوووووودر :-< 😀

 5. امید مصدق می گوید

  در آخر این مطلب نوشته شده که “تحت رهبری پیج، تا به حال — گوگل پلاس در ۱۲۰ محصول دیگر مثلا جستجوی گوگل، یوتیوب و اندروید ادغام شده است — و در حال حاضر بیشتر از صد میلیون نفر در گوگل پلاس فعالند. ”

  موسسین گوگل یعنی پیج و برین و حتی زاکربرگ از فیسبوک گفته اند که از استیو جابز چیزهای زیادی یاد گرفته اند. حتی چندین بار خودشان به سراغ جابز رفته و از مشاوره خواسته اند.
  موضوع بالا در ارتباط با متنی می باشد در کتاب زندگینامه استیو جابز نوشته والتر آیزاکسن است.:

  لَری پِیج،
  یکی از دو مؤسسِ گوگل، که سه خیابان آ نطرف تر از جابز زندگی می کرد. پِیج داشت زمینه ی پس قدرت از اِریک اشمیت را فراهم می آورد. خوب بلد بود که چطور چاپلوسیِ جابز را بکند.
  درخواست کرد که اگر ممکن است، بیاید و برای بدل شدن به یک مدیرعاملِ خوب، نصایحِ او را بشنود.
  جابز هنوز از دستِ گوگل عصبانی بود. (بخاطر اتهام جابز به گوگل در ارتباط با سرقت اندروید از اپل. جابز می گفت هنگامی که اریک اشمیت جزء هیت مدیره اپل بوده در جریان کار اپل بوده و وقتی به گوگل رفته اندروید را . . . ).
  خودش می گفت : اولین فکرم این بود که – ” برو گمشو ”
  ولی بعد یادم آمد که در جوانی همه به من کمک می کردند، از بیل هیولیت گرفته تا آن آقایِ شاغل در HP که پایینِ خیابان مان بود. پس زنگش زدم و گفتم: چرا که نه . پِیج آمد، در اتاق نشیمنِ خانه ی جابز نشست،و به ایده های او برای ساخت محصولاتِ عالی و شرکتها ی ماندگارگوش کرد.
  جابز آن روز را خوب به خاطر می آورْد:

  خیلی راجع به تمرکز صحبت کردیم، و همینطور راجع به انتخابِ افراد. اینکه چطور افرادِ قابل اعتماد را شناسایی کند و تیمی از معاونینِ قابلِ اتکا بسازد. راجع به حذف ها و ممانعت هایی که ناچار از انجام شان بود تا شرکتش را از وادادِگی یا انباشته شدن از بازیکن های درجه دو، حفاظت کند.
  . بحثِ اصلیِ من تمرکز بود. تعیینِ این که گوگل می خواهد در دورانِ بلوغِ خود چگونه باشد. همه چیز را پیشِ چشمش آوردم. بعد گفتم: “کدام پنج محصول هستند که می خواهی روی آنها متمرکز شوی؟ باقی را دور بریز، چون گوگل را غرق و بدل به مایکروسافتی دیگر می کنند و
  محصولاتی بیرون می دهید که مؤثرند، ولی عالی نیستند.” سعی کردم تا جای ممکن مفید باشم.
  این کار را با افراد دیگری مثل مارک زاکربرگ ادامه خواهم داد. می خواهم بخشی از وقت باقی مانده ی زندگی ام را این گونه صرف کنم. می توانم به نسلِ بعدی کمک کنم تا دودمانِ شرکت های معظمِ اینجا را به یاد آورند و بیاموزند که چطور مسیرِ آنها را ادامه دهند. این دره ( منظوره دره سیلیکون، ناحیه جغرافیایی قطب شرکتهای فناوری )
  خیلی مرا پشتیبانی کرده. باید به بهترین نحو جبران کنم.

 6. مسعود زمانی می گوید

  پروسه تاثیرگذاری مدیریتی در شرکتهای بزرگ معمولاً بیشتر از یکی دو سال طول میکشه… با توجه به سیاست‌های متناقض و سعی و خطایی لری پیج بخصوص در حوزه گوگل ریدر و گوگل پلاس، من مطمئنم بزودی همه حسرت اشمیت را خواهند خورد…

 7. پسعود می گوید

  سلام
  هر ثانیه یک ساعت ویدیو در یوتیوب آپلود می شود، نه هر دقیقه.
  لطفا اصلاح فرمایید.

 8. محسن می گوید

  البته نباید هم اشاره ای به این یک ساله و شبکه اجتماعیش یعنی گوگل پلاس بکنه. چون با اون همه سرمایه ای که برای پلاس گذاشتن واقعا یک شکست برای گوگل بود و اصلا نتونست خطری برای فیس بوک ایجاد کنه. این هم یکی از مواردش:
  http://weblogina.com/news/users-are-spending-just-3-minutes-per-month-on-google-plus/

 9. میر توحید رضوی می گوید

  بخند، دنیا تو دستته، من هم بودم اینطوری لبخند میزدم و به کارهام افتخار می‌کردم. خسته نباشی عمو لری 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.