چگونه استاد ۶۸ ساله ادبیات کلاسیک، به ناگاه در اینترنت مشهور شد!

6

در زمانه‌ای که روز به روز از تعداد استادها و معلم‌های که در یک کلام می‌توان آنها را خیلی راحت «باحال» یا cool نامید، کاسته می‌شود، «تام وینتر» یک استثناء است.

تا همین پنج‌شنبه هفته قبل، این استاد دانشگاه مطالعات مذهبی و ادبیات کلاسیک دانشگاه نبراسکا-لینکلن را فقط دانشجویانش می‌شناختند و بس. اما در این روز خاص اوضاع عوض شد:

او وقتی از سر کلاسش در مورد افعال ماضی و مجهول لاتین برمی‌گشت، اسکیت‌اش را برداشت تا در یک عصر خوش بهاری، سواری‌ای داشته باشد. کسی از او عکس گرفت و عکس او وارد سایت خبردهی اجتماعی Reddit.com شد، در اینجا بود که کاربران شروع به گذاشتن کامنت‌های فراوان و متنوع کردند و خاطرات خود را یه یاد آوردند و با گذاشتن زیرنویس‌هایی در زیر عکس، در مورد این استاد اظهار نظر کردند. سرانجام خود «تام وینتر» هم از موضوع مطلع شد.

در حال حاضر ۱۳۲۳ کامنت پای این عکس گذاشته شده است و این عکس بیش از ۸۷۰ هزار بار تنها در سایت Imgur.com دیده شده است و بیشتر از هزار نفر عکس را لایک زده‌اند. (+)

تام وینتر

این استاد ادبیات کلاسیک یونانی و انگلیسی، شامل اسطوره‌شناسی، جنگ‌ها و رمان‌های باستانی درس می‌دهد، اما دوره درسی مورد علاقه او دانش و فناوری در روزگار باستان است. او از سال ۱۹۷۰ مشغول تدریس شده است و در این مدت هر روز صبح‌ها ۷ کیلومتر دوچرخه‌سواری می‌کند، در خود دانشگاه برای جابجایی راحت او از یک تخته اسکیت جمع و جور استفاده می‌کند.

تام وینتر از سال ۱۹۷۵، با دوچرخه به دانشگاه می‌رود و از ۱۵ سال پیش هم از اسکیت استفاده می‌کند. او می‌گوید که حس و حال ۱۹ ساله‌ها را دارد، اما مفاصلش برای یک آدم ۶۸ ساله است.

یکی از همکاران او می‌گوید دیدن استادش که با اسکیت در دانشگاه حرکت می‌کند، شگفت‌انگیز است، این دو زمانی با هم سیگار می‌کشیدند، اما مدتی است که وینتر سیگار را ترک کرده است.

روز جمعه، بر شهرت آنلاین تام وینتر افزوده شد، چرا که در این زمان سایت BuzzFeed او را در صدر فهرست ۳۰ معلم برتر تاریخ قرار داد! بد نیست این فهرست را ببینید.


با یاری اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، در این ساله بارها شده که شهرت‌های یک‌شبه به دست آمده‌اند، برخی از این شهرت‌ها فقط چند روز دوام آورده‌اند، برخی هم مثل «سوزان بویل» کاملا موفق شده‌اند، در هر حال چیزی که در تداوم شهرت محبوب بوده است، گوهر درونی افراد بوده است.

حالا که صحبت از استادها شد، باید بگویم که استادهایی را هم سرغ داریم که با اینترنت یا بی‌اینترنت و بدون نیاز به هرگونه کار جانبی cool هستند. برای نمونه:

استاد شفیعی کدکنی

منابع: + و +

 
6 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  باید به غنای فرهنگی مردم آمریکا آفرین گفت
  چنین حرکتی اگه از استادهای دانشگاه‌های ایران سر میزد، نه تنها استاد مربوطه امنیت شغلیش به خطر میفتاد، بلکه تا مدت‌ها سوژه خنده در اینترنت و شبکه‌های مجازی میشد!

  1. نیما می گوید

   موافقم صد درد صد

   1. دکتر کتابفروش می گوید

    من تاید شما رو تایید می کنم!

 2. اشکان افشار می گوید

  واقعا این پست برایم جالب بود چون بالاخره فهمیدم که این استاد آقای «کدکنی» هستند و ما بی‌خبر بودیم.

 3. ماهان می گوید

  کاش ما هم این افتخار داشتیم که سر کلاس این استاد عالی قدر بودیم از این استادها خیلی کم پیدا میشه یک پزشک منو یاد این شعر استاد انداختید که تازه هم بهار امده
  هان ای بهار خسته که از راههای دور صدای پای تو می ایدم به گوش …

 4. مهدی احمدزاده می گوید

  عکسی که گذاشتید استاد شفیعی کدکنی هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.