استن لی، بزرگمرد دنیای کامیک‌ها درگذشت – آثار زیبای هنرمندان برای گرامیداشت یاد او

1

دیروز -۱۲ نوامبر- یکی از مشهورترین نویسندگان و تهیه‌کنندگان کامیک‌بوک‌ها یعنی استن لی درگذشت. «مرد عنکبوتی»، «پلنگ سیاه»، «هالک شگفت انگیز» و «مردان اکس»، «مرد آهنی» و «اونجرز» زاده ذهن خلاق «استن لی» هستند.

میراث او برای همیشه جاودان خواهد ماند. به مناسبت درگذشت او بسیاری از مشاهیر و بزرگان ابراز نظر کرده‌اند، از جمله کریس ایوانس و رابرت داونی جی آر.

استن لی در سال ۱۹۲۲ در یک خانواده مهاجر یهودی اهل رومانی  با نام «استنلی لیبر» در نیویورک متولد شد.

او در جوانی شروع به کار در بخش داستان های مصور (کمیک) نشریات “تایملی” کرد، مجموعه‌ای که بعدا تبدیل به “مارول کمیکس” شد. او در ۱۸ سالگی در آن نشریه ویراستار داستان‌های مصور شد.

او سال‌ها داستان‌های مصور ساده عمدتا با موضوع جنایی، ترسناک و وسترن برای خوانندگان جوان تولید می‌کرد.

لی در سن ۴۰ سالگی تصمیم گرفت این حرفه را کنار بگذارد. اما همسرش جوئن او را تشویق کرد در آخرین اثرش شخصیت‌هایی که همیشه آرزویشان را داشت خلق کند.

او و جک کربی در سال ۱۹۶۱ “چهار موجود شگفت انگیز” را خلق کردند. همان سال نشریات “تایملی” به “مارول” تغییر نام داد، زمانی که عصر طلایی کتاب‌های مصور موسوم به کامیک شروع شده بود.

بسیاری از شخصیت های آفریده شرکت “مارول” در دوران خود عرف‌شکن بودند. از جمله “بلک پنتر” (پلنگ سیاه) اولین ابرقهرمان سیاهپوست بود که در آمریکا مطرح می‌شد.

این نویسنده با پیوند دادن داستان‌های متفاوت و درگیر کردن شخصیت‌های این داستان‌ها در دنیای ابرقهرمانی مارول چهره فرهنگ عامه غرب را تغییر داد و دنیای ابرقهرمانی مارول را به یکی از محبوب‌ترین سوژه‌های سینما و تلویزیون تبدیل کرد. در دنیای او مرزی وجود نداشت و شخصیت‌های هر داستان به راحتی به دنیای دیگر قهرمان‌ها وارد می‌شدند.

استن لی در سال ۱۹۷۱ از شرکت مارول بازنشسته شد.

اما در اینجا می‌خواهیم یک سری آثار دیداری زیبا در بزرگداشت استن لی را با هم مرور کنیم:

استن لی

   
1 نظر
  1. فاطمه می گوید

    اونی که ازش یک مداد باقی میمونه خیلی خوبه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.