تشخیص عفونت گوش با گوشی موبایل

1

بسیار پیش آمده که پدر و مادرها شب‌ها ناگهان به خاطر درد شدید و بیقراری فرزندانشان مجبور شده‌اند شبانه به مطب‌ها مراجعه کنند، اصولا خصلت عفونت گوش میانی (اوتیت مدیا) همین مردم‌آزاری  است! در آمریکا سالانه ۳۰ میلیون ویزیت توسط متخصصان اطفال، تنها به علت همین عفونت گوش صورت می‌گیرد.

اما به تازگی استارت‌آپی به نام CellScope ابزاری ساخته است که می‌تواند از این مراجعات پرزحمت جلوگیری کند. این ابزاری به یک آی‌فون متصل می‌شود و منظره داخل گوش را با بزرگ‌نمایی ده‌برابر ثبت می‌کند، کاربران این عکس را در سایت این شرکت آپلود می‌کنند و علایم فرزند خودشان را هم ذکر می‌کنند، بعد از آن پزشکان از راه دور با نگاه کردن به این تصاویر می‌توانند بیماری را تشخیص بدهند.

به تازگی یک شرکت سرمایه‌گذاری یک میلیون دلار به CellScope برای تکمیل این طرح کمک کرده است.

این ابزار جدید در راستای روندی است که این چند ساله شاهد آن بوده‌ایم، روندی که در آن بیماران و افراد عادی می‌توانند میزان ورزش، مصرف کالری و آمادگی بدنی خود را با گوشی موبایل ارزیابی کنند، قند خونشان را اندازه‌گیری کنند و وارد اپلیکیشن‌ها کنند و حتی مالاریا را هم با استفاده از ابزارهای جانبی متصل به موبایل تشخیص بدهند!

تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۱۶، اپلیکیشن‌های مرتبط با سلامت ۱۴۲ میلیون بار دانلود شوند.

شالوده فناوری‌ای که CellScope از آن استفاده می‌کند، اولین بار در «برکلی» پایه گذاشته شد، جایی که گروه تحقیقاتی استاد مهندسی زیستی -دانیل فلچر- یک میکروسکوپ قابل اتصال به موبایل ساخت که می‌توانست بیماری سل را تشخیص بدهد. کاربرد این وسیله در کشورهای در حال توسعه بسیار ارزشمند بود.

CellScope در پی آن است که به کار خود ادامه بدهد و در آینده یک وسیله عکسبرداری از پوست -درماتوسکوپ- هم بسازد. بعد از عفونت گوش، راش‌های پوستی دومین علت مراجعه به متخصصان اطفال هستند.

منبع

   
1 نظر
  1. میلاد طهرانی می گوید

    خیلی می تونه کمک بزرگی باشه.به شخصه خدا می دونه چقدر پدر و مادرم شب ها برای من بی خوابی کشیدند و مسلما همه ی پدر ها و مادر ها.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.