بانوی آیکون‌ساز اپل

12

سال‌های زیادی است که آنچنان به استفاده از رابط گرافیکی پی‌سی‌ها، لپ‌تاپ‌ها، گوشی‌ها و تبلت‌ها خو کرده‌ایم که این نوع رابط گرافیکی به نظرمان کاملا بدیهی و طبیعی می‌آید و تاریخ را فراموش می‌کنیم و فکر نمی‌کنیم که تا پیش از سال 1984، شیوه تعامل ما با کامپیوترها بسیار متفاوت از امروز بود:

گرافیک

اما ما چگونه از آنجا به رابط‌های گرافیکی نوینی مثل آنچه در ‌آی‌پد می‌بینیم، رسیدیم؟

ipad

مک اولین کامپیوتری نبود که یک دسکتاپ مجازی با فایل‌ها و فولدرها را جایگزین خطوط فرمان و مکان‌نماهای چشمک‌زن کرد، شالوده اصلی رابط کاربری‌ای که در آن آیکون‌ها، ماوس و گرافیک مفهوم داشته باشد، توسط «داگلاس سی انجلبارت» از مؤسسه تحقیقاتی استنفورد بنا نهاده شد.

داگلاس سی انجلبارت

روز 9 دسامبر سال 1968، روزی مهم در تاریخ کامپیوتر است، در این روز انجلبارت و 17 پژوهشگر دیگر، در طی یک نمایش ویدئویی 90 دقیقه‌ای در سانسفرانسیسکو، حاصل شش سال کار خود را ارائه کردند، هزار دانشمند حرفه‌ای علوم کامپیوتر شاهد این نمایش بودند.

انجلبارت، در سال 1963 پروتایپ ماوس را با همکاری «بیل انگلیش» ساخته بود، البته در سال 1952، در جریان یک پروژه سری نظامی هم نمونه اولیه‌ای از ماوس، توسط فرد لانگ‌استاف و کانیون تایلور ساخته شده بود، اما به خاطر ماهیت مخفیانه برنامه، این اختراع، ثبت نشده بود. تا اینکه انگلبارت، 11 سال بعد به صورت مستقل، مجددا  پروتایپ ماوس را ساخت.

انجلبارت در سال 1968، در نمایشی که در بالا به آن اشاره کردم، علاوه بر کاربرد ماوس، یک سری فناوری و مفاهیم انقلابی دیگر را هم معرفی کرد، چیزهایی مثل کنفرانس ویدئویی یا تله‌کنفرانس، فرامتن یا هایپرتکست، ویرایشگر متنی، هایپرمدیا، آدرس‌دهی شی‌ءگرا، لینک‌دهی پویا به فایل‌ها، ویرایش بی‌درنگ مشارکتی و…

چیزهایی که او در این نمایش ویدئویی، ارائه کرد، آنقدر مهم بودند که سال‌ها بعد یک روزنامه‌نگار به نام استیفن لوی در کتابی در مورد مکینتاش، این نمایش را «مادر همه دموها» لقب داد.

این ویدئوها را می‌توانید در یوتیوب یا در اینجا ببینید.

بقیه داستان را شاید بدانید:

این ایده در دهه هفتاد میلادی توسط Xerox PARC به صورت یک رابط گرافیکی، تعریف مجدد شد. در سال ۱۹۷۹ تعدادی از مهندسان اپل به رهبری جابز 24 ساله از این شرکت بازدید کردند و از این رابط کاربری الهام گرفتند. جابز تنها بعد از 10 دقیقه، متقاعد شده بود که همه کامپیوترهای آینده باید از چنین سیستمی استفاده کنند.

خود زیراکس ایده‌اش را در سال 1981 با معرفی ورک‌استیشن زیراکس استار پی گرفت، سیستمی که هزینه نصب آن 75 هزار دلار بود، چیزی حدود دو برابر بهای یک خودروی نو در آن سال‌ها!

 ورک‌استیشن زیراکس استار

اینجا بود که نبوغ جابز به کار آمد، او پیشبینی کرد که یک رابط کاربری گرافیکی در صورت عرضه با قیمت مناسب به هنرمندان، موسیقی‌دان‌ها، نویسندگان و صاحبان سایر ایده‌های خلاق، یعنی کسانی که نیاز به کامپیوتر دارند اما از رابط کاربری مبتنی بر خطوط فرمان را سر درنمی‌آورند، می‌تواند با موفقیت زیادی همراه شود.

اپل پس از آمیختن این الهام با داشته‌های خودشان، پنج سال بعد اپل مکینتاش را معرفی کرد. اندکی بعد هم، در سال ۱۹۸۵، مایکروسافت، نخستین نسخه ویندوز را معرفی کرد.

اما رابط گرافیکی مک چگونه طراحی شد، چه کسانی عملا نخستین آیکون‌ها و فونت‌های آن را طراحی کردند؟

یکی از نخستین هنرمندانی که توسط اپل برای طراحی رابط گرافیکی‌اش استخدام شد بانویی به نام سوزان کار Susan Kare بود.

سوزان کار

او در سال 1954 در نیویورک به دنیا آمد، در سال 1978 دکترای هنر از دانشگاه نیویورک گرفت، در سال‌های ابتدایی دهه هشتاد، او توسط یکی از دوستان دوران دبیرستانش -اندی هرتزفلد- که در آن زمان معمار نرم‌افزار سیستم عامل مک بود به اپل فراخوانده شد.

سوزان کار و اندی

مسئولیت ابتدایی او این بود که فونت‌های دیجیتال جدیدی طراحی کند، در آن زمان فونت‌های ظاهر خوبی نداشتند، مثلا یک I و یک حرف M، یک عرض داشتند، اما جابز آن فونت‌ها را دوست نداشت، او که زمانی در کلاس‌های خوشنویسی هم شرکت کرده بود، دنبال چیز بهتری بود.

اینجا بود که «کار» فونتی با عرض متناسب برای حروف طراحی کرد که اجازه می‌داد واژه‌ها روی صفحات مک‌ها به زیبایی صفحات کتاب دیده شوند، یکی از مشهوترین فونت‌هایی که توسط او طراحی شد، فونت شیکاگو بود که سال‌ها در سیستم عامل مک مورد استفاده قرار می‌گرفت، نسخه‌های اولیه آی‌پاد هم از این فونت استفاده می‌کردند. بر سایر فونت‌های طراحی شده، نام‌های متنوعی که از نام ایستگاه‌های قطار فیلادلفیا (رزمونت، آردمور) و نام شهرهای بزرگ دنیا (ژنو، نیویورک) گرفته شده بود، گذاشته شد.

فونت شیکاگو

اما مسئولیت دیگر کار، طراحی آیکون‌ها بود، در آن زمان هنوز برنامه‌ای برای طراحی آیکون نوشته نشده بود، به همین خاطر «کار» به فروشگاه دانشگاه هنر در پالو آلتو رفت و یک دفترچه طراحی 2.5 نیم دلاری خرید تا با استفاده از آن ایده‌هایش را روی کاغذ بیاورد. هر خانه در این دفترچه معادل یک پیکسل روی صفحه کامپیوتر بود.

طراحی‌هایی که او در این دفترچه انجام داد، نمونه عالی از طراحی‌های کاربرپسند بودند. به تعدادی از آنها نگاه می‌کنیم:

طراحی آیکون paste:

طراحی آیکون paste

طراحی خلاقانه آیکون paintbrush ، طوری که رنگ روی قلم‌مو نمایان باشد:

paintbrush

آیکون cut به صورت قیچی طراحی شد:

cut

زمانی که جابز یکی از سخنان مشهورش را بر زبان آوزد: «بهتر است آدم دزد دریایی باشد تا اینکه به ارتش ملحق شود»، کار به فکر طراحی آیکون خطر افتاد:

 آیکون خطر

طراحی آیکون لوگوی اپل:

آیکون لوگوی اپل

آیکونی که برای دستورالعمل برنانه‌نویسی jump طراحی کرد:

jump

آیکون debug:

debug

آیکون‌ها او به سادگی با کاربر حرف می‌زدند و نیازی به زور زدن برای فهم چیزی که آیکون می‌خواهد به آن اشاره کند، نبود:

آیکون صوتی

مفهومی دوستانه‌تر از فناوری، مک خندان:

مک خندان

ما هنوز هم میراث «کار» را در دسکتاپ‌ها، لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها و گوشی‌هامان می‌بینیم:

سطل زباله سیستم

کار با اپل، البته فقط قسمتی از فعالیت‌های «کار» بود، او بعد از کار با اپل، مدتی کارمند شرکت NeXT بود،  آیکون‌ها را هم برای ویندوز و OS/2 شرکت IBM طراحی کرد. deck مجازی در بازی Solitaire کار اوست.

Solitaire

بعضی از آیکون‌های از جمله آیکون Notepad یا آیکون‌های کنترل پنل ویندوز تا ویندوز XP مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

او البته فقط با شرکت‌های فناوری کار نکرده است، و کارهایی را هم برای موزه هنرهای مدرن نیویورک ایجاد کرده است.

سوزان کار

کاربران بی‌شمار فیس‌بوک شاید ندانند که طراحی آیکون‌های هدیه، شام آیکون کیک جشن تولد، گل رز، گوی‌های دیسکو، حلقه‌های نامزدی، همه توسط «کار» انجام شده بودند. عواید حاصل از این هدیه‌های مجازی مدتی به بنیاد خیریه‌ای داده می‌شد که صرف مبارزه با سرطان سینه می‌شد.

کتابی با هنوان آیکون‌های سوزان کار، توسط خود او منتشر شده است ، کار سایتی برای فروش پرینت‌های امضا شده آیکون‌هایش هم دارد.

سوزان کار

یک ویدئو در مورد سوزان کار را می‌توانید در اینجا ببینید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…

اگر عاشق یک فیلم بودید و با بودجه کافی یک اتاق خوب در سبک و سیاق آن فیلم می‌ساختید

ما اگر خیلی عاشق یک فیلمی باشیمِ پوستری چاپ می‌کنیم و بالای سرمان می‌زنیم و هر روز نگاهی به آن می‌اندازیم یا مقاله‌ای در موردش می‌نویسم.اما فراتر از آن اگر قرار بود، اتاق خواب یا اتاق هتلی به سبک یک فیلم بسازیمِ چطور از آب درمی‌آمد.…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

مهم نیست این تابستان چقدر گرم است، برهنه نخوابید! مشکلات سلامتی بی‌لباس خوابیدن

بر اساس تحقیقات یک شرکت فروش تشک آنلاین به نام Casper حدود ۲۸.۵ درصد از آمریکایی‌های گفته‌اند که هر شب، هفتگی، ماهانه یا هر چند وقت یکبار برهنه می‌خوابند. اما ۷۱.۵ درصد دیگر گفتند که همیشه با لباس می‌خوابند.واضح است که برهنه خوابیدن…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
12 نظرات
 1. میر توحید می گوید

  تشکر، مطالبی که در خصوص یک فرآیند باشند، همیشه برام جالب هستند. آشنایی با اشخاص پشت پرده، همیشه برام جذاب بوده و هست.

 2. مجتبى می گوید

  بسیار جالب بود، ممنون.
  آقاى مجیدى لینکى که در پستهای مشابه آمده (بانوى زیباى من) فیلتر است.

 3. مهدی بردبار می گوید

  چه جالب
  مثل همیشه مطلبی نوشتین که فقط ذهن خلاق شما بهش فکر می کنه

 4. امیر اخوان می گوید

  به شدت پست زیبا و جالبی بود … ممنون 🙂

 5. jimmyheller می گوید

  بسیار خوب و عالی..

 6. emir می گوید

  جالب بود و عالی

 7. saman می گوید

  مطلب خوبی بود

 8. aliehsan33 می گوید

  و باز هم ممنون جناب مجیدی ، کسانی که همیشه پشت پرده کار کردند و به بشریت خدمت کردند اما در این زمان نامی از آنها برده نمیشود.

 9. Saeid می گوید

  اگر اپل نبود معلوم نیست الان میتونستیم اینقدر با pc هامون راحت باشیم من که فکر نمی کنم

 10. rezasaz می گوید

  جناب مجیدی متن کلی غلط تایپی داره

 11. fazel می گوید

  Pezeshk-e Aziz,

  I surprised when I saw Susan got her PhD in 1975 when she was 21 years old!! Then I double checked, I noticed she got her PhD in 1978 at age of 24 which is reasonable. I know you translate some of your post, but it’s worthy to double check.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Susan_Kare

  thanks

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنونم از شما. اصلاح شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.