ساخت دوربین ۵۰ گیگاپیکسلی از ۹۸ دوربین کوچکتر

زهرا معبودی: مهندسان توانستند در دانشگاه آریزونا و Duke یک دوربین ۵۰ گیگا پیکسلی از ۹۸ دوربین متفاوت بسازند. ایده اصلی این اختراع، این بوده است که تعداد ۹۸ دوربین با هم به تصویر برداری از نقاط مختلف بپردازند و تمام تصاویر با هم ترکیب شوند و تصویر جدید را تولید ‌کنند، سازماندهی این تصاویر در کنار یکدیگر بسیار دشوار است. برای ترکیب این تصاویر و تولید تصویر جدید باید دوربین‌ها به وسیله سیم به هم متصل شوند.

بزرگترین دوربین,دوربین

جالب است که حدود سه درصد از این دوربین ترکیبی را سخت‌افزارها تشکیل می‌دهند، مابقی عناصر را سیم‌های طویلی تشکیل می‌دهند که دوربین‌ها را متصل می‌کنند. نمونه اولیه این دوربین  محفظه‌ای به اندازه دو و نیم متر مربع و عمق ۲۰ اینچ است. هر دوربین یک تصویر گرفته و پس از گرفتن عکس توسط تمام دوربین‌ها ، تصاویر جزیی هر کدام یک قطعه از تصویر اصلی را تشکیل داده و به صورت موزاییک‌های با کیفیت باوضوح بالا در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. تصاویر طوری در کنار همدیگر قرار می گیرند که بیننده در نگاه اول قادر نخواهد بود جزییات را مشاهده کند.

بزرگترین دوربین,دوربین

ممکن است بپرسید آیا می‌شود این دوربین‌های ۸۰ گیگاپیکسلی به گوشی‌های هوشمند راه پیدا کنند؟ در پاسخ باید گفت این اتفاق مدتها طول می کشد تا به واقعیت تبدیل شود چرا که باید این حجم عظیم سیم‌ها فشرده شوند تا بتوانند به اندازه‌ای درآیند که در جیب شما جا شده یا اینکه برای نگهداشتن آن در دستانتان مزاحمتی ایجاد نکنند.

منبع

نظرات

 1. شما اول صبر کنید به دوربین های دیجیتالی راه پیدا کند. گوشی های هوشمند پیشکش

 2. سلام و درود؛
  دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://www.ammarname.ir/link/13544
  ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir
  یا علی

 3. و باز هم پیشرفت . . .

 4. بالای صفحه نوشتید ۵۰ گیگاپیکسلی ، پایین صفحه ۸۰ گیگاپیکسلی

 5. فکر نمیکنم سیم‌ها نقش تعیین کننده‌ای داشته باشند بهرحال برای اطلاعات بیشتر Image Registration را گوگل کنین

  ضمنا در مورد راهیابی به دوربین‌های دیجیتال، این رو غافل نشین که ولو به طور محدود میشه تعداد زیادی عکس گرفت و بعد به کمک همین تکنیک که بالا گفتم کنار هم گذاشت. عکس‌های پانوراما از این جمله‌اند…

  پ.ن: ۱پزشک بلاگ خوبیه ولی بالا پائین زیاد داره!! البته طبیعیه 🙂

 6. لازم نیست که دوربین ۵۰ یا ۸۰ گیگاپیکسلی داخل گوشی‌های هوشمند ترکیبی از تعدادی دوربین دیگه باشه. یعنی فکر نکنم توی گوشی‌های هوشمند یا دوربین‌های دیجیتال اصلا دوربین‌های ترکیبی بزارن…

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.