بزرگ‌ترین دوربین دیجیتال دنیا، ۳.۲ گیگاپیکسلی خواهد بود

6

معمولا وقتی به یاد دوربین‌ دیجیتال می‌افتیم، یاد دوربین‌های چندمگاپیکسلی گوشی‌هایمان یا نهایتا دوربین ۴۱ مگاپیکسلی گوشی ۸۰۸ Pureview نوکیا می‌افتیم. اما بدیهی است که دوربین‌های دیجیتال محدود به این نوع نیستند و برای مقاصد هواشناسی، نظامی و ستاره‌شناسی، دوربین‌های بسیار پیشرفته‌تری هم طراحی شده است.

ساخت دوربین دیجیتال ۳.۲ «میلیارد» پیکسلی که توسط آزمایشگاه ملی شتاب‌دهی SLAC طراحی شده است، گام دیگری به سمت عملی شدن برداشته است.

این دوربین قرار است که منظره‌ای گسترده و ژرف از آسمان شب به ما ارائه کند. دپارتمان انرژی آمریکا، با بررسی طراحی انجام شده، پروژه را تاأیید کرده است و دوربین در حال حاضر در مرحله طراحی مهندسی، مرحله‌بندی پروژه و تأمین بودجه است.

این دوربین که موسوم به Large Synoptic Survey Telescope و به اختصار LSST است، در عرض یک هفته از همه پهنه آسمان عکس‌برداری خواهد کرد و یک آرشیو اطلاعات عمومی ایجاد خواهد کرد برای عموم قابل دسترسی خواهد بود.

دوربین

حجم اطلاعات تولیدشده توسط این دوربین هر سال به ۶ میلیون گیگابایت خواهد رسید. برای اینکه این عدد را بتوانید تصور کنید باید بگویم این عجم از اطلاعات معادل ان است که شما یک دوربین ۸ مگاپیکسلی را بردارید و با آن هر شب ۸۰۰ هزار عکس بگیرید!

بزرگترین دوربین دنیا

این دوربین قرار است به سؤال‌های ما درباره ماهیت انرژی ماده تاریک پاسخ بدهد و به تحقیقات ما درباره شبه‌سیارات نزدیک زمین، اجسام کمربند Kuiper و ساختار کهکشان ما کمک کند.

بزرگترین دوربین دنیا

این دوربین ۱۸۹ حسگر دارد، قیمت هر یک از این حسگرها ۱۰۰ هزار دلار است. وزن کل تجهیزات آن حدود ۳ تن خواهد بود، همه این تجهیزات باید در فضای کوچکی گنجانده شوند.

ساخت این دوربین عملا از سال ۲۰۱۴ شروع خواهد شد. کارهای ابتدایی برای ساخت آینه ۸.۴ متری اولیه این دوربین و ساخت محل استقرار آن در منطقه‌ای به نام Cerro Pachón در شمال شیلی از پیش شروع شده است.

بزرگترین دوربین دنیا

LSST تحولی در شناخت ما از گیتی، اجزای آن و قوانین حاکم بر آن، ایجاد خواهد کرد.

منابع: + و + و +

 
6 نظرات
 1. aliehsan33 می گوید

  بسیار عالی از این که میبینم این پروژه در حال عملی شدن است بسیار خوشحالم فکر کنم تقریبا سال پیش بود که مقاله ای را در مورد این دوربین خوانده بودم…

 2. Behnam می گوید

  ممنون بابت خبرگزاریهای خوب و به موقعتون

 3. محسن مهديزاده می گوید

  به نظرم ماده تاریک معادل مناسب تری باشد.

 4. HB می گوید

  مطلب جالبی بود؛مرسی
  فقط بین ماده تاریک و انرژی تاریک تفاوت وجود داره؛ فکر می کنم یک قسمت درست ترجمه نشده!

 5. ehsan می گوید

  اگه بتونن بسازن واقعا انقلابی خواهد بود درعلم نجوم

 6. مرتضی می گوید

  سلام
  شاید با ساخت این دوربین و کامل شدن مراحل ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب به چند تا از سوال های اساسی ما درباره به وجود امدن زندگی و حیات فرازمینی پاسخ داده بشه
  ممنون 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.