پانورامای بزرگ ۳۶۰ درجه بارسلونا با وضوح خیره کننده ۴۵ گیگاپیکسلی

0

یک عکاس به نام جفری مارتین، حدود دو دهه است که عکس‌های بزرگ گیگاپیکسلی میٰ‌گیرد. آخرین عکس او یک عکس عظیم ۴۵ گیگاپیکسلی از بارسلونا است که جزئیات باورنکردنی یکی از زیباترین شهرهای اروپا را ارائه می‌دهد.

مارتین از حدود سال ۲۰۰۲ عکس‌های ۳۶۰ درجه می‌گیرد. او اولین موزاییک پانوراما بزرگ خود را در سال ۲۰۰۶ با دوربین Canon 300D و لنز ۷۰-۲۰۰ میلی‌متری f/2.8 ثبت کرد.

مارتین می‌گوید که به خود می‌بالد که «بی‌نظیرترین عکاس گیگاپیکسلی در جهان است».

آخرین پروژه او در بارسلونا انجام شد. گرچه این عکس ۴۵ گیگاپیکسلی او، در مقایسه با عکس ۲۳۰ گیگاپیکسلی او از لندن که رکورد گینس را دارد، به نظر  کوچک‌تر است، اما حجم جزپیات آن هم کم‌نظیر است.

او به یاد می‌آورد که چند سال طول کشیده بود تا یک عکس ۱۸ گیگاپیکسلی از پراگ از فراز برج تلویزیون این شهر تهیه کند که در آن زمان در زمره بزرگ‌ترین عکس‌های پانوراما به حساب می‌آمد.

ممکن است بدانید که ادوبی فتوشاپ دارای محدودیت اندازه فایل ۳۰۰۰۰۰ در ۳۰۰۰۰۰ پیکسل است. این امر ایجاد هر تصویری بزرگتر از آن را بسیار دشوار می‌کند.

مارتین می‌گوید این عکس گیگاپیکسلی از بالای برج Torre Glories گرفته شده است که قبلاً Torre Agbar نامیده می‌شد و  مکانی کاملاً عالی برای عکاسی است. این ساختمان در وسط بارسلون قرار دارد و بنای ساگرادا فامیلیا از آن دور نیست.

برای ایجاد این عکس در یک روز ۶۰۰۰ عکس با استفاده از یک دوربین رده بالا با لنز بسیار واید، نصب شده بر روی یک پایه دوربین روباتیک مخصوص گرفته شد.

سپس این تصاویر با دشواری در کنار هم نهاده شدند تا یک تصویر کامل ۳۶۰ درجه با وضوح فوق العاده ایجاد کنند.

مارتین می‌گوید که عمدتاً از دوربین‌ها و لنزهای کانن استفاده می‌کند. در ضمن او با این ایده که همیشه جدیدترین تجهیزات را بخرد، مخالف است.

او توصیه می‌کند که عکس‌ها با هم همپوشانی ۳۰ درصد داشته باشند. تصاویر را در نرم‌افزار PTGui بارگزاری کنید و با کلیک روی “align” کار را تمام کنید.

توصیه‌های دیگر او برای علاقه‌مندان این است که برای نتایج بهتر، با فرمت RAW عکس گرفته شود و از سرعت شاتر، دیافراگم و تنظیم ISO مناسب استفاده شود.

اما رای نمایش عکس گیگاپیکسلی از چه نرم‌افزاری می‌توان استفاده کرد؟ راه حال پولی ( KRPano و Pano2VR ) هستند و نرم‌افزارهای رایگان ( Pannellum و Marzipano ).

این نمایش‌دهنده‌های پاناروماهای بزرگ می‌توانند تصویر بزرگ را به صدها «کاشی» برش دهند و سپس در یک نمایشگر وب به روشی مشابه Google Maps نشان دهند.

مارتین می‌گوید در حال حاضر روی عکس‌های گیگاپیکسلی بیشتری از ونیز، هنگ کنگ و شیکاگو کار می‌کند که امیدوار است به زودی منتشر شود.

برای دیدن عکس‌های گیگاپیکسلی مارتین به سایت او بروید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.