پیشرفت بزرگی در مهندسی زیستی: شبیه‌سازی نرم‌افزاری کامل یک ارگانیسم

دانشمندان دانشگاه استنفورد و پژوهشگاه «جی. کریگ»، موفق شده‌اند که برای اولین بار در تاریخ، به صورت کامل یک موجود زنده را به صورت نرم‌افزاری شبیه‌سازی کنند.

آنها برای این کار از یک خوشه متشکل از ۱۲۸ کامپیوتر استفاده کردند، این گروه تحقیقاتی را مارکوس کوورت رهبری می‌کرد.

آنها اطلاعات لازم را از ۹۰۰ مقاله و ۱۹۰۰ آزمایش جمع‌آوری کردند تا بتوانند همه تعاملات مولکولی و اثرات ۵۲۵ ژن یکی از کوچک‌ترین باکتری‌ها را شبیه‌سازی کنند، این باکتری، انگلی به نام مایکوپلاسما ژنیتالیوم است.

شبیه‌سازی یک تقسیم سلولی ۱۰ ساعت طول کشید و نیم گیگابایت اطلاعات تولید کرد. البته در صورت استفاده از نیروی رایانشی بیشتر، می‌توان زمان لازم برای شبیه‌سازی را کم کرد.

شبیه سازی,رایانه

سؤالی که پیش می‌آید این است که شبیه‌سازی نرم‌افزاری یک موجود زنده،‌ به چه دردی می‌خورد؟!

تا زمانی که ما نتوانیم چیزی را خودمان بسایم، نمی‌توانیم به صورت دقیق، از کارکرد آن سر دربیاوریم. شبیه‌‌سازی این توانایی را به دانشمندان می‌دهد که به شناخت خوبی از تعاملات ژنی دست یابند که خود، کلید اصلی در زمینه سلامت، بیماری‌ها و رشد است.

منبع

نظرات

  1. پیشرفت خیلی بزرگی محسوب میشه. البته فعلا رفتار رو شبیه سازی کردن. اگه بتونن خواص رو هم شبیه سازی کنن (از نظر سخت افزاری) و این دو تا رو به درستی با هم تلفیق کنن فکر می کنم به مرحله “خلق” یه موجود خواهند رسید. در اون صورت بحث بسیار چالش برانگیز خواهد شد.

  2. قضیه رو بسط بدید و تصور کنید مغز یک انسان و یا یک انسان و یا حتی یک مافوق انسان شبیه سازی بشه و یا حتی بیشتر از اون جامعه ای که شامل این چیزها است نوعی ماتریکس

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.