پیشرفت بزرگی در مهندسی زیستی: شبیه‌سازی نرم‌افزاری کامل یک ارگانیسم

6

دانشمندان دانشگاه استنفورد و پژوهشگاه «جی. کریگ»، موفق شده‌اند که برای اولین بار در تاریخ، به صورت کامل یک موجود زنده را به صورت نرم‌افزاری شبیه‌سازی کنند.

آنها برای این کار از یک خوشه متشکل از ۱۲۸ کامپیوتر استفاده کردند، این گروه تحقیقاتی را مارکوس کوورت رهبری می‌کرد.

آنها اطلاعات لازم را از ۹۰۰ مقاله و ۱۹۰۰ آزمایش جمع‌آوری کردند تا بتوانند همه تعاملات مولکولی و اثرات 525 ژن یکی از کوچک‌ترین باکتری‌ها را شبیه‌سازی کنند، این باکتری، انگلی به نام مایکوپلاسما ژنیتالیوم است.

شبیه‌سازی یک تقسیم سلولی 10 ساعت طول کشید و نیم گیگابایت اطلاعات تولید کرد. البته در صورت استفاده از نیروی رایانشی بیشتر، می‌توان زمان لازم برای شبیه‌سازی را کم کرد.

شبیه سازی,رایانه

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

سؤالی که پیش می‌آید این است که شبیه‌سازی نرم‌افزاری یک موجود زنده،‌ به چه دردی می‌خورد؟!

تا زمانی که ما نتوانیم چیزی را خودمان بسایم، نمی‌توانیم به صورت دقیق، از کارکرد آن سر دربیاوریم. شبیه‌‌سازی این توانایی را به دانشمندان می‌دهد که به شناخت خوبی از تعاملات ژنی دست یابند که خود، کلید اصلی در زمینه سلامت، بیماری‌ها و رشد است.

منبع


   
6 نظرات
 1. محمد می گوید

  پیشرفت خیلی بزرگی محسوب میشه. البته فعلا رفتار رو شبیه سازی کردن. اگه بتونن خواص رو هم شبیه سازی کنن (از نظر سخت افزاری) و این دو تا رو به درستی با هم تلفیق کنن فکر می کنم به مرحله “خلق” یه موجود خواهند رسید. در اون صورت بحث بسیار چالش برانگیز خواهد شد.

  1. کیان می گوید

   پارسال این اتفاق افتاد. البته نه شبیه سازی. بلکه دانشمندان در آزممایشگاه یک گونه زنده کاملا جدید خلق کردند که تا پیش از اون وجود خارجی نداشت.

   1. محمد می گوید

    مرسی. میشه لینکی از اون خبر معرفی کنید. ممنون میشم.

    1. علیرضا مجیدی می گوید
     1. محمد می گوید

      ممنون آقای دکتر. من یه مدت به علت مشغله زیاد (سربازی و …) کلا از محیط وب و تکنولوژی و اینا دور بودم. کم کم دارم می بینم چه اطلاعات و اخباری رو از دست دادم!!!

 2. مهدی پدرام می گوید

  قضیه رو بسط بدید و تصور کنید مغز یک انسان و یا یک انسان و یا حتی یک مافوق انسان شبیه سازی بشه و یا حتی بیشتر از اون جامعه ای که شامل این چیزها است نوعی ماتریکس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.