دو خبر جالب برای سریال‌دوست‌ها: «والتر وایت» واقعی و زبان «دوتراکی»

11

این روزها کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که در حال دنبال کردن یک سریال محبوب نباشد، شاید بعضی‌ها، برخی از سریال‌ها را به مانند غذاهای آماده، محتواهای صرفا سرگرم‌گننده بدانند که جز تلف کردن وقت، چیزی در بر ندارند. اما می‌توان با مثال‌های متعددی خلاف این را ثابت کرد.

عادت دارم که خبرهای حاشیه‌ای سریال‌هایی را که دنبال می‌کنم در اینترنت دنبال کنم. هفته پیش دو مطلب جالب دیدم که فکر کنم اشتراکش با شما برایتان جالب باشد. اولین مطلب در مورد سریال بازی تاج و تخت است و مطلب دوم در مورد سریال Breaking Bad است.

زمانی که شبکه HBO تصمیم به ساختن سریال بازی تاج و تخت یا Game of Thrones از روی اثر «آر آر مارتین» متوجه مشکلی جدی شد، آنها برای به تصویر کشیدن درست زبانی که توسط افراد قبیله دوتراکی Dothraki استفاده می‌شد، فکر می‌کردند.

شاید خیلی عجیب به نظر برسد، ولی آنها برای این کار سراغ دیوید جی پترسون رفتند، استادی مقیم کالیفرنیا که یک تخصص ویژه داشت: ساختن زبان!

 دیوید جی پترسون

زبانی که می‌بایست دوتراکی‌های تندخو با آن صحبت می‌کردند، ویژگی‌های خاصی را باید دارا می‌برود.

پترسون که یک زبان‌شناس دانشگاه کالیفرنیا-برکلی است، تجارب قبلی هم در این زمینه داشت، او پیش از این زبان‌هایی مانند Kamakawi و Njaama را هم خلق کرده بود.

در این مسیر او آنقدر پیش رفت که که یک راهنمای 300 صفحه‌ای گرامر برای زبان دوتراکی و یک فرهنگ واژگان هم نوشت!

او باید این زبان را با افراد همیشه سوار بر اسبی که نیمه بربر بودند و کارشان شکار و غارت بود، هماهنگ می‌کرد، به همین خاطر او تصمیم گرفت که زبانی با آوای ظاهری خشن درست کند.

والتروایت

البته فرایند ساختن زبان چیزی نیست که منحصر به فیلم‌ها و سریال‌ها باشد، در واقع مردم قرن‌هاست که برای مقاصد فلسفی یا مذهبی، زبان می‌سازند. همه ما نام زبان اسپرانتو به گوشمان خورده است که در قرن نوزدهم با ایده ایجاد زبانی واحد برای همه ساکنان کرده زمین ساخته شد.

در تاریخ هالیوود هم می‌توان مثال‌های جالبی در این زمینه آورد، شاید مشهورترین آنها زبان Klingon در مجموعه پیشتازان فضا بود، از آنجا که این سریال در غرب کشته و مردگان خاص خود را دارد، جمعی از این علاقه‌مندان این زبان را با افزودن هزاران و کلکه و اصطلاح تکمیل کرده‌اند!

مورد مشهور دیگر زبانی بود که توسط پاول فرومر، از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برای فیلم آواتار ساخته شد، این زبان Na’vi پیچیده‌تر بود و غنی از قواعد دستور زبان بود.

اما ساختن زبان دوتراکی شاید جاه‌طلبانه‌ترین کار هالییوود در زمینه زبان‌سازی بود، چرا که با توجه به اینکه فصل‌های متعدد این سریال، این زبان بیشترین گستره واژه‌سازی را تا به حال دارد.

پترسون در کار ساختن واژه‌های زبان دوتراکی ظرایف زیادی را در نظر گرفت، مثلا در این زبان ifak که معنی ذاتی‌اش عابر پیاده را می‌دهد، وقتی استفاده می‌شود که بخواهند با تحقیر از یک بیگانه یاد کنند. اصولا در قبیله‌ای که همه سوار اسب هستند، شخصی که پیاده راه می‌رود، ارزشی ندارد!

و بسیار جالب است که بدانید که اصولا سرگرمی خصوصی بعضی از زبان‌‌سازها، ساختن زبان است، آنها اعتقاد ندارند که نباید این زبان‌ها را برای فیلم‌ها و سریال‌ها ساخت و ارزش این زبان‌ها وقتی بیشتر می‌شود که عده کمی از آن آگاه باشند!

پترسون در پروژه بعدی‌اش باید دو زبان دیگر برای یک شبکه پخش‌کننده سریال‌های علمی تخیلی (شبکه Syfy) بسازد.

حالا این جد و جهد و این شور را مقایسه کنید با بعضی از سریال‌های دیگر …


اگر توصیه یکی از خوانندگان «یک پزشک» نبود، شاید هیچ وقت سریال Breaking Bad را نمی‌دیدم، این سریال یکی از سریال‌های مورد علاقه من است و من قسمت‌های فصل جدید (و آخر) این سریال را با کمترین فاصله زمانی دانلود می‌کنم و می‌بینم.

خبر جالبی که در مورد این سریال هفته پیش منتشر شد، این بود که مردی با نام واقعی والتر وایت در Tuscaloosa به جرم تولید مت‌آمفتامین، تحت عقیب قرار گرفته است.

Breaking Bad

اما جالب‌تر است بدانید که این برای اولین بار نیست که اشخاصی حقیقی پیدا شده‌اند که همان کارهای کاراکترهای درام شبکه AMC را می‌کنند. سپتامبر سال پیش هم معلمی کالیفرنیایی دستگیر شد که یک زندگی دوگانه داشت و در زندگی ثانویه‌اش یک تولید کننده مت‌آمفتامین بود. چند ماه بعد هم یک استاد ریاضی 74 ساله پیدا شده بود که با پسرش یک آزمایشگاه تولید مت‌آمفتامین راه انداخته بود. در ماه ژوئن هم یک کاربر شبکه اجتماعی Reddit ادعا کرد که زندگی‌‌ای شبیه والتر وایت دارد و در آن واحد یک استاد شیمی و تولیدکننده مواد است!

طبق آمار سال 2010، 350 هزار نفر در آمریکا مت‌آمفتامین (شیشه) مصرف می‌کنند، در این سال 31 هزار نفر به خاطر تولید و توزیع این ماده دستگیر شدند و 10 هزار آزمایشگاه ساخت مت‌آمفتامین شناسایی شد.

منبع: + و +


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

پرتره خانواده‌های روتین از کشورهای مختلف به کمک هوش مصنوعی ایجاد شد

هوش مصنوعی مدتی است که ما را شگفت زده کرده است. اخیراً با قابلیت‌های هوش مصنوعی در ساخت متون و درک زبان طبیعی برای پاسخ به بسیاری از سؤالات میزان تعجب ما پیشتر شده است.س از ChatGPT،  مایکروسافت هوش مصنوعی خود را همراه با مرورگر Edge و…

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

جوزف ساموئل: مردی که نمی‌توانست به دار آویخته شود!

جوزف ساموئل یک جنایتکار بزرگ بود نبود، فقط از منازل سرقت می‌کرد. در وهله اول،هیچ چیز قابل توجهی دیگری در مورد زندگی او جالب نبود. با این حال، وقتی قرار شد او را اعدام کنند، همه چیز عجیب و غریب شد.جوزف ساموئل در سن چهارده سالگی در سال…

این عکس‌های تاریخی را پیش از این در کمتر جایی دیده‌اید

یک سرباز صربستانی در کنار پدرش که برای ملاقات او به خط مقدم نزدیک بلگراد آمده، خوابیده است. سال گرفتن شدن عکس، حدود 1914/1915یک نگهبان مرزی آلمان شرقی در صبحی که دیوار برلین سقوط کرد، گلی را از طریق شکافی در دیوار برلین هدیه می‌دهد،…

ریز علی خواجوی فرنگی‌ها: چگونه کیت شلی یک قطار را نجات داد؟

در سال 1901، راه آهن شیکاگو و شمال غربی، پل جدیدی را بر روی رودخانه Des Moines در بون، آیووا، در آمریکا افتتاح کرد. این پل رسماً پل راه‌ بون نام گرفت، اما اما مردم محلی به سرعت به آن لقب پل‌های بالای کیت شلی را دادند، به یادبود بانوی قهرمان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
11 نظرات
 1. آرش خان گلدی می گوید

  وقتی عنوان مطلب رو تو گوگل + خوندم میخواستم بیام و بگم این سریالها مثل همون غذاهای فست فودیه که خودت هم اشاره کردی(البته به استثنای Game of Thrones) اما باید اینو در نظر گرفت که معمولا این سریالها با فیلمهای هالیوودی مقایسه میشند و اون وقت حرف زیادی برای گفتن ندرند
  ممنون از پست خوبت

 2. مسعود می گوید

  سلام خسته نباشید…
  لطفا چند تا سریال خوب مانند فرار از زندان و 24 به من معرفی کنید…
  سبک و موضوش هم همینطوری باشه نه تخیلی…
  تشکر

 3. مسعود زمانی می گوید

  هروقت کاری رو جدی بگیری و با احساس مسئولیت انجامش بدید ارج و قرب پیدا میکنه… واقعاً از جهد و تلاش “پترسون” لذت بردم…

  بسیار ممنون از اینکه اخبار رو با ما به اشتراک میگذارید

 4. امیر می گوید

  یادی کنیم از جی آر آر تالکین عزیز، استاد زبان های باستانی آکسفورد و زبان الون و خَزَد و دنیایی که آفرید.

 5. آداش خان می گوید

  به نظر من “داتراکی” نه “دوت…
  در ترجمه خانم سحر مشیری (هر دو جلد 1 و 2) از املاء “داتراک” استفاده شده است
  در سریال هم “ا” می گویند نه “و”

 6. geek می گوید

  breaking bad سریال جذاب و دیدنی است .
  اینم که خیلی از ادما دوست دارن خودشونو مثل کارکتر والتر وایت بکنن شاید به خاطر اینه که خیلی از ادما تو زندگیشون تنوع , هیجان و ,,, ندارن.
  زندگیشون انقدر ساده و تکراری هست که دوست دارن زندگی پر هیجانی داشته باشند , دوست دارن به اونا با یه دید جدید و جدی نگاه بشه.  

 7. وحید می گوید

  ممنونم اقای دکتر

  من هم همیشه برای انتخاب سریال از شما کمک می گیرم!

 8. عماد ن می گوید

  جناب دکتر فکر کنم که سریال Dexter رو دیده باشین اما اگر ندیدین واقعا پیشنهاد میکنم که دیدنش رو تویِ برنامه هاتون بذارین!

  1. ss3 می گوید

   من دکستر رو دیدم ام تا فصل 5
   دیگه حوصله ندارم تا فصل 7 روببینم تا فصل 3 خوب پیش میره کم کم از فصل 3 روند تکراری میشه

 9. امین می گوید

  مردم در آمریکا زبان خلق میکنند و ما به خاطر زبانهایی که خودمان نساختیم در سر و کله هم میزنیم!!

 10. فرشاد می گوید

  ظاهراً شخصیت هایزنبرگ به اندازه کافی motivate کرده که انقدر آمار تولید شیشه بالا رفت :))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.