خبر داغ و غیرمنتظره برای دوست‌داران سریال دکتر «هو»: دکتر «هو»ی بعدی یک زن خواهد بود: جودی ویتاکر

0

ممکن است انکار کنیم، اما ترجیحات جنسیتی و نژادی تا حدودی به دنیای داستان‌های تخیلی، کتاب‌های کامیک و فیلم و سریال‌های تخیلی نفوذ کرده‌اند.

آن زمان که نوشتن داستان‌های علمی- تخیلی تازه توسط نویسندگان ایرانی راه افتاده بود، یادم می‌آید که بیشتر این نویسندگان از کاراکترهای با نام‌های فرنگی استفاده می‌کردند.

در فیلم‌ها و آثار علمی- تخیلی زیادی هم به هنگام ورود فرازمینی‌ها، آنها ترجیح می‌دهند که با آمریکا و دولت‌ها جهان اولی ارتباط یا چالش برقرار کنند و همین‌ها باید کره زمین را نجات بدهند.

در مورد جنسبت و نژاد ابرقهرمان‌ها و شخصیت‌های برتر در داستان‌های تخیلی، داستان مشابهی حکمفرما است. یعنی به صورت پنهانی لایه‌ای از چنسیت‌گرایی و نژادپرستی در مغز خیلی‌ها رسوخ پیدا کرده، طوری که ابرقهرمان‌های مرد و سفیدپوست را ترجیح می‌دهند و اگر هم در فیلمی قهرمان‌های سیاهپوست زیاد باشد، به صورت ناخودآگاه ناراحت می‌شوند.

از سوی دیگر نگاه خاصی هم به ابرقهرمان‌های زن وجود دارد. آنها باید در فیلم‌ها، همه وقت و همه جا، حتی در میان بی‌باکانه‌ترین و سنگین‌‌ترین نبردها، کمترین لباس و پوشش ممکن و بیشترین حجم آرایش را داشته باشند! گرچه در داستان‌های کامیک و ابرقهرمانی، نیازی به رعایت زیاد منطق نیست، اما گاهی این مسئله به شعور بیننده ضربه می‌زنند!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

و حالا بی بی سی -تهیه‌کننده سریال معروف دکتر هو Doctor Who- خبر داده که نقش دکتر «هو»ی بعدی را یک زن بازی خواهد کرد.

این موضوع بار اول در جریان تریلر پخش شده در بازی فینال تنیس مردان ویمبلدون، افشا شد.

زنی که نقش دکتر هو را بازی خواهد کرد جودی ویتاکر نام دارد. ما او را بیشتر به خاطر بازی در قسمتی از سریال خوب بلک میرر و نیز سریال Broadchurch می‌شناسیم.

حالا این مسئله با انتقاد بسیاری از هواداران این مجموعه روبرو شده و آنها در شبکه‌های اجتماعی به صورت‌های مخلف انتقاد خود را ابراز داشته‌اند.

انتقاد برخی در حد شکایت از این است که به مرد بودن این کاراکتر عادت کرده بودند.

برخی‌ها هم البته انتقادهای سکسیستی واضح‌تری را در توییت‌های خود بیان می‌کنند.

ویتاکر سیزدمین کسی است که نقش دکتر هو را بازی می‌کند. سریال دکتر هو از سال 1963 تا به حال پخش می‌شود. (البته با وقفه‌هایی). تا به حال حدود 800 قسمت این سریال پخش شده است.


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.