رؤیای دوست‌داران سری کتاب‌های بنیاد‌ آسیموف برآورده خواهد شد: شبکه HBO در پی ساخت اقتباس سینمایی این اثر است

5

چه کسی است که دوست‌دار ژانر علمی-تخیلی باشد و چیزی در مورد سری کتاب‌های «بنیاد» آسیموف نشنیده باشد؟

در این کتاب‌ها ما به ریاضی‌دان نابغه‌ای به نام «هری سلدون» آشنا می‌شویم، در دورانی که همه سیارات مسکونی تحت حاکمیت امپراتوری هستند، سلدون نظریه روان-تاریخ را ارائه می‌دهد که از نظر تئوریک به معنی امکان پیشبینی کلیت آینده به کمک شیوه‌های ریاضی است. او در ادامه پیشبینی می‌کند که زوال امپراتوری بزرگ فرارسیده است و این زوال به معنای آغاز سی هزار سال هرج و مرج محض است، اما در عین حال پیشبینی می‌کند که با کارهایی می‌شود این دوره را به تنها هزار سال کاهش داد….

خواننده‌های باریک‌اندیش و باهوش البته از این رمان، چیزهایی فراتر از علمی-تخیلی برداشت می‌کنند و آسیموف با ظرافت چیزهایی از جامعه‌شناسی و تاریخ و حتی فلسفه را در این داستان جای داده است.

دو سال پیش که این سری کتاب‌ها را بعد از سال‌ها بازخوانی می‌کردم، طبق معمول در ذهنم یک بازسازی گرافیکی از فضای رمان انجام می‌دادم و با خودم فکر می‌کردم که این داستان می‌تواند یکی از به یادماندنی‌ترین آثار سینمایی یا تلویزیونی تاریخ شود.

اما در عین حال یک نگرانی هم داشتم، اینکه اقتباسی سطحی و پوسته‌ای از اثر صورت بگیرد.

11-11-2014 6-32-08 PM

اما امروز خوشبختانه خبری خوب خواندم، اینکه گویا قرار است شبکه HBO یک مجموعه تلویزیونی بر پایه بنیاد آسیموف بسازد و خبر خوش‌تر اینکه فیلمنامه اثر را جاناتان نولان -برادر کریستوفر نولان- خواهد نوشت.

جاناتان نولان، کسی است که نقش زیادی در تألیف فیلمنامه سه‌گانه بتمن کریستوفر نولان و اثر تازه Interstellar داشته است و خوشبختانه با توجه به این آثار می دانیم که او ژرف‌اندیش است، طوری که بتمن‌ای را که قبلا سطحی و بچگانه ساخته می‌شد، به اثر قابل اعتنا با دیالوگ‌ها به‌یادماندنی تبدیل کرد.

از سوی دیگر HBO شبکه‌ای نیست که سریال بد بسازد و شاهد آن سریال بازی تاج و تخت است که یکی از بهترین سریال‌ها در حال پخش است.

به هر حال همه آرزو می‌کنیم که سریال بنیاد را ببینیم، آیا این شانس را خواهیم داشت که بنیادی مثلا در پنج – شش فصل با جلوه‌های گرافیکی خوب، بازی‌های عالی و فیلمنامه خوب ببینیم؟

باید منتظر باشیم و امیدواریم که پروژه متوقف نشود و تا مرحله نهایی ادامه پیدا کند.

منبع

8-8-2014 1-51-26 AM

8-8-2014 1-49-26 AM

8-8-2014 1-47-59 AM

8-8-2014 1-48-10 AM

 
5 نظرات
 1. مینو می گوید

  چه جالب ، کتابهای خواندنی بودند. جناب دکتر به نظر می رسه یک از آرزوهای شما هم بر آورده شد

 2. Minoo می گوید

  من هنوز موفق به خوندن این سری کتابها نشدم. اقای مجیدی ممکنه یه ترجمه خوب که تو بازار هم پیدا بشه معرفی کنید؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سلام، متأسفانه سال‌های زیادی است که این مجموعه تجدید چاپ نشده و به جز کتابفروشی‌هایی که کتاب قدیمی می‌فروشند، نمی‌توانید آن را در جای دیگری بیابید. آرزوی ما این بود که این مجموعه با چاپی جدید و توضیحات مشروح در مورد حواشی و اصطلاحات و حتی توضیحات مکفی در مورد فلسفه و زمینه جامعه‌شناسی آن، تجدید چاپ بشود، اما گویا در بازار نشر کسی به این فکر نیست.
   البته اگر گوگل کنید، می‌بینید که کتاب را به صورت اسکن شده با فرمت پی دی اف می‌توانید از سایت‌های زیادی دانلود کنید و بخوانید.

 3. فرشاد می گوید

  فوق‌العاده‌ست! منتظر پوشش خبرهای بعدی از شما هستم.

 4. یاسین می گوید

  خب حالا دیگه دو سال گذشته و انگار آقای نولان ماست مالیش کردن و اصلا قرار نیست همچین سریالی ساخته بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.