تحلیل مجموع رمان‌های بنیاد آسیموف با دانش آمار و هوش مصنوعی و تبدیل آنها به یک اثر هنری دیجیتال

0

تصور ما از دانش این است که نمی‌تواند با برخی چیزها مانند هنر و ادبیات سطح بالا ادغام شوند. آخر نقد و تحلیل و بررسی کتاب و فیلم چه ربطی می‌تواند به دانش کامپیوتر داشته باشد.

اما این سال‌ها پیشرفت‌های زیاد و خلاقانه‌ای در این مورد انجام شده و با چیزهایی مانند تحلیل دیتا و مدل‌ها کامپیوتری تابلوهای نقاشی و آثار ادبی برجسته‌ای مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

میلان جانوسوف، یک دانشمند تحلیل اطلاعات در دانشگاه دیتاپولیس و فلورا بورسی به تازگی کار حیرت‌انگیزی کرده‌اند و دانش دیتا و هنر دیجیتال را برای تحلیل مجموعه کتاب‌های بنیاد یا Foundation آسیموف استفاده کرده‌اند.

آنها مقاله‌ای در این مورد منتشر کرده‌اند که در نشریه arXiv منتشر شده است.

هدف این بود که الگوهای پنهان اثر بنیاد شناسایی شود و بعد این الگوها به صورت عینی و یک هنر دیجیتال درآیند.

بورسی که همکار جانوسوف است، در زمینه هنر عکاسی دیجیتال هم آدم شاخصی است و در ایجاد تصاویر سوررئال از عکس‌ها مهارت داشت. آثار او در نمایشگاه‌هایی در اروپا و آمریکا و حتی در گالری‌های معتبر لوور، پاریس و ساتچی در لندن به نمایش درآمده است.

جانوسوف اما به بخش تحلیل دیتا و اطلاعات آماری بنیاد آسیموف چسبید.

دست آخر آنها الگویی بسیار جالب از این اثر ایجاد کردند که در اینستاگرام خود گذاشتند و در ضمن به صورت NFT هم قابل فروش است. (ما که نی‌توانیم بخریم دست کم کاش نسخه باکیفیت بالایی وجود داشته باشد که پرینت بگیرم و در اتاق مطالعه‌ام بیاویزم!)

در گام اول آنها کتاب‌های بنیاد را بازخوانی کردند تا بهتر از آن سر دربیاورند و میزان ارتباط داستان‌های گسسته آن را با هم درک کنند. آنها متوجه شدند که به راستی می‌توان ادعا کرد که نیمی از اعتبار آسیموف را همین بنیاد ساخته است.

بعد کل متن اثر را که حدود 350 هزار کلمه بود با تکنیک‌های کامپیوتری بررسی کردند. آنها سعی کردند به لحاظ آماری کلمات کلیدی مهم را از اثر بیرون بکشند و میزان تکرار این کلمات با مشخص کنند.

در این میان نام‌هایی که از دنیاها و سیارات کلیدی برده شده بود، خیلی مهم بود. حالا باید میزان اهمیت و ارتباط این دنیاها را با هم بررسی می‌کردند.

بنیاد اثری بزرگ است که داستان آن در گستره عظیمی از زمان رخ می‌دهد و ایجاد ارتباط بین داستان‌ها کار ساده‌ای نیست.

آنها باید مشخص می‌کردند که هر سیاره در چه داستان‌های ذکر شده و تا چه حد اهمیت دارد. برای مثال در بنیاد ترانتور و ترمینوس نقش کلیدی داشتند.

محققین بعد به فکر افتادند که از نظر پیوست‌ها عاطفی پیرامون داستان‌ها هر سیاره هم اثر را بررسی کنند .بررسی  این الگوها یا «کمان»های احساسی نخستین بار با ایده نویسنده مشهور آمریکایی کورت ونه‌گات در سال 1995، مطرح کرده بود.

چند سال پیش اندرو ریگان و همکارانش در دانشگاه ورمونت توانسته بودند، شش کمان احساسی متفاوت را که در طی فرایند روایت داستان‌ها رخ می‌دهد، متمایز کنند. کمان‌هایی که افزایش صعود و سقوط پیوسته احساس، چرخه سقوط و سپس صعود، یا برعکسش یا تناوب‌ احساسات را مشخص می‌کنند.

به زبان ساده‌تر دانشمندان می‌خواستند ببینند که الگوی غالب پیرامون هر دنیای بنیاد آسیموف چه الگویی دارد. آیا پیوسته غم را مطرح می‌کند یا صعود شادی یا امید را یا نوسان احساسات را!

آنها از الگورینم رده‌بندی خوبشختی‌ای استفاده کردند تا دنیاها را به این ترتیب بررسی کنند. مطابق این الگوریتم ترانتور پیوسته در حال سقوط بود. در عوض ترمینوس به آهستگی دنیای شادتری می‌شد.

دست آخر آنها نتایج کار را به صورت هنر دیجیتال درآوردند. یک شبکه بزرگ با 8 هزار نود. هر چقدر ارتباطات یک نود و دنیا بیشتر باشد، خطوط بیشتری به آن وصل هستند. همه این ارتباطات از لابلای جملات آسیموف بیرون کشیده شده‌اند.

آنها اطلاعات آماری بیشتری هم به آن اضافه کردند و حتی یک ساندترک هم برای آن تصنیف کردند!

آسیموف در قالب داستان‌هایش و قوانین سه‌گانه روباتیک نقش انکارنشدنی در ایجاد ایده و انگیزه در پیشرفت روباتیک و حتی هوش مصنوعی دارد. بنابراین محققین برای تجلیل بیشتر از او یک با پلتفرم هوش مصنوعی، چند پاراگراف از مقاله خود را در مورد کارشان نوشتند!

دستاورد این تحقیق عجیب دو چیز است. یکی اینکه نشان می‌دهد دانش شبکه و تحلیل زبان طبیعی یا NLP چقدر پیشرفت کرده و می‌تواند برای فهم آثار ادبی و حتی فرهنگ مورد استفاده قرار بگیرد و چنین کارهایی زمینه را برای استفاده از هوش مصنوعی فناوری برای ایجاد متون حقوقی و تحقیقات علمی، باز می‌کند.

نتیجه بعدی این تحقیق این بود که لازم نیست برای تحلیل رایانه‌ای یک اثر ادبی، اول آن را به زبان دیتا و اعداد فروکاست و بعد در گام بعد آن را به هنر دیجیتال تبدیل کرد. بلکه هر دو کار می‌توانند در کنار هم انجام شوند.

منبع: techxplore


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

ابر تورم آلمان در سال 1923 چه بر سر مردم آورد؟

به زمانی می‌رویم که یک آلمانی طبقه متوسط، ​​میلیاردها مارک در جیب خود حمل می‌کرد اما هنوز نمی‌توانست چیزی بخرد. یک قرص نان 200 میلیارد مارک قیمت داشت.با حقوق بازنشستگی یک هفته‌ای حتی یک فنجان قهوه را نمی‌شد خرید. سقوط آزاد ادامه داشت و…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.