به صورت آنلاین از همه گنجینه‌های موزه لوور بازدید کنید، دیتابیس دیجیتال ۴۸۰ هزار اثر هنری، از جمله اشیا باستانی و هنری بی‌نظیری از ایران

1

قبل از اینکه این پست را بنویسم، نگاهی به سایت موزه ایران باستان زدم تا ببینم اوضاع از چه قرار است. دریافتم که پیشرفت‌هایی کرده و هزینه‌هایی برای ایجاد یک تور مجازی انجام شده که به صورت سراسرنما یا پانوراما بشود، نقاط مختلف موزه را دید. ضمن اینکه از تلاش تقدیر می‌کنم، پیشنهاد می‌کنم که مسئولان سری به سایت موزه لوور که می‌خواهم در موردش بنویسم، بزنند. قطعا درس‌هایی برای همه دارد.

اما در مورد موزه لوور چه تحولی رخ داده که من را تشویق کرد یک پست مجزا برایش بنویسم؟

تا پیش از همه‌گیری بیماری کرونا، سالانه ۹.۶ میلیون نفر از بخشی که تابلوی مونالیزا در آن قرار داشت، بازدید می‌کردند. سایر بخش‌های موزه هم آمار بازدید میلیونی داشتند. موزه لوور در واقع شهری است که خیلی‌ها بعد از بازدید دو سه ساعته از آن آرزو می‌کنند مدتی شهروند پاریس می‌شدند تا می‌توانستند به تناوب به موزه بروند و حس زیبایی‌شناسی خود را تحریک کنند.

اما وقتی کرونا شایع شد، آمار بازدید ۷۲ درصد به خاطر قرنطینه‌های اجباری و کاهش تعداد توریست‌ها، افت کرد و به ۲.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ رسید.

اما با اینکه بخش فیزیکی موزه دیگر رونق سابق را ندارد، سایت مزوه لوور جهشی در تعداد بازدید داشته و سال پیش ۲۱ میلیون بازدیدکننده داشته که برای یک سایت موزه‌ای بسیار درخشان است.

خوشبختانه مسئولان موزه، خست و طمعی ندارند که به خاطر سود مالی آنی، فقط موزه فیزیکی را برای فردای کرونا حفظ کنند و در این مدت مشغول طراحی نو برای سایت خود و غنی کردن دیتابیس آنلاین خود شدند.

و حالا یک خبر مهم:

برای نخستین بار در تاریخ این موزه، همه قطعات و آثار هنری این موزه وارد دیتابیس شده‌اند و می‌شود آنها را جستجو کرد.

بازدید آنلاین از موزه لوور کاملا رایگان است، اما  استفاده از این عکس‌ها خیر.

بازدیدکنندگات می‌توانند روی نقشه تعاملی سایت موزه لوور کلیک کنند و به صورت مجازی در سالن‌های آن قدم بزنند و حال و هوای سالن هنری‌های رنسانس به آثار سیر بروند.

سایت موزه لوور سابق بر این هم غنی بود، منتها کاربران می‌توانستند تنها ۳۰ هزار قطعه هنری آن را ببینند. خوشبختانه حالا سه چهارم قطعات که در دیتابس قرار داده شده‌اند، حاوی عکس و اطلاعات هستند و موزه لوور قصد دارد همچنان دیتابیس خود را ارتقا بدهد.

علاوه بر آثار اختصاصی خود موزه، آثار قرضی و نیز گنجینه‌ای که از نازی‌ها بازپس گرفته شد هم قابل مشاهده هستند که این یکی شامل ۶۱ هزار قطعه می‌شود.

در آینده سایت موزه لوور قصد دارد که یافته‌های پژوهشی روی آثار هنری را در سایت قرار بدهد.

هزارات قطعه از آثاری که در موزه لوور هستند از کشورهایی به این موزه آورده شده‌اند که سابق بر این تحت کنترل فرانسه بودند، کشورهایی مانند الجزیره، تونس، سوریه و لبنان.

یک جستجو ساده در سایت موزه لوور با کلید واژه ایران، آنقدر اشیای هنریو قطعات باستانی از ایران به شما نشان می‌دهد که در آن غرق می‌شوید.

بسیاری از این قطعات ایرانی موزه لوور آنقدر زیبا، با قدمت زیاد و اسرارآمیز هستند که غیرکارشناسان هم را به تحیر وامی‌دارند و مسلم است که میزان شگفتی خبرگان فن، از دیدن این قطعات بسی بیشتر است.

دیدن این قطعات هم یک حس تاسف کوتاه‌مدت را برمی‌انگیزد و هم بعد از کوتاه‌زمانی، یک حس آرامش از اینکه جای این قطعات امن است!

 
1 نظر
  1. Maryam می گوید

    سلام و خسته نباشید ??عاااالی و دیگر هیچ ☺لذت بردم و خیلی دوست داشتم این موزه گردی رو ممنون از شما ?حق با شما بود اینقد اشیای قدیمی و باستانی و زیبا از ایران بود که آدم غرقش میشه (بین اشیا یه حلقه بود که خیلی جالب بود بدونم مال کدوم پادشاه ایرانی و یا فلسفه وجودیش چیه حلقه به رنگ استخوانی بود توی اشیای باستانی ایران ) به هر حال ممنون از مطالب خوبتون لذت بردم ??

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.