محکومیت ۷۶ هزار دلاری یک هنرمند بعد از اینکه به جای اثر هنری، بوم خالی نقاشی تحویل یک موزه دانمارکی داد!

0
ینس هانینگ قرار بود با ۵۳۰۰۰۰ کرون دانمارک (۷۶۰۰۰ دلار) که موزه به او قرض داده بود، آثار هنری خلق کند اما بعدا خبری از اثر هنری به معنی واقعی کلمه نشد. اکنون، پس از تقریباً دو سال دعوی حقوقی، دادگاه کپنهاگ روز دوشنبه حکم داد که هنرمند باید تقریباً تمام پول نقد را پس دهد.

در سال ۲۰۲۱، موزه هنر مدرن Kunsten در آلبورگ، در منطقه جوتلند دانمارک، به هانینگ این هزینه را پرداخت کرده بود تا نسخه‌های به روز دو اثر قبلی را ایجاد کند – قاب‌هایی پر از اسکناس‌هایی که میانگین دستمزد سالانه یک اتریشی و یک دانمارکی را نشان می‌دادند.

اما او به جای به‌روزرسانی هنرمند دو قاب خالی با عنوان «پول را بگیر و فرار کن» را به موزه فرستاد و گفت که اینها آثار  جدید و «بهتر»ی متناسب با موضوع نمایشگاه هستند!

این هنرمند مفهومی گفت که این قطعه تفسیری درباره دستمزد‌های پایین است و نقض قرارداد او بخشی از کارش است.

او در آن زمان به سی‌ان‌ان گفت که تصور نمی‌کند که پولی دزدیده باشد… »من یک اثر هنری خلق کرده‌ام که شاید ۱۰ یا ۱۰۰ برابر بهتر از آن چیزی باشد که برنامه‌ریزی کرده بودم و نمی‌دانم مشکل چیست.»

هانینگ گفت که این اثر هنری جدید مردم را به تفکر در ساختار‌ها و نهاد‌های اجتماعی مانند مذهب و ازدواج دعوت می‌کند.

موزه هنر مدرن کانستن، علی‌رغم اعتراض‌هایش، بوم‌های خالی هانینگ را در کنار پرینتی از‌ ایمیلی که در آن اقدامات خود را توضیح می‌داد، ارائه کرد.

بوم‌های خالی هانینگ بخشی از ژانر هنری بحث‌برانگیز است. مثل اثر مائوریتزیو کاتلان که یک موز را به دیوار چسبانده بود و یا اینکه بنکسی یک نقاشی را در حراج خرد کرده بود.

اما این آثار شاید پوچ محدود به سال‌ها اخیر نیستند. در سال ۱۹۵۸، هنرمند مفهومی ایو کلین یک اتاق خالی را برای هزاران نفر به نمایش گذاشت.
حالا بدون توجه به نیت و منظور او، دادگاه شهر کپنهاگ علیه هانینگ حکم داده و او مجبور است که پول قرض گرفته شده را منهای (۵۷۳۰ دلار) به عنوان هزینه‌های صرف شده برگرداند.

دادگاه گفته که  او با تحویل دو قطعه متفاوت موافقت کرده بود. این حکم همچنین ادعای متقابل مطرح شده توسط هانینگ را رد کرد که ادعا می‌کرد موزه کپی رایت اثر را نقض کرده است. این هنرمند در عین حال به پرداخت هزینه‌های مربوط به مراحل قانونی محکوم شده.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.