آثار تازه نقاشی خیابانی بنکسی در پاریس، حاوی پیام‌های مهمی هستند

بنکسی همان طور که احتمالا می‌دانید نام مستعار یک هنرمند گرافیتی انگلیسی است که با آثار خود، عمدتا با طنزی سیاه، پیام‌های سیاسی و اجتماعی مهمی را به رهگذران و مردم کشورهای مختلف دنیا گوشزد کرده است.

چند روز پیش، یعنی دقیقا ۲۰ ژوئن مصادف بود با روز جهانی پناهجویان. به همین مناسبت بنکسی دست به کار شد تا با چند گرافیتی یا نقاشی خیابانی انتقادهایی از دولت امانوئل ماکرون -رئیس جمهور فرانسه- انجام بدهد. دولت امانئول ماکرون سیاست‌های محدود کردن پذیرش پناهجویان را مدت‌هاست در پیش گرفته است.

نخستین اثر از مجموعه این آثار تصویر دختری است که بر روی طرح یک صلیب شکسته با اسپری یک الگوی فدقمی ویکتوریایی را اسپری می‌کند.

دومین اثر ما را به یاد تابلوی مشهور عبور ناپلئون از کوه آلپ می‌اندازد. منتها در اینجا بنکسی پوششی روی صورت اسب‌سوار انداخته که کنایه از کوری و نابخردی هدایت کشور توسط ماکرون است.

در سومین اثر مردی را می‌بینیم که می‌خواهد استخوانی به یک سگ بدهد. منتها در دست دیگر خود وسیله برنده تهدیدکننده‌ای در دست گرفته است. این اثر هم به اعتقاد کارشناسان استعاره‌ای است از فریب عمومی مردم توسط عوامل دولت.

در چهارمین مجموعه تعدادی موش می‌بینیم که منظور از این یکی طبقه کارگر کشور است و اینجا بنکسی می‌خواسته بگوید که آدم‌های عادی اگر مهارت همکاری با هم داشته را باشند می‌توانند تفاوت‌های شگرفی ایجاد کنند.

بنکسی

نظرات

  1. به نظرم تصویر سوم ، اون مرد استخوان پای سگ رو بریده و به خورد خودش داره میده اما سگ اطلاع نداره که بُرنده ی دست راستش همون کسیه که مثلا داره در حقش لطفی می‌کنه

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.