تابلوی نقاشی «مونه را به من نشان بده» بنکسی، با قیمت ۷.۶ میلیون پوند فروش رفت

1

مطابق انتظارات، در حراجی «ساته بیز»  (Sotheby’s) فقط ۹ دقیقه طول کشید تا اثر هنری معروف «مونه را به من نشان بده» (Show me the Monet) با قیمت ۷.۶ میلیون پوند یا ۹.۸ دلار به فروش برود.

این تابلو از هنرمند گرافیتی، فعال و منتقد سیاسی، کارگردان و نقاش بریتانیایی مشهور به «بنکسی» بود و دومین تابلوی نقاشی او است که در حراجی‌ها با قیمت بسیار بالایی به فروش می‌رفت.

قیمت پایه مورد انتظار این نقاشی ۳.۵ تا ۵ میلیون پوند بود ولی در نهایت با قیمتی بالاتر و ۷.۶ میلیون پوند با حراج گذاشته شد. هنوز نام خریدار این اثر فاش نشده است.

بنکسی این نقاشی را در سال ۲۰۰۵ و از روی نقاشی شاهکار «کلود مونه» کشیده شده است. مونه، یک هنرمند خیابانی بود و نقاشی «پل روی یک برکه از نیلوفرهای آبی» تصویرسازی مدرنی از یک صحنه ساده خیابانی است.

نقاشی مونه یک طبیعت بکر را نشان می‌دهد ولی بنکسی نقاشی مونه را با مضامین آلودگی‌های محیط زیست ترکیب کرده تا پیام جدیدی عرضه کند. در نقاشی بنکسی شاهد چرخ‌های خرید رها شده و یک مخلوطی نارنجی ترافیک هستیم.

مونه نقاشی اصلی «پل روی یک برکه از نیلوفرهای آبی» را در فاصله سال‌های ۱۸۹۷ تا ۱۸۹۹ کشیده است.

نقاشی‌های اعتراضی بنکسی

تابلوی نقاشی Show me the Monet بنکسی دومین اثر گران‌قیمت این هنرمند ناشناس است. سال گذشته، تابلوی «پارلمان تحول یافته» این نقاش نیز در حراجی لندن با یک رکوردشکنی بزرگ با قیمت ۹,۸۷۹,۵۰۰ پوند (۱۲,۲۰۰,۰۰۰ دلار) فروخته شده بود.

نقاشی «پارلمان تحول یافته» صفحنه‌ای از یک جلسه مجلس عوام انگلیس است که به جای نمایندگان، بوزینه‌ها روی صندلی‌ها نشستند.

الکس برانچیک، مدیر بخش هنرهای معاصر اروپای حراج ساتبی گفت: «این اثر یکی از «قوی‌ترین و نمادین‌ترین» آثار بنکسی است که تا کنون به فروش گذاشته شده بود.»

بنکسی کار خود را با نقاشی‌های دیواری به وسیله اسپری در ساختمان‌های نیمه کاره شروع کرده و کم‌کم آثار خود را به سوی مسائل سیاسی و اجتماعی با پس‌زمینه‌هایی از اعتراض کشاند تا شهرتی جهانی پیدا کند.

منبع: + و +

   
1 نظر
  1. میلاد می گوید

    وقت بخیر تابلوی زیبایی هست با قیمت بالا هم فروخته شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.