آیا شما قربانی آدمی بوده‌اید که بی‌رحمانه توان دستکاری عاطفی دیگران را داشته؟ اصلا دستکاری عاطفی چیست؟

1

به محض اینکه با کسی معاشرت می‌کنیم و حرف و سخنی می‌زنیم، روی احساس و عاطفه او اثر می‌گذاریم، منتها برخی از آدم‌ها توانایی و وسواس عجیبی در دستکاری عاطفی دارند و به سرعت می‌توانند روحیه و مود ما ار خوب یا معمولی، به بسیار بد تبدیل کنند.

افراد دستکاری‌کننده روانی خوب بلدند که چطور در ما احساس ناکارآمدی، بی‌لیاقتی، بیهودگی، بی‌استعدادی، فقر مطلق، خشم یا افسردگی ایجاد کنند.

آنها به صورت آگاهانه یا ناخودآگاهانه تاکتیک‌هایی برای این کار خود دارند. کار آنها شبیه ایجاد یک زخم و جراحی سریع کشنده است. شاید اگر یک آدم عادی بخواهد حال کسی را بد کند، باید ساعت‌ها نقشه بکشد و جملات زیادی ردیف کند و کارهای بسیاری بکند تا حال کسی را کمی بد کند، اما آدم‌های دارای توانایی دستکاری عاطفی با دو سه جمله هم می‌توانند این کار را بکنند. تازه این کار خود را با چنان ظرافتی انجام می‌دهند که ما متوجه نیت و قصد پنهان آنها که همان خراب کردن حال ما است، نمی‌شویم. پس آنها را گاهی حتی دشمن خودمان هم نمی‌پنداریم و دوباره با آنها معاشرت می‌کنیم و در یک سیر باطل می‌افیم.

درمان‌کننده‌ای به نام «کن پیج»، می‌گوید که رفتار دستکاری‌کننده روان، در همه ما کمابیش وجود دارد. اصلا این یک مکانیسم دفاعی روان ماست تا به صورت غیرمستقیم حال خودمان را خوب کنیم و رنج‌هایمان را فراموش کنیم.

معمولا آدم‌هایی که دستکاری عاطفی و روانی می‌کنند، دوران طولانی‌ای از ناخشنودی و رنج داشته‌اند. توان و شوق آنها برای خراب کردن بقیه، حاصل رنج بردن مزمن از یک سری ناتوانایی است.

بعد مدتی این افراد یاد می‌گیرند ناکامی‌ها و رنج‌های خود را به دیگران بتابانند (project ) به این کار هویت‌ساز افکنشی یا projective identification می‌گویند.

افرادی که دستکاری عاطفی بلندند، می‌توانند به سرعت احساس گناه و پشیمانی در شما ایجاد کنند. مثلا پزشک یا پرستاری که دارای این ویژگی است می‌تواند همکار خود را که نسبتا خوب و با وجدان است به سرعت به این نتیجه برساند که پزشک یا پرستار بی‌وجدان و بی‌دقتی است و همین حس ناکارآمدی حاد در محیطهای حساس کاری، گاهی باعث فجایعی می‌شود!

عمل نکردن به عهدها و قول‌ها هم یکی از تکنیک‌های این آدم‌های آزارگر است. آنها از این طریق حس ناخوشایند اینکه نباید به هیچ کس اعتماد کرد را در شما ایجاد می‌کنند.

آدم‌های این سبکی، همیشه در ازای کاری که می‌کنند، چشمداشتی از شما دارند و این انتظار را چنان حواله روح و وجدان شما می‌کنند که برای شما آزاردهنده می‌شود و با خودتان می‌گویید که نکند اصلا ذاتا ناسپاس باشید!

آدم‌های دستکاری‌کن عاطفی، سبک‌های بی‌رحمانه‌ای برای تنبیه‌های ظریف اما مؤثر دارند. مثلا آنها می‌توانند با یک استوری اینستاگرام خال شما را بد کنند. در مقابل آنها می‌توانند به صورت هوشمندانه‌ای با دادن پاداش‌های ریز شما را به مسیرهایی سوق بدهند که سرانجامش جز تباهی نیست.

به صورت خلاصه 13 نوع از رفتار دستکاری‌کننده روان و عاطفه به شرح زیر هستند:

حمله چراغ گاز: که اگر فیلم چراغ گاز با بازی اینگرید برگمن را دیده باشید با آن آشنایی دارید. در این فیلم شوهری با تکنیک‌های هوشمندانه‌ای سعی در به جنون و تباهی کشیدن همسرش داشت. مثلا او را متهم به انجام کاری می‌کند که او اصلاً به خاطر نمی‌آورد و با توسل به این مشکل همسرش او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد. با تکرار این موضوع پایولا (با بازی برگمن) کم‌کم به سلامت عقل خود شک کرد؛به ویژه آنکه همسرش هم در تلاش است تابه او بقبولاند که مشکل روحی دارد.

برخی از دستکاری‌کننده‌های روان هم با همین هوشمندی و ظرافت عمل می‌کنند و به تدریج تخم شک به خودتان را در دلتان می‌پراکنند و به محصول می‌رسانند.

2- پرخاشگری منفعل: نوعی بیان غیرمستقیم خصومت است مثلاً به شکل فردافکنی (تعلل)، طعنه، یکدندگی، ترشرویی، یا انجام ندادن عمدی و چندبارهٔ وظایفی که به شخص محول شده‌است.

3- سوء استفاده زبانی

4- دروغگویی

5- دریغ عاطفی یا رفتار جنسی

6- ساختن بمبی از عشق

7- تحسین با غرض شما یا دیگران

8-شکوه و شکایت کردن

9- احساس گناه در شما

10- انتشار پست‌هایی آزاردهنده به صورت وسواسی جبری در اینترنت

11- هویت‌سازی افکنشی

12- وانمود کردن به بی‌گناهی

13- سرزنش کردن

افرادی که شخصیت خودشیفته یا نارسیستیک یا سایکوپات دارند، به راحتی می‌توانند آدم‌های دستکاری‌کننده‌ای هم بشوند.

آیا می‌توان این آدم‌ها را درمان کرد؟

به سختی! آنها نخست باید خودآگاهی نسبت به رفتار خود و تاثیر بدی که می‌گذارند پیدا کنند و انگیزه درمان را پیدا کنند تا بعد بتوان آنها را به یک درمانگر معرفی کرد.

اما شاید ایجاد ایمنی در برابر آنها کار ساده‌تری باشد.

برای این کار باید نخست آنقدر هوشمند باشید که آدم‌های سمی این سبکی را در پیرامون خود شناسایی کنید. ببینید که مثلا گفتگوی کوتاه و هم‌جواری با چه کسانی به سرعت مود خوب را به هم می‌زند و از شما آدم‌های غمگین و تکانشی درست می‌کند.

مؤثرترین و بی‌دردسرترین کار کم کردن معاشرت با آنها و نادیده گرفتن کامل آنهاست.

اما اگر مجبور به همزیشتی با آنها هستید باید رفتارهایشان را بشناسید. اگر در شما حس گناه و ناکارآمدی ایجاد کردند، باید به سرعت به کارهای مثبت خودتان فکر کنید. اگر در شما احساس فقر مطلق و ناموفق بودن ایجاد کردندف بهتر است دستاوردهای شخصی خودتان را با خودتان مقایسه کنید. به عبارتی باید یاد بگیرید که چطور تاکتیک‌های آنها را خنثی کنید، آنها به تدریج خسته خواهند شد!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

هنرمندی با این تصاویر جالب پیش چشم ما مجسم کرده که اگر 10 بنای تاریخی و اسطوره‌ای معروف، سالم و…

یکی از جالب‌ترین چیز‌ها در مورد مطالعه تاریخ، یادگیری چیز‌های شگفت‌انگیزی است که نیاکان ما ایجاد کرده‌اند. اما برخی از یادگارهای آنها از بین رفته‌اند و فقط ویرانه‌های آنها باقی هستند و در مواردی همین ویرانه‌ها هم نیستند و فقط توصیف‌های متنی…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

زره نمادین فلزی پیچیده‌ برای گربه‌ها و موش‌ها – کار یک هنرمند باذوق!

دشمنی بین گربه‌ها و موش‌ها به قدمت تاریخ است. اگر قرار بود آنها مثل آدمیان در برابر هم صف‌آرایی کنند چه چیزهایی برای این نبرد می‌ساختند؟کار یک هنرمند کانادایی تقریباً در همین سمت و سو است. جف دی بوئر با الهام از فرهنگ‌های باستانی و…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند.عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…

خرابی چون‌ که از حد بگذرد آباد می‌گردد! – گالری عکس‌های قبل و بعد این مکان‌های زشت یا مخروبه

تماشای مراحل ساخت هنرهای دستی یا دکوراسیون داخلی و خارجی منزل برای بسیاری جالب و لذت‌بخش است. حتی اگر فعلا یارای تجمل باز اقتصادی خرید و بهسازی و نوسازی منزل نداشته باشند یا عملا در کار هنری نباشند.دست‌کم ایده‌ای در ذهنشان می‌ماند که از…

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
1 نظر
  1. سعید می گوید

    آموزنده بود جناب مجیدی
    دستمریزاد?

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.