سندرم اینکه بدیهی است! ترفند ساده‌ (و البته بدیهی) که این زن برای اسکن مدارک با آی‌فون در فیس‌بوک به اشتراک گذاشت

1

هدف من از نوشتن این پست، نقل خود ترفند نیست، نتیجه‌گیری من را در بخش دوم این پست بخوانید.

حتما می‌دانید که در اندروید و iOS اپلیکیشن‌های متعددی برای اسکن کردن مدارک وجود دارد. این اپلیکیشن‌ها عکس گرفته شده از صفحات را صاف می‌کنند، انگار که با یک دستگاه اسکنر گرفته شده‌اند و شما می‌توانید این عکس‌های تصحیح‌شده را سیاه و سفید کنید و حجمشان را کم کنید و دست‌ آخر به صورت یک PDF ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید.

اپلیکیشن‌های متنوعی وجود دارند که با کمی تفاوت عملکرد و ویژگی‌ها و رابطهای کاربری اندکی متفاوت، همین کار را انجام می‌دهند. برخی از آنها رایگان هستند و برخی هم پولی.

اما چند وقت پیش زنی در فیس‌بوک مطلبی را به اشتراک گذاشت که با اینکه از دید خیلی‌ها بدیهی و پیش پا افتاده بود، صدها نفر از آن استقبال کردند و متعجب شدند.

موضوع از این قرار بود که «برندی موما» متوجه شد که اپلیکیشن Notes در آی‌فون یا آی‌پد خودش ویژگی اسکن مدارک را دارد.

وقتی شما می‌خواهید یک نوت جدید ایجاد کنید و روی دکمه دوربین می‌زنید، یک گزینه شما اسکن مدارک است.

این نکته، این زن ۴۳ ساله را شگفت‌زده کرد و بلافاصله در فیس‌بوک نوشت که دیگر نیازی به اپلیکیشن‌های اسکنر دیگر ندارند و به راحتی با همین اسکنر هم کارشان راه می‌افتد.

من بعد از خواندن این مطلب، قسمت اسکنر اپلیکیشن نوت را تست کردم، تقریبا همان کارهای پایه اپلیکیشن اسکن را انجام می‌دهد، اما در کشف لبه‌های صفحه چندان هم هوشمند نیست و اپلیکیشن‌های پولی‌ای داریم که این کار را سریع‌تر و هوشمندانه‌تر انجام می‌دهند. با این همه همان طور که برندی موما گفت، کار راه‌انداز است.


سندرم اینکه بدیهی است!

خود من تا حد زیادی با سندرمی که اسمش را سندرم «اینکه بدیهی است» گذاشته‌ام، دست به گریبان هستم. یعنی خیلی وقت‌ها متوجه یک نکته و ترفند فنی می‌شوم و بعد با خودم می‌گویم که این را که همه می‌دانند یا اینکه در موردش مثلا ۵ سال پیش در سایت نوشته‌ام، پس خیلی ضایع است که در موردش چیزی بنویسم.

بعد از مدتی می‌بینم که همان مطلب را سایت دیگری کار کرده و خوانندگان از دانستن و به اشتراک گذاشته شدن، ابراز رضایت کرده‌اند!

در زمینه پزشکی که اوضاع بدتر است و تصور می‌کنم که هر چیزی برای خودم ساده است را لزوما همه می‌دانند، بعد ناگهان از روی توییت‌های کاربران متوجه می‌شوم که اتفاقا اصلا این طور نیست.

پس:

۱-هر ترفند و نکته‌ای که شما می‌دانید و ملکه ذهنتان است، برای بقیه هم لزوما این طور نیست.

۲-همیشه نسل‌های جدید می‌آیند و نکته‌ای را که شما مثلا ۵ سال پیش درباره‌اش در سایت و وبلاگ خود نوشته‌اید، اصلا ندیده‌اند و تکرار آن مطالب با شیوه‌ای و فرمتی تازه، لطف خاص خودش را دارد.

۳-کاربران فعال شبکه‌های اجتماعی مختلف، میزان دانش و به‌روز بودن متفاوتی دارند، دامنه سنی آنها هم متفاوت است. در این راستا مطلب آموزشی که ممکن کاربران اینستاگرام یا فیس‌بوک را شگفت‌زده کند، ممکن است در توییتر با کامنت‌های منفی روبرو شود.

دست آخر اینکه شما باید تحلیل درستی از مخاطبان خود داشته باشید و از اشتراک چیزهای ظاهرا ساده و بدیهی نترسید!

منبع dailymail
   
1 نظر
  1. مهدی می گوید

    آفرین
    موافقم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.