کتاب و کتاب‌خوانی در زمانه دیجیتال

33

این پست، در پاسخ به چند نفر از دوستان و خوانندگان که در مورد کتاب‌خوان‌های الکترونیک پرسیده بودند، نوشته می‌شود:

– چرا کتاب‌خوان الکترونیک؟!

اخیرا، کاهش آمار فروش کتاب و سود شرکت‌های چاپ و توزیع کتاب در آمریکا ، نگرانی زیادی را برانگیخته است. حتی اقبال به بعضی از کتاب‌های عامه‌پسندتر مثلا کتاب جدید «دن براون» Dan Brown هم نتوانسته است، این نگرانی را کاهش دهد.

با این وجود، اوضاع خوانندگان و فروشندگان کتاب‌های الکترونیک به کلی متفاوت است و شواهد نشان می‌دهد که کسانی که کتاب‌خوان‌های الکترونیک مثل کیندل و یا سونی‌ ریدر دارند، بیشتر کتاب می‌خوانند. برای مثال، بر اساس آمار آمازون، کسانی که کیندل خریده‌اند، 3.1 بار بیش از زمانی که کیندل نداشتند، کتاب می‌خوانند. طبق این آمار کسانی که قبلا به طور متوسط قبلا 8 کتاب از آمازون می‌خریدند، به واسطه کیندل به طور متوسط 24.8 عدد کتاب می‌خرند.

سونی که هم که سازنده یکی دیگر از محبوب‌ترین کتاب‌خوان‌های الکتورنیک یعنی سونی‌ریدر است، می گوید که هر مشتری‌اش ماهانه 8 کتاب از فروشگاه کتاب‌های الکترونیک این شرکت، کتاب می‌خرد. این عدد را باید با 6.7 عدد کتابی که به طور متوسط هر کتاب‌خوان آمریکایی ماهانه ابتیاع می‌کند، مقایسه کرد.

روشن است که نباید، افزایش علاقه دارندگان کتاب‌خوان‌های الکترونیک به خرید و خواندن کتاب‌ها، را به کل جامعه تعمیم داد، چرا که دارندگان این ابزارها عموما جزو قشری هستند که بیتشر مشتاق کتاب و کتاب‌خوانی هستند.

کتاب‌خوان‌های الکترونیک باعث سهولت و راحتی در قرائت کتاب‌ها می‌شوند، با کمک این ابزارها می‌شود، کتاب‌های مورد علاقه را همه جا با خود حمل کرد و در هر زمان که فرصتی پیش آمد، خواند. فونت‌ها را هم به هر اندازه که لازم باشد، می توان تغییر داد.

کتاب‌خوان الکترونیک سبک و قابل حمل هستند و از آنجا که از فناوری‌ای به نام E Ink استفاده می‌کنند، با یک بار شارژ می‌توان هزاران صفحه کتاب را با آنها خواند، بدون آنکه نیاز به شارژ مجدد باشد. به همین علت، آسودگی و رفاهی که کتاب‌خوان‌های الکترونیک به ارمغان می‌آورند، قابل مقایسه با خواندن کتاب الکترونیک در لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای دستی و یا آیفون نیست.

در صورت رواج کتاب‌خوان‌های الکترونیک در جامعه، میزان مصرف کاغذ به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، پس یک سود ثانویه استفاده از این ابزارها کمک به حفظ محیط زیست است.

گرچه تابه حال، 945 هزار کیندل و 525 هزار عدد سونی‌ریدر به فروش رسیده است، اما بازار کتاب‌خوان‌های الکترونیک، هنوز بازار جوانی است و به نظر می‌رسد در چند سال بعد، شاهد رشد جهشی فروش این ابزارها و عرضه مدل‌های جدیتر با امکانات بیشتر باشیم.

اما از سوی دیگر، نمی‌توان انکار کرد که حس و حال ویژه کتاب‌های کاغذی به این زودی‌ها قابل جانشین شدن با وسایل الکترونیک نیست، بوی کهنگی یا ظاهر مندرس یک کتاب، حاشیه‌نویسی کنار یک برگ کتاب، ورق زدن فیزیکی کتاب، چیزهایی نیستند که به این زودی‌ها فراموششان کنیم.

کسی چه می‌داند، شاید به زودی شاهد کتاب‌های الکترونیک باشیم که بیشتر تداعی‌کننده فرمت فیزیکی کتاب‌های کاغذی باشند، مثلا بشود به صورت مجازی یا حتی واقعی صفحات آنها را ورق زد و در این حین، صدای ورق خوردن آنها به گوش برسد!

اما پاره‌ای هم بیم آن را دارند که همانگونه که اینترنت و دزدی آنلاین موسیقی، ضرر و زیان زیادی را متوجه شرکت‌های تهیه و توزیع موسیقی کرد، رواج کتاب‌های دیجیتال هم در آینده، انتشاراتی‌ها را دچار مشکل کند. در حال حاضر چنین مشکلی وجود ندارد، اما علایم نگران‌کننده‌ای از آن مشاهده می‌شود. برای مثال یک نقص امنیتی در سامانه آمازون باعث شده که پاره‌ای بتواند با استفاده از اکانت دوستانشان، کتاب‌های خریداری‌شده توسط آنها را بخوانند، بدون اینکه مجبور باشند، هزینه‌ای بپردازند.

——————————

کدام کتاب‌خوان الکترونیک؟

مشهورترین کتاب‌خوان‌های الکترونیک در حال حاضر سونی‌ریدر و کیندل هستند که به ترتیب توسط شرکت سونی و آمازون ساخته می‌شوند.

دو ماه پیش یک سونی‌ریدر خریدم و از هزینه‌ای که پرداخت کردم، راضی هستم. با سونی‌ریدر در یکی دو سفر، خیلی راحت کتاب خواندم و همچنین فکر نمی‌کنم بدون این وسیله می‌توانستم یکی دو کتاب را که زبان انگلیسی بودند و فونت ریزی داشتند، بخوانم.

اگر مشتاق خریدن کتاب‌خوان‌های الکترونیک هستید، باید بدانید که این ابزارها تنها برای نمایش کتاب‌هایی که به صورت تکست هستند، مناسب هستند. بیشتر کتاب‌های فارسی که می‌توان از اینترنت به رایگان آنها را دانلود کرد، اسکن‌شده هستند و کتاب‌خوان‌های الکترونیک نمی‌توانند، آنها را درستی نمایش دهند. اما خوشبختانه دست‌کم سونی‌ریدر در نمایش متن فارسی مشکلی ندارد و به علاوه از فرمت word ‌هم پشتیبانی می‌کند. این را هم در نظر داشته باشید که می‌تواند یادداشت‌های خودتان یا صفحات وب را وارد دستگاه کنید و در فرصت مناسب بخوانید.

بعضی‌ها عقیده دارند که کیندل، با وضوح بهتری متن را به نمایش می‌گذارد، اما من شخصا چنین چیزی را متوجه نشده‌ام.

در عین حال اگر مقیم خارج کشور هستید، یکی از چیزهایی که در زمان انتخاب کتاب‌خوان باید به آن توجه کنید، فروشگاه کتاب آمازون و سونی است. به نظر می‌رسد که فروشگاه کتاب آمازون چشم‌گیرتر از سونی باشد، اما سونی گام‌های خوبی برای غنی کردن کتابفروشی خود برداشته است.

از لحاظ زیبایی من شخصا، سونی‌ریدر را ترجیح می‌دهم. ظاهر سونی‌ریدر بیشتر تداعی‌کننده یک کتاب فیزیکی است. سوین‌ریدر یک محافظ چرمی خوش‌ساخت هم دارد که به خوبی صفحه نمایش دستگاه را محافظت می‌کند.

سونی‌ریدر مدل PRS-700BC در حال حاضر در ایران، قیمتی حدود 530 هزار تومان و مدل PRS-505، حدود 460 هزار تومان قیمت دارد. اما به نظرم بد نیست که چند مدتی صبر کنید تا مدل‌های جدیدتر سونی‌ریدر هم وارد ایران شوند. البته مسلما مدل‌های جدید در ابتدا با قیمت بالاتری به فروش خواهند رسید.

مدل PRS-700BC،  که من خریده‌ام، لمسی است. یکی از مزایای خوب لمسی بودن این است که می‌شود به راحتی هر چه تمام‌تر سطرهای مهم کتاب را های‌لایت کرد. همچنین این مدل سونی‌ریدر، نور LED دارد که خواندن کتاب را در تاریکی هم میسر می‌کند.

—————————

اما بد نیست در همین پست، یک کتاب‌خوان الکترونیک جدید را هم به شما معرفی کنیم. این دستگاه جدید Nook نام دارد و متعلق به Barnes & Noble است. Barnes & Noble در آمریکا، دارنده بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب است. «نوک»، سه‌شنبه همین هفته معرفی شد. قیمت این وسیله 259 دلار، یعنی معادل یک دستگاه کیندل است.

نمایشگر «نوک»، 6 اینچی و سیاه و سفید است، در زیر این نمایشگر، صفحه کنترل رنگی لمسی دستگاه قرار دارد. دارندگان این وسیله می‌توانند در 1300 فروشگاه شرکت، با استفاده از Wi-Fi کتاب دانلود کنند، خارج فروشگاه‌ها هم با استفاده از شبکه اینترنت موبایلی 3G شرکت AT&T، دانلود کتاب‌های میسر می‌شود.

نوک، 2 گیگ حافظه دارد که برای ذخیره 1500 کتاب کافی است. حتی می‌شود با افزودن یک کارت حافظه، 17500 کتاب را با خود همراه داشت.

یکی از ویژگی‌های جالب «نوک» این است که، قرض دادن کتاب را ممکن می‌کند! هر دارنده «نوک» می‌تواند به مدت 14 روز، یک کتاب را به دوستش به صورت مجازی قرض دهد تا بخواند، البته در این حین خودش قادر به خواندن کتاب نخواهد بود!

——————

اما مزایا و امکانات کتاب‌های الکترونیک، باعث نشده است، دنیای فناوری در زمینه ارتقای عرضه کتاب‌های کاغذی بیکار بماند و به دنبال چاره نباشد.

فرض کنید که کتابی را در کتاب‌فروشی‌های ایران پیدا نکرده باشید و مجبور شده باشید که یه یکی از آشنایانتان در خارج از کشور بگویید که کتاب را برایتان بخرد و پست کند یا کتاب را از آمازون سفارش دهید. در این صورت حتما متوجه دشواری کار می‌شوید و بابت زمانی که باید به انتظار بنشینید، تأسف می‌خورید.

اما به تازگی چاپگر ویژه‌ای به نام Espresso Book Machine ساخته شده است که می‌تواند با دسترسی به دو میلون کتاب کتاب‌خانه گوگل، هر کتابی را که مشتری درخواست کند، در کوتاه‌ترین زمان چاپ و صحافی کند و در اختیارش قرار دهد. این وسیله می‌تواند در هر دقیقه 145 صفحه پرینت بگیرد و هزینه تمام‌شده هر صفحه، تنها معادل یک سنت خواهد بود! (ویدئو)

این چاپگر ویژه 100 هزار دلاری، هم‌اکنون تنها در مراکز محدودی حضور دارد. اما تصور کنید که با رواج این فناوری، شاهد چه انقلابی در توزیع کتاب خوهیم بود! در آن صورت، شاید همانند خودپردازها یا ATM‌ها، در خیابان‌ها و در جلوی کتاب‌فروشی‌های، باجه‌هایی را ببینیم که بتوان به راحتی به کمک آنها کتاب‌ تحویل گرفت. در چنان روزی دیگر چیزی به نام کتاب نایاب، وجود خارجی نخواهد داشت. هزینه انتقال کتاب به صفر خواهد رسید و همزمان با رونمایی از هر کتاب، در همه نقاط دنیا، کتاب قابل خریداری شدن خواهد بود.

————————

کتاب‌های دیجیتال و بازار کتاب ایران: در حال حاضر هیچ کدام از انتشاراتی‌های ایران تا جایی که می‌دانم برنامه‌ای برای فروش کتاب الکترونیک ندارند. راستش با توجه به وضعیت کپی‌رایت و همچنین مهیا نبودن بستر مناسب برای خرید آنلاین کتاب‌های الکترونیک و ضعیف بودن سامانه‌های اینترنتی، چشم‌انداز روشنی هم به چشم نمی‌خورد.

اما مشتاقان خواندن کتاب‌های به زبان اصلی، از این لحاظ هیچ مشکلی ندارند. کتاب‌های الکترونیک بی‌شماری در اینترنت آپلود شده‌اند، که می‌توان به راحتی آنها را دانلود کرد و با استفاده از کتاب‌خوان‌های الکترونیک دیگر لازم نیست کسی هزینه پرینت گرفتن از کل کتاب یا رنج مطالعه کتاب را در پشت مانیتورها بر خود هموار کند.

منابع: Read/WriteWeb و نیویورک ‌تایمز (+ و +)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر 15 ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال 1909 کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

اگر عاشق یک فیلم بودید و با بودجه کافی یک اتاق خوب در سبک و سیاق آن فیلم می‌ساختید

ما اگر خیلی عاشق یک فیلمی باشیمِ پوستری چاپ می‌کنیم و بالای سرمان می‌زنیم و هر روز نگاهی به آن می‌اندازیم یا مقاله‌ای در موردش می‌نویسم.اما فراتر از آن اگر قرار بود، اتاق خواب یا اتاق هتلی به سبک یک فیلم بسازیمِ چطور از آب درمی‌آمد.…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
33 نظرات
 1. امین ثابتی می گوید

  و برای گزینه‌ی سومی که همان نوک است که من دست نگه داشته‌ام…

 2. toucan می گوید

  من عاشق book reader ام. حیف که قیمتش گرونه.
  مقاله ی خوبی بود البته به راحتی خواندن در بوک ریدر به دلیل صفحه نمایش خاص کتاب خوان که مثل
  نور پرتاب نمی کند به چشم بیننده و مثل کامپیوتر با نورش موجب خستگی چشم نمی شود اشاره نکردید.
  کتاب خوان وسیله ایست برای خواندن که خواص کامپیوتر و کتاب را دارد و بدی های هیچ یک را ندارد. کامپیوتر حجم زیادی کتابی را می تواند در خود جمع کند ولی هم چشم را خسته می کند هم امکان حاشیه زدن ندارد هم روشن کردن و بعضی مسائل دیگر دارد و اما کتاب بر عکس کامپیوتر جا گیر تر است و… ولی امکان حاشیه زدن دارد و چشم را خسته نمی کند و ….
  جالب این جاست که کتاب خوان همه چیز را دارد!
  تشکر از مقاله ی خوبتان

 3. محمدرضا می گوید

  سلام دکتر جان. مرسی از اطلاعاتت درباره ی دستگاه کتابخوان.من به شخصه علاقه زیادی به ایبوک دارم و حتی سر همین راه چشمم هم ضعیف شده. یک سوالی داشتم.شما این دستگاه رو از داخل ایران خریداری کردید؟ اگه جواب بله است لطفا آدرسش رو به ما هم بدید. چون بنده ۴-۵ ماه پیش از چند مغازه توی بازار رضا سوال کردم اما هیچ کدوم ایبوک ریدر نداشتند.

 4. manizheh می گوید

  خیلی جالب بود , ولی خیلی گران می باشد .پولدار شدم حتما می خرمD:

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   اگه تقاضای خریدش در ایران بالا بره، فکر کنم یک مقدار اروزنتر بشه. متاسفانه کیندل و نوک ساخت آمریکا هستند و باید با واسطه دستمون برسن. من که خودم شخصا کیندل دستم نگرفتم.

 5. pouria می گوید

  سلام دکتر
  مرسی از اطلاعاتی که دادی، در این مورد چند تا سئوال داشتم:
  ۱- سونی ریدر فایلهای pdf رو می خونه؟
  2- اگه از ایران گرفتی آدرسشو بده چون به این راحتی ها پیدا نمی شه؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بله PDF که اصلا فرمت اصلی مورد پشتیبانی است. چرا! پایتخت تشریف ببرین، هست.

 6. nariman می گوید

  MRC DR AZIZ AZ IN MAGHALE GHASHANGETUN.MIDOONIN MA PEZESHKA YEKHOORDE DIR BEJONBIM AZ AALAMO AADAM AGHAB MIOFTIM.MAN KHODAM TUYE INFORMATIC RASMAN HICHI NEMIDOONAM V DARAM KAMKAM ASHNA MISHAM

 7. سعيد هاشميان می گوید

  ممنونم بابت مقاله‌ی خوب‌تان.
  همون‌طور که اشاره کردید، برای ما ایرانی‌ها که امکان خرید کتاب‌های جدید زبان اصلی، به آسانی میسر نیست، یک کتاب‌خوان دیجیتال، بسیاری از مشکلات رو حل می‌کنه.
  اما سوالی دارم و اون اینه که فرمت فایل کتاب (جز Word)، چی می‌تونه باشه؟ PDF؟ TXT؟ یا چیز دیگه‌ای؟
  این سوال از اون جهت مهمه که حجم اطلاعاتی که با فرمت PDF یا TXT فابل دسترسیه، قابل مقایسه با حجم مطالب متنی با فرمت‌های دیگه نیست.
  ممنونم.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سونی ریدر با فرمت PDF‌ و Word مشکلی نداره. TXT را هم می‌خونه.

 8. manizheh می گوید

  مطمئنا این هم مثل بیشتر کالا های دیگر ارزان می شود ولی انشا الله تا ۱۰ سال اینده شایدم پیشرفت ایران خوب بود در خواندن کمتر طول کشید…. د:

 9. azam می گوید

  سلام آقای دکتر
  از اینکه اینقدر خوب اطلاع رسانی میکنید ممنونم .یک تقاضا هم داشتم (من هنوز اندر خم کوچه اولم)اگر ممکن است آدرس چند سایت خوب برای دانلود رایگان کتاب انگلیسی را بدهید
  باتشکر

 10. سعيد هاشميان می گوید

  سلام دکتر. دوباره سوالی درباره‌ی کتاب‌خوان الکترونیکی دارم.
  همون‌طور که می‌دونی، نوک به بازار (جهانی) اومده و از اون، اطلاعات خوبی رو در آدرس زیر می‌شه پیدا کرد:
  http://www.barnesandnoble.com/nook/features/techspecs/
  مثل این‌که فرمت‌های متنی (پی‌دی‌اف و ای‌پی‌یو‌بی؛ (اما ورد نه!))،‌ تصویری و صوتی رو هم ساپورت می‌کنه.
  دیگه این‌که در لینک زیر هم مقایسه‌ای بین خودش و کیندل داده:
  http://www.barnesandnoble.com/nook/compare/
  حالا چندتا سوال برام پپیش اومده که می‌خواستم ازت بپرسم:
  ا- آیا سونی ریدر هم فرمت‌های تصویر و صوتی رو ساپورت می‌کنه؟
  ۲- برای ریختن فایل رو همه‌ی این‌ها (نوک، کیندل، سونی ریدر)، آیا می‌شه از کابل یو‌اس‌بی و کامپیوتر استفاده کرد (چون نوک و کیندل، می‌تونن کتاب رو در محدوده‌ی اینترنت بی‌سیم شرکت ساپورت کننده داون‌لود کنند).
  ممنون.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بله سونی ریدر صوت و تصویر را پشتیبانی می‌کنه. در مورد سوال دوم همه بله، من همه کتاب‌ها را با یو اس بی ریختم توی سونی ریدرم.

 11. سعيد هاشميان می گوید

  ببخشید زیاد مزاحم می‌شم دکتر! واقعیتش تو وبلاگستان فارسی تا به‌حال کسی درباره‌ی ریدرهای الکترونیک این‌طور چیزی ننوشته بود، اینه که من همه‌ی سوالاتم رو یک‌جا، این‌جا می‌پرسم. سوالم درباره‌ی قابلیت ریدرهای الکترونیک در تغییر اندازه‌ی فونت‌هاست:
  آیا ضمن تغییر اندازه‌ی فونت و بزرگ‌تر شدن کلمات، چیدمان کلمات یک خط از متن هم تغییر می‌کنه یا نه؟ درواقع آیا معنای فونت بزرگ‌تر، زوم کردن تو متنه (و اون‌وقت برای خوندن سروته هر خط، باید مدام از این‌طرف خط، به اون‌طرف خط حرکت کرد) یا نه… ضمن بزرگ‌تر کردن فونت، کلمه‌های جملات رو می‌شکنن و جملات جدیدی درست می‌کنن که برای خوندن سروته‌شون، نیاز نیست مدام به این‌طرف و اون‌طرف خط حرکت کرد و همیشه یک خط کامل از کتاب، جلوی چشم دیده می‌شه؟ چون بدیهیه که خوندن کتاب از راه اول، بسیار سخت‌تر از خوندنش از راه دومه (امیدوارم منظورم رو رسونده باشم).
  ممنون.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   خواهش می‌کنم. نه حین زوم کردن توی ای بوک ریدرها خبری از این مشکل نیست. خیالتون از این لحاظ راحت باشه.

 12. Payam norouzi می گوید

  بجای تحقیق تحقق تبدیل لنزهاو عینکهابه نمایش دهنده فیلم,اگرکارساده تری مثل نمایش ایبوک را از انها میخواستن,شایدعمرامثال کیندل بیش اززمان تکاملشون نمیپایید
  بخصوص که دست گرفتن کتابهای کاغذی والکترونیک درهوادرفرم درازکش که کمترین فشاروبه گردن وستون فقرات واردمیکندوموردعلاقه امثال من درزمان خستگی میباشد,بازهم خستگی مچ رابدنبال دارد
  درحالیکه اگر ایبوک,خود,عینک باشد,برای ورق زدن کافیست تنهاپلک زدیامثلابرای لایک کردن کتاب درسایت آمازون,فقط به عنوان کتاب چشمک میزنیم;)
  هرچندرسمه اصحاب اختراع,ذره ذره جان جیب مشتری را بگیرند
  چه خوب بودحاشیه نویسی نیزبا تشخیص دستخط,بصورت افزونه به ایبوک قابل الحاق میشد
  حقیقتا مقاله جامعی بود
  علی الخصوص که به قیمت که همیشه جایش درمعرفی تکنولوژی خالی بود نیزاشاره شده بود

 13. akam می گوید

  مطالبتون عالیه. واقعا خسته نباشید

 14. رضا می گوید

  خوب بود امّا چیری که دنبالش میگردم نیست********************

 15. علی می گوید

  سلام مجید جان
  اگر ممکن است و وقت داشتید پاسخ مرا هم بدهید.مرسی.
  می خواستم بپرسیم Ebook Reader ها :
  1)فارسی را درست نمایش می دهند ؟ مثلا مدل شما نمایش می دهد؟راست به چپ؟و اگر متن انگلیسی باهاش بود یعنی مخلوط هم فارسی و هم انگلیسی چی؟

  2)آیا واقعا چشم را خسته نمی کند مثلا میشه یک ایبوک 800 صفحه ای را باهاش مثل یک کتاب عادی کاغذی مطالعه کرد؟آیا نوری از خود ساطع می کند مثل موبایل یا مانیتور حتی LCD؟
  که چشم را خسته کند؟یعنی اینکه نور از پشت ال سی دی نمی یاد ؟
  واقعا و بین اللهی راضی هستید و چند تا کتاب باهاش خواندید؟زده که نشدید ازش؟

  3)آیا می توان از آن به عنوان یک کتاب استفاده کرد؟یعنی مثل کتاب بی دردسره؟
  یعنی چقدر باتری می بره؟عکس اصلا داره؟میشه توش نوشت منظورم دست نویسه؟یادداشت کرد دست نویس؟(منظورم حجم زیاده یادداشت است)

  4)این که میگن تو شب قابلیت هایی دارن یعنی چی؟

  5)من نمی تونم با کامپیوتر ایبوک راحت بخونم واقعا خسته کننده و عذاب آور و مضر است.با این چی؟چطوره؟

  6)اینکه می گن برای خواندن کتاب نیاز به نور از بیرون هست مثل وقتی که کتاب می خونیم راسته؟صفحش مات نیست؟یعنی تو اتاق تاریک مثل کتاب کاغذی نمی شه خوندش؟
  من درست متوجه نشدم منظور از این موارد چیه؟

  7)تو دراز مدت (یعنی خیلی زیاد) به چشمم که آسیب نمی زنه؟منظورم اینه که مثلا ما هرچی کتاب بخونیم اگر شرایطش (نور و … ) مناسب باشه چشم را ضعیف که نمی کنه!
  این چی؟

  8)کتاب عکس دار را پخش می کند؟ در چه حدی؟

  9)کوچک . بزرگ کردن فونت و سایز چطوریه.لطفا در این باره بیشتر توضیح دهید.
  واقعا راضی هستید؟آیا واقعا حرفه ای باهاش ایبوک) می خونید؟
  لطفا تجربیات خود را در استفاده از این وسیله مطرح نمایید.

  10)توی متن قابلیت جستجوی یک کلمه یا عبارت را دارند؟فارسی چی؟

  11)محل تهیه در تهران؟با چی قیمتی شما خریدید؟

  من منتظر پاسختان هستم.
  یا علی

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   1- بله فارسی را درست نشان می‌دهند، ولی گاهی در نشان دادن متن های مخلوط مشکل دارند. 2- بله، اصلا برترین ویژگی ای بوک ریدر همین خسته نکردن چشم است. شما خیلی راحت می‌توانید صدها صفحه کتاب با آنها بخوانید. به علاوه می توانید بزرگنمایی متن را به دلخواه تغییر دهید. 3- به هر حال بعضی‌ها فرمت کاغذی را بیشتر می‌پسندند ولی من هیچ نقصی در ای بوک ریدر ندیدم. تنها مشکل این است ما کتاب فارسی الکترونیک، کم داریم. ولی فرنگی‌ها هیچ کمبودی از این لحاظ ندارند. 4- یعنی یک لامپ دارند که صفحه را روشن می‌کند. 5- اصلا قابل قیاس با خواندن اسناد pdf در پشت مانیتور نیست. 6- دقیقا مشابه خواندن کتاب کاغذی است، تا نور از بیرون نباشد یا لامپ خود وسیله را روشن نکنید، نمی‌توانید کتاب بخوانید. 7- نه. 8- بله ولی سیاه و سفید. 9- خیلی راحت و ساده. 10- با سرچ فارسی مشکل دارند. 11- تهران – پایتخت.

 16. علی می گوید

  ممنون بابت توجه و پاسختان.
  موفق باشید
  یا حق

 17. سعید می گوید

  من هم خیلی دلم می خواست ایبوک ریدر سونی PRS600 را اینجا تهران می تونستم ۳۰۰ تومن بخرم مثل آمریکا اما حیف که انگار حالا حالا نمی خواد قیمتش پایین بیاد، جستجو های زیادی راجع به ایبوک ریدر ها کردم، برای مثال nook که تعریفش را کرده بودید هر چند که Wi-Fi هم داره ولی با هاش نمی شه اینترنت را Browse کرد و عملاً از لحاظ استفاده از اینترنت و Wi-Fi بی استفاده می شه (البته در ایران) و هم چنین باید بگم که nook نمی تونه فایل های برنامه Word .doc .rtf را باز کنه و باید قبلش اونها را به pdf تبدیل کرده باشید.
  عوض این ها برای شما بگم از onyx boox 60 که ساخت چین هستش و تقریباً کاری نیست که نتونه انجام بده ،صفحه نمایشش مثل PRS600 Sony همون 6 اینچ هست و علاوه بر اینکه تقریباً با تمام فایل های متنی سازگار هست با mp3 هم مشکل نداره، می تونه با Wi-Fi داخل خودش به اینترنت وصل بشه و حتی شنیدم که با سیم کارت موبایل هم می تونه وصل بشه GPRS 3G و اینترنت را هم می تونه کامل Browse کنه مثل کامپیوتر. قیمتش هم 369 دلار هست ( تا به ایران برسه نمیدونم چند می شه)
  از این یکی جدید تر هم Alex هست که تو نمایشگاه CES چند روز پیش در لاس وگاس تازه معرفی شد و قراره یک ماه دیگه وارد بازار ها بشه (Feb 22 2010) این یکی علاوه بر تمام خاصیت های onyx boox 60 که توضیح دادم یک صفحه نمایش 3.2 اینچی LCD هم داره که حتی غیر از کار های معمولی فیلم هم می تونه پخش کنه و البته ظاهراً این هم قیمتش با onyx boox 60 مساوی هست. من عامل فروشش رو تو چین (شانگهای) از طریق اینترنت پیدا کردمش.
  امیدوارم اگه کسی تونست به ایبوک ریدر های ارزون قیمت و کارامد در حد PRS600 Sony تو تهران دست پیدا بکنه من را هم خبر کند.خداییش قیمتش تو آمریکار بین 272 الی 300 دلاره با ارسال رایگان دیگه تو تهران فوقش باید 350 تومن باشه اما متاسفانه تو تهران PRS300 رو که صفحه 5 اینچی داره به این قیمت میدهند.

 18. سعید می گوید

  سلام،
  من انقدر به ایبوک ریدر ( یا همون کتابخوان الکترونیکی خودمون) علاقه مند شدم که حالا بعد از تلاش های فراوان تونستم اون را با نصف قیمت بقیه جا ها تهیه کنم . قیافه اش خیلی خوشگله و خوش دست هم هستش، به اینترنت هم وصل میشه. دهنتون آب افتاده حتماً . اگه شما هم onyx boox خواستید حتماً می تونید رو اسم من کلیک کنید تا بیشتر راهنمایی بشوید.

 19. کیمیا می گوید

  با عرض خسته نباشید میخواستم بگم من یه سونی ریدر دارم ولی زوم نمیکنه میشه بگید باید چی کار کنم؟

 20. نیما می گوید

  نمی دونم آقا مجید، چرا کامنتهای تبلیغاتی را پاک نمیکنی

  این onyx boox که آقا سعید میگه اصلا کتاب‌خوان الکترونیکی نیست و به جای E Ink صفحه نمایش LCD داره . و فکر کنم pocket pc باشه

 21. رضا می گوید

  درود
  چند سوال داشتم:
  1-ایبوک ریدر سونی، با نمایش فایل های pdf فارسی (مخصوصا pdf کتابهایی که صفحات آنها اسکن شده است) مشکل دارند؟
  2-آیا میتوان از ایران به اینترنت متصل شد؟( send & recive دارند؟)
  3-آیا میتوان از کتابخانه ی سونی کتاب خرید؟( در صورتی که بتوان به اینترنت وصل شد.)
  اگر از ایبوک ریدر آمازون (کیندل) هم اطلاعاتی دارین، همین سوالها رو درباره کیندل دارم.
  ممنون

 22. یوسف می گوید

  سلام. با تشکر از اطلاعات خوبی که در اختیار گذاشته اید. من می خواستم یکی از این دستگاه ها را بخرم ولی یه نفر به من گفت این دستگاه ها اجازه نمایش هر کتاب PDF را نمی دهند. من یک مجموعه بزرگ کتاب PDF دارم. آیا می تونم بدون مشکل هر کدوم رو روی یکی از این دستگاه ها بریزم و بخونم و این دستگاه ها هیچ ادایی مربوط به Authorization و غیره در نیارند؟!

 23. amir می گوید

  سلام آقای دکتر من دنبال وسیله ای دیجیتال کوچک قابل حمل برای مدیریت زمان هستم که تاریخ آن شمسی و زبان آن فارسی باشد ( pda – انواع گوشی – تبلت ). خیلی هم گشته ام و زیاد پرس و جو نموده ام متاسفانه هیچ کس نتوانست کمک کند آیا شما وسیله ای می شناسید . با تشکر

 24. pesare1404 می گوید

  بازم که توی کامنت ها بحث کردید اقا انجمن به این توپی رو ول کردید از مردم میپرسید جای که به بررسی ایبوک ریدر ها و کتابخوان ها میپردازد
  انجمن ایبوک ریدر ها
  ketabkhan.info
  انجمن کتابخوان
  مکانب برای نبادل اطلاعات میان دوستانیکه کتابخوان دارند یا میخواند داشته باشند.
  http://www.ketabkhan.info
  کتابخوان دستگاهیست که بخاطر نوع خاص صفحه نمایش ان امکان مطالعه طولانی مدت کتاب را میدهد از جمل این دستگاه ها میتوان به:
  نوک , نوک کالر , نوک سیمپل تاچ محصول برنس اند نوبل
  nook , nook color , nook simple touch
  کیندل 3 , کیندل دی ایکس محصوی امازون
  kindle , kindle DX
  سونی 350 , سونی 650 , سونی 950 محصول سونی
  sony prs350 sony prs650 sony prs950
  کوبو ؛ پاکت بوک ؛ بی بوک ؛ و سایر دستگا ها نا م برد .

 25. گروه مروارید می گوید

  فروش کتابخوان الکترونیکی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5