اطلس ابرهای عجیب

17

1- در این عکس یک اسکی‌باز را می‌بینید که در Mauna Kea در هاوائی آمریکا به یک ابر عدسی‌شکل نگاه می‌کند. این ابرها محبوب کسانی هستند که به وجود موجودات هوشمند فرازمینی باور دارند، آنها این ابرها را اغلب با سفینه‌های آنها اشتباه می‌گیرند.

 ابر عدسی‌شکل

این ابرها در ارتفاعات بالا شکل می‌گیرند و اغلب زمانی تشکیل می‌گیرند که هوای پررطوبت از روی یک کوه می‌گذرد و گرم می‌شود و این گرما را بدون انتقال به محیط اطراف حفظ می‌کند.

شکل این ابرها به سرعت باد و شکل کوه نزدیک به آن بستگی دارد. بادی با سرعت یکنواخت می‌تواند ابری با شکل ایجاد شده در این عکس را ایجاد کند.

2- این عکس در نزدیکی مرز سنگال و مالی، در غرب آفریقا گرفته شده است و یک ابر کومولونیمبوس را نشان می‌دهد،‌ این ابرها به صورت عمودی صعود می‌کنند تا اینکه به یک مانع طبیعی برخورد می‌کنند، این مانع چاه هوایى است، در اینجا این ابرها مسطح می‌شوند.

ابر کومولونیمبوس

ابرهای کومولونیمبوس معمولا پیش درآمد شروع یک طوفان شدید هستند.

این عکس توسط دوربین‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته شده است.

3- در عکس ابرهای کومولوس با شکل عجیب خود در شمال شرق داکوتای جنوبی دیده می‌شوند، به این ابرها ابرهای ماماتوکومولوس هم گفته می‌شود که در آن بخش اول کلمه به برآمدگی‌های شبیه پ -ستان این ابرها اشاره دارد. این ابرها معمولا به هنگام توفان‌های شدید دیده می‌شوند.

 ابرهای ماماتوکومولوس

4- در این عکس که بر فراز اقیانوس آرام از یک جنگنده هورنت F/A-18 گرفته شده است، چنین به نظر می‌رسد که جت جنگنده از میان یک ابر عبور می‌کند، در صورتی که این طور نیست و این خود هواپیمای جنگنده است که با شتاب گرفتن به سمت سرعت صوت، باعث ایجاد ابر شده است.

با حرکت هواپیما در میان هوا، منطقه‌ای از هوای کم‌فشار در پشت آن ایجاد می‌شود، با کم شدن فشار، بخار آب به صورت ابر درمی‌آید.

تبدیل بخار آب به ابر

5- در این عکس، ابرهای همراه تورنادو یا پیچند دیده می‌شوند. این عکس در کشتزاری در Wyoming گرفته شده است.

ابر,همراه تورنادو, پیچند

6- ابر کوه کلاه یا ابر Pileus: این عکس از آتشفشان در حال انفجار جزایر کوریل روسیه گرفته شده است. در این عکس ابر Pileus به صورت توده سفیدی روی ابر خاکسترهای آتشفشانی دیده می‌شود. این عکس را هم فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته‌اند.

ابر کوه کلاه , ابر Pileus

7- این عکس از ابرهای سیسیل گرفته شده است، در فرایندی شبیه تولید حلقه دود حین سیگار کشیدن، این ابرهای حلقوی جالب ایجاد می‌شوند.

ابرهای حلقوی

8- در این عکس یک ابر noctilucent که به ابر شب‌تاب یا NLC نیز معروف است، دیده می‌شد، ابری که در این عکس دیده می‌شود، از پرتاب یک موشک ناشی شده است، ابرهای شب‌تاب در ارتفاع 80 کیلومتری زمین تشکیل می‌شوند و با باز گرداندن پرتو نور خورشید، در زمانی که خورشید از دید ساکنان روی زمین غروب کرده است، مناظر زیبایی ایجاد می‌کنند. در اینجا اطلاعات بسیار جالبی در مورد ابرهای شب‌تاب را می‌توانید بخوانید.

ابر noctilucent ,ابر شب‌تاب, NLC

9- به نظر می‌رسد که یک شهاب در حال سوختن روبرو هستیم، اما این عکس در واقع عبور نور خورشید را از بخار ناشی از یک هواپیما نشان می‌دهد.

نور خورشید

10- ابر طبقه‌ای در مینِسوتای آمریکا، این ابرها با طوفان همراهی دارند.

ابر طبقه‌ای

11- بر فراز صحرای مصر شاهد ابرهای سیروس خاصی به نام Jetstream  هستیم که شبیه مسیر حرکت هواپیماها است.

ابرهای سیروس

12- نوارهای موازی ابرهای کومولوس بر فراز پارک ملی Abruzzo  ایتالیا. به این ابرها، Altocumulus undulatus گفته می‌شود.

ابرهای کومولوس

13- صاعقه از یک ابر همراه پیچند به زمین برخورد می‌‌کند:

 ابر همراه پیچند

14- یک ابر عدسی‌شکل دیگر:

ابر عدسی‌شکل

15- ابرهایی به شکل پرتو یا ابرهای Actinoform. این عکس از فضا گرفته شده است، این ابرها صدها کیلومتر اندازه دارند.

ابرهایی به شکل پرتو , ابرهای Actinoform

16- ابرهای امواج جاذبه بر فراز خلیج مکزیک، انی ابرها شکلی شبیه امواج دارند:

انی ابرها

17- ابرهای فون کارمان بر فراز جزیره الکساندر سلکیرک در شیلی. چنین به نظر می‌رسد که این دوایر را رو توده ابر، پانچ کرده باشند. در واقع بادهای ایجاد شده روی جزیره، این اشکال حلقوی را ایجاد کرده‌اند. یک عکس زیبای دیگر از ابرهای فون کارمان را می‌توانید در وبلاگ جادی ببینید.

 ابرهای فون کارمان

18- صاعقه در ابرهای روی قله Monument واقع در آریزونا

صاعقه در ابر

19- ابر قیفی‌شکل ناشی از تماس گدازه‌های آتشفشانی با جریان آب و تشکیل بخار آب است. جریان باد چرخنده به توده بخار در حال صعود برخورد می‌کند و این ابر قیفی را ایجاد می‌کند.

ابر قیفی‌شکل

20- جزیر گرند در نبراسکا، یک ابر همراه پیچند:

 ابر همراه پیچند

21- یک ابر عدسی‌شکل:

یک ابر عدسی‌شکل

22- یک ابر سیروس که اگر خوب دقت کید شکل یک پرنده با بال‌های گشوده را در آن می‌بینید. ابرهای سیروس به صورت نوارهای ابر باریک به رنگ سفید یا خاکستری کم‌رنگ هستند. سرویس به لاتین معنی حلقه زلف یا طره را می‌دهد.

ابرهای سیروس

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جستجو برای جیمز باند بعدی – طرفداران جیمز باند یکی از این 11 نفر را جیمز باند بعدی می‌دانند

جیمز باند یک شخصیت خیالی است که توسط نویسنده بریتانیایی یان فلمینگ خلق شده. باند یک مامور سرویس مخفی بریتانیایی ظریف و پیچیده است که با کد 007 نیز شناخته می‌شود. او اولین حضور خود را در رمان «کازینو رویال» فلمینگ در سال 1953 انجام داد و از…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

قسمت دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده‌اند و نگرش جدیدی نسبت به تاریخ در ما ایجاد می‌کنند

عکس‌های تاریخی بسیار هستند. برخی از آنها از فرط تکرارِ دیگر روتین می‌شوند و نکته جدیدی به ما نمی‌افزایند. متاسفانه برخی از آنها در بایگانی‌های فراموش می‌شوندو کسی متوجه نکته‌شان نمی‌شود و به تدریج نابود می‌شوند و برخی هم کمتر از بقیه بها…

مرگبارترین روز در تاریخ، چه روزی بود و چطور رخ داد؟

انسان‌های راه‌های زیادی برای کشتن هم در طول تاریخ ابداع کرده‌اند: سلاح‌های هسته‌ای و زیستی ، بمب‌های آتش‌زا، گلوله‌ها، سرنیزه‌ها، ایجاد قحطی عمدی و ...کاملا قطعی نیست، اما طبق بسیاری از روایت‌ها مرگبارترین روز در تاریخ بشر در واقع نتیجه…

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

پرتره‌های بیماران از بیمارستان روان‌پزشکی بدنامی در بریتانیا در قرن نوزدهم

‌ این عکس‌ها چهره بیمارانی را نشان میدهد که در بیمارستان سلطنتی بیتلم در لندن - که یکی از بدنام‌ترین بیمارستان روانپزشکی بریتانیا در قرن نوزدهم به شمار می‌رفت- تحت درمان قرار گرفتند.عکاسی به نام هنری هیرینگ از تعداد زیادی از بیماران…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
17 نظرات
 1. پویا می گوید

  جالب بود. میگم این خدمه ISS هم انگار همه اش نشستند زمین رو دید میزینند!

 2. saman می گوید

  دستت درد نکنه
  هم عکس ها جالب بودن و هم اطلاعات خوبی در مورد اشکال ابرها دیدیم

 3. ی می گوید

  یکی از این پلاگین های Description برای عکس نصب کنید که توضیحات مربوط به هر کس زیباتر در کنارش قرار بگیره

 4. فرزام می گوید

  چقدر جالب و قشنگ بودن…
  واقعا قوانین فیزیک چه زیبایی هایی به وجود آوردن…

 5. Alireza می گوید

  واقعا اگر انسان این منظره هارو ببینه و لذت نبره باید به خودش شک کنه .
  واقعا زیبا بود .
  ممنون و خسته نباشین .

 6. شیما می گوید

  از ابرهای خفن خوشم میاد!

  رعد و برق هم از رخداد های مورد علاقه مه !

 7. farzad می گوید

  خیلی قشنگه. ایوالله به عکاسش

 8. ebi می گوید

  بسیار زیبا … سپاس

 9. مسعود زمانی می گوید

  سلام… چه پست خوبی بود… واقعاً تصاویر زیبایی بودند… ولی جای یک ابر خیلی اون وسط خالیه… اونهم Morning Glory cloud هست که جزو جاذبه های توریستی استرالیا محسوب میشه
  از این لینکها میتونید اطلاعات بیشتری هم ببینید
  http://en.wikipedia.org/wiki/Morning_Glory_cloud
  http://theopenend.com/2010/01/06/morning-glory-clouds-northern-australia/

  ممنون بابت پست زیباتون

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ممنون در مورد این ابر قبلا نوشته بودم! البته خودم هم یادم رفته بود!

 10. یک دوست می گوید

  آقای مجیدی اگر اشتباه نکنم اطلس به کتابی که مجموعه ای ازنقشه ها باشدگفته میشود

 11. علی می گوید

  لذت بردم ممنون

 12. نیما می گوید

  بسیار عالی بود دکتر
  واقعا لذت بردم

 13. فرشاد می گوید

  بسیار زیبا بود 🙂

 14. امیر می گوید

  ممنون آقای مجیدی
  بسیار حیرت انگیز و زیبا بود

 15. نوید می گوید

  فسمت قشنگترش اینه که وقتی که توی این ابرا میفته دو تا حالت پیش میاد:1-یا از ترس سکته میزنی2-یا اینکه یه رعد و برق میزنه همونجا جوجه سوخاری میشی! خخخخخخخخخ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.