وبلاگ‌نویس خاصه اپل

13

مطلبی که در این پست می‌خوانید و در سایت businessweek منتشر شده است، می‌تواند برای بسیاری از وبلاگ‌نویس‌های فناوری ایران جالب باشد.

در ایران وبلاگ‌نویس‌های فناوری با ذوق و شوق فراوان از فناوری و محصولات تازه می‌نویسند، بعضی از آنها آنقدر مطلب نوشته‌اند که و تجربه پیدا کرده‌اند که از حالت بازتاب‌دهنده صرف اخبار به در آمده‌اند و جنبه تحلیلی هم در مطالب آنها به چشم می‌خورد.

واقعیت این است که اداره وبلاگ‌های فناوری مطرح در ایران کار ساده‌ای نیست، در یک سو دسته‌ای از این وبلاگ‌‌نویس‌های دیگر و کاربران اینترنت، به صورت صریح یا در لفافه انتقاد می‌کنند که کار آنها «وبلاگی» نیست، «مترجم» هستند، مطلب تولیدی ندارند، کمتر در مورد مسائل و مشکلات جامعه‌شان می‌نویسند.

در سوی دیگر خود این وبلاگ‌نویس‌ها نمی‌توانند آتش تمایلشان را به فناوری و علاقه‌شان را به تسری دادن فناوری و کاربرد آن در زندگی همه مردم، خاموش کنند، پس علیرغم همه این حرف و حدیث‌ها به کار خود ادامه می‌دهند، آنها مجبورند با خواندن چند منبع خبری، ترکیب اطلاعات آنها با هم و افزودن نظر خود، دست به «پدید آوردن» مطلب بزنند. پدید‌آورنده اصطلاحا به کسی گفته می‌شد که با ترجمه مطلبی از چند منبع و افزودن معلومات خود، چیزی جدیدی تولید می‌کند.

اما واقعا امکانات ما با امکانات وبلاگ‌نویس‌های غربی قابل مقایسه نیست، ما عملا در همایش‌های مهم فناوری شرکت‌های بزرگ نمی‌توانیم حضور داشته باشیم و چنین چیزی برای ما در حد رؤیا است، گجت‌ها بسیار دیر دست می‌رسند، یعنی زمانی که عملا همه سایت‌های فرنگی آنها را نقد کرده‌اند، به این ترتیب حتی اگر بتوانیم آنباکس و نقدی متفاوت داشته باشیم، این کارمان آنقدر دیر انجام می‌شود که جذابیت خود را از دست می‌دهد. وبلاگ‌نویسی برای ما آنقدر درآمدزا نیست که بتوانیم برنامه‌های توسعه‌ای بلندمدت داشته باشیم، وقتی امکانات خودمان را با شرایط بعضی از وبلاگ‌های مطرح که استودیوی عکاسی و فیلمبرداری، اسپانسر، مسئول بازاریابی، مسئول فنی سایت و سرور و … دارند، بیشتر متوجه می‌شوم که چه تفاوت عظیمی بین ما و آنها وجود دارد.


در این پست نمی‌خواهم بیش از این سر شما را درد بیاورم، پس به بخش اصلی این پست توجه کنید:

در یک روز سرد ماه فوریه (برابر با بهمن و اسفند ما)، جان گروبر از خانه‌اش در فیلادلفیا به نیویورک سفر کرد تا در یک قرار حاضر شود.

گروبر، یک وبلاگ‌نویس اخبار فناوری است و 39 سال دارد، او در یک هتل شیک قرار بود با شخص مهمی دیدار کند، این شخص «فیل شیلر» -مدیر بخش بازاریابی جهانی اپل- بود!

در این دیدار یک ساعته، فیل شیلر، به صورت اختصاصی برای او در قالب یک پرزنتیشن، در مورد تازه‌ترین نسخه سیستم عامل مک صحبت کرد.

این دیدار در واقع یک همایش اپل برای یک فرد تنها بود! گروبر پس از این دیدار، یک پست 2300 کلمه‌ای در وبلاگش نوشت، پستی که در طی یک ماه ، پنج میلیون بازدیدکننده به وبلاگش سرازیر کرد!

این یک دستاورد بزرگ هم برای جان و هم برای اپل بود.

جان گروبر

اپل،‌ البته، همیشه رابطه گرمی با وبلاگ‌ها ندارد. در سال 2004، این شرکت از 3 گزارشگری که در اینترنت اطلاعاتی در مورد یک محصول معرفی‌نشده اپل، منتشر کرده بودند، شکایت کرد. حتما به یاد دارید که در سال 2010، وبلاگ گیزمودو تصاویری از نمونه اولیه آی‌فون را منتشر کرده بود، بعد از این اقدام، با شکایت اپل، پلیس‌ها به خانه سردبیر وبلاگ هجوم بردند و کامپیوترش را به عنوان یک سند جرم، ضبط کردند.

گیزمودو هنوز هم مورد غضب اپل است و در لیست سیاه اپل قرار دارد، اما اپل مدتی است که آغوشش را به روی وبلاگ‌نویس‌های منتخبی باز کرده است. جان گروبر یکی از افراد شاخص این جمع است.

تصور می‌کنید که وبلاگ گروبر، چطور باشد؟ یک وبلاگ بزرگ و مفصل مثل مشیبل، تک‌کرانچ، انگجت؟
نه! وبلاگ او  Daring Fireball ساختار بسیار ساده‌ای دارد، به علاوه خبری از پست‌های مفصل هم در وبلاگ او نیست، وبلاگ گروبر، بیشتر شامل لینک‌هایی به مطالب سایت‌های دیگر است، تنها کاری که او می‌کند افزودن یکی دو خط کامنت در ابتدای هر لینک است! البته او گاهی مقاله‌های طولانی و تحلیلی هم در وبلاگ خود می‌گذارد.

جان گروبر که یک پیش از این یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار بود، از طعنه زدن به رقبای اپل لذت می‌برد، پیش از این نوک پیکان حملات او متوجه مایکروسافت بود، اما مدتی است که او گوگل را در تمرکز خود قرار داده است. او با کسانی که غول Cupertino را نقد می‌کنند، وارد چالش می‌شود.

استیو جابز عادت داشت که به صورت مرتب به وبلاگ Daring Fireball سر بزند. گروبر گاهی در همایش‌های اپل چند دقیقه‌ای با جابز صحبت می‌کرد. او هنوز هم روابط خودش را در اپل دارد.

سال پیش اپل، به او اجازه داد که در زمره افرادی محدودی در خارج اپل قرار بگیرد که اجازه دسترسی به محصولات را قبل از ورودشان به فروشگاه‌ها دارند، در این گروه روزنامه‌نگاران شاخص «وال استریت ژورنال» و «نیورک تایمز» قرار دارند.

جان گروبر

ماه پیش Daring Fireball، ده ساله شد. جان از سال 2006، کارش را در یک شرکت نرم‌افزاری رها کرد، چرا که درآمد حاصل از آگهی‌ها و فروش تی‌شرت‌های تبلیغاتی از طریق سایت‌اش، بالا رفته بود و او دیگر نیازی به کار در آن شرکت نداشت. به این ترتیب او زمان بیشتری را با همسر و پسر دو ساله‌اش سپری می‌کند. درآمد وبلاگ او، که فقط خود او اداره‌اش می‌کند، بیشتر از پانصد هزار دلار در سال است!

اما شرکت‌های رقیب اپل، تا به حال نتوانسته‌اند برای خودشان «جان گروبر»هایی دست و پا کنند. با این همه تلاش‌هایی در جهت تربیت چنین مریدهایی انجام داده‌اند، مثلا به تازگی سامسونگ و HTC هزینه پرواز و هتل بلاگرهایی را برای شرکت در همایش برلین پرداخت کرده‌اند، به این امید که از طریق آنها تبلیغاتی برای محصولات خود کنند، گوگل هم شبکه کوچکی از وب‌سایت‌ها را به خود جلب کرده است که به طور مرتب در مورد نرم‌افزار اندروید مطلب می‌نویسند.

اما این شرکت‌ها هرگز نتوانسته‌اند محبوبیت اپل را در میان وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها داشته باشند. شاید خوانده باشید که در همین همایش برلین، سامسونگ می‌خواست وبلاگ‌نویس‌هایی را که هزینه‌شان را پرداخته بود، وادار به کارهای تبلیغی عجیب کند، آش آنقدر شور شد که داستان این فشارها رسانه‌ای شد و سامسونگ مجبور به عذرخواهی شد.

اکوسیستم اپل، بیش از 100 سایت را جلب خود کرده است که به صورت انحصاری در مورد اپل و محصولاتش می نویسند.

در یک پزشک، پیش از این در مورد «آرنولد کیم» نوشته بودم، او یک پزشک متخصص بیماری‌های کلیه است، اما او علاقه و سودایی به جز کار پزشکی داشت: نوشتن در مورد اپل! به همین خاطر او در سال 2000، وبلاگ مشهور MacRumors را تأسیس کرد. جالب است که این پزشک از 4 سال پیش به کلی کار پزشکی را کنار گذاشته است تا بتواند روی سایت‌اش تمرکز کند!

آرنولد کیم

گروبر البته تصریح کرده است که اپل پولی به او پرداخت نمی‌کند،‌ اما دسترسی او به اطلاعات اختصاصی، مزیتی است که کمتر وبلاگ‌نویسی دارد.

جالب است که 2 تا از مشهورترین سایت‌های اپلی، یعنی AppleInsider و MacRumors به همایش 12 سپتامبر که همین هفته برگزار می‌شود، دعوت نشده‌اند، در صورتی که گروبر دعوت شده است. در این همایش قرار است که تازه‌ترین گوشی آی‌فون معرفی شود.

دبیر سایت AppleInsider – نیل هیوز- سایتی که در سال 2004، مورد شکایت اپل قرار گرفته بود، در این مورد می‌گوید که وقتی که شما اینقدر مورد لطف قرار می‌گیرید، تشویق می‌شوید که به نوعی لطف اپل را جبران کنید!

اما گروبر می‌گوید که آدم متملقی نیست و خودش منتقد سیاست‌های اپل در اپ استور است،‌ مثلا او در سال 2009، از حذف یک اپلیکیشن دیکشنری که حاوی لغات کوچه بازاری بی‌ادبانه هم بود، انتقاد کرده بود و متعاقب آن «شیلر» ایمیلی در مقام دفاع از این کار نوشته بود، ایمیلی که در سایت Daring Fireball منتشر شد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

اولم، یکی از عجیب‌ترین جانداران روی زمین – شبیه جنین نارس یا موجودات سری فیلم‌های بیگانگان

جانداری به نام Proteus anguinus که همچنین به عنوان اولم olm شناخته می‌شود، گونه‌ای سمندر است که بومی آب‌های زیرزمینی آلپ در جنوب شرقی اروپا است. این جاندار از معدود مهره‌داران غارنشین است و به دلیل شکل سر و دست‌ها  رنگ سفید مایل به صورتی و…

تصور کنید که در یک دنیای تخیلی، هری پاتر را استودیو جیبلی می‌ساخت

استودیو جیبلی یک استودیوی مشهور انیمیشن‌سازی ژاپنی است که به دلیل سبک هنری متمایز، داستان‌سرایی پر از تخیل و انیمیشن‌های هیجان‌انگیزش مشهور است. استودیو جیبلی که توسط هایائو میازاکی و ایسائو تاکاهاتا تأسیس شد، تعدادی از محبوب‌ترین فیلم‌های…

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است.پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

سلاح‌های مخفی و شگفت‌انگیز آلمان نازی در طی جنگ جهانی دوم

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان نازی سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه تسلیحات مخفی انجام داد تا بتواند بر دشمنان خود برتری یابد. برخی از برجسته ترین سلاح های مخفی که توسط آلمانی ها ساخته شده اند عبارتند از:موشک V-2: V-2 اولین موشک…

مورد عجیب بیمار M: مردی که گلوله‌ای به سرش خورد و بعد همه چیز را وارونه می‌دید!

بر اساس گزارش موردی که به تازگی منتشر شده است، یکی از منحصر به فردترین و عجیب‌ترین موارد آسیب مغزی در تاریخ شرح داده شده: این مورد با نام مستعار بیمار M، نامیده می‌شود که در سال ۱۹۳۸ در جریان جنگ داخلی اسپانیا به سرش گلوله خورد و بعد آن…

چرا بسیاری از ساختمان‌های تاریخی در بریتانیا دارای پنجره‌های آجرکوبی شده هستند؟

زمانی در بریتانیای کبیر داشتن پنجره در خانه‌ها و ساختمان‌ها بسیار گران از آب درمی‌آمد! چرا؟!چون در سال ۱۶۹۶ با وضع مالیات بر پنجره که بسیار در جامعه منفور بود، وضعیت تغییر کرد. در این زمان مالیات بر صاحبان املاک را بر اساس تعداد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
13 نظرات
 1. amirreza می گوید

  برنامه نویس ها مدت هاست که با این آقا به خاطر پروژه Markdown آشنا هستن 🙂

 2. شایان می گوید

  جو اکثر سایت‌های خبری به نفع اپل هست. نمونه‌ای بارزش TechCrunch که با حضور MG Siegler جو نسبتا” سنگینی برای سایر پلتفرم‌ها ایجاد کرده.

 3. شجاعی می گوید

  سلام؛
  متاسفانه به دلیل محدودیت‌هایی که خودتون هم اشاره کردید و یا این‌که زبان ما بین‌المللی نیست، چنین موقعیت‌هایی نصیب وبلاگ‌نویسان حرفه‌ایِ ایرانی نمی‌شود و ما چشم امیدشان حداکثر باید به شرکت‌های داخلی دوخته شود.
  افرادی که در مورد دنیای آی‌تی کم‌تر می‌نویسند و یا نمی‌نویسند، به مراتب شانس بسیار کم‌تری برای پیشرفت دارند.

 4. فرشاد می گوید

  پونصدهزار دلار در سال؟!!!
  اونم واسه یه وبلاگ ساده؟
  ینی میخوام بدونم اگه ماها امکانات “بلاد کفر” (!) رو داشتیم الان کجای دنیا وایساده بودیم؟!

 5. O.o می گوید

  من از اینجور وبلاگ نویس ها و مطالبشون خوشم نمیاد. چون هیچ وقت مطالبشون دید درستی به آدم نمیدن. چشم و گوش بسته فقط به تعریف یا توجیه حامی یا شرکت مورد علاقشون میپردازن و نمیتونن نگاه دقیق و بی طرفانه‌ای داشته باشن.

 6. amir می گوید

  غصه نخور دکتر جان شما هم به نسبت اون با جامعه اش وخودتون وجامعه تون سطح درآمد مشابه ی داری سالی یه میلیارد می خوای واسه چی کمتر حرص بزن عزیزم.

 7. محمد نایبی می گوید

  جالب بود …! لذت بردم

 8. Parham می گوید

  سلام
  برای من جای سوال دارد که این وبلاگ اقای گروبر که تبلیغ و … نداره از کجا درامد داره؟ و یک سوال دیگه چرا تو ایران نمی شه به وبلاگ نویسی به عنوان شغل نگاه کرد؟ اگه می شه یک مقاله در این باره بنویسید من فکر کنم این سوال خیلیاست

  1. Parham می گوید

   راستی دیشب شبکه ی مستند , مستند شرکت پیکسار پخش کرد که عمو استیو هم توش بود من که از انیمیشن چیزی سرم نمی شه فقط برای عمو استیو نگاه کردم برای من خیلی جالب بود

 9. Tox می گوید

  معاویه هم ازین تریبونچی‌ها زیاد داشت…

 10. مهدی می گوید

  طرفدارای دو آتیشه ی اپل در ایران اگر از طریق اپل استعداد یابی بشن مورد توجه خاص اپل قرار می گیرن چون برخی شون اعتقاد دارن در امر خلقت هم ، برخی از پنتت های اپل نقض شده .

 11. حسين می گوید

  Parham جان! تبلیغات سایتش سمت جب (chap) صفحه ش قابل مشاهده ست …

 12. فرشید می گوید

  تو ایران هم هستند سایتهایی که درآمد خیلی بالایی دارند. هم قانونی هم عیان. اما از اونجایی که ایده تو ایران یا سریع کپی میشه یا ف ی ل ت ر، خیلی ها صداشون رو در نمیارن. شاید به 500 هزار دلار در سال نرسه، اما یقین بدونید رقمی هست که بشه باهاش خونه نشین شد و در کنار خانواده به کار تحت وب ادامه داد؛ و در عین حال خیلی هم کار نکرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5