پول در انتخابات آمریکا- شرکت‌های بزرگ فناوری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ آمریکا از کدام نامزد حمایت می‌کنند؟

14

زمان زیادی به برگزاری انتخابات ۲۰۱۲ آمریکا باقی نمانده است، انتخاباتی که نه‌تنها می‌تواند بر سرنوشت مردم آمریکا مثلا در عرصه سیاست‌های اقتصادی و خدمات درمانی تأثیرگذار باشد، بلکه احتمالا سیاست خارجی این کشور را در بخش‌هایی دستخوش دگرگونی خواهد کرد.

آمریکا,رییس جمهور

در رابطه با همین انتخابات امروز من به گزارش سایت Open Secrets برخوردم که می‌کوشد شفاف‌سازی در مورد منابع مالی مورد استفاده سیاسیون را انجام بدهد.

مطابق این گزارش در کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۲، شرکت‌های مایکروسافت و گوگل به ترتیب با ۴۴۳ هزار دلار و ۳۵۷ هزار دلار در رتبه دوم و سوم اهداکنندگان کمک‌های اقتصادی به باراک اوباما قرار دارند.

رامنی,اوباما

البته سایت تأکید کرده است که این کمک‌ها به طور مستقیم از سوی این شرکت‌ها و شرکت‌های دیگر انجام نشده است، بلکه از سوی اعضا، کارمندان و دارندگان سهام و اقوام درجه یک آنها صورت گرفته است.

بر اساس آمار این سایت، اوباما در جمع‌آوری کمک‌های مالی بسیار موفق‌تر از رامنی عمل کرده است، اوباما توانسته است حدود ۳۴۸ میلیون دلار کمک جمع‌آوری کند، در صورتی که رامنی حدود ۱۹۳ میلیون دلار کمک دریافت کرده است.

در انتخابات ۴ سال پیش هم شرکت‌های فناوری، اوباما را ترجیح داده بودند، تا جایی که رئیس وقت گوگل -اریک اشمیت- در کارزار انتخاباتی او شرکت کرد و به عنوان مشاور عمل کرد، استیو بالمر هم چهار سال اخیر، حامی اوباما بوده است. بعد از انتخابات چند عضو گوگل وارد دستگاه اداری اوباما شدند، اریک اشمیت به همراه کریک موندی -رئیس بخش پژوهش و راهبردی مایکروسافت- عضو شورای مشورتی اقتصادی شدند.

اوباما

به این ترتیب به صورت خلاصه حامیان اوباما، شرکت‌های فناوری، دانشگاه‌ها و تشکیلات حقوقی هستند، در صورتی که بانک‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری از رامنی حمایت می‌کنند.

فیس‌بوک هم تا حالا بیشتر حامی اوباما بوده است، اما موضع جدید اپل مشخص نیست و از آنجا که مطابق برنامه‌های اقتصادی اوباما مجبور به پرداخت مالیات بیشتری خواهد شد، معلوم نیست، عملا موضعش چگونه باشد.


اما در همین جا برای اینکه شما خواننده عزیز، دچار نتیجه‌گیری و برداشت اشتباه نشوید، باید بگویم که اصولا ساختار انتخابات و نحوه انجام انتخابات و قوانین حاکم بر اهدای کمک به نامزدهای انتخابات در امریکا تفاوت بسیاری با کشورهای دیگر دارد.

مثلا یکی از تفاوت‌های اساسی که احتمالا بیشتر شما می‌دانید این است که برنده انتخابات، بر اساس آرای الکتورال انتخاب می‌شود و نه شمارش نامزدی که درکل کشور، بیشترین آرا را داشته است.

در زمینه کمک‌های مالی هم قوانینی وجود دارد، به دو شیوه می‌شود با کمک‌های مالی در انتخابات آمریکا مشارکت کرد:

۱- به صورت PAC یا Political Action Committees: اینها کمیته‌های هستند که کمک‌ها را اشخاص جمع‌آوری می‌کنند و پس از جمع‌آوری آنها را در اختیار نامزد مورد نظر قرار می‌دهند.

در این شیوه کمک، هر شخص نمی‌تواند بیشتر ۲۵۰۰ دلار اهدا کند. شرکت‌ها و نهادهای اقتصادی هم نمی‌توانند به صورت مستقیم کمک کنند. آماری که در مورد شرکت‌های فناوری گفتم، این نوع کمک را شامل می‌شد.

۲- اما این همه داستان نیست و شیوه دیگری از مشارکت اقتصادی در انتخابات وجود دارد که موسوم به SuperPACs است که در آن محدودیتی برای مشارکت وجود ندارد. این شیوه مشارکت در واقع با فشار نهادهای بزرگ اقتصادی، به صورت قانونی از سال ۲۰۱۰ امکان پیدا کرد.

البته در شیوه SuperPAC، خود نامزد نمی‌تواند کمک را مطابق میل و سیاست خود صرف کند و مصرف پول را یک شخص نزدیک به نامزد باید مدیریت کند. تفاوت دوم این است که نام اشخاصی که به این صورت کمک اهدا می‌کنند، می‌تواند مخفی بماند. تفاوت بعدی هم این است که معمولا از این کمک‌های برای تبلیغات مثبت به نفع یک نامزد استفاده نمی‌شود بلکه معمولا برای تبلیغات منفی علیه نامزد رقیب استفاده می‌شود. مسلم است که تبلیغات منفی در بسیاری از موارد مؤثرتر از تبلیغات مثبت عمل می‌کنند، یک تبلیغ منفی، می‌تواند تأثیرگذارتر از ۱۰ تبلیغ مثبت باشد.

رامنی
تصویری از یکی از آگهی‌های منفی علیه رامنی (+)

رهگیری SuperPAC دشوارتر از PAC هاست، با این همه وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که می‌کوشند مشخص کنند هر تبلیغ با حمایت چه کسی تهیه شده، چقدر برای آن خرج شده و چقدر تأثیرگذاری داشته است، یکی از بهترین این اپلیکیشن‌ها Super PAC App است.

Super PAC App

در اینجا هم ‌آماری جالبی را می‌توانید مشاهده کنید. مطابق نموداری که در این صفحه درج شده است، در سال ۲۰۱۲:

– نزدیک به ۱۰۴ میلیون دلار صرف تبلیغات منفی علیه جمهوری‌خواهان شده است، در صورتی که ۵۸.۲ میلیون دلار هم به نفع آنها کمک به صورت SuperPAC اهدا شده است.

– اما در مورد دموکرات‌ها، ۴۴ میلیون دلار تبلیغ منفی و ۱۰.۵ میلیون دلار تبلیغ مثبت شده است.

اطلاعات کامل‌تری در مورد SuperPACها را می‌توانید در گزارش ویدئویی تحلیل‌گر Bloomberg ببینید. دیدن اسلاید شوی huffingtonpost را هم توصیه می‌کنم.

اما با اینکه اوباما در زمینه SuperPAC هم به صورت کلی موفق‌تر از رامنی عمل کرده است، چیز جالب این است که هر چقدر به انتخابات نزدیک می‌شویم آهنگ جذب SuperPAC رامنی بهتر می‌شود. به علاوه به خاطر الکتورال بودن انتخابات ممکن است مصرف با سیاست این هزینه در نهایت باعث بر هم خوردن تعادل آرا به سمت یکی از نامزدها شود. (سمت راست نمودار را ببینید که چطور رامنی با رنگ سبز بسیار بهتر از اوباما با رنگ آبی SuperPAC جذب می‌کند.)

SuperPAC

در حال حاضر هنوز اوباما در نظرسنجی‌ها جلوتر از رامنی است، اما معلوم نیست که در هفته‌های سرنوشت‌ساز پیش رو، چه پیش خواهد آمد؟ به نظر می‌رسد رقابت بسیار نزدیک‌تر از چیزی باشد که تصور می‌کنیم.

گرچه در میان شرکت‌های فناوری اوباما محبوبیت بیشتری دارد اما صنایع نفتی، نهادهای مالی، صنایع دارویی، صنایع دفاعی بیشتر متمایل به رامنی هستند، در این میان اوباما می‌تواند روی برخی از صنایع تولیدی مثل کارخانه‌های خودروسازی که در دوره رئیس‌چمهوری او احیا شدند، حساب کند.


در صورتی که اطلاعات خوبی در این مورد دارید، می‌توانید در قسمت کامنت بر اطلاعات من و خوانندگان اضافه کنید. تا جایی که می‌دانم فعلا وبلاگی به زبان فارسی وجود ندارد که اطلاعات کاملی در مورد انتخابات آمریکا، کارزار انتخاباتی نامزدها، خبرهای حاشیه‌ای و آگهی‌های جالب تلویزیونی ارائه کند، اگر سراغ داشتید معرفی کنید.

 
14 نظرات
 1. حمید می گوید

  اپل که کاملا دموکرات هست.
  دوران جابز که کاملاً عضو حزب دموکرات بود
  حضور ال گور
  بیل کلینتون در مراسمهای جابز واضح بود.

 2. شجاعی می گوید

  سلام؛
  برام جالب بود منتها چیزی که من دیدم و در وبلاگم هم نوشتم، در نظر سنجی واشنگتن‌پست و ABC نیوز، میت رامنی با اندکی اختلاف پیشتاز است. تاریخ نظر سنجی هم اگه نگاه کنید متوجه می‌شید که نظرسنجی تازه انجام شده.
  لینک‌ اصلی نظر سنجی هم گذاشتم.

 3. جواد می گوید

  ممنون از مطلبتون عالی بود

 4. محسن می گوید

  فکر کنم یه اشکال تو متن وجود داره؛ تو تحلیل نمودار باید می نوشتید رامنی با رنگ زرد چقدر از اوباما جلوتره… رنگ سبز که کلا صفره. 🙂

 5. م.رستمی می گوید

  درج چنین مطلبی عجیب نیست؟

  چرا باید تو این وبلاگ درباره دولت و سیستمدرانی از ان حکومت مطلب بنویسید که سردسته اکثریت جرائم و جنایات در سطح بین الملی هستند؟

  مگر همین کم بلا سر ما اوردند. به نظر من یک پزشک باید به خاطر انتشار چنین مطلبی عذرخواهی کند.

  1. سعید می گوید

   شاید عجیب باشد، ولی کار اشتباهی نیست. (عجیب از این نظر که مربوط به یک انتخابات کشور دیگر است)
   مثلا نوشتن در مورد اسلحه‌ها و نوشتن در مورد هیتلر بد است؟ نوشتن در مورد درمان یک بیماری که به علت خوردن تعداد زیاد و مداوم قرص ضدبارداری بیمار شده، بد است؟
   اینجا هم میستر مجیدی نه اوباما را تایید کرده، نه آن یکی نامزدهایش را. در مورد یک سیستم و جزئیاتش نوشته که اتفاقا بهتر است بدانیم.

  2. پویان می گوید

   ببین یه ضربدر گوشه بالا سمت راست هست اگه روش بزنی این مطلبو دیگه نمیبینی … شما خوشت نیومده نظرت محترم من و اکثریت از این مطلب راضییم شما هم اصلا نیا تو این وبلاگ سایت های بابا میل جنابعالی زیادن می تونی به اونها سر بزنی

 6. احسان می گوید

  سلام به خاطر مطلبتون ممنون. به نظر من شفافیت رسانه ها و اطلاع رسانی اونها از جمله نوع و موارد مصرف کمکها جالب توجه. اینکه حتی برای این نوع اطلاع رسانی نرم افزارهاو یا سایتهایی حتی کوچک وجود دارن و مطالبشون رو به اشتراک میذارن. حتی در پست “سیاست و بشردوستی چه جایی در راهبردهای شرکت‌های بزرگ دارد؟” هم اپلیکیشنی معرفی شده بود که میزان افراد کشته شده توسط هواپیماهای بدون سرنشین رو با هر بار وقوع این حادثه اطلاع رسانی و یاد آوری میکرد. این آزادی رسانه ایی و پیگیری مطالب به شخصه برای در خور توجه.

 7. ara می گوید

  راستشو بخواین کلا نمیشه به هیچ آماری در ضمینه انتخابات ریاست جمهوری امریکا اعتماد کرد، ولی اگه میخواین آمار های دیگه رو هم ببینین این سایت خوبیه: http://www.rasmussenreports.com/public_content/politics/obama_administration/daily_presidential_tracking_poll

  اما در مورد سوپرپک ها… هرسال همه ی اون هایی که سوپرپک دارن باید نام شرکت هایی که بهشون کمک مالی کردن رو منتشر کنن ولی فقط اسم بدون قیمت(البته ممکنه من اشتباه کرده باشم)

 8. حسین زارعی می گوید

  بنظرم یکی از پیچیده ترین فرآیندهای سیاسی همین انتخابات امریکاست، واقعا من هنوز نمیدونم چطور رئیس جمهور انتخاب میشه؟!!

 9. محمد نایبی می گوید

  جالب بود … ! سپاس

 10. armin می گوید

  با تشکر از مطالب خوبتان

 11. بهادر می گوید

  پوشش نیویورک تایمز واقعا عالیه در این مورد
  http://elections.nytimes.com/2012/campaign-finance

  و راجع به بقیه موضوعات زیرمجموعه انتخابات امسال
  http://elections.nytimes.com/2012/electoral-map

 12. هدی ترابی می گوید

  در این مورد می تونید به سایت زیر سر بزنید
  البته به زبان انگلیسی هست
  http://www.uscloseup.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.