آیا می‌توانید حدس بزنید که چه چیزی داخل شکم ملکه زیبایی سابق آیداهو بود؟!

32

این عکس را ببینید، به نظرتان توده‌ای که در شکم «جیمی هیلتون» Jamie Hilton، ملکه زیبایی سابق آیداهو قرار دارد، چیست؟

اولین بار که خودم را عکس دیدم، گفتم احتمالا در حین جراحی چیزی در شکم ایشان جا مانده بود و شاید جنجال خبری‌ای در مورد اشتباهات پزشکی در رسانه‌ها درست شده.

اما نه! خبر چیزی دیگری بود. یک راهنمایی: چیزی که در شکم جیمی قرار دارد، بخشی از بدنش است.

بگذریم! بگذارید کل ماجرایی را که امشب خوانده‌ام برایتان تعریف کنم: چیزی که در شکم جیمی قرار دارد، جمجمه اوست!

سه ماه پیش حادثه ناگواری برای جیمی هیلتون پیش آمد، او با شوهرش -نیک- و برادر ناتنی‌اش برای ماهیگیری به جایی در آیداهو به نام دره Hell رفته بودند. زمانی که جیمی تقلا می‌کرد تا نخستین ماهی سالمون‌اش را بگیرد، تعادلش را از دست داد و از یک ارتفاع 3.5 متری سقوط کرد و  سرش به تخته‌سنگی خورد.

نیک، همسرش را در حالی پیدا کرد که کاملا ناهشیار بود و در چند لحظه اول حتی نفس هم نمی‌کشید، جیمی را به بخش اورژانس یک شهر مجاور بردند و از آنجا به صورت هوایی به بیمارستانی در شهر Boise فرستاده شد. جیمی 72 ساعت بین مرگ و زندگی بود، در این مدت پزشکان باید تصمیم می‌گرفتند که او به مرگ مغزی دچار شده یا هنوز امیدی برای زندگی او وجود دارد.

خوشبختانه جیمی مرگ مغزی نشده بود، اما به خاطر شدت ضربه و التهاب بافت‌های مغز، فشار داخل جمجمه‌اش یا ICP به میزان زیادی بالا رفته بود، شما برای تصور این مطلب، کافی است که فضای بسته‌ای مانند یک اتاق را در نظر بگیرید، در حالی که انبوه افراد می‌خواهند به زور وارد آن بشوند، این اتاق در بدن انسان همان جمجمه است، بالا رفتن فشار داخل جمجمه باعث می‌شود که میزان خونرسانی به بافت‌های مغز کم شود.

برای کم کردن فشار داخل مغز بعد از ضربه‌های یا سکته‌های مغزی راه‌های مختلفی وجود دارد، در مورد جیمی، پزشکان تصمیم گرفتند که برای کاهش فشار از شیوه‌ خاصی استفاده کنند. در این عمل یک چهارم جمجمه جیمی برداشته شد، تا بافت‌ها آزاد شوند، برای اینکه جمجمه بعد از خروج از بدن از بین نرود، پزشکان جمجمه را داخل شکم جیمی قرار دادند تا هم استریل باقی بماند و هم توسط خود بدن، تغذیه شود.

خوشبختانه جیمی خیلی خوب به این درمان پاسخ داد، اما تصور کنید که او بعد از به هوش آمدن وقتی خودش را بدون قسمت قابل توجهی از جمجمه و با توده سفتی در شکم دیده بود، چه حالی داشت!

42 روز تمام جمجمه در شکم جیمی باقی ماند و پس از این مدت در یک جراحی با پیچ و صفحات تیتانیومی به باقی استخوان جمجمه‌اش متصل شد.

جیمی 36 ساله و مادر سه فرزند است، با گذشت 3 ماه از آن حادثه ناگوار، سرانجام او از بیمارستان مرخص شد و به خانه بازگشت.

ملکه زیبایی سال 2009 آیداهو، هم‌اکنون از نظر سلامتی در وضعیت خوبی است، تنها مشکلی که او حالا دارد این است که حس بویایی‌اش را از دست داده و طعم‌ها را هم اندکی متفاوت حس می‌کند، اما همه اینها باعث نمی‌شود که زندگی در کنار همسر و فرزندانش نهایت لذت را نبرد و شکرگزار عمر دوباره‌ای که دارد، نباشد.

او حالا به سر کار هم برگشته، کار خانوادگی آنها مدیریت یک سرویس تاکسی است، آنها باید سخت تلاش کنند، چرا که به خاطر نداشتن بیمه پزشکی، مجبور هستند هزینه هنگفت 125 هزار دلاری جراحی و دوران بستری را بپردازند.

جیمی وبلاگی هم دارد که در تازه‌ترین پستش با عنوان «به معجزه‌ها ایمان داشته باش»، در مورد شادی‌اش از بازگشت به خانه نوشته است و عکس‌هایی از خود منتشر کرده است.

اما برای اینکه این پست، جنبه علمی‌تری داشته باشد و برای اینکه سوء برداشتی ایجاد نشود، مجبور هستم اندکی بیشتر در مورد عمل جراحی‌ای که روی جیمی انجام شد، توضیح بدهم:

در اصطلاح پزشکی به این عمل کرانیوتومی کاهنده فشار decompressive craniotomy گفته می‌شود، یعنی عملی که در آن با برداشتن و باز کردن جمجمه، فشار داخل جمجمه کم می‌شود، توجه داشته باشید که این عمل تنها راه برای کم کردن فشار داخل جمجمه نیست و با درمان دارویی یا ونتریکلوستومی هم می‌توان فشار داخل جمجمه را کم کرد، بنابراین این عمل تنها در مواردی که میزان پاسخ به درمان دارویی رضایت‌بخش نشود با صلاحدید پزشکان انجام می‌شود.

به علاوه باید به این مطلب هم اشاره کنم که تصور نکنید که این عمل، یک عمل معجزه‌آساست که باعث بازگشت همه مصدومان و بیماران به زندگی می‌شود، در واقع در مقالاتی شک و تردید‌هایی نسبت به نتایج این روش هم ابراز شده است، یکی از این تحقیقات که نتایج در آن NEJM به چاپ رسیده است، اشاره دارد که گرچه این عمل باعث می‌شود فشار داخل مغز بیماران مدت کمتری بالای آستانه بماند یا میزان نیاز به مداخلات و تعداد روزهای بستری در ICU کم شود، اما در مقایسه با بیمارانی که از شیوه‌های معمول دارویی در آنها استفاده شده بود، این دسته از بیماران GCS پایین‌تر و احتمال بیشتری برای پیامدهای ناگوار داشتند. میزان مرگ بیماران هم با شیوه کرانیوتومی و هم بادرمان دارویی تقریبا در یک حد بود.

با این وجود ظاهرا کرانیوتومی کاهنده فشار، در میان بیماران مشهور، نتایج خوبی داشته است.

شاید مشهورترین بیماری که با استفاده از این شیوه، از مرگ جان به در برده باشد، گابریل جیفوردس باشد، این سیاستمدار عضو حزب دموکرات در ژانویه سال 2011 وی مورد ترور قرار گرفت، گلوله ضارب بدون اینکه به قسمت‌های حیاتی مغز او صدمه بزند، وارد جمجمه او شد و از آن خارج شد، پزشکان در همان روز این عمل را برای او انجام دادند. زنده ماندن جیفودرس سال پیش در حد یک معجزه پزشکی در رسانه‌های سر و صدا به پا کرد.

جراحان او Peter Rhee و Michael Lemole بودند. این دو پزشک را در کنار هم در یک کنفرانس خبری در این عکس می‌بینید.

جیفودرس در بیمارستان:

عکس تازه‌ای از جیفودرس

مورد مشهور سال‌های دور، روی هورن Roy Horn بود، او در حین نمایش در یک سیرک، توسط یک ببرهایش از ناحیه سر توسط یک ببرهایش مورد حمله قرار گرفت و با همین شیوه جراحی، زنده ماند.

البته اگر از دید تاریخی به قضیه نگاه کنیم، باید بگوییم که باز کردن جمجمه برای رهایی و آزاد شدن مغز، قدمتش به دوران غارنشینی انسان‌ها بازمی‌گردد! در آن زمان البته انسان‌ها خبری از فیزیولوژی و یا فشار داخل مغز نداشتند و باز کردن جمجمه را با امید «خارج شدن شیاطین» برای درمان طیفی از بیماری‌ها از تشنج گرفته تا میگرن و اختلالات روانپزشکی انجام می‌دادند.

شاید یکی از قدیمی‌ترین جراحی‌های مغز با هدف کم کردن فشار داخل مغز در شهر سوخته زابل انجام شده باشد، 4800 سال پیش، پزشکان آن زمان برای درمان هیدروسفالی، بخش‌هایی از استخوان جمجمه یک دختر دوازده ساله را برداشتند، این دختر مدتی بعد از جراحی زنده مانده بود.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهدکریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده.فقط به دقت نگاه کنیدآتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…

چگونه ترانه Careless Whisper جورج مایکل موفق‌ترین موسیقی دوره حرفه‌ای او شد

برای پنجمین سال متوالی، ترانه‌ای که جورج مایکل در سال 1984 خوانده بود به عنوان آهنگ مورد علاقه بریتانیا انتخاب شد. این رتبه بندی بر اساس نظرسنجی Smooth Radio به دست آمد که بر اساس آن این ترانه 32000 رای به دست آورد. ترانه این سوپراستار فقید…

روش‌های بد نشستن روی صندلی و شیوه نشستن سالم روی صندلی در محیط کار

در موقعیت‌های مختلف یا در هنگام خستگی، روش‌های مختلفی برای نشستن روی صندلی از سوی ما استفاده می‌شود که برای بدن مفید نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:خم شدن روی صندلی: وقتی روی صندلی خمیده می‌شوید، ستون فقرات شما به درستی حمایت…

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم:راهی…

اگر نئاتدرتال‌ها بر انسان‌های به اصطلاح خردمند غلبه می‌کردند، شاید اینها ستاره‌های سینماهای آنها…

سوابق فسیلی نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها در حدود 40000 تا 30000 سال پیش از سوابق باستان‌شناسی ناپدید شدند، اگر در برخی مکان‌ها ممکن است تا حدود 28000 سال پیش  زنده مانده باشند.نئاندرتال‌ها گونه‌ای از انسان‌های باستانی بودند که تا زمان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
32 نظرات
 1. جعفر یه چش می گوید

  عجب جالب بود!

 2. Pedram می گوید

  مطلب جالبی بود دکتر عزیز
  و جالب تر اینکه یکی به دست انسان و علم و دانش ومهارت هاش، زنده بمونه، و وبلاگی بزنه به اسم “به معجزه اعتقاد داشته باشید”…

 3. وحید می گوید

  یه لحظه گفتید جمجمش تو شکمش بوده شکه شدم…!

 4. saman می گوید

  مطلب جالب و کمی هم دلهره آور بود.
  حتما خیلی سخت بوده که نصف جمجمه رو نداشته و نصفش تو شکمش بوده – تصورش هم دردناکه

 5. هومن می گوید

  2تا سوال داشتم دکتر:
  اول اینکه جطوری جمجمه داخل شکم تغذیه می شه؟
  دوم اینکه مگه بدن به اشیائ خارجی که داخلش قرار می گیره واکنش نشون نمی ده؟یعنی ما می تونیم هرچی رو داخل شکم قرارر بدیم؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   همان بودن در مایع داخل شکن برای تغذیه سلول‌های استخوانی یا استئوسیت‌ها کفایت می‌کند. سیستم ایمنی بدن در مقابل بافت‌ها و مواد بیگانه واکنش نشون می‌ده و نه جزئی از خودش.

  2. معصومه می گوید

   پسر خواهرمنم یه هفته پیش براثر تصادف ضربه مغزی شد که چنین عملی براش انجام دادن که به خیر گدشت والان رو به بهبودیه

 6. اردلان می گوید

  وای دکتر جان ، بعد از خوندن این مطلب حس بدی توی سرم دارم ، کی میتونید من رو معاینه کنید؟

  راستی دکتر جان در خط سوم نوشتید “اولین بار که خودم را عکس دیدم” که فکر کنم از لحاظ دستوری مشکل داره
  موفق باشید

 7. میهمان می گوید

  مرسی پسرر……
  سالها بود پستی به این لذت بخشی ندیده بودم!!!

 8. Alireza می گوید

  نمیشگه گفت بسیار جالب بود چون صدمه دیدن یک انسان جالب نیست .
  اما کار دکتراش و همکاری اعضای بدن و مولکول ها برای حفظ بقا بسیار زیبا هست .
  ممنون علیرضا جان بابت این مطلب .

 9. محمد هادي می گوید

  دکتر چند وقتی تو بروز کردن وبلاگتون نظمتون از بین رفته
  گاهی وقتا تو یه هفته 14 تا پست میذارید بعضی وقتا چند روز یکبارم پست نمیذارید

 10. پژمان می گوید

  بسیار عالی بود مقاله … و بسیار چندش بود عکس هایش .. مخصوصا عکس سوم که سمت چپ عکس جمجمه اش دو اومده …
  عجب شفلی دارید شما پزشکان …

 11. f35jsf می گوید

  ma dandan ha ke ziyad chizi nafahmidim

 12. شهاب الدین می گوید

  شیفته‌ی این مطالب هستم. شما با پروراندن مطلب و بواسطه گستره وسیع اطلاعاتتون به خوبی این پست ها رو به خورد خواننده می‌دید. آقای دکتر لطفاً از این دست مطالب بیشتر بگذارید.

 13. شیما می گوید

  اصلا نفهمیدم کی به آخر پست رسیدم!
  جالب بود.

  منم مثال ها ی مشابه دیده بودم؛ مثلا بچه ای تصادف کرده بود، دست ش آسیب دیده بود.
  بعد دستشو گذاشته بودن تو شکمش یه مدت.

  مرسی دکتر

 14. مجتبی می گوید

  خیلی جالب بود.
  قبلا تو کتاب سینوهه پزشک فرعون هم خونده بودم که سینوهه هم جمجمه رو میشکافت تا سموم از بدنش بیاد بیرون. البته به تعبیر خودش.
  با اینکه رو سندیت این کتاب نمیشه اطمینان کرد ولی خوب واسه خودش نکته ای بود.

 15. جعفر می گوید

  سلام
  جالب بود دکتر از داخل میلم خوندم ولی گفتم بیام یه تشکری هم بکنم

 16. reza می گوید

  سلام
  میشه لطفا بگید جمجمه چگونه وارد شکمش شده (از چه راهی)
  من که هنوز باور نکردم

 17. shabani می گوید

  سلام دکتر جون
  من مشکل کلیه دارم دکترا میگفتن سیستم ایمنی بدنم کلیه رو پس میزنه که پروتئین دفع میکنه ولی شما میگین بدن اعضاء خودشو پس نمیزنه. پس جریان چیه؟

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   ما بیماری‌های خودایمنی داریم که در اون سیستم ایمنی بدن به صورت نامنتاسب علیه خود بدن واکنش نشون می‌ده. در حالت نرمال مسلما بدن چنین واکنش‌هایی نشون نمی ده.

 18. ناشناس می گوید

  واقعا از اون قسمتی که گفتید توضیح علمی رو هم میدید تا سو برداشت نشه لذت بردم. از مقاله زیباتون هم ممنونم

 19. saeid می گوید

  سلام دکتر
  یه سوالی پیش اومد برام. تو این مدتی که جمجمه ناقص هست طرف بستری هستش؟
  اتفاقا تو کتاب سینوهه پزشک فرعون هم ریاد به شکافتن جمجمه اشاره شده که برای خروج شیاطین و بخارات سمی انجام میشد!

 20. 585854 می گوید

  عالی بود عکسا شو که نگاه کردم دلم وایستاد

 21. بهاری می گوید

  با سلام
  ممنون از مطلب خوبتون، وجود چنین مطالبی امید به دانش پزشکی برای درمان بیماری های سخت وپیچیده، رو در بیماران افزایش میده.
  بازم تشکر.

 22. یاشیل می گوید

  بسیار خوشحالم که فرصت دوباره ای برای زندگی کردن برای این خانم دست داد و این تنها و تنها به لطف و اندیشه و زحمت انسانهای خردمند و امیدواری است که دانش وبینش رو چراغ راهشون کرده اند این حکایت خردمندی و قابلیتهای بی نطیر پزشکان است نه معجزه. آرزو میکنم این امکان برای بیماران دیگر هم فراهم بشه و فقیر و غنی ازش بی بهره نمونند. ممنون برای این مطلب امیدوار کننده.

 23. Aydin می گوید

  آخرش بود – جمجمه در شکم !

 24. ندا می گوید

  جالب بود مرسی

 25. تارا می گوید

  عالی بود من یه پزشکم

 26. علی بیابانی می گوید

  سلام علیکم انشالله خداوند متعال شفاء بده مطلب خوبی بودممنون http://www.heat14masom.blogfa.com

 27. عباس یوسف پور می گوید

  سلام
  برادر زاده من هم چند وقت پیش دچار سانحه شد و سرش اسیب دید .بخشی از جمجش را برداشتن گزاشتن تو شکمش.چند روز دیگه می خواد دوباره جمجش رو بزارن سر جاش.لطف کنین در مورد برگردوندنش و هزینه عمل و تعداد روز بستری شدنش توضیح بدین متشکرم

 28. عباس یوسف پور می گوید

  چرا جوابمو نمی دین؟

 29. معصومه می گوید

  پسر خواهرمنم یه هفته پیش براثر تصادف ضربه مغزی شد که چنین عملی براش انجام دادن که به خیر گدشت والان رو به بهبودیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.