آیا می‌توان توفان‌های بزرگ را با بمب‌های هسته‌ای متوقف کرد؟

4

بشر از دیرباز علاقه داشت که آب و هوا را به سود خود کنترل کند، چنین امیدی هم در آیین‌های جادویی و هم در مذاهب و رسوم تمدن‌های مختلف راه یافته‌اند، هندی‌ها، بومی‌های آمریکا، وایکینگ‌ها، یونانی‌ها و حتی ایرانی‌ها چنین سودایی را داشته‌اند.

تعداد فیلم‌هایی که در مورد فجایع آب و هوایی ساخته‌ شده‌اند، بسیار زیاد است و بازتابی از نگرانی همیشگی هستند که ما داریم، فیلم‌هایی مثل NYC: Tornado Terror، The Perfect Storm، Tornado، Twister ، 2012 The Day After Tomorrow.

در آثار تخیلی هم گاه به نوشته‌های برمی‌خوریم که در آنها اشاره شده است که انسان موفق به کنترل آب و هوای زمین شده است. البته کنترل آب و هوا حتی در تخیل و اندیشه نویسندگان تخیلی هم روندی دشوار می‌نماید، طوری که برخی حتی در آثار تخیلی‌شان هم از راه میانبری استفاده می‌کنند.

برای مثال ایزاک آسیموف در سری کتاب‌های بنیاد یا در سه کتاب غارهای پولادین، خورشید عریان و روبات‌های سپیده‌دم اشاره می‌کند که انسان آینده ساکن شهرهایی در زیر گنبدهای بسیار بزرگی است، شهرهایی که آب و هوای آنها بسیار با دقت کنترل می‌شود.

توفان‌های بزرگی مثل توفان «سندی» خسارات زیادی به بار می‌آورند و زندگی‌ها بسیاری را می‌گیرند، بنابراین گاهی این سؤال در ذهنمان ایجاد می‌شود که آیا علم می‌تواند راهی برای متوقف کردن این توفان‌ها پیدا کند یا نه.

یک ایده عجیب که این است که با یک بمب هسته‌ای توفان را مطیع کنیم، اگر بشود بمبی را درست در بالای موج طوفان منفجر کرد، جریان بزرگی از هوای خنک‌تر به قلب توفان رخنه می‌کند و ممکن است جریان همرفتی یا convection را در توفان متوقف کند.

متأسفانه این ایده که نخستین بار در دهه 1960 میلادی مطرح شد، عملی نیست، مشکل عمده میزان انرژی مورد نیاز برای چنین دخالتی است.

یک توفان، انرژی خود را از آب گرم اقیانوس و فرایند متراکم شدن بخار آب به قطرات باران، به دست می‌آورد. این حرارات هوای مجاورش را گرم می‌کند که به نوبه خود باعث تبخیر آب بیشتر و بعد متراکم شدن این بخار می‌شود و به همین ترتیب این چرخه ادامه پیدا می‌کند.

یک توفان بزرگ، هنگامی که کاملا شکل گرفته باشد، حدود 50 ترا وات انرژی دارد، فقط یک درصد این انرژی به باد تبدیل می‌شود،‌حرارتی که آزاد می‌شود معادل انفجار یک بمب هسته‌ای 10 مگا تونی در هر 20 دقیقه است! جالب است بدانید که همه نوع بشر در سال 2011، کل مصرف انرژی‌شان به میزان یک سوم انرژی یک توفان متوسط است! بنابراین همان طور که نمی‌شود یک خودرو را با ضربه یک پر خنثی کرد، یک توفان را هم نمی‌شود با یک بمب از کار انداخت. به علاوه این احتمال وجود دارد که انفجار یک بمب حتی باعث افزودن بر ذخیره انرژی گرمایی یک توفان هم بشود و آن را قدرتمندتر هم بکند.

حالا ممکن است این سؤال در ذهن متبادر شود که آیا نمی‌شود قبل از اینکه توفان اینقدر قدرتمند شود، در زمان مناسب انفجار را انجام داد؟ باید گفت که این کار هم غیر ممکن است، چون هر سال حدود 80 اختلال عمده آب و هوا بر فراز اقیانوس ایجاد می‌شود که فقط 5 تا از آنها به توفان تبدیل می‌شوند. هیچ راه عملی برای اینکه بتوان تعیین کرد کدام یک از این اختلالات به توفان تبدیل می‌شوند، وجود ندارد. به علاوه همین اختلالات هم حدود 10 درصد یک توفان انرژی دارند و از کار انداختن آنها هم ساده نیست.

در پایان باید به نکته‌ دیگری هم توجه کنیم، یک بمب هسته‌ای چه بر روی یک توفان اثر داشته باشد یا نه، این خطر را ایجاد می‌کند یک توفان رادیواکتیو ایجاد شود!

بنابراین فعلا باید امکان استفاده از یک بمب هسته‌ای را برای مقاصد صلح‌جویانه از ذهن دور کنید.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

کسانی که توهم خاص و عجیبی دارند: ما از ستاره‌های دیگر آمده‌ایم و فرازمینی هستیم! پدیده Starseed

ممکن است خیلی احمقانه به نظر برسد. اما افرادی هستند که معتقدند از سایر سیارات به زمین آمده‌اند تا به شفای سیاره زمین کمک کنند و بشریت را به «عصر طلایی» هدایت کنند و به دوره‌ای از خوشبختی، شکوفایی و موفقیت برسانند!جستجوی اینترنتی این…

واقعیت دگرگون: اگر استالین یا تزارها به سبک هنر شوروری یا روس‌ها، ساختمان‌های مهم دنیا را می‌ساختند!

هنر شوروری و روس‌ها و البته خلاقیت‌ها و ظرافت‌ها و جزئیات خودش را دارد. اما در این بین ساختمان‌های زمخت عظیم زیادی هم توسط آنها ساخته شده که بیشتر ابهت و پیشتازی و قدرت را می‌خواستند بنمایانند.حالا تصور کنید که ساختمان‌های مهم دنیا را…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند.مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

خانه‌هایی با طراحی عجیب که باید در مورد فلسفه وجودی‌شان فکر کرد!

سلیقه است دیگر. وقتی که کسی پول کافی داشته باشد و تنها حرف و سلیقه خودش برایش مهم باشد و اعتمایی به مد روز و حرف مردم نکند، ممکن است خانه‌اش را عجیب و غریب طراحی کند.البته گاهی این کاربری‌های متفاوت هستند که باعث ایجاد این خانه‌های عجیب…

تجدید خاطره‌ای با وبلاگستان – اسکرین شات‌هایی از برخی از وبلاگ‌های قدیمی خوب

شبکه‌های اجتماعی وبلاگ‌ها را فرونرخیتند. دلایل فروریختن آنها بسیار بیشتر از محبوب شدن شبکه‌های اجتماعی بود:1- بسته شدن ابزارهای رایگان‌های وبلاگ‌نویسی2- نوع نوشتن وبلاگ‌نویس‌ها که هم بسیار انرژی‌بر و وقت‌گیر بود و هم به خاطر…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
4 نظرات
 1. Mehrdad می گوید

  بنابراین همان طور که نمی‌شود _یک خودرو را با ضربه یک پر خنثی_ کرد، یک توفان را هم نمی‌شود با یک بمب از کار انداخت.

  خودرو رو نگه میدارن یا خنثی میکنن :دی

 2. پژمان می گوید

  فقط یک دونه استفاده صلح جویانه هست که میشه ازش کرد اونم اینه که در یکی از برنامه های ناسا ، که هدفش از بین بردن تهدید زمین توسط سیارک ها و شهاب سنگ هاست … از بمب اتمی و موشک برای ضزبه زدن و تغییر مسیر جرم آسمانی استفاده شود …. درست کانند ضربه ای که با توپ بیلیارد میزنند ..
  البته این هم در حد پیشنهاد و ایده اولیه هست ….

  1. پدرام می گوید

   این راه که بدتره باعث میشه خورد خورد بشه جرم آسمانی و چند جای زمین رو بمبارون کنه !!

 3. شیما می گوید

  سلام دکتر

  تیتر خبر رو که خوندم بلافاصله رفتم به فیلمی در دوران کودکیم!!
  دقیقا یادم نیس؛
  خیلی گنگه
  اما یادمه که یه چیزی (فکرکنم آتش سوزی) رو می خواستن با انفجار جلوشو بگیرند

  برم یه گوگلی بکنم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.