آیا اپل با iOS بیات‌شده و ارتقاهای سخت افزاری «واکنشی»‌اش می‌تواند اعتبار «برند»ش را حفظ کند؟

16

iOS بیات شده و دیگر آن تر و تازگی و «متفاوت» بودن سال‌های اول را در کاربر القا نمی‌کند. شاید همه خصوصیات خوب iOS باعث شود که دوست‌داران اپل، به این حقیقت اعتراف نکنند، اما خواهی نخواهی همه کاربران اپل، گاهی در حین کار با آی‌دیوایس‌های خود در سکوت به این مسئله فکر می‌کنند.

اشتباه نکنید! iOS یا گجت‌های اپل، هنوز مثل یک تیم فوتبال خوب، باشکوه بازی می‌کنند، اما ما مثل تماشاگران فوتبال ممکن است از قابل پیشبینی بودن نحوه بازی یک تیم فوتبال، تغییر نکردن پیکره اصلی آن و حتی ثابت بودن مربی‌اش، حوصله‌مان سر برود.

مسئولان یک تیم، تا زمانی که کسر قابل توجهی از تماشاگران به این مرحله نرسیده‌اند، فرصت دارند که بجنبند و در هر فصل نقل و انتقال با آوردن یکی دو ستاره، اوضاع تیم را عوض کنند، وگرنه زمانی فرا می‌رسد که حتی اگر تیم خوب بازی کند، تماشاگران و مفسرانی پیدا می‌شوند که در دل آرزو می‌کنند برای تنوع و عوض شدن قاعده بازی هم که شده، تیم باشکوه مفروض ببازد!

و حالا همان طور که businessinsider هم در مقاله‌ای اشاره کرده است، اپل هم باید به فکر این باشد که هر چه زودتر از نظر زیبایی‌شناسی و هم تجربه کاربری، تغییراتی در سخت‌افزارها و سیستم عاملش بدهد.

در ماه سپتامبر امسال، اپل انبوهی از محصولات را معرفی کرد: آی‌فون 5، آی‌پد نسل 4، آی‌پد مینی، آی‌مک جدید، آی‌پادهای جدید، مک‌بوک پروی 13 اینچ با صفحه نمایش رتینا. بعد از مهم‌ترین خبر کنار گذاشته شدن اسکات فورستال، مدیر بخش iOS بعد از افتضاح نقشه اپل بود، حالا کریک فدریگی در بخش iOS مدیریت خواهد کرد و جانی آیو -نابغه طراحی اپل- حوزه کاری‌اش از بخش سخت افزار به بخش نرم‌افزار هم تسری پیدا خواهد کرد.

این تغییر و تحولات را نادیده نگیرید، اینها تغییراتی برای افزایش همکاری بین بخش‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار و سرویس‌های اپل هستند، این مسئله را وبلاگ‌نویس خاصه اپل -جان گروبر- هم تأیید می‌کند.

خیلی‌ها عقیده دارند که سال 2013، اپل تغییراتی اساسی در iOS‌ در کنار تغیرات جزئی در سخت‌افزارهایش ایجاد خواهد کرد.

این تغییر و تحول برای اپل ضروری است چرا که نشانه‌های سر رفتن حوصله «تماشاگران» را هم‌اینک در بازار سهام، با افول بیست درصدی ارزش سهام اپل از 700 دلار به 547 دلار شاهد هستیم. (+)

احتمال افول و حوصله‌بر شدن اپل، تنها به خطر ضعف نسبی خود این شرکت نیست، باید اعتراف کرد که هم قدرت رو به فزونی اندروید و هم بازاریابی‌ شرکت‌های سامسونگ و مایکروسافت در حال خدشه وارد کرد به اعتیار برند اپل هستند.

در کمال تعجب این خود محصولات سامسونگ یا مایکروسافت نیستند که به اعتبار اپل صدمه می‌زنند، بلکه این شرکت‌ها در حال تغییر دیدگاه، ‌ایده‌ها و تصویرذهنی مردم هستند.

کارزار تبلیغاتی سامسونگ با ویدئوهایش می‌خواهد اینگونه القا کند که جماعت اپلی، واپس‌گراهایی هستند که در پی محصولاتی هستند که قبل از آن نمونه بهترشان در بازار بوده است. سامسونگ البته می‌تواند ادعا کند که بی‌جهت این حرف را نمی‌زند، چرا که اپل مدتی است که به جای اینکه خود مبتکر و نوآور باشد، به نظر می‌رسد که در ارتقاهای خود در پی جبران چیزهایی است که در محصولات قبلی‌اش از قلم افتاده‌اند، همان چیزهایی که رقبا از قبل در محصولاتشان داشته‌اند.

در این راستا مردم خواهی نخواهی وقتی می‌بینند که اپل صفحه نمایش آی‌فون را علیرغم فلسفه‌بافی‌های قبلی بزرگ‌تر می‌کند، یا اینکه از پروتکل 4G پشتیبانی می‌کند یا تغییر سیاست می‌دهد و آی‌پد مینی را به بازار می‌فرستد، با خودشان فکر می‌کنند که اپل دیگر در ارتقاهایش به جای چیزهای واقعا تازه، در حال عرضه چیزهای قابل پیشبینی است.

بله! سامسونگ در گلکسی اس اوریجینال واقعا آی‌فون 3GS را کپی کرده بود، سامسونگ همین راهبرد را در عرصه تلویزیون هم داشت و از تلویزیون‌های سونی تقلید می‌کرد، اما سامسونگ در جا نزد و با پیشبینی سلایق متفاوت مردم، بعد از این مرحله دست به ابتکار زد، بنابراین شاید همان طور که سونی بازی را به سامسونگ باخته، روزی برسد که اپل هم در مقابل سامسونک واقعا کم بیاورد.

حالا بیایید به تبلت مایکروسفات -سرفیس- بنگریم، در بدترین حالت این تبلت اصلا موفق نخواهد شد، اپلکیشن‌های خوبی برایش در دسترس نخواهند گرفت و نخواهد توانست با آی‌پد رقابت کند.

اما من از همان روز اول که به سرفیس نگاه کردم، حدس زدم بیش از آنکه میزان موفقیت خود سرفیس مهم باشد، تغییر فکری و احساس نیازی که مردم با دیدن طراحی بی‌همتای این تبلت احساس می‌کنند، بازی را عوض خواهد کرد. مردم به سرفیس نگاه خواهند کرد و از خود می‌پرسند، چرا اپل مثلا در آی‌پد نسل چهارم هیچ تغییری در ظاهر تبلت خود نداد. آنها از خود می‌پرسند که چرا باید آی‌پد مینی را به رقیب ارزان و باکیفیتی مثل نکسوس 7، ترجیح بدهند.

باارزش‌ترین سرمایه اپل و هر شرکت دیگری، اعتبار برند آن شرکت است، این اعتبار آسان به دست نمی‌آید، اما می‌تواند به آسانی از دست برود. به نظر می‌رسد که سامسونگ و مایکروسافت به صورت ناخواسته و ناآگاهانه در کم‌رنگ کردن برند اپل، هم‌داستان شده‌اند ودر این میان اپل خود، زیرکی لازم را برای تغییر اوضاع ندارد.

وقتی به فاصله کمی از عرضه نسخه ششم iOS، فضای وب پر شود از آرزوهایی برای چیزهایی که کاربران دوست دارند در iOS 7 ببینند (یک نمونه)، اپل باید حدس بزند که یک جای کار می‌لنگد.

آیا جانی آیو با آن حس زیبایی‌شناسی بی‌نظیرش، باعث ایجاد تغییراتی در iOS خواهد شد؟ آیا اپل در سخت‌افزارهای بعدی به جز تغییرات روتین مثل قوی‌تر شدن پردازنده، چیزهایی واقعی برای شگفت‌زده کردن خواهد داشت؟

انتظارها از اپل بالاست، این شرکت پیش از این آنقدر جادوگری کرده است که دیگر کسی حقه‌های پیش و پا افتاده را در نمایش‌های این شرکت قبول نمی‌کند.

گاهی طرفداران این شرکت آنقدر سطح انتظارهایشان بالا می‌رود که مثلا تمایل به داشتن صفحات نمایش سه‌بعدی یا انعطاف‌پذیر با کیفیت رتینا به سرشان می‌زند، به نظر نمی‌رسد که اپل تمایلی به گنجاندن این ویژگی‌ها داشته باشد، چرا که حس نمی‌کند که واقعا کاربردی در زندگی مردم داشته باشند.

اما اپل می‌تواند مثلا با دینامیک کردن آیکون‌هایش و به وجود آوردن چیزی مثل تایل‌های ویندوز 8 یا تغییرات اساسی در آی‌تونز به بخشی از نیازهای مردم پاسخ دهد و از سوی دیگر می‌تواند مترصد پیشرفت‌های آتی فناوری باشد، تا سخت‌افزارهایی واقعا متفاوت را در آینده رونمایی کند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

حجم‌ها و مجسمه‌های زیبا ساخته شده با صفحات کتاب‌های قدیمی

ما انسان‌ها استفاد تخیل هستیم، اما در موارد معدودی این تخیل‌های خود را به صورت نقاشی یا حجم، زنده می‌کنیم و در معرض تماشای دیگران قرار می‌دهیم.اِما تیلور، هنرمند مقیم بریتانیا، این تجربه را در مجسمه‌هایی از جنس کتاب به صورت باورنکردنی…

کهن‌ترین درختان جهان

" بث مون " عکاسی است که در سانفرانسیسکو زندگی می کند و بیش از 14 سال از عمرش را صرف شناسایی و عکاسی از قدیمی ترین درختان جهان کرده است. او به کشورها و سرزمین های دورافتاده سفر می کند تا از درختان قطور قدیمی تصاویر زیبایی را ثبت کند. او می…

آینه‌ها در فیلم‌ها: فیلمسازها چگونه دوربین‌ها را موقع فیلمبرداری از آینه‌ها ناپدید می‌کنند؟!

هنگام تماشای فیلم، برخی از بینندگان دوست دارند به دنبال خطا‌هایی باشند، مانند یافتن شواهدی از دوربین‌ها و پرسنل ضبط فیلم یا بوم صدابرداری مشخص در یک صحنه و امثال آن. یکی از موقعیت‌های دشوار برای فیلمسازهای، زمانی است که یک صحنه شامل آینه‌ها…

داستان قهرمانانه خواهران میرابال، فعالان دومینیکنی که به سرنگونی یک دیکتاتور کمک کردند

خواهران میرابال: پاتریا، مینروا و ماریا ترزا که در خانواده‌ای کشاورز از طبقه متوسط به دنیا آمدند، در جمهوری دومینیکن زندگی نسبتاً راحتی داشتند.اما با به قدرت رسیدن رافائل تروخیو، دیکتاتور خشن، در سال ۱۹۳۰، زنجیره‌ای از حوادث به راه…

چند بار می توانید یک تکه کاغذ را از وسط تا کنید؟

به راحتی می‌توان یک تکه کاغذ را یک، دو بار یا حتی سه یا چهار بار از وسط تا کرد. اما بیشترین تعداد دفعاتی که یک تکه کاغذ را می‌توان از وسط تا کرد چقدر است؟بر اساس یک ادعای رایج، یک ورق کاغذ را نمی‌توان بیش از هفت بار از وسط تا کرد. اما…

کلاژهای کاغذی زیبای مینیمال از شخصیت‌های سینمایی مشهور

اینکه بتوانی به صورت خلاصه و مختصر و مفید با هنر خودت، مفهومی را برسانی، هر بسیار جالبی است. حالا تصور کنید که با برش چند کاغذ رنگی و کنار هم نهادت انها، یغنی کلاژ کاغذی بشود، شخصیت‌های مهم سینمایی را بازسازی کرد.این کاری است که مارگارت…
16 نظرات
 1. احمد می گوید

  مقاله واقع‌بینانه و منصفانه‌ای بود. ممنون.

 2. لاله می گوید

  ولی من شخصا مخالف هر تغییر اساسی در iOS هستم و معتقدم با فناوری موجود، اصولا دیزاین‌های اپل بهترین هستند. ولی ممکنه به قول خودتون با پیشرفت فناوری، امکان فکر کردن به طراحی‌های سخت‌افزاری بهتر هم باشه. مانور شرکت‌های دیگر برای درست کردن سخت‌افزارهای ظاهرا متفاوت بیشتر پوپولیستی تا واقع‌بینانه و در راستای افزایش کاربری واقعی اونها.

 3. کیان می گوید

  یک دسته از کاربران iOS، – توجه کنید که میگم بخشی، نه همه – به اصطلاح Simple people هستند. مردم عادی خواستشون اینه که یه گوشی زیبا و شیک داشته باشند و خوبه که بتونن باهاش Angry Birds هم بازی کنند. و خیلی خوب میشه اگه در کنار این ها، گوشی که در دست دارن یه جور حس مرفه، با کلاس و یا حتی فهیم بودن بهشون بده.

  تجربه شخصی من بوده که بسیاری از افرادی که آیفون یا آیپد داشتند، ابزارشون رو بدون نیاز واقعی، فقط به بهانه چک کردن ساعت یا یه چی مثل این بیرون آوردن و به بقیه نشون دادند که “آره، من آیفون/آیپد دارم”

  مصلما در رفتار اینطوری نشون نمیدن و چهره جدی و مصممی هم دارند، اما خودشون هم میدونند که یه چیزی تو سرشون بهشون میگه اینکارو بکن.

  یکی مثل جرمی کلارکسون، پرزنتر برنامه ای مختلف در بی بی سی مثل “تخت گاز” که خودش بارها اعلام کرده که نمی دونه اینترنت چی هست. اما با هر سری، آخرین مدل آیفون رو داره.

  اپل این قشر رو داره، و به نظر من این قشر هرچند تغییر خواهند کرد، اما از تغییر خوشنود نخواهند بود.

  دوباره میگم، تمرکز من از صحبت بالا فقط در مورد یک قشر خاص از کاربران اپل بود که البته فکر میکنم در صد قابل توجهی هم باشند.در پلتفرم اندروید این قشر خیلی کمتر هستند و البته با معروف تر شدن برند های سامسونگ و گوشی های اندرویدی های اند، تا حدودی اندروید هم بیشتر از قبل مورد توجه این قشر هست.

 4. Praised می گوید

  متاسفانه درسته
  البته من معتقدم که یکی از دلایل ضعیفتر شدن اپل ضعف قوانین پتنت هست. اگر این قوانین محکم و تاثیرگذار بود، شرکتهای کپی کار نمیتونستن به این راحتی کپی کنن و کلی از وقت و سرمایه و انرژی که اپل میتونست روی بهبود اکوسیستمش بذاره رو معطوف به احقاق حقش در دادگاهها بکنن…

 5. Praised می گوید

  دکتر عاجزانه خواهش میکنم این ورژن موبایل سایت رو اصلاح کنین یا حداقل این امکان که بشه به ورژن دسکتاپ سوییچ کرد رو قرار بدین. روی آیفون فاجعه است و اصلاً در شان این سایت نیست

 6. طه می گوید

  به نظر من مشکل اپل از ابتدا این بوده که به جای استوار بودن بر تیم‌ها و گروه‌هایش، همواره بر شخص مدیرش تکیه داشت و آن مدیر هم به رحمت خدا رفت. چنین شرکت بسته‌ای، اگر می‌خواهد همچنان در بازار رقابتی آزاد، بلندترین صدا را داشته باشد، باید بگردد و مدیری به کارآمدی بنیان‌گذار فقیدش پیدا کند و بر صندلی مدیریت بنشاند و همه‌چیز را به جادوی او بسپارد. در غیر این صورت، فعلاً باید از میراث گذشته‌ی پرافتخارش مصرف کند (که می‌کند)، تا فردا چه آید و شود

 7. arashslash می گوید

  من کاملا با شما موافق نیستم ! من خودم بعد از مدتها داشتن ویندوز موبایل شروع به تحقیق کردم که به ios مهاجرت کنم و یا به Android . بعد از مطالعه ی فراوان و خواندن نظر کارشناسان به ظاهر مطلع داخلی و خارجی ! به این نتیجه رسیدم که آینده فناوری موبایل در آندرویید خلاصه می شه و بس ! در نتیجه اول یک HTC Desire و بعد یک HTC Explorer خریدم . ولی بعد از مدتی مشکلات شروع شد . متاسفانه آندرویید بر خلاف ادعاش ، یک سیستم عامل کاملا باز نیست ! شرکت های تولید کننده ی موبایل ، بنابر مصلحت سازمانی شروع به اعمال محدودیت می کنند . مثلا سیستم عامل های منطقه ای آندرویید که در یک ورژن رام ، فارسی و عربی ساپورت می شه ولی در ورژن دیگر همان رام ، از این زبان ها خبری نیست ! و در مثال دیگر که بسیار میزان حافظه ی در اختیار قرار داده شده ی داخلی جهت نصب نرم افزارهای مورد نیاز که حتی با نصب نرم افزارهای مدیریت حافظه نیز ، این موضوع قابل حل نیست ! فکر می کنید راه حل نهایی برای تمامی این دو مشکل و مشکلات بسیار دیگر چیست ؟ روت کردن و نصب رام غیر استاندارد دیگر آن هم با تمامی مشکلات موجود که اکثر آن ها برای خیلی از استفاده کنندگان موبایل قابل شناخت نیست از جمله کار نکردن وای فای ، از کارافتادن دوربین و …؟؟؟ حالا بعد از 2 سال استفاده از گوشی های آندرویید و نصب چندین رام اصلی و غیر رسمی ، با خواندن مقاله ی شما ، با خودم فکر می کنم ، آیا واقعا این همه تنوع در برند،شکل ،اندازه ی صفحه ی نمایش ،تنوع در ورژن و… رو می تونیم به عنوان محاسن آندرویید نسبت به ios نام ببریم . بعضی وقت ها به دارندگان آیفون غبطه می خورم !

  1. علی می گوید

   من هم تجربه‌ای شبیه شما داشتم. به‌لطف موبایل خریدن پدرم مدتی هست که با اندروید سر و کار پیدا کردم. قبل از اون هم از همون اول که آیفون 3GS اومد تا الان دارمش یعنی حدود ۳ سال.
   اندروید شاید ویجت داشته باشه یا بیشتر بشه دست‌کاریش کرد، ولی به‌شخصه بعد از مدتی کار کردن با اندروید (پدرم اطلاعاتش از گوشی خیلی پایین هست و به همین علت همیشه کارهای گوشیش رو از من می‌پرسه و خودم هم زیاد باهاش کار می‌کنم) حس می‌کنم هنوز هم iOS با محیط ساده و تکراریش برام جذاب‌تره! این صحبت رو از قصد یا به خاطر تعصب نمی‌گم و فقط تجربه‌ای که داشتم رو دارم بهتون می‌گم. فکر می‌کنم رابط کاربری iOS انقدر قوی بوده که تا الان تونسته این همه مشتری رو به خودش جذب کنه، ولی این هم به این معنا نیست که این طراحی برای همیشه موفق خواهد موند، فقط امیدوارم در صورت تغییرات، باز هم طرحی ببینیم که ساده و کاربردی باشه که البته با چیزی که از Jony Ive می‌شناسم فکر کنم همین اتفاق هم بیفته.

 8. علیرضا می گوید

  با اینکه دکتر مجیدی خودش جزء طرفداران اپل هست ولی از شدت واقع بینی و بی طرفی متن لذت بردم.

 9. فری انلاین می گوید

  مقایسه کمپانی های موبایل و خودرو از نظر من( خیلی روش فکر کردم)
  نوکیا : مرسدس بنز. بعضی ماشینها امکانات و قدرت بیشتری دارن. ولی وقتی توشون میشینی یه احساس کمبود داری.ته دلت راضی نیست. مرسدس و نوکیا هردو یک چیز مشترک دارن. روح.
  اپل : فراری. برای خریدنش همیشه باید تو صف باشی. فرقی نمیکنه مدلش چی باشه یا مثلا چه امکاناتی داشته باشه.
  سامسونگ : فولکس واگن و تمام زیر مجموعه هاش(شامل لامبورگینی و آئودی هم میشه) برای هر سلیقه یک مدل داریم.
  اچ تی سی : پورشه. طراح های هردو جزو تنبل ترین آدمای کره زمین هستن.
  سونی: لکسس. سرشون تو لاک خودشونه ولی یهو با مدل LFA و XPERIA T همرو غافلگیر میکنن. در یک کلام: کیفیت محصولات از رو عکس مشخصه.
  موتورولا: کادیلاک. در جستجوی گذشته پر افتخار
  ال جی: هیوندای موتورز. قبلا بهش میخندیدن ولی حالا از ترسش خواب و خوراک ندارن.

  1. پژمان می گوید

   ها ها !
   انصافا خیلی خیلی خیلی قشنگ این کمپانی ها رو با هم مقایسه کردین
   بسی شاد شدم و بسی ممنون !!!!

 10. احسان حاجیان می گوید

  سلام
  1-از نظر من با مرگ استیو جابز ، پرونده اپل هم بسته شد و اپل فعلی را دیگه نمیشه همون شرکت قبلی دونست و به همین دلیل اگه این شرکت کاملا از دنیای فناوری محو هم بشه میشه گفت اگه استیو جابز زنده بود این طور نمیشد اپل هنوز بهترین و برترین بود و از این حرفا
  2-با خوندن این نوشته یاد مطلبی افتادم که قبلا نوشته بودید در مورد سندرمی که در اون مشتری ها انتظار پیشرفت بی وقفه از شرکت مورد علاقشون دارن و هیچ وقت راضی نمیشن و در آخر هم اون شرکت به دلیل ناتوانی در برآورده کردن این خواسته مشتری ها زمین می خوره

 11. علی ادبی مهذب می گوید

  دکترعزیز مثل همیشه عاشق نگاهتون به این اتقاقات شدم.
  (راستی چرا نویسندگان مهمانتون دیگه نمی نویسند. آیا هنوز در صورتی که مطلبی براتون بفرستم منتشرش میکنید؟)

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   به علت مشغله تحصیل وقت ندارند. بله، منتشر می‌کنم.

 12. مهدیار بهشتیان می گوید

  سلام دکتر. دکتر هنوز نسخه موبایل چرا تغییری نکرده؟ جدیداً هم اگه کلمه یا عدد لاتین توی متن باشه جمله کلاً به‌هم می‌ریزه و باید حدس زد جای کدوم کلمه کجاست. به خدا خسته شدیم دکتر

 13. مهدی غیاثی می گوید

  البته لزومی ندارد که چیزی «مثل» کاشی‌های ویندوز ۸ به آی‌او‌اس افزوده شود. بی‌شک طرحی«نو»، تأثیر بهتری خواهد گذاشت. (همانگونه که طراحی تازه‌ی کاشی‌های ویندوز ۸، حس جالبی را به همه منتقل کرد)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.