گابُن، سد راه کیم دات کام شد!

3

در یکی از پست‌های اخیر «یک پزشک» برایتان نوشتم که کیم دات کام قصد دارد با راه‌اندازی سایت www.me.ga بازگردد. اما در این مسیر، او با مشکلی مواجه شده است: دولت گابَن.

وزیر ارتباطات کشور گابن –یلیس لومبه– گفته است که دستور معلق شدن دامنه درخواستی کیم دات کام را داده است، چرا که شایسته نیست گاپن شرایط را برای فعالیت سایتی فراهم کند که کپی‌رایت را نقض می‌کند یا توسط افراد بی‌توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته این کار جلوی کیم دات کام را نخواهد گرفت، چرا که او اعلام کرده است که دنبال یک دامین مناسب جایگزین می‌گردد.

بعضی وقت‌ها صاحبان سایت‌ها برای ایجاد تفاوت و راه‌اندازی سایت‌هایی با نامی که جلب توجه کند، به استفاده از دامین‌هایی با پسوندهای خاص روی می‌آورند. این کار اگر چه باعث ایجاد سایت‌هایی با نام دامنه جذاب می‌شود، اما مخاطراتی را هم دارد.

مثلا در سال ۱۳۹۰ در زمان انقلاب مردم لیبی، بسیاری از سایت‌هایی که دامین .ly استفاده می‌کردند، دچار مشکل شدند، از جمله این سایت‌ها می‌توان به bit.ly اشاره کرد. حالا هم قضیه تقریبا مشابهی رخ داده است. (+)

نتیجه‌ای که می‌شود از این دو رویداد گرفت این است که در هنگام ثبت یک دامین با نام متفاوت که تشکیلات یک کشور گمنام باید تأییدش کنند، باید حتما به عواقب کار فکر کنیم!

منبع

 
3 نظرات
 1. حسین مرادی نیا می گوید

  جالب بود

 2. کامران می گوید

  سلام
  این مطلب و مطالب گذشتتون در این خصوص واقعا جالب بود
  چه انرژی داره این کیم دات کام هیچجوری تسلیم نمیشه
  ایول!

 3. هادی می گوید

  فکر کنم اتفاق مشابهی هم برای دامنه دات تی کی .tk که رایگان بود و زمانی ازش استفاده می کردیم افتاد ودر برخی مواقع ریدایرکت می کرد روی خود سایت اصلی که برای یک کشور گمنامی بود!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.