بررسی هفتگی مطبوعات (13 تا 19 آبان 91)

18

هفته پیش قسمت اول مرور هفتگی مطبوعات را خواندید. استقبال خوانندگان عزیز، دور از تصور من بود، من فکر می‌کردم این بخش مورد توجه برخی قرار بگیرد، اما این حجم از دلگرمی را پیشبینی نمی‌کردم.

بررسی مطبوعات این هفته را با پیشنهاداتی برای بهتر شدن این بخش شروع می‌کنم، پیشنهاداتی که البته فعلا برای من شخصا در حکم آرزو هستند، ولی در صورت عملی شدن، باعث بهره‌گیری همه ما می‌شوند.

1- نیاز به همکاری دوستان مطبوعاتی برای رونق بخش بررسی مطبوعات: هفته پیش خیلی از دوستان پیشنهاد دادند که هر هفته وقتی یک مجله را بررسی می‌کنم، یک مقاله از هر نشریه را به صورت کامل برای دانلود بگذارم.

راستش این کار حتما نیاز به اجازه صاحب مجله و تیم تحریریه آن دارد. من هم مثل شما فکر می‌کنم این کار، بررسی هفتگی مطبوعات را خیلی جذاب می‌کند و باعث افزایش فروش مجله هم خواهد شد.

بنابراین در اینجا می‌خواستم پیشنهاد بدهم در صورتی که عضو تیم تحریه و گروه مسئول یا سیاستگذار یک نشریه معتبر داخلی هستید، در صورتی که صلاح بدانید و یک پزشک را شایسته و لایق بدانید، خیلی ممنونم می‌شوم فایل‌های PDF نشریه را برای من ارسال کنید. (نشانی ایمیل من alirezamajidi در جی میل)

قطعا این فایل‌ها به صورت امانت در نزد من نگاهداری می‌شوند و جز یک مقاله و مطلب منتخب، بقیه مطالب در جایی آپلود نخواهند شد.

به گمانم این کار باعث رونق مجله در بین کاربران آنلاین خواهد شد. در مورد مجلات با شمارگان کم یا آنهایی که کمتر وارد کیوسک‌های مطبوعاتی شهرستان‌ها می‌شوند هم این کار باعث بیشتر شناخته شدن مجله می‌شود.

خب! این جسارات و انتظار بزرگی است، ولی شاید از سوی دسته‌ای از مجلات مستجاب شود.

2- پیشنهاد دومم در واقع طرح یک ایده است، ایده‌ای که من دارم ایجاد یک سرویس یا سایت جامع برای اشتراک آسان مطبوعات باشد. البه شخصا نه وقتی برای انجا این ایده را دارم نه توانایی‌های فنی این کار را.

بگذارید توضیح بدهم، مجله بخارا را در نظر بگیرید، این مجله علیرغم اینکه مطالب بسیار ارزشمندی دارد و مجله فرهنگی بسیار وزینی است، اما سایتی بسیار ابتدایی دارد. شخصا چند بار تصمیم گرفتم مشترک مجله شوم، اما مجله ساز و کار اشتراک آنلاینی ندارد و شما مجبور هستید که برای واریز هزینه به بانک بروید و بعد فیش را به آدرس مجله پست کنید.

تازه باید در نظر بگیرید، خیلی از مشتقان اصلا نمی‌دانند که مجله معتبری مثلا در حوزه معرفی کتاب یا موسیقی عملا وجود خارجی دارد.

حالا اگر سایتی با طراحی خوب داشته باشیم که مجلات خوب را ار نظر موضوعی تقسیم‌بندی کند و بتواند با مذاکره با مسئولان هر مجله آنها را به داشتن یک سیستم اشتراک آنلاین راضی کند، به نظرم سرویس بسیار خوبی شکل می‌گیرد.

البته منظورم از اشتراک، اشتراک نسخه «کاغذی» مجله است.


با این توضیحات بررسی مطبوعات این هفته را با مجله دانستنی‌ها شروع می‌کنم، خرید برند دانستنی‌ها توسط مؤسسه همشهری، اتفاق بسیار خوبی بود، همشهری، دانستنی‌ها را احیا کرد و یکی از موفق‌ترین مجله‌های عامه‌پسند علمی ایران را که در خاطره جمعی همه‌مان بود، زنده کرد.

دانستنی‌ها شاید خوش‌چاپ‌ترین مجله علمی ایران باشد، این مجله تمام‌رنگی است و انبوهی از مطالب متنوع را دارد.

قبل از تورق مختصر تازه‌ترین شماره مجله دانستنی‌ها بگذارید مطالبی را که به صورت کلی در مورد مجله به نظرم می‌رسد، با شما در میان بگذارم:

– اقتصاد مطبوعاتی: ما از داشتن یک مجله خوش‌چاپ که ظاهرا دغدغه مالی ندارد خوشنودیم، اما من اطلاعات موثقی ندارم که به من نشان بدهد چه میزان مجله استقلال مالی دارد، یعنی چند درصد از مخارج مجله از طریق تک‌فروشی و آگهی‌ها تأمین می‌شود.

راستش در ایران ما عادت کرده‌ایم که مجلات گروه خصوصی را با کیفیت کاغذ و چاپ متوسط یا ضعیف ببینیم، نشریاتی که حتی از پرداخت حق‌التحریر نویسندگان خود هم عاجز هستند، چه برسد به برنامه‌ریزی‌های بلند برای جذب مخاطب.

ما از اینکه یک نشریه حامی مالی خوبی داشته باشد، بدمان نمی‌آید، اما همان طور که در عرضه فوتبال، تیمی که مخارجش را رأسا از سیستم مالی خود تأمین کند، موفق‌تر از باشگاهی است که متکی به یک فرد یا گروه مالی باشد، مجله‌ای که هم از نظر مالی مستقل باشد، از جهاتی موفق‌تر است:
– این مجله می‌تواند زاویه دید مستقل و راهبرد کلان خودش را داشته باشد.
– بیشتر عمر می‌کند و با تعویض یک مدیر، بنیادش عوض نمی‌شود.
– از آنجا که متکی به میزان فروش و جذب آگهی است، همواره سعی می‌کند، کیفیت خود را بهتر کند، در صورتی که چنین عزمی در یک مجله که پشتیبان مالی دارد، دیده نمی‌شود.

خب! شروع می‌کنیم به ورق زدن شماره تازه دانستنی‌ها، سعی می‌کنم،‌ در هر قسمت توضیحات و نظرات خودم را عرض کنم:

– قسمت عکس‌های مگاپیکسل: این قسمت عکس‌ها بسیار زیبایی دارد.

– دانستنی‌ها در هر شماره، ستون‌های کوتاهی را به بازتاب نظرات روزنامه‌نگاران خبره حوزه دانش اختصاص می‌دهد، روزنامه‌نگارانی مثل پوریا ناظمی، ذوالفقار دانشی،  عرفان خسروی یا مهدی زارع.

به گمانم برای داشتن یک نشریه خوب فقط کافی نیست که شما انبوهی از خبرها و مجلات را هر بار بازتاب بدهید، گاهی داشتن نظرات کسانی که سال‌ها در عرصه علم قلم زده‌اند و نگاهی ژرف و متفاوت دارند، مهم‌تر هستند، این درست کاری است که مجله دانستنی‌ها می‌کند. از سوی دیگر این کار به روزنامه‌نگاران علمی، شخصیت مطبوعاتی می‌بخشد و آنها را از گمنامی احتمالی درمی‌آورد.

– دانستنی‌ها سعی می‌کند هر بار، گزارشی از یک رویداد علمی داخلی، همایش یا گفتگویی با یک شخصیت ایرانی داشته باشد، در این شماره مجله گزارشی چاپ کرده است از دومین مسابقه بزرگ موشک کاغذی.

– مطلب نجوم این شماره دانستنی‌ها در مورد کهکشان راه شیری و اسرار آن است.

– یکی از مقالات شماره تازه دانستنی‌ها در مورد مسائل و معماهای بزرگ تاریخ ریاضیات است. همین جا می‌خواهم مطلبی را گوشزد کنم، برخی گمان می‌کنند که برخی علوم مثل فیزیک، ریاضیات یا شیمی به اندازه مثلا دانش نجوم، برای مخاطب عام جذاب نیستند، پس در مجلات علمی کمتر شاهد انتشار مطالبی در مورد آنها هستیم، در صورتی که هر یک از این علوم دنیایی تاریخچه و نکته دارند که مرور آنها می‌تواند برای هر کسی جذاب باشد.

– دانستنی‌ها در هر شماره مقالاتی را به خودرو، موتورسیکلت یا صنایع هوایی اختصاص می‌دهد که برای بسیاری جذاب هستند.

– مطالبی که دانستنی‌ها در مورد سقوط بامگارتنر نوشته است، در این شماره بسیار جذاب بود و از ان دست مقالاتی هستند که می‌تواند از ابتدا تا انتها با لذت خواند.

– دانستنی‌ها در حوزه آی‌تی می‌تواند بهتر از اینها هم عمل کند، البته به نظرم گردانندگان مجله تردید دارند که مقالات عمقی‌تر آی‌تی را در مجله روتین کنند یا نه. اما در شماره تازه از نظر من بهترین مطلب در حوزه آی‌تی مقاله‌ای در مورد تأثیر فناوری بر انتخاب‌های ما بود.

– سفر در زمان و مسئله اقتباس‌های سینمایی از این عنصر تخیلی مقاله جذاب دیگری در دانستنی‌ها بود.

– قسمت «عجیب، ولی واقعی» دانستنی‌ها ادامه قسمت عجیب ولی واقعی دانستنی‌های قدیمی است. به نظرم خیلی جالب باشد که این قسمت دقیقا با فرمت گرافیکی سابق کار شود. بسیار نوستالژیک خواهد بود.

اما از حیث محتوایی به نظرم من باید کنترل دقیق‌تری روی این قسمت صورت بگیرد،‌ مثلا به عنوان نمونه در یک قسمت نوشته شده است که دکتر فاطمی تنها اعدام‌شده بعد از کودتای 28 مرداد 1332 بوده است، در این موقع شب دسترسی به منبع ندارم تا مستند این مطلب را رد کنم، اما این گفته به احتمال فراوان اشتباه است.

دانستنی‌ها در هر شماره مطالبی دارد که در آن شایعات، ناشناخته‌ها و افسانه‌ها را بررسی می‌کند. دسته‌ای شاید تصور کنند که اینکونه مطالب از اعتبار یک مجله کم کند، اما به گمانم زاویه دید دانستنی‌ها متفاوت است و سعی می‌کند با دیدی علمی این مسائل را بررسی کند و ابهام‌زدایی کند.

صفحه پیشنهادهای دانستنی‌ها هم جالب است، مثلا در این شماره دانلود مستندی در مورد بزرگ‌ترین نویسندگان علمی تخیلی توصیه شده است.

اما همین جا پیشنهاد دیگری برای مسئولان دانستنی‌ها دارم:

ادبیات فانتزی و علمی تخیلی در نشریات ما جایگاه ثابتی ندارند. البته ما نشریاتی داریم داریم که به صورت پراکنده گاه داستان‌هایی علیم تخیلی چاپ کنند، اما واقعا نشریه‌ای نداریم که نگاهی به‌روز به این ژانر ادبی داشته باشد.

ما از نداشتن نگاهی ژرف به این مبحث غافل هستیم، به راستی من و شما که دوران نوجوانی خود را با سی کلارک و آسیموف و سیلوربرگ  سر کردیم، چند نفر از نویسندگان مطرح سال‌های اخیر را می‌شناسیم؟ آیا با ژانرهای مختلف ادبیات تخیلی آشنا هستیم؟ آیا می‌توانیم ترجمه داستان‌های مطرحی که این روزها در مجلات مطرح چاپ می‌شوند، بخوانیم؟

در شکل ایده‌آل، من بسیار دوست داشتم که مجله‌‌ای داشتیم که به صورت تخصصی به ادبیات علمی تخیلی بپردازد، اما این روزها با توجه به شرایط تأسیس یک مجله تازه بسیار دشوار شده است، پس چه بهتر که دانستنی‌ها پرجم این کار را در دست بگیرد.

شاید دشوارترین کار برای دانستنی‌ها در این مسیر، پیدا کردن کادری برای این کار باشد، جوینده یابنده است، مثلا در بعضی از فوروم‌ها که سرآمد آنها آکادمی فانتزی است نویسندگان و مترجمانی خوبی پیدا می‌شوند.

در پایان مطلب دیگری که در مورد دانستنی‌ها و به صورت عام‌تر همه مجلات علمی با مخاطب عام، به نظر می‌رسد با شما در میان می‌گذارم، به گمانم چیزی که از بازتاب دادن جذاب رویدادهای علمی برای مخاطب عام مهم‌تر است، ایجاد تغییر در زاویه دید، بینش و شیوه فکر کردن مخاطب است.

مجله علمی باید بتواند علمی،‌مستدل و منطقی فکر کردن را به مخاطبان خد بیاموزد. ایجاد چنین تغییری محتاج تمرین و آموزش است، اگر خواننده در هر شماره مقالاتی را بخواند که به دور از شتابزدگی‌ها روتین، یک پدیده و روند را از به صورت عمقی بررسی کند، شبه‌علم را از علم تمیز بدهد، تفکر خرافی را نقد کند، می‌تواند به این مهم برسد.


مجله آسمان: هفته پیش نوشتم که بنا به ملاحظاتی از بازتاب مقالات و نوشته‌های سیاسی مطبوعات خودداری می‌کنم. بنابراین چه در آسمان و چه در نشریات دیگر ممکن است مقالات سیاسی بسیار برجسته‌ای هر هفته چاپ شوند که در یک پزشک، به آنها اشاره نشود.

در میان مقالات غیرسیاسی این هفته آسمان دو مقاله بسیار خوب بودند:

– مقاله‌ای در مورد سمینارهای آموزش مدیریت به سبک برایان تریسی، که برای نخستین بار بررسی می‌کرد که این سیمنارها واقعا جنبه آموزش علمی دارند، یا رویدادهای هستند که در آنها در قالب جملاتی زیبا و در قالب شبه‌عرفان‌ها، فقط جیب مدرسانی پر می‌شود.

– مقاله دوم گفتگویی بود با پرواز همای

– عصر ارتباط: پیش از هر چیز، کم شدن تعداد صفحات مجله و حذف مقالات عمیقی که قبلا این نشریه کار می‌کرد، نگران‌کننده است، البته اعتراف می‌کنم یکی دو ماهی کمتر این نشریه را دنبال می‌کنم و اصلا متوجه لاغر شدن مجله نشده بودم. دقیقا نمی‌دانم از چه زمانی صفحات میانی جذاب این نشریه جذف شده‌اند. در شماره تازه من مطلب مربوط به اپ‌های هواشناسی را بیشتر پسند کردم.

چلچراغ همچنان افتان و خیزان به حرکت خود ادامه می‌دهد، اما در هر شماره ما می‌توانیم دست کم یکی دو مقاله متفاوت و خوب را دراین شریه ببینم، مطلب خوب این شماره چلچراغ در مورد فیلم آرگو و میزان صحت تاریخی آن است.

– همشهری جوان: فهرستی از مطالب خوب از دید من:

– مقاله‌ای در مورد سلف‌های دانشگاه‌ها که عکس‌هایش نوستالژیک هم بودند!

– گزارش مجله همشهری جوان در مورد مدارس غیرانتفاعی خاص خواندنی بود و نمونه‌ای بود از نوعی از روزنامه‌نگاری ما واقعا به آن نیاز داریم.

ما بچه‌های دهه شصت یکی از خوشبختی‌هایمان این بود که دارا و فقیر، باهوش و کم‌هوشمان همه به مدارس تقریبا یکسانی می‌رفتیم، هیچ کس دوست ندارد فرزندش به مدرسه ضعیفی برود، اما به گمانم درس‌هایی که ما به صورت نامحسوس از زندگی و تحصیل در میان جمعیت غربال‌نشده همسالان خود گرفتیم، ارزشی بیشتر از تحصیل در یک محیط آرام‌تر و معتبرتر داشت. برخی از چیزهایی که در این مقاله نوشته شده است، قابل باور نیستند.

– مقاله مفصلی در مورد کیومرث صابری، مقاله‌ای در مورد دیزی! و زوج هنری مهراب قاسم‌خانی و شقایق دهقان از مقالات خوب دیگر این شماره هستند.

اما در اینجا می خواهم صفحه مورد علاقه خودم را در همشهری جوان معرفی کنم، صفحه پیشنهاد کتاب که همیشه خواندنش، به انتخاب کتاب توسط من کمک کرده است. کتاب‌های معرفی‌شده در این صفحه غالبا خیلی تر و تازه هستند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این دانشجوی 18 ساله با هوش مصنوعی 19 شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته:«من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

اگر در این لحظات تاریخی حساس، شخصیت‌های مهم عکس سلفی می‌گرفتند

عکس سلفی به مفهوم کنونی آن مدت یک دهه است که مرسوم شده و به مفهوم گرفتن عکس آینه‌ای یا تکنیک‌های گرفتن عکس با شاتر زمان‌دار قدمت آن به زمان عکاسی برمی‌گردد.اما تصور کنید که در این لحظات مهم تاریخی، شخصیت‌ها دست به دوربین می‌شدند و به…

چرا غذاها در کتاب‌های مصور و انیمیشن‌ها اینقدر اشتها برانگیزند؟!

دوران کودکی خودم را که به یاد می‌آورم، یاد کتاب‌های داستان مصور می‌افتم که در بعضی از صفحات آن عکس میزهای پر از غذا درج شده بود. نقاشی‌های آنقد آنقدر خوب بودند که تصور می‌کردم میوه‌ها و مرغ و بوقلمون و سوسیس فرنگی‌ها مسلما باید کیفیت…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

کشف خانه‌ای متروکه در فرانسه که پر از عروسک‌های به ظاهر شیطانی است!

برایان سانسیرو می‌نویسد که خانه‌ای متروک در فرانسه کشف کرده که به‌طور کامل توسط درختان انگور پوشانده شده  بود و گویی از دنیا پنهان بود. خود خانه عادی است، اما برخی آن را می‌توانند بدترین کابوس خود بدانند. اتاق‌ها مملو از چیزهای غیرعادی…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
18 نظرات
 1. احسان می گوید

  سلام
  در مورد دانستنیها:
  فکر کنم اگه قرار بود بدون حمایت همشهری منتشرمیشد قیمتش دست کم دو برابر بود ضمن این که به خاطر جذب مخاطب خیلی خیلی بیشتر سراغ موضوعات شبه علمی و غیر علمی یا مطالب تاریخی عامه پسند اما نه چندان مطابق با واقعیت، می رفت
  البته من نگرانم که زمانی که ترکیب فعلی شهرداری و شورای شهرتهران تغییر کنه چه بلایی به سر دانستنیها میاد
  اما متاسفانه روی دیگر سکه اینه که بعضی وقت ها شاهد بودیم که از اعضای شورای شهر تهران به عنوان یک چهره علمی فرهنگی در بخش (سابق) یاددشت مجله مطالبی چاپ شده یا این که به خاطر انتشار مطلبی در مورد چه گوآرا مجله مجبور شده جواب پس بده و در شماره بعد از آقای چمران (عضو شورای شهر تهران) در مورد ویژگی های نبرد نامتقارن شهید چمران مطلب چاپ شده (میزان تنگ نظری را ببنید که میگن چرا از چه گوآرا مطلب نوشتید مگه ما خودمون چمران نداریم!!! اصلا این دو نفر چه ارتباطی با هم دارن؟؟؟).
  از اون جایی که مجله دانستنیهای دیجیتال به طوراختصاصی به حوزه IT و زندگی دیجیتال اختصصاص داره دانستنیها کم تر سراغ مطالب مفصل و عمیق در این حوزه میره. هر چند امیدوارم دوباره شاهد انتشار دانستنیهای دیجیتال باشیم
  اشتباه های تاریخی در دانستنیها هم که بیداد می کنن
  بخش داستان علمی تخیلی هم معمولا قربانی نظرسنجی های مجله میشه

  1. جلال افشار می گوید

   میشه چندتا از این بیشمار اشتباه های تاریخی دانستنیها رو بگید! بنده همین جا به عنوان یکی از نویسنده هاش پاسخگو میشم. مطمئن باشید.

   1. احسان می گوید

    سلام آقای افشار
    الف:
    1-بهتره چند تا نفس عمیق بکشید و نوشته های من را یک بار دیگه بخونید. من جایی از “بی شمار” اشتباه تاریخی حرفی نزدم
    2-نویسنده یا صفحه آرا
    3-نویسنده هر مطلب باید در قبال نوشته هاش پاسخ گو باشه نه شما
    4-مسوولیت درستی مطالب زبان اصلی بر عهده مترجم اون ها نیست و از این نظر دانستنیها لازم نیست پاسخ گو باشه
    5-چند نفر از نویسندگان مترجمان و کسانی که مسولیت بخ عجیب اما واقعی بر عهدشون هست رشته تحصیلی دانشگاهیشون تاریخ هست؟ لطفا با ذکر گرایش، نام ببرید
    6-دانستنیها به خاطر روزنامخه نگاران علمیش مشهور هست نه بخش تاریخی ش و نویسندگان برجسته و معتبر اون
    7-در مورد اشتباه های تاریخی (و بعضا علمی) به جای پاسخ گویی باید از خواننده ها عذر خواهی و مطلب درست به اون ها گفته بشه

    8-علاقه ای ندارم در مورد اشتباه های تاریخی مجله حرفی بزنم اون چیزی که خیلی دلم می خواد در موردش توضیح بدید ، اتفاقی هست که در جدیدترین شماره (66) ، رخ داده:
    پرونده ای که با نام “هیولاهای خلیج فارس “در مجله چاپ شده از یکی دو سال پیش در اینترنت “عینا” و حتی کامل تر از اون چیزی که چاپ شده وجود داشته و با یک جست و جوی ساده در گوگل می تونید بخش هایی از اون را در وبلاگ های مختلف پیدا کنید . این موضوع نشان دهنده این که این پرونده نه تنها به طور اختصاصی برای دانستنیها تهیه نشده بلکه مدت‌ها ست در اینترنت در حال باز نشره ، اون هم نه در وبلاگ ها یا وب سایت های معتبر

    http://persiangulfdiving.parsiblog.com/Posts/33/%D9%BE%D8%B1%D9%8A+%D8%AF%D8%B1%D9%8A%D8%A7%D8%A7%D9%8A/

    http://www.sampadcity.com/forum/index.php/topic,13261.0/nowap.html?PHPSESSID=2e1830c72443cf0767f165e3c18db994

    (در صورت لزوم در مورد ایرادهای تاریخی مختلف این پرونده هم خواهم نوشت)

    ب:می تونید در مورد موضوعی که آقای مجیدی بهش اشاره کردن جواب بدید(هر چند من در این مورد نظری ندارم) :

    اما از حیث محتوایی به نظرم من باید کنترل دقیق‌تری روی این قسمت صورت بگیرد،‌ مثلا به عنوان نمونه در یک قسمت نوشته شده است که دکتر فاطمی تنها اعدام‌شده بعد از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بوده است، در این موقع شب دسترسی به منبع ندارم تا مستند این مطلب را رد کنم، اما این گفته به احتمال فراوان اشتباه است.

 2. سینا می گوید

  حیفه که این عکسها رو به خاطر اینکه اسکن شدن اینقدر کنتراست بدی دارن. خیلی راحت با فتوشاپ از گزینه Auto contrast استفاده کنین که اینقدر اسکن ها رنگهای مرده ای نداشته باشند.
  اینم یه نمونه که من تغییر دادم ببینید چقدر با اصلیش فرق داره :
  http://i47.tinypic.com/dwf98x.jpg

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   درسته مطلب شما.

 3. Ali.online724 می گوید

  سلام
  تشکر برای زحمتی که برای درج این مطالب میکشید
  پیشنهاد هایی که در ابتدای مطلب گفتید بسیار متین و خوب هست و صاحبان مجله هم به نظر من اگر استقبال کنند به نفع خودشون هم هست
  بنده که به شخصی با پست قبلی شما یکی از مجلات را خردیدم
  اگر ادم اطلاعی داشته باشه از مقالات خوب حتی اگر به صورت پی دی اف هم بخواند باز هم نسخه اصل رو تحیه میکنه چون مطلب خوب ارزش دارد
  پس نگران این موضوع نباشند که کپی شده و ….

  راستش را بخواهید منتظر تغییر های بیشتری در پست دوم این مجموعه بودم
  ولی قبول دارم سخت هست این کار و اگر همکاری مجلات باشه بهتر خواهد شد

  واقعا احساس میشه که باید مقلات خوب درج بشه برای مطالعه در غیر این صورت این روند در چند هفته خسته کنند خواهد شد
  چون الان بیشتر حکم معرفی دارد

  با همه سختی ها نا امید نشوید چون این بخش یکی از جذاب ترین قسمت ها خواهد شد
  موفق باشید

 4. سارا می گوید

  یکی از سایت ها که کمی کمک می کنه به اشتراک نسخه کاغذی مجلات magiran.com است که این سایت هم اعلام کرده در صورت همکاری مجلات می تواند نسخه “سافت” یا PDF را در اختیار مشترکین بگذارد. اما متأسفانه برای ما چه در شهرستان ها و چه در “خارجه” امکان دسترسی آنلاین برای برخی از بهترین مجله ها وجود ندارد.

  خود من به شخصه دنبال مجلات همشهری هستم منتها با وجود گزینه اشتراک آنلاین در سایت همشهری، این صفحه در دسترس نیست و آرشیو ویژه نامه هایی مثل داستان حتی به صورت کامل روی سایت نیست.

  خلاصه اینکه آبونمان شدن برای غربت نشینان به صرف نیست و با وجود این همه منابع “خارجه” زبان، خواندن به زبان مادری لطف دیگری دارد که با راه اندازی این بخش جدید شما داغ دل ما تازه شد.

  امیدواریم قدمی که شما برداشتید باعث شود تا این مجلات به طور جدی در مورد اشتراک آنلاین برنامه ریزی کنند. اگر هم مشکل آپلود و پرداخت و دریافت و غیره هست بدانند که تنها نیستند.

 5. رضا می گوید

  من برای یکی دو تا مجله قبلا از مگ ایران استفاده کردم و راضی بودم. (در مورد ایده دومتون)
  magiran.com

 6. ayatinho می گوید

  بسیار متشکرم در مورد مقاله خوبتون.
  ایده شبیه به ایده شما یعنی سایتی برای اشتراک مجلات در زمینه های مختلف رو من تو سایت takmagazine.com عملی کردم با این تفاوت که من صرفا به مجلات خارجی پرداختم نه داخلی. و دانلود رو به صورت رایگان قرار دادم.

 7. میلاد شیری می گوید

  سلام آقای یک پزشک!
  من بنا به توصیه شما مشترک پرو پا قرص فید شدم.و یه افزونه خیلی خیلی قشنگ فید برای فایر فاکس پیدا کردم که امیدوارم به درد بقیه هم بخوره.اسمش هست: bamboo feed reader البته اگه تو قسمت افزونه های فایر فاکس کلمه feed رو سرچ کنین یه عالمه افزونه خوراک بهتون میده که احتمالا هر سلیقه ای رو جواب گو باشه.
  راستی آقای یک پزشک! یه سوال دارم شما از ورد پرس راضی هستین؟میشه خیلی خلاصه بگین چرا؟
  موفق باشین

  1. میلاد شیری می گوید

   البته اگه سایتتون رو کلا با ورد پرس طراحی کردین به سوالی که پرسیدم پاسخ بدین.
   خدانگه دار

 8. رضا قربانی می گوید

  درود
  شما گه‌گاهی مطالبی در مورد رسانه‌ها و به طور خاص در مورد روزنامه‌ها و مجله‌ها می‌نویسی که واقعا جالب و دوست داشتنی است و باید تشکر کنم. اما چند مورد:
  ۱. در مورد دانستنیها: تا جایی که می‌دانم این نشریه جزو پرمخاطب‌ترین نشریه‌های گروه مجلات همشهری است. تیراژ آن را نمی‌دانم. اما بعید می‌دانم که این نشریه با همین فرم و محتوی بتواند به صورت خصوصی اداره شود.
  ۲. باز در مورد دانستنیها: شاید این که همشهری برند دانستنیها را خرید و نشریه‌ای با عنوان دانستنیهای قدیم منتشر کرد به نظر برخی کار جالبی نباشد. دانستنیهای سابق خصوصی بود و برخی می‌گویند همشهری در حال خوردن بخش خصوصی است.
  ۳. در مورد بخار و دسترسی به نشریه‌ها و خرید آنلاین: واقعیت این است که جز مگ‌ایران چند شرکت دیگر تلاش می‌کنند در زمینه توزیع نشریات تحولاتی ایجاد کنند و کانال‌های متفاوتی برای دسترسی به نشریات فراهم کنند. اما متاسفانه موفقیت‌ها اندک است. حتی جای بزرگی مثل گروه مجلات همشهری هم به شیوه‌های بدوی برای گرفتن اشتراک متوسل می‌شود.
  ۴. در مورد اشتراک: در کشوری مثل ژاپن روزنامه‌ای مثل یومیوری شیمبون که نزدیک به ۴ میلیون تیراژ دارد ۹۵ درصد آن را به شیوه اشتراک می‌فروشد. تک‌فروشی متاسفانه در ایران مهم‌ترین کانال توزیع است. هنوز روش‌های آنلاین در ایران جانیفتاده و متاسفانه برخی گمان می‌کنند این کار به آسانی یک سایت زدن است و کافی است که یک سایت طراحی و راه‌اندازی شود. در حالی که زیرساخت‌های توزیع در ایارن دچار مشکل است. بنابراین اینترنت خیلی دردی از ما را دوا نخواهد کرد.

 9. رضا می گوید

  سلام

  علیرضا جان ؛ تبریک میگم … شما داری یه آدم کم حوصله ی بی خاصیت رو به آدمی علاقه مند به خواندن تبدیل میکنی !!!
  (فقط میشه از عکس بیشتر توی پستات استفاده کنی :دی)

  ازت ممنونم.

 10. آرین می گوید

  به نظرم اگه چند مورد را به این بخش اضافه کنید جالب تر خواهد شد
  الف-لینک به سایت مجله (در صورت وجود)
  ب-اطلاعات تماس مجله شامل وب سایت و شماره های تماس و فکس و …
  پ-برای هر شماره از هر مجله ، این قسمت ها به صورت اسکن شده در بخش بررسی قرار بدید:
  1-فهرست مطالب که میشه از سایت مجله یا مگ‌ایران تهیه کرد یا این که صفحه فهرست را اسکن کرد
  1-سخن سردبیر
  2-مسابقه‌ها (در همشهری داستان بخش مسابقه ترجمه و داستان یک خطی ؛ در دانستنیها کارشناس شمایید و بازی فکری)
  3-بخش هایی که از خواننده خواسته شده تا با مجله همکاری کنه یا مطلب بفرسته (در همشهری داستان بخش یک تجربه)
  4-بخش روش اشتراک و روش تهیه شماره های قبلی
  5-روش ها و شرایط ارسال مطلب و همکاری با مجله
  ضمن این که میشه ابتدا مجلات و موضوع کاریشون و نظراتتون در مورد اون‌ها و بعضی از مواردی که در بالا گفتم مثل اطلاعات تماس و روش همکاری ، روش اشتراک و … را قرار داد و هر هفته برای جلوگیری از دوباره کاری ، به این مطلب لینک بدید. مثلا توضیحاتی که در مورد دانستنیها دادید را به طور کامل تر در یک پست جداگانه قرار بدید و هر هفته ، کسایی را که دفعه اول هست این بخش را می خونن و با این مجله آشنا میشن و دنبال اطلاعات بیش تر هستند، به اون صفحه ارجاع بدید.

 11. YA3R می گوید

  یه پیشنهاد دارم ،
  جدا از بررسی و معرفی مجلات ، یه بخش عمومی تر و ابتدایی تر به نام “اصلا چگونه مجله بخوانیم؟! ”
  من الان 3تا هفته نامه رو به طور کامل(موفقیت،خلاقیت،راز) و 2-3تاشو (چلچراغ،دانستنیها،خط خطی)همینجوری میگیرم و ورق میزنم ، ولی خیلی دوس دارم اصولی بخونم و بازدهی بالایی داشته باشم
  فک کنم به درده خیلیا بخوره

 12. محمدحسین می گوید

  البته بحث بخارا به طور خاص جداست، این نشریه با همه نشریات فرق داره، نه دفتر و دستک داره، نه هیأت تحریریه و … تمام زحمتش را تقریباً خود جناب دهباشی می کشند، وضعیت مالی خوبی هم ندارن، ما به انتشار همین مجله کاغذی هم قانعیم، سایت که هیچ

  و این که مگیران برای اشتراک گزینه نسبتاً مناسبیه

 13. علی می گوید

  سلام
  تمام این مجله ها رو هم جمع کنید دانستنیها نمی شود
  کجای دانستنیها مقاله علمی نداره؟ برید آخرین نسخه اش رو بخرید مطلب پرسرعت ترین ماشین دنیا که طراحی شده توسط نیسان هست رو بخونید حال کنید. برید مطلب خانواده گربه سانان اش رو بخونید حال کنید.
  برید مقاله برندگان نوبل های 2012 رو بخونید کف کنید!
  برید مطلب تاریخ ریاضی اش رو از 0 تا 10 بخونید من خودم 3 تاش رو بردم سر کلاس حسابان و خوندم و به عنوان تحقیق دادم معلممون و نمره هم ازش گرفتم! در باره تاریخش هم که هفته دارم میبرمش سرکلاس می خونم مستمر 20 هم گرفتم!

  به هرحال تاریخ علم هم جزو علم حساب می شه کلا برید هرچی داسنتنیها درباره تاریخ نوشته رو بخونید حسابی لذت ببرید!

  البته خود من هیچ وقت قسمت شبه علم و معرفی فیلم و غیره اش رو خیلی دقیق نمی خونم چون خوشم نمی یاد چون آخرین فیلم سینمایی که دیدم گلادیاتور بوده و قسمت شبه علمش هم رو اصلا نمی فهمم!

 14. reza می گوید

  علیرضا جان من چطوری فید این قسمت رو ( فقط بررسی مطبوئات رو )داشته باشم ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.