5 کابوی برتر تاریخ سینما

12

نویسنده مهمان: مریم ز: شاید ژانر وسترن دوران طلایی خود را دهه‌ها پیش پشت سر گذاشته باشد، ولی سال‌ها پیش، زمانی که پدران ما جوان بودند، قهرمانان سینمای وسترن نمادی از رویای آمریکایی بودند و برای جوانان خیال‌پرداز همان محبوبیتی را داشتند که ابرقهرمانان سینمای امروز برای ما. در دورانی که هنوز قهرمانان سینمایی “قهرمان” بودند و جلوه‌ای فرابشری داشتند، کابوی‌های بی‌باک و ماجراجو قلب‌ها را نیز مانند دشت‌های باز غرب وحشی درمی‌نوردیدند و به تسخیر خود در‌می‌آوردند. ما هم فرزندان همان پدرانیم و در کودکی با این گاوچران‌های اسطوره‌ای و جاودانه همسفر شده‌ایم و در خیال به سوی آفتاب در حال غروب تاخته‌ایم.

این هم لیستی از 5 کابوی برتر تاریخ سینما، که البته شامل تمام گزینه‌های ممکن نیست:

کلینت ایستوود:

این “مرد بی‌نام” ساکت و مرموز، نه تنها از به یادماندنی‌ترین قهرمانان وسترن، که از محبوب‌ترین شخصیت‌های سینمایی تمام دوران نیز هست. سه‌گانه دلار سرجیو لئونه او را به نمادی جهانی بدل کرد. هر چند کلینت ایستوود در سال‌های پایانی اوج ژانر وسترن وارد گود شد، ولی با خلق و در حقیقت بازآفرینی زیبا و اثرگذار این کاراکتر نقطه پایان شایسته‌ای را بر دوران طلایی این ژانر رقم زد.

در سال‌های بعد ایستوود تلاش کرد که با خلق وسترن‌های دیگر این موفقیت را تکرار و این ژانر را زنده کند، و تا حدودی هم موفق شد (با وسترن موفق و محبوب نابخشوده)، ولی این تصویر او در نقش “بلوندی” با پانچویی بر دوش و سیگاری بر لب است که در ذهن ما نقش بسته و تا ابد جاودانه شده‌ است.

استیو مک‌کوئین:

استیو مک‌کوئین که به حق به King of Cool ملقب بوده، بی‌شک از ستارگان بزرگ تاریخ سینماست. او که در دهه 60 پردرآمدترین ستاره هالیوود بود، به همراه پل نیومن، مارلون براندو، و جیمز دین، پایه‌گذار نسل جدیدی در سینما هستند: نسل ضدقهرمانان عصیانگر که بر ضد کامل بودن می‌شورند و نسل قدیم و سنت‌ها را به چالش می‌کشند.
در نقش‌های وسترنش، با اینکه اثر آشکاری از این شورش و عصیان نمی‌بینیم، اما باز هم نشانه‌هایی هست؛ او قهرمانی متفاوت است: تکرو، ثابت‌قدم، و محکم؛ ولی انگار که همواره چیزی او را از درون می‌خورد و در درونش جدالی برپاست.
مک‌کوئین در چندین فیلم و سریال وسترن ایفای نقش کرده، ولی نقش‌آفرینی او در فیلم پرستاره و سامورائی‌وار هفت دلاور از به‌یادماندنی‌ترین هاست.
او در سال 2007 سرانجام به لیست نقش‌آفرینان برتر وسترن راه یافت.

چارلز برانسن:

روزی روزگاری در غرب وسترن محبوب من است. ترکیبی هنرمندانه و زیبا از تعلیق، قهرمانی، موسیقی، و رویارویی ستارگانی رو به افول اما همچنان درخشان.
چارلز برانسن، ستاره دوست‌داشتنی و زشت‌روی فیلم که از تبار اروپای شرقی است، دوران کودکی‌ بسیار سخت و فقیرانه‌ای را در شهری غربی به عنوان معدن‌کار سپری کرد و سرانجام به ارتش پیوست. دشواری دوران رد پایش را بر چهره آفتاب‌سوخته و شخصیت مقاوم و محکم و مستقلش بر جای گذاشت.
او با فیلم “هفت دلاور” خود را به جهان شناساند و در آثار برجسته دیگری نیز نقش‌آفرینی کرد که بسیاری از آنها در ژانر وسترن جای داشتند، ولی به اعتقاد من نقطه اوج کارنامه حرفه‌ای‌اش، بازی در نقش “هارمانیکا” در فیلم “روی روزگاری در غرب” است. او که با آن سازدهنی معروفش، به تنهایی در برابر هنری فوندا و مردانش می‌ایستد و برای هدفش می‌جنگد، نمادی از قهرمانان استوار و ثابت‌قدمی ‌است که حاضرند مردانه برای هدف جان سپارند ولی تن به ظلم ندهند.
خود لئونه یک بار از او به عنوان “بهترین بازیگری که تا حالا با او کار کرده” یاد کرده است. لئونه حتی می‌خواست از او در سه‌گانه دلار هم استفاده کند، ولی برانسن نقش را رد کرد و ایستوود را به یک بخت عالی مهمان کرد.

جان وین:

نمی‌شود از قهرمانان وسترن حرف زد و نامی از جان وین نبرد. او که از پرکارترین و محبوب‌ترین ستارگان این ژانر است، در بیش از 100 فیلم وسترن که بیشتر آنها فیلم‌های رده پایین و کم‌خرج بودند بازی کرده، ولی البته در کارنامه او آثار ماندگار هم دیده می‌شود، از آن جمله فیلم‌های بسیاری با کارگردانی جان فورد.
در فیلم‌های این کابوی پیر چندان خبری از خشونت نیست، ولی تا دلتان بخواهد ماجراجویی هست. او که سعی داشت چهره‌ای واقع‌گرایانه و متفاوت از قهرمانان وسترن ترسیم کند، در طول سالها کاراکتری اختصاصی برای خود ساخت که در بسیاری از نقش‌آفرینی‌های معروفش تکرار شد. شاید به همین دلیل بتوان گفت که او هنرپیشه چندان خوبی نبود و قادر نبود بیش از یک نقش را بازی کند، ولی نقش او به عنوان یک نماد فرهنگی تاثیرگذار آمریکایی را نمی‌توان نادیده گرفت. او در ایران هم با تکیه‌کلام‌های عجیب و مضحک و فارسی‌شده دوبلورها محبوبیتی چشمگیر داشت.
البته شهرت و محبوبیت جهانی وی با میهن‌پرستی‌های افراطی و گفته‌های نژادپرستانه‌اش درباره سرخ‌پوستان و سیاهپوستان خدشه‌دار شد، ولی بدون‌شک جایگاه او در مقام یکی از محبوب‌ترین کابوی‌های تاریخ سینما تزلزل‌ناپذیر است. او فیلم‌های تحسین‌شده بسیاری را در کارنامه دارد، مانند جویندگان، مردی که به لیبرتی والاس شلیک کرد، ریو براوو، و …؛ اما فیلم مورد علاقه من از او رودخانه سرخ است، اولین فیلمی که از او در دوران کودکی دیدم و نقشی جاودان در ذهنم به جای گذاشت.

پل نیومن:

این ستاره خندان چشم‌آبی و سخت‌کوش از زمینی‌ترین کابوی‌های تاریخ سینماست. کاراکتر او در بیشتر فیلم‌هایش تلاش می‌کند تا خود را با محیط و افراد پیرامونش تطبیق دهد، ولی فایده‌ای ندارد چرا که او یک غریبه است و اغلب در نهایت مجبور میشود این را بپذیرد. او نه سر به طغیان ‌آشکار برمی‌دارد و نه به جنگ سنت‌ها می‌رود، اما دنیای قدیم به هر حال او را نمی‌پذیرد، چرا که با وجود فروتنی و سکوتش، او در درون متفاوت است و نماینده‌ای از غلبه نهایی دنیای مدرن بر دنیای سنتی است.

هر چند که تمرکز حرفه‌ای نیومن بر ژانر وسترن نبوده، ولی چندین وسترن‌های ماندگار در کارنامه دارد، از آن جمله می‌توان به اومبره و کمدی ماجرایی بوچ کسیدی و ساندنس کید اشاره کرد. اما وسترن مورد علاقه من از او، هاد است


این نوشته‌ها را هم دوست خواهید داشت:

بهترین فیلم های آنتونی کویین – بیوگرافی و مرور آثار برتر او

فرانک مجیدی: «یکصد و هفتمین زادروز آنتونی کوئین : تا ابد، غول» شگفت‌انگیز بودن زندگی، هم‌زمان عجیب است و دلگرم‌کننده و ترسناک، وقتی می‌اندیشی چه می‌شد اگر.... چه می‌شد اگر این پسرِ زاده‌ی شهری گمنام در مکزیک، همان‌جا می‌ماند؟! کارگر با…

بهترین فیلم‌های یونانی – فهرست 5 فیلم خوب یونانی که حتما باید ببینید

1- فیلم بازیگران سیار - The Travelling Playersسال تولید : ۱۹۷۵ کشور تولیدکننده : یونان کارگردان : تئو آنگلوپولوس. هنرپیشگان : اوا کوتامانیدو، آلیکی گئورگولیس، استاتوس پاچیس، ماریس واسیلیو و پتروس زارکادیس. نوع فیلم : رنگی، ۲۳۰…

بهترین فیلم‌های سال 2020 با رای و نظر 231 منقد و روزنامه‌نگار سینمایی انتخاب شدند

سال 2020، از هر نظر سال بدی بود و در بخش سینما هم این مطلب کاملا صدق می‌کند. با اینکه از دیدن فیلم‌های شاهکار که کلا صرف‌نظر کردیم، در بخش فیلم‌های سرگرم‌کننده هم حتی یک فیلم تریلر یا علمی تخیلی خوب ندیدیم! البته این نظر شخصی من است و شاید…

بهترین فیلم های اکشن با امتیاز بالای imdb – فهرست 79 فیلم

ژانر اکشن تعریف‌های مختلفی دارد. مثلا این یکی از تعاریف است: فیلم ژانر اکشن یا حادثه‌ای، یکی از ژانرهای فیلم است که در آن یک یا چند قهرمان اصلی با مجموعه‌ای از درگیری‌های فیزیکی، رزمی و جنگی روبرو می‌شوند. قهرمان اصلی فیلم برای پیروزی باید…

بهترین سریال های ترکی ،معرفی و خلاصه داستان 41 سریال

سریال های ترکی در ایران محبوبیت زیادی دارند. شاید دسته‌ای از عاشقان سریال فقط سریال‌های انگلیسی‌زبان یا اروپایی را دوست داشته باشند، اما باید قبول کنیم که شمار قابل توجهی از شهروندان ایرانی هم از سریال‌های ترکی خوششان می‌آید.در واقع…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
12 نظرات
 1. اردوان می گوید

  بسیار جالب نوشتید، لازم شد که خیلی از این فیلم ها را که معرفی کردید ببینم.

 2. ع.د می گوید

  عالی بود

 3. mahan می گوید

  عاشق فیلم های وسترنم فکر کنم کمی ارثی هم باشه چون پدرم هم عاشق این فیلم هاست البته بیشتر مجذوب اون تقنگ های شکاری ساچمه ای “دولول” با مارک خارجی بیشتر امریکایی هستش!اخه خودشم اهل شکار هم هستش! فیلم وسترن کلاسیک یه چیز دیگست ببینم اقای تارانتینو چکار می کنه.
  همونطور که گفتید فیلم روزی روزگاری در غرب یه شاهکار در وسترن هستش.عاشق اون سکانسی هستم که فرانک به دیدن خانم مک بین می ره دیالوگ های این سکانس فوق العاده هستش در شرایطی که فکر می کنیم که هارمونیکا داره به خانم مک بین علاقه مند میشه .
  یه مطلب دیگه اینکه در این مطلب شما کابوی های برتر روکه نقش اول بودند رو اوردید ولی بعضی اوقات بازیگر های مکمل نیز نقش های جاودانه داشتند مثل شاین در روزی روزگاری غرب و توکو تو فیلم خوب بد زشت.
  یه فیلمی که تو دوران نوجوانی دیدم که نمی تونم اسمشو بخاطر بیارم .یه سکانسی که یادمه و خیلی برجسته هستش اینه که شروع فیلم قهرمان فیلم رو نشون میده به جای اینکه روی اسبش سوارباشه یهچیزی شبیه برانکراد ! به پشت اسبش وصله و توش خوابیده به سمت شهر می یاد اگه کسی اسمشو بلده لطفا بگه.
  در اخر ازپست جالبتون تشکر می کنم و منتظز پستهای بیشتری هستیم.

  1. امید می گوید

   اسم فیلم اینه
   به من میگن ترینیتی

 4. seen می گوید

  ممنون از مطلب عالی . واقعا که تصویری که تو بچگی از سیگار کشیدن کلینت ایستوود داشتم نقش داشت تو سیگار کشیدنم .. تو لیست البته جای یول برینر با اون جذابیت تکرار نشدنی اش بسی خالیه

 5. مهدی می گوید

  سلام ممنون
  بنظرم از گری کوپر هم یادی می کردی بهتر بود
  البته اینم بگم نمی دونم کابوی هست یا نه!

 6. علیرضا می گوید

  جای آلن لد با وسترن جاودانه شین هم تو لیستتون خالی بود…

 7. yosef می گوید

  سلام ببخشیدا شما اصلا شخصیتهای اصلی وسترن رو نمیشناسید چون یک آدم مهم جولیانو جما معروف به رینگوی سینما رو جاگذاشتین بعدشم فرانکونرو قهرمان تاریخی فیلمهای وسترن همچنین ترنسل هیل (همون که دوستمون گفت بابرانکاردی که بسته به اسبش وارد شهرمیشه)که میشه گفت فرزترین هفت تیرکش فیلمهای وسترنه البته نه اسپاگتی بلکه کمدی گونه به همراه باداسپنسر(پاگنده) یا لی وان کلیف که بهترین قهرمان خشن و منفی فیلمهای وسترنه بهرحال من نودونه درصد فیلمهای وسترنو تماشاکرده ام اما مک کوئین رو فققط در هفت دلاور دیده ام و بس…. بهرحال من عاشق وسترنم …متشکر ازتون

 8. سهراب می گوید

  استیو مک کویین بهترین و حرفه ایی ترین بازیگر وسترن است.

 9. عماد می گوید

  استیو مک کوئین خدای فیلم های ضد قهرمانی و وسترنی است و همیشه سیگار گوشه لبش بود.

 10. وحید می گوید

  استیو مک کویین وسترن و خلافکار معروفی بود ولی حیف که همجنس‌باز،معتاد و شراب خوار بود.

 11. علی اکبر صفاجو می گوید

  من نام هنرپیشه وسترن قدیمی که صورت بسیار خشنی نزدیک بهشت دارد ودر فیلمی با چارلزبرونسن که در نقش سرخپوست بازی می‌کرد و ایشان با لباس ژنرالی ضد سرخپوست بود را می‌خواهم بدانم لطفا پیداش کنید چون دارم آلزایمر میگیرم و در چند سال پی موقع اسکار با یکدست شنا میرفت ک گفت خیال کردی من پیرم حالابمن اسکار میدید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.