اسنوبردهای Haptic و آموزش اسکی به تازه‌کارها

1

اسنوبردی با سیستم Haptic طراحی شده است که می‌تواند به تازه‌واردان این ورزش آموزش دهد که چگونه اندام‌ها و ماهیچه‌هایشان را کنترل کنند. (اصطلاح Haptic یا در ترجمه فارسی بساوشی به گروهی از ابزارها اطلاق می‌شود که بازخوردهایشان را به جای تصویر یا صدا از طریق لرزش، فشار، گرم شدن و یا دیگر جنبه‌های مربوط به حس لامسه به کاربر منتقل می‌کنند  که شاید آشناترین آنه‌ها ویبره موبایل باشد.)

این سیستم توسط دانیل اسپلمزان (Daniel Spelmezan) از دانشگاه Paris-Sud طراحی شده است تا به عنوان یک ابزار کمکی پوشیدنی، توسط اسکی‌بازان تازه‌کار مورد استفاده قرار گیرد. نگاه اصلی اسپلمزان در این تحقیق، معطوف به استفاده از ساختارهای لمسی برای کمک به فعالیت‌های فیزیکی است. او به این دلیل اسنوبرد را انتخاب کرده است که به واسطه طبیعت این ورزش مربی به لحاظ فیزیکی از آموزش‌گیرنده جدا است و نمی‌تواند حرکات او را در حین انجام کنترل یا اصلاح کند.

snowboarding

سنسورهای فشاری که در این اسنوبرد تعبیه شده، توزیع نیروی وزن اسکی‌باز را تشحیص داده و زمانی که اسکی‌باز به پشت یا جلو خم می‌شود، مجموعه‌ای از موتورهای لرزاننده روی شانه‌ها و ران او فعال می‌شوند تا به او یادآوری کنند در هنگام انجام مانورها حالت و زاویه بدنش را در وضعیت صحیح نگاه دارد.

بازخوردهای دریافتی از اسکی‌بازان نشان داد که استفاده از این راهنمای پوشیدنی در یادگیری حرکت‌ها موثر است، اما دریافت هشدار و تصحیح تعداد زیادی از خطاها در یک بازه زمانی کوتاه باعث ایجاد تنش‌های عصبی خواهد شد. به این ترتیب اسپامزان به این نتیجه رسید که بهتر است این سیستم توسط مربی قابل برنامه‌ریزی باشد تا بر روی مهم‌ترین خطاها تمرکز کند. اسپلمزان امیدوار است که بتواند طراحی این ابزار را تا حدی قوی‌تر کند که قادر به درک تفاوت حرکت‌های صحیح با وضعیت‌های اشتباه باشد و تنها در صورتی که اسکی‌باز وضعیت صحیح را رعایت نکند، سیستم هشدار لرزشی فعال شود.

participant_wii

ابزارهای Haptic به‌واسطه فراهم کردن بازخورد دربرابر فعالیت‌های فیزیکی و همین‌طور انتقال مستقیم این بازخورد به نقطه یا اندام موردنظر می‌توانند به ابزارهای بسیار مناسبی برای یادگیری مهارت‌های فیزیکی مبدل شوند. با رواج بیشتر این ابزارها شاید دیگر فیلم The Tuxedo جکی چان چندان هم تخیلی به نظر نرسد!

 (منبع)

   
1 نظر
  1. msshams می گوید

    هر چی باشه، تا وقتی رو برف و قله و شیب با برد سر نخوری نیای پایین و صد بار نخوری زمین و استخوان دنبالیچت آسیب نبینه، هیچی از اسنوبرد نمی فهمی :دی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.