چگونه در اینترنت آموزش‌های رایگان حرفه‌ای ببینیم؟ (معرفی معتبرترین مراکز آموزش آنلاین جهان)

0

در جهان امروز، به همان اندازه که آموزش‌های دانشگاهی و آکادمیک برای توسعه و افزایش دانش کار و اقتصاد ضروری است؛ آموزش‌های آزاد و مهارتی می‌توانند افراد را به موفقیت‌ها و درآمدهای بیشتر برسانند.

بسیاری از بزرگان دنیای فناوری مانند بیل گیتس، استیو جابز، مایکل دل و مارک زاکربرگ نه با مدارک دانشگاهی و نشستن سر کلاس‌های درس کالج و دانشگاه؛ بلکه با کسب مهارت و داشن در بازار و اتکا به استعداد ذاتی خود توانستند به اوج برسند.

در ایران، همانند بسیاری از کشورهای دیگر دنیا تنها داشتن مدرک معتبر دانشگاهی متضمن آینده روشن و شغل و کسب‌ درآمد نیست. روبات‌ها و اتوماسیون اداری با قدرت و سرعت زیاد در حال پیش‌روی و تسخیر مشاغل انسانی هستند.

روبات‌ها هر ساله میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان بیکار می‌کنند. آن‌ها هزینه ارزان‌تری برای کارفرماها دارند و ده‌ها مشکل و دردسر نیروی انسانی را ندارند.

اگر مهارت‌ها و دنش خود را افزایش ندهیم؛ مهارت‌های جدید مورد نیاز بازار کار و کسب‌وکارها را فرا نگیریم و سراغ آموزش‌های جدید و مشاغل نو دنیای مدرن نرویم؛ به‌زودی باید جای خود را به یک روبات بدهیم. حتی اگر نویسنده و مترجم و ویرایش‌گر و مدیر باشیم.

خوش‌بختانه؛ اینترنت این روزها یک منبع بزرگ و رایگان برای آموزش است. می‌توان ادعا کرد برای هر حرفه و مهارتی یا دانش جدیدی انواع منابع و کلاس‌های آموزشی آنلاین و آفلاین متنی و مالتی‌مدیا روی بستر اینترنت یافت می‌شود.

گاهی اوقات برای برخی موضوعات آموزش‌های رایگانی روی اینترنت از سوی بهترین اساتید و دانشگاه‌ها ارایه شده است که شما نه در شهرتان بلکه در کل کشور نمی‌توانید یک نمونه مشابه آن پیدا کنید.

پس، چرا نباید از این منبع عظیم و رایگان آموزشی بهترین استفاده را نبریم؟ در ادامه می‌خواهیم چند موسسه معتبر و در سطح جهانی شناخته‌ شده برای آموزش‌های آنلاین معرفی کنیم:

کورسرا

هنگامی که بخواهیم در اینترنت برای آموزش‌های رایگان جست‌وجو کنیم، اولین نامی که ظاهر می‌شود؛ «Coursera» است.

کورسرا یکی از پیشگام‌ترین موسسه‌های غیرانتفاعی برگزارکننده آموزش‌های رایگان آنلاین در جهان است. این موسسه از سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرده و توسط برخی از اساتید دانشگاه استنفورد پایه‌گذاری شد.

در حال حاضر، کورسرا بیش از ۲۸ میلیون کاربر و ۲ هزار دوره آموزشی دارد. این دوره‌ها غالبا رایگان یا با دریافت هزینه‌ای بسیار اندک برای ارایه گواهی‌نامه رسمی از مراکز معتبری مانند هاروارد و استنفورد برگزار می‌شوند.

در سال‌های اخیر، دوره‌های کورسرا بسیار گسترده‌تر و متنوع‌تر شده‌اند. در این دوره‌ها آموزش برخی مهارت‌های شخصی یا حرفه‌ای پیشرفته مانند چگونگی یادگیری، تفکر کردن، چگونگی یافتن شادی و رسیدن به آن، تاریخ و ریاضیات قدیم را مشاهده می‌کنیم.

برخی از دوره‌های معروف موسسه کورسرا به شرح زیر هستند:

یادگیری ماشینی (دانشگاه استنفورد)

چگونه آموزش ببینیم (دانشگاه کالیفرنیا – سان دیگو)

فناوری‌های بیت‌کوین و رمزارز (دانشگاه پرینستون)

بازارهای مالی (دانشگاه ییل)

برنامه‌نویسی برای هر کس (دانشگاه میشیگان)

دیدن از راه عکاسی (موزه هنرهای مدرن)

بودیسم و روان‌شناسی مدرن (دانشگاه پرینستون)

مقدمه‌ای بر فلسفه (دانشگاه ادینبورگ)

یوداسیتی و ادکس

موسسه کورسرا معتبرترین برگزارکننده دوره‌های آموزشی MOOC و مبدع این نوع دوره‌ها است. اما پس از کورسرا می‌توان به دو موسسه آموزشی آنلاین دیگر به نام‌های Udacity و edX اشاره کرد.

یوداسیتی یک منبع بسیار معتبر و غنی برای افراد حرفه‌ای است تا بتوانند مهارت‌های خود را توسعه دهند و آموزش‌های جدیدی در حوزه‌هایی که تخصص دارند را آنلاین روی اینترنت دنبال کنند.

موسسه ادکس نیز توسط دانشگاه MIT هاروارد تاسیس و حمایت می‌شود. دوره‌های این موسسه بیشتر روی توسعه آموزش‌های دانشگاهی و علمی تمرکز دارند و برای دانشجویانی مناسب هستند که می‌خواهند دروس دانشگاهی را بهتر و عمیق‌تر یاد بگیرند.

هر دو مرکز آموزش یوداسیتی و ادکس منابعی برای آموزش مهارت‌های جدید هستند. صدها دوره روی سایت‌های این دو مرکز ارایه شده و قابل جست‌وجو است.

آلیسون

این مرکز آموزش آنلاین با همکاری شرکت‌هایی مانند گوگل و Macmillan سعی می‌کند دوره‌های تخصصی در زمینه خدمات مشتری، مدیریت پروژه و دیگر مهارت‌های مرتبط با مدیریت و منابع انسانی ارایه دهد.

آلیسون دوره‌های آموزشی و مهارتی در حوزه‌های فناوری، زبان، دانش، کسب‌وکار، سلامتی، ریاضی، سبک زندگی و غیره هم دارد ولی بیشتر با یک مرکز آموزش بازاریابی، مدیریت منابع انسانی و مهاتر‌های مورد نیاز کسب‌وکارها شناخته می‌شود.

روی سایت این مرکز می‌توانید دوره‌های محبوبی مانند «برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در محیط کار»، «تایپ سریع»، «مهارت‌های اولیه زبان فرانسوی»، «طراحی سایت»، «مدیریت کسب‌وکارهای نوپا» و حتی آموزش نوشتن مکاتبات اداری یا اکسل را هم مشاهده کنید.

خان آکادمی

این موسسه به خاطر آموزش‌های ویدیویی ساده و کوتاه‌اش مشهور است. آموزش‌هایی شبیه به ویدیوهای کوتاه یوتیوب را می‌توانید روی سایت خان آکادمی پیدا و تماشا کنید.

خان آکادمی دوره‌های آموزشی خیلی گسترده‌ای ندارد ولی آموزش‌های آن برای دانش‌آموزان و دانش‌جویان بسیار مفید و کاربردی است. چون یک راست سراغ اصل قضیه می‌روند و شما یک مهارت جدید در حوزه تخصصی که می‌خواهید؛ آموزش می‌بینید.

بسیاری از کاربران اینترنتی آموزش‌های غیر آکادمیک و مبتنی بر مهارت خان آکادمی را به مجموعه‌های دیگری مانند کورسرا، یوداسیتی و ادکس ترجیح می‌دهند چون می‌توانند هر روز یک آموزش کوچک را مشاهده کرده و بعدی را روز دیگری و در وقت آزاد خود تماشا کنند.

پای درس اساتید

گاهی اوقات دنبال خلاصه درس یا آموزش یک استاد خاص دانشگاه هستید. باز هم اینترنت به شما کمک می‌کند بدون اینکه به دانشگاه بروید یا اینکه هزینه‌ای پرداخت کنید؛ دوره کامل درس اساتید معروف دانشگاه‌ها را به صورت آنلاین مشاهده کنید.

برخی از منابع آموزشی اساتید دانشگاه‌های معروف ایالات متحده به شرح زیر هستند:

Stanford Open Learning Initiative

Harvard Extension Open Learning Initiative

Carnegie Mellon Open Learning Initiative

MIT OpenCourseWare

Open Yale Courses

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.