به زودی گوشی‌های هوشمند احساسات شما را درک می‌کنند!

2

احمد شریف‌پور: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در شرایط روحی خاص، یک تماس تلفنی را در مدت کوتاهی چندبار رد کرده باشید. شاید حتی در چنین شرایطی با خود فکر کرده باشید که کاش می‌شد تلفن‌تان وضعیت روحی شما را درک کرده و کمتر مزاحم‌تان شود. صدای مسیج‌ها را قطع کند، برخی تماس‌ها را به صورت خودکار رد کند و با صدای آلارم بی‌موقع آرامش‌تان را به هم نزند.

محققان دانشگاه روچستر معتقدند که چنین چیزی ممکن است. در واقع آن‌ها این امر را ممکن کرده‌اند. آن‌ها نمونه اولیه یک اپ را ساخته‌اند که می‌تواند نوعی درک احساسات را شبیه‌سازی کند که در تلفن‌ها و بسیاری دستگاه‌های دیگر کاربرد داشته باشد.

بنابر توضیحاتی که تیم سازنده در «ورک‌شاپ IEEE درباره فناوری‌های زبان گفتاری» ارایه کرده‌اند، این اپ ۱۲ خصوصیت یا علامت نظیر بلندی و ضرب‌آهنگ صدا را استخراج می‌کند تا بتواند به یکی از ۶ وضعیت احساسی ممکن دست یابد.

گرچه راه‌های متفاوت دیگری نیز برای سنجش وضعیت احساسی وجود دارد، اما راه‌حل دانشگاه روچستر بسیار ساده است. به جای مطالعه مفهوم و سیستم بیان کاربر، یا تلاش برای فهمیدن معانی واژه‌ها، سیستم روچستر تنها با خصیصه‌های ذاتی صدا سروکار دارد. درست همان‌طور که شما می‌توانید وضعیت احساسی یک کنیایی را بدون آن‌که از زبان سواحیلی سر دربیاورید بفهمید، این اپ نیز مستقل از زبان کاربر می‌تواند این نشانه‌ها را استخراج کرده و براساس آن تصمیم بگیرد.

emotional-smartphone-2

وندی هاینتزلمن (Wendi Heinzelman) استاد مهندسی کامپیوتر می‌گوید: «ما در واقع از نمونه‌های صدای بازیگرانی که تاریخ و روزهای ماه را می‌گفتند استفاده کردیم. درواقع مهم نیست آن‌ها چه می‌گویند، مهم این است که چه‌طور آن را بیان می‌کنند.» درواقع این بازیگران کلمات را با حالات احساسی خاصی بیان می‌کردند و مهندسین سیستم را وادار می‌کردند تا با تحلیل نشانه‌ها به یکی از حالت‌های احساسی نظیر غمگین، خوشحال، ترسیده، خنثی یا موارد مشابه دست یابد. گروه بر اساس این نرم‌افزار نمونه اولیه اپی را تولید کرده‌اند که براساس صدای کاربر صورتی خندان یا غمگین را نشان می‌دهد.

Fig6

این سیستم با ضریب موفقیت ۸۱ درصد، بسیار دقیق‌تر از سایر سیستم‌ها ظاهر شده است که میزان موفقیت‌شان در حدود ۵۵ درصد بوده است. اما هاینتزلمن معتقد است که این تحقیقات هنوز در اول راه است.

اما چنین اپی چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟ به جز کارهای پیش‌پا افتاده (اما جذابی) مانند عوض کردن تصویر پس‌زمینه نمایشگر یا پخش موسیقی متناسب با حالات روحی کاربر، این اپ می‌تواند در کاربردهای مهمی نظیر روانشناسی نیز به کار بیاید. این اپ به یک روانشناس کمک می‌کند که بدون نیاز به مکالمه طولانی با بیمار و وارد کردن دستی اطلاعات، به سرعت و با چند جمله کوتاه اطلاعات مورد نظرش (البته تنها درباره شرایط احساسی بیمار) را به دست بیاورد. در حال حاضر این سیستم هم مانند بسیاری دیگر از سیستم‌های تشخیص گفتار به شدت وابسته به صدای کاربر است. به عبارت دیگر با کاربرانی که برای کار با آن‌ها آموزش دیده باشد، بهتر کار می‌کند.
محققان تلاش می‌کنند تا این سیستم را با صدای افراد در گروه‌های سنی و جنسی مختلف آموزش دهند تا در موقعیت‌های واقعی در شرایط عادی دقیق‌تر عمل کند.

12-18-2012 10-51-54 AM

منبع

برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا بروید.


 
2 نظرات
  1. میرتوحید می گوید

    تازه اول راهه:)

  2. ابراهیم درویش | علم فردا می گوید

    من مطمئنم اگر مشکلی واسه حیات در کره زمین پیش نیاد ، قطعا روزی کامپیوتر (حالا با هر مفهومی) حتی به احساسات انسان عکس العمل مرتبط هم نشون خواهد داد ! در کار گوگل بیندیشید …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.