۵ دلیل برای دوست نداشتن رسانه‌های اجتماعی

4

مزیت‌های شبکه‌های اجتماعی کاملا واضح و روشن است: حجم عظیم مخاطب، دسترسی و استفاده به نسبت ساده، هزینه اندک و بازگشت سرمایه به نسبت بالا (به نسبت!). گرچه بنا به دلایلی استفاده از این رسانه‌ها در کشور ما هنوز به رشد کافی دست نیافته است، اما اکنون هم تبلیغات برندها و کسب‌وکارها (به خصوص کسب‌وکارهای کوچک) در این رسانه‌ها به بازار بزرگی تبدیل شده است. با این مطلب نمی‌خواهیم کسی را از استفاده از این رسانه‌ها منصرف کنیم، بلکه حتی استفاده از این رسانه‌های پرمخاطب را نیز توصیه می‌کنیم. اما نکاتی درباره این شبکه‌ها وجود دارد که بعد از مدتی سروکار داشتن با آن‌ها مایه تنفر شما خواهد شد. این نوشته گرچه بیشتر روی ضعف‌های شبکه های اجتماعی در حوزه تبلیغ کسب و کار متمرکز شده است، اما می‌تواند در مورد ضعف شبکه‌های اجتماعی در انتشار محتوا هم صادق باشد. اگر جزو کسانی هستید که وبلاگ ندارند ولی دوست دارید از شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک شبه‌وبلاگ استفاده کنید مثلا گاه و بی‌گاه مطلبی کوچکی ترجمه کنید یا اینکه مرتب لینک‌های هدف‌دار با محتوا در آنها درج کنید، باید توجه داشته باشید که علیرغم برخی از مزیت‌های مثل آسانی نسبی کار و توفیق در کسب مخاطب زیاد، این کار دشواری‌ها و نقایضی هم دارد.

dislike

به همین دلیل به رغم تبدیل شدن این شبکه‌ها به یکی از ارکان بازاریابی و تبلیغات، یک جای کار همیشه می‌لنگد. در کار با این شبکه‌ها محتاط باشید و این ۵ ایراد اساسی شبکه‌های اجتماعی و راه‌حل آن‌ها را هم به خاطر بسپارید:

دستور زبان، نگارش و اشتباه‌های تایپی

این روزها همه عجله دارند و به همین دلیل «I love you» می‌شود «I luv u» یا «ساعت» می‌شود «سا@». برای همه چیز یک مخفف وجود دارد؛ LOL، BRB یا «اس» به جای «اس‌ام‌اس یا پیامک». وقتی کاربران بخواهند حرف‌شان را در ۱۴۰ کاراکتر بزنند، دستور زبان هم به سادگی فدا می‌شود. اشتباه تایپی به چیزی معمول تبدیل می‌شود و هیچ کس یک پست را برای رفع ایرادها بازخوانی نمی‌کند. البته همه تلفن‌های هوشمند کنونی به صورت خودکار خطاهای تایپی را تصحیح می‌کنند، اما نه وقتی که شما یک کلمه را از اول غلط بنویسید یا وقتی که با سرعت زیاد تایپ کنید. به کسب‌وکارها توصیه می‌شود که به استتوس‌ها و پست‌های فیس‌بوک به چشم یک تبلیغ چاپی نگاه کنند. سعی کنید برای امور تجاری از لپ‌تاپ یا دسک‌تاپ استفاده کنید و نه ابزارهای همراه. اشتباه کردن روی تلفن‌ها و تبلت‌ها بسیار ساده‌تر می‌شود.

اشتباهات نوشتاری

عمر کوتاه نوشته‌ها

اگر محصولی خاص یا شرایطی ویژه برای فروش دارید، یک پست به تنهایی کافی نخواهد بود. پستی که شنبه صبح می‌نویسید تا یک‌شنبه در میان خروارها نوشته دیگر مدفون شده است. رسانه‌های اجتماعی مخاطبینی چند میلیونی دارند، اما میزان اثر شما بر هر یک از این مخاطبین بسیار اندک است. به همین دلیل کسب‌وکارها باید با آپدیت‌ها و پست‌های منظم خود را همواره پیش چشم مخاطبین نگاه دارند. البته کاری کنید که هر پست با پست قبلی و بعدی متفاوت باشد. در یک روز بیش از دوبار درباره یک موضوع و با انشای واحد ننویسید.

آمار عمر نوشته ها در فیسبوک

نبود کنترل روی نرم‌افزار

باید آماده باشید. رسانه‌های اجتماعی در چشم به‌هم زدنی تغییر می‌کنند. همین که به فروم یا شیوه‌ای خاص عادت کردید، تغییر اتفاق می‌افتد. کاری برای جلوگیری از این تغییرات نمی‌توان انجام داد، چرا که شما مالک آن نرم‌افزار نیستید. برای موفقیت، استراتژی بازاریابی‌تان را ساده نگاه دارید. به نوشتن پست‌ها به یک شیوه خاص، ظاهر مشخص یا انشای استاندارد عادت نکنید. برای این که چه مطلبی را کجا و چگونه بگویید برنامه‌ریزی کنید. برای آینده خیلی دور برنامه‌ریزی نکنید. در این صورت اگر اتفاقی رخ داد تنها یک برنامه یک یا دو هفته‌ای را از دست خواهید داد.

نبود کنترل روی نرم‌افزار

تلاش بیش از حد

کاربرانی که از این شبکه‌ها برای مقاصد شخصی استفاده می‌کنند، درباره همه چیز حرف می‌زنند. مادران درباره تک تک قدم‌های نوزادشان می‌نویسند. دانشجویان از امتحان، خوابگاه، دانشکده و تفریحات‌شان می‌نویسند و مردان از ماشین و سیاست و الکترونیک صحبت می‌کنند. و همه آن‌ها درباره غذاهایی که می‌خورند هم پست می‌نویسند. اگر یک کسب‌وکار دارید، تنها درباره کسب‌وکارتان بنویسید. اگر کسب‌وکار کوچکی دارید و صفحه فیس‌بوک شما نه یک صفحه تجاری با حامیان مالی که یک صفحه ساده هواداران است؛ شاید وسوسه شوید کسب‌وکار را با زندگی خصوصی‌تان مخلوط کنید. شما می‌خواهید مشتریان‌تان بدانند که شما هم یک فرد عادی هستید و زندگی عادی دارید، اما به میان کشیدن پای کودکان‌تان یا طرح مسایل خانوادگی به کل اشتباه است. دادن اطلاعات اضافی و بی‌ربط اصلا حرفه‌ای نیست و آوردن بهانه‌های زیاد، باعث فراری شدن خوانندگان‌تان می‌شود.

اطلاعات اضافی

عدم شفافیت

بزرگ‌ترین مشکل شبکه‌های اجتماعی این است که هر شخصی می‌تواند خود را به جای هر کسی معرفی کند. یک کاربر می‌تواند در صورت تمایل ۵ پروفایل مختلف داشته باشد و به همین دلیل محاسبه ROI یا میزان برگشت سرمایه‌گذاری به دقت قابل محاسبه نیست. روش سیستماتیکی برای فهمیدن این‌که چند نفر پست شما را خوانده‌اند، شما را دنبال می‌کنند یا صفحه شما را لایک می‌کنند وجود دارد، اما این به شما نمی‌گوید در ازای وقتی که صرف شبکه‌های اجتماعی کرده‌اید، چه میزان درآمد کسب خواهید کرد. این بزرگ‌ترین شکایتی است که کسب‌وکارها از شبکه‌های اجتماعی دارند. فیس‌بوک برنامه‌هایی برای کنترل تعداد مشاهدات و مراجعات به صفحات دارد که به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا آمار موردنظرشان را استخراج کنند، اما مشکل این است که این برنامه‌ها هم نمی‌توانند تعیین کنند که این بازدیدها مربوط به ۱۰۰ نفر بازدیدکننده مجزاست یا ۱۰۰ بار بازدید یک طرفدار دو آتشه است. این موضوع را پیش از سرمایه‌گذاری کلان در شبکه‌های اجتماعی ب خاطر داشته باشید، به خصوص اگر میزان بازگشت سرمایه برای شما اهمیت زیادی دارد.

عدم شفافیت

به نظر شما کدام کاستی‌های شبکه‌های اجتماعی بیشترین تاثیر منفی را روی کسب‌وکار در ایران دارد؟ علاوه بر مشکل در زمینه دسترسی در کشور ما، چه مشکلات دیگری را باید به این فهرست افزود؟

منبع (+)

 
4 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  پستی که نوشتید در مورد وضعیت فرهنگی کشور ما خیلی بومی‌سازی نشده بود. در درجه اول ما در ایران فاصله زیادی با این نحوه استفاده از شبکه اجتماعی برای معرفی یک کسب‌و‌کار داریم. اولین عیب شبکه اجتماعی برای کسب‌و‌کار در ایران این هست که کاربران ایرانی شبکه اجتماعی رو معمولاً به چشم یک سرگرمی میبینند. خود بنده زیاد به پیج‌های تبلیغاتی توجه نمیکنم. و اولین دلیلم هم این هست که فرد یا شرکت مربوطه باید قبل از تبلیغات در شبکه اجتماعی گزینه‌های تبلیغاتی دیگری رو از طریق رسانه‌های قوی‌تر (مانند سایت خود شرکت، یا دیگر رسانه‌های معتبر) داشته باشه و بعد به سراغ این راه اومده باشه، و وقتی میبینم نداشته، بوی سودجویی‌های گاهاً عامدانه که معمولاً عوام مردم رو نشونه‌گیری میکنه رو کاملاً میتونم حس کنم. پس به مرور زمان ذهنیت خوبم رو نسبت به تبلیغ کسب‌و‌کار در شبکه اجتماعی از دست میدم و توجهم رو جلب چنین موردی از انبوه پست‌ها و استاتوس‌ها نمیکنم.

 2. حمیج می گوید

  خیلی ممنون پست مفیدی بود
  حرف از شبکه های اجتماعی شد ای کاش یه چیزی مثل دکمه ی لایک هم آخر پست ها باشه که ادم بتونه پست های مورد علاقش رو لایک کنه (یه چیزه مستقل از شبکه های اجتماعی)

 3. مشایخ می گوید

  ممنون از این مطلب
  موضوع “عدم شفافیت” در این رسانه ها خیلی مهم است. کاربران ترس دارند که مبادا به اسم آنها نظر و مطلبی نوشته شود.
  (چون همه امکان شناسایی آی پی را ندارند)

 4. زندگی زیباست می گوید

  این مقاله هم درباره اعتیاد به اینترنته حتما بخونید :
  http://www.elmefarda.com/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.