فهرست برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ اعلام شد: به رخ کشیدن شکوه روزنامه‌نگاری و رسانه‌های منتقد در برابر رسانه‌های منفعل!

0

دنبال کردن اخبار مربوط به جایزه پولیتزر را همیشه دوست داشته‌ام. چون نگاهی به فهرست برندگان این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در هر سال، به ما خاطرنشان می‌کنند که روزنامه‌نگاری و کار رسانه وقاعی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد و با کارهای محققانه و از سر اندیشه چقدر می‌توان آگاهی وارد جامعه کرد.

برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ هم اعلام شده‌اند.

من برندگان بخش عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱ را در پست جداگانه‌ای بازتاب می‌دهم. در این پست می‌توانید شرح مختصری از برندگان در سایر رشته‌ها را بخوانید:

۱- نیویورک تایمز به خاطر پوشش بی‌وقفه اخبار بیماری کرونا یا کووید ۱۹ برنده پولیتزر در بخش خدمات عمومی شده است.

۲- روزنامه‌نگاران استار تریبون از میناپولیس  به خاطر پوشش قتل جورج فلوید در بخش اخبار فوری برنده جایزه شده‌اند.

۳- بوستون گلوب در بخش گزارشگری محققانه برنده شده. این نشریه در مورد رانندگان کامیونی که عادت به رانندگی خطرناک دارند و ناتوانی دولت در حفظ امنیت جاده‌ها گزارش‌دهی کرده بود.

۴- اعضای خبرگزاری رویترز برای پوشش استفاده افراطی پلیس از خشونت برای دستگیری روزنامه‌نگار دانش به نام اد یانگ، برنده پولیتزر در بخش گزارش‌دهی توصیفی شده‌اند.

۵- دو عضو تامپا بی تایمز به نام کاتلین مک‌گوری و نیل بدی به خاطر پوشش اقدامات عجیب پلیس در گردآوری اطلاعات از شهروندان و خانواده‌ها در سال ۲۰۱۱ برنده بخش گزارشگری محلی شده‌اند.

۶- اعضای سایت al.com و نشریه ایندی استار برای پوشش یورش‌های آزاردهنده واحد K9 پلیس در سراسر کشور برنده بخش گزارش‌دهی ملی شدند.

۷- سه خبرنگاری سایت بازفید نیوز به سبب استفاده هوشمندانه از تصاویر ماهواره که اقدامات  چین برای سرکوب اقلیت مسلمان و تاسیس اردوگاه‌های بزرگ را برای آنها فاش کرد، برنده بخش گزارش‌دهی بین‌المللی شدند.

۸- گزارشگری از کالیفرنیا ساندی مگزین به نام Nadja Drost  به سبب گزارش شجاعانه سفر دلهره‌آور پناهجویان از کلمبیا به پاناما در بخش مقاله‌نویسی، برنده اعلام شد.

۱۰- مایکل پاول ویلیامز از نشریه ریچموند تایمز به سبب تحقیق تاریخی در مورد جنگ‌های داخلی امریکا برنده بخش مقاله تفسیری اعلام شد.

۱۱- در بخش گزارش‌های انتقادی؛ وایزلی موریس از نیویورک تامیز به سبب بررسی رفتارهای نژادپرستانه و تاثیر فرهنگ عامه بر جامعه آمریکا، برنده اعلام شد.

۱۲- در بخش سرمقاله‌نویسی رابرت گرین از لس آنجلس تایمز به سبب مقالات متعدد در مورد نقد سیستم قضایی آمریکا، برنده اعلام شد.

۱۳- در بخش کاریکاتور، برنده‌ای اعلام نشد.

۱۴- در بخش گزارش صوتی یا پادکست؛ پادکست No Compromise از رادیوی ملی آمریکا به سبب بررسی رفتارهای راست‌های افراطی و دیدگاه‌های گروه‌های طرفدار حق استفاده از اسلحه، برنده اعلام شدند.

۱۵- در بخش تثدیر، از بانوی جوانی به نام خانم دارنلا فرازیر که ویدئوی مشهور و تاثیرگذار از رفتار پلیس با جروج فلوید را گرفته بود و منجر به تکان خوردن یک ملت شد، تقدیر شد.

سومین نفر از سمت راست:

۱۶- در بخش رمان‌های تخیلی؛ اثری به نام نگهبانان شب The Night Watchman، نوشته لویس اردریچ برنده اعلام شد. داستان او در دهه ۱۹۵۰ می‌گذرد. در این داستان پدربزرگ خانم اردریچ، نامه‌ای به سیاستمداران وانشگتن می‌نویسد تا قبیله‌اش را محافظت کنند.

۱۷- در بخش تاریخ اثری از مارسیا کاتلین برنده اعلام شد که پیوند باورنکردنی بین تاریخ رستوران‌های مک‌دونالد و جنبش حقوق بشر را می‌کاود!

۱۸- در بخش بیوگرافی، اثری در مورد زندگی مالکوم ایکس نوشته لیس پین و تامارا پین برنده اعام شد.

۱۹- در بخش شعر، ناتالی دیاز برنده اعلام شد.

۲۰- در بخش نویسندگی غیرتخیلی؛ اثری به نام دروغ ویلمینگتون نوشته دیوید زوکینو برنده اعلام شد که کودتا علیه دولت چندنژادی کارولینای شمالی را توسط نژادپرست‌های افراطی، به تصویر می‌کشد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.