نسخه دیجیتال کتابخانه واتیکان در ۲.۸ پتابایت

1

واتیکان اخیرا با استعفای پاپ قبلی و مراسم معرفی پاپ جدید نظرها را به خود جلب کرده است. در همین دوره نه تنها دنبال‌کنندگان این جریانات به شدت به فناوری روی آورده‌اند، بلکه خود واتیکان هم به فناوری متمایل شده است! در قدم نخست مختل‌کننده‌های رادیویی مراسم انتخاب پاپ جدید را از نفوذ مهاجمان محافظت کردند. و اکنون قدم بعدی در این جهت، دیجیتالی شدن کتابخانه واتیکان (بله هر ۴۰ میلیون صفحه آن!) است.

RadioJammer

این پروژه که ۹ سال به طول خواهد انجامید، با ۲.۸ پتابایت فضایی که شرکت EMC تهیه آن را متقبل خواهد شد، ممکن شده است. این شرکت که در زمینه دخیره‌سازی و محافظت از داده‌ها تخصص دارد، قول داده است که حدود ۹۰۰۰۰ سند موجود در این کتابخانه را دیجیتالی کند. در میان اسناد این کتابخانه نمونه‌های قدیمی و نادری مانند انجیل گوتنبرگ، یکی از نخستین کتاب‌هایی که در غرب به چاپ رسیده، نیز به چشم می‌خورد.

Kindle

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

EMC هنوز فناوری مورد استفاده و فرمت دیجیتال اسناد را اعلام نکرده است، اما با توجه به سوابقی که این شرکت در پروژه‌های مشابه (مثلا ایجاد نسخه دیجیتال سه بعدی از آثار داوینچی) دارد، نباید نگرانی چندانی در این زمینه وجود داشته باشد. یکی از دلایل حساسیت این موضوع، اهمیت تاریخی و مذهبی است که نه تنها در متن اسناد که حتی در تزیینات و حواشی آن‌ها نهفته است.

اما نکته‌ای که باید به یاد داشت این است که حتی دیجیتال کردن اسناد هم آن‌ها را از نابودی مصون نخواهد کرد. EMC از فرمتی منطبق با استانداردهای ISO استفاده خواهد کرد، اما حتی در آن صورت هم ممکن است فایل‌ها از میان بروند یا غیرقابل استفاده شوند. فاز اول پروژه که شامل ذخیره‌سازی این حجم عظیم اطلاعات است، سه سال زمان خواهد برد، اما نه شرکت EMC و نه واتیکان از در مورد فازهای بعدی آن اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند.

منبع(+)

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. مهران می گوید

    لطفا لینک مربوط به شرکت EMC رو اصلاح کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.