کار دشوار انتخاب و خرید بعضی از لوازم الکترونیک مصرفی در ایران

32

شاید طرح این سؤال برایتان عجیب باشد، چرا که ما هر روز از بس خبر و مطلب در وبلاگ‌های فارسی در مورد تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند می‌خوانیم، که احساس می‌کنیم از خبر اشباع شده‌ایم. کار به جایی رسیده است که ماه‌ها قبل از معرفی مدل جدید گجت‌ها، ما طراحی‌های مفهومی و اخباری در مورد قطعات احتمالی استفاده‌شده در آنها را می‌خوانیم.

اما آیا وبلاگ‌ها، جوابگوی همه نیازهای مشتریان و مصرف‌کنندگان هستند؟

در حیطه موبایل و تبلت شاید پاسخ ما مثبت باشد، اما در مورد سایر لوازم الکترونیک، مثل لوازم صوتی و تصویری، وسایل جانبی خودروها و همچنین لوازمی مثل وسایل الکترونیک آشپزخانه، به طور قطع ما با یک خلأ اطلاعاتی روبرو هستیم.


خریداران این کالاها دو دسته هستند:

۱- دسته‌ای که به فروشگاه یا مرکز خرید معتبری می‌روند و با توجه به بودجه خود، به سرعت چیزی را انتخاب می‌کنند، آنها بسیار به گفته فروشنده متکی و البته دیده‌های خود متکی هستند.

۲- دسته‌ مشکل‌پسندتری که دوست دارند، وسیله‌شان تا حد امکان، مجهز به ویژگی‌های جدیدتر باشد. آنها کمال‌گراتر هستند، طراحی وسیله و رابط کاربری‌اش برای آنها مهم است. آنها دوست ندارند، چیزی بخرند و بعد یکی دو ماه بعد ببینند، وسیله بسیار کاراتری در همان محدوده بودجه، در بازار بوده است.

حالا سؤال اینجاست که دسته دوم، چه منابع اطلاعاتی جز توصیه‌های فروشنده، کاتالوگ‌های ناقص یا توصیه‌های دوستان و آشنایان دارند؟

وبلاگ‌ها معمولا نمی‌توانند کمک زیادی در مورد لوازمی مثل LED، پخش‌کننده چندرسانه‌ای، مایکروفرها، ریش‌تراش و … به شما بکنند.

فوروم‌های ایرانی هم در بسیاری موارد، تنها میدان جدل عاشقان سینه چاک برندها و فروشنده‌ها هستند و گرچه در آنها معمولا تحلیل‌های شگفت‌انگیزی مشاهده می‌شوند، اما این تحلیل‌ها جز گیج کردن خریداران، حاصل دیگری ندارند و بسیاری موارد یک‌طرفه تنظیم می‌شوند.

می‌ماند، جستجوی مستقل کاربران در سایت‌های فرنگی. این یکی البته بسیار خوب است، اما هر کاربری مهارت‌های لازم را در این مورد ندارد. چرا؟

چون برای پیدا کردن فهرستی از نامزدهای خرید، باید سیر مشخصی طی شود که هر کسی دانش و شکیبایی انجام آن را ندارد.


مثل عملی:

فرض کنید من تقریبا محدودیت بودجه ندارم و می‌خواهم یک پخش‌کننده خوب بلو ری بخرم.

۱- نخست سری به فروشگاه‌های آنلاین می‌زنم، تا کمی از اوضاع مطلع شوم، ببینم محدوده قیمت‌ها چطور است و چه مدل‌هایی وجود دارد.

۲- مشخصات پخش‌کننده مورد نظرم را در ذهن مرور می‌کنم، دوست دارم، پخش‌کننده دوام، طراحی ظاهری زیبایی داشته باشد، سرعت اجرای بلو ری در آن مطلبوب باشد، رابط کاربری استفاده شده خوب باشد، کنترلی با چینش دکمه عاقلانه داشته باشد، خروجی و ورودی به اندازه کافی داشته باشد، محدوده وسیعی از فایل‌های چند رسانه‌ای را بتواند از روی ورودی USB بخواند، بتواند به راحتی به اینترنت وای فای منزل متصل شود.

چیز دیگری که برایم مهم است و امیدوارم بتوانم پیدا کنم، این است که به عنوان یک PVR هم بتوانم از آن استفاده کنم، یعنی وسیله تیونر داشته باشد و بتواند برنامه‌های تلویزیونی را با استفاده از تیونر یا ورودی‌های ویدئویی با یک برنامه دقیق به سرعت روی هارد داخلی یا خارجی ضبط کند و به علاوه بشود این ویدئوها را ویرایش کرد و سر و ته قسمت‌های اضافی را «کات» کرد.

این آخری، البته جزو ویژگی‌های جانبی مورد نظرم است، چون داشتن این ویژگی، محدوده انتخاب را خیلی کم می‌کند.

04-13-2013 07-24-40 PM

۳- از آنجا که خیلی وقت یک پخش‌کننده تازه نخریده‌ام، باید نخست بدانم که اصولا پخش‌کننده‌های جدید تا کجا پیش رفته‌اند و مجهز به چه ویژگی‌های جدیدی شده‌اند.

پس نخست با رفتن به سایت‌هایی مثل CNET و جستجوی عباراتی مثل best blue ray player 2012 یا ۲۰۱۳، فهرستی از پخش‌کننده‌های تازه را پیدا می‌کنم. البته مشخص است که بسیاری از آنها در بازار ایران یافت نمی‌شوند ولی خوبی این کار است که با مرور ویژگی‌های آنها، می‌توانم متوجه بشوم که باید به دنبال چه ویژگی‌ها و شاخص‌هایی باشم.

۴- مرحله بعدی مطابقت دادن ویژگی‌های مد نظر خودم با ویژگی‌های پخش‌کننده برتر و بعد جستجوی آنها در بازار آنلاین و آفلاین ایران و مطابقت سطح بودجه‌ام با آنها است.

۵- اسم مرحله بعد را اطمینان می‌گذارم، در اینجا شما باید دو سه مدل نهایی را که انتخاب کرده‌اید هم در وب فارسی و هم در وب انگلیسی جستجو کنید تا ببینید در فوروم‌ها و سایت‌ها، آیا کاربران شکایتی از آن داشته‌اند یا نه.

حتما جستجو در یوتیوب را در برنامه خود بگنجانید، چون می‌توانید به صورت ویدئویی متوجه چیزهایی در مورد وسیله شوید که در مرورها و نقدها منعکس نمی‌شود.

۶- علیرغم طی همه این مراحل، همیشه ممکن است بعد از خرید، ‌متوجه نقایصی شوید، که در هیچ جا نخوانده بودید.

مثلا شخصا چند ماهی است که یک پخش‌کننده بلو ری خریده‌ام، اما در کمال تعجب متوجه شده‌ام که درهنگام پخش‌ DVDها، گاهی زیرنویس‌ها را یک خط در میان نمایش می‌دهد! به علاوه اگر از روی تصادف چیزی سنگین‌تر از یک کنترل روی آن قرار داده شود،‌ به سبب طراحی بدنه آسیب‌پذیر، قسمت‌های درونی ان تحت فشار قرار می‌گیرد و چیزی پخش نمی‌شود. رابط کاربری پخش کننده هم اصلا با سلیقه من جور نیست.

04-13-2013 07-28-03 PM

این سه مورد دقیقا چیزهایی هستند که در هیچ فوروم یا سایتی کسی قبل از خرید نمی‌تواند، پیدا کند!


این همه حرف زدم و نوشتم که بگویم که ما نیاز به سایت‌ها و تشکیلاتی برای حمایت از مصرف‌کننده‌ها و آگاهی دادن به آنها با مشارکت خریداران، واردکنندگان کالاها، فروشگاه‌ها و آدم‌های کارشناس فن داریم.

برخلاف موبایل‌ها که مرور و نقد آنها به راحتی از عهده وبلاگ‌نویس‌ها برمی‌آید، در مورد سایر لوازم مصرفی به خاطر در دسترس نبودن عملی آنها برای وبلاگ‌نویس‌ها و انبوه ویژگی‌هایی که در هر وسیله باید مد نظر قرار بگیرند، کار نقد بسیار پیچیده است.

چیزی که دشوار است این است که این نهاد بتواند استقلال نسبی داشته باشد و به کالاها نمره مثبت و منفی بدهد، صرفا ثناگوی برندها نباشد و از درج یک نقد منفی در مورد یک برند واهمه‌ای نداشته باشد.

در چنین مجموعه و سایتی، نباید شایعات و درگیری «فن‌»های برندها جای نقدهای منصفانه را بگیرد.

به طور خلاصه جای خالی یک سایت شبیه Trusted Reviews در ایران حس می‌شود.

پرواضح است که ایجاد چنین چیزی در ایران به دلایل زیادی بسیار دشوار است:

– عملا خیلی از برندها به صورت رسمی وارد ایران نمی‌شوند.

– قدرت خرید مردم پایین است و در بسیاری موارد به وسایل «مید رنج» اکتفا می‌کنند.

– چنین سایتی نیاز به پشتیبان دارد و معمولا تنها به برندها معتبر می‌توان به عنوان پشتیبان اتکا کرد و این برندها در ازای پشتیبانی، حمایت همه‌جانبه را به صورت عانی یا ضمنی درخواست می‌کنند.

– پیدا کردن مجموعه‌ای از افراد گیک در زمینه‌های مختلف مثلا لوازم صوتی تصویری که با منطیق و دانش کافی، تجربیات خود را در خدمت این مجموعه قرار بدهد، دشوار است.

پس تا آن زمان، فعلا به مهارت‌های جستجو و شم خرید باید اکتفا کنیم!

مشتاقم نظرات شما را در مورد تجربه‌های موفق  ناموفق خریدتان بدانم، شما چه ترفندهایی برای خرید دارید؟ چه پیشنهادیی مطرح می‌کنید؟

 
32 نظرات
 1. محمدرضا می گوید

  برخلاف مسائلی که در مورد خرید راحت موبایل مطرح کردین می خواستم خدمتون عرض کنم که این یک مورد هم خیلی راحت نیست. من ۲ تا مدل گوشی رو مدنظر دارم، به نظرم هر کدوم هم نقطه ضعف احتمالی دارن اما واقعا نمی تونم یه مطلب خوب تو سایت های فارسی پیدا کنم تا به جواب مورد نظرم برسم. اکثر مطالب وبلاگ ها کپی پیست از چند سایت معروف تر فناوری تو ایران هستن. گاها بین مطالبی هم که ذکر میشه تضاد بزرگی دیده میشه.
  از همه ی اینها که بگذریم مسئله ی قیمت پیش میاد، هر چند الان محدودیت بودجه ندارم اما دوست ندارم سرمایه ی من در نهایت به واسطه ها برسه. وقتی قیمت نسخه ی unlockگوشی رو در فروشگاههای خارجی مثل آمازون چک می کنم و عدد بدست اومده را ضربدر قیمت آزاد دلار می کنم می بینم بازهم یه تفاوت بزرگ این بین وجود داره. در حالی که می دونم این شرکت توی ایران نمایندگان رسمی داره و اونها کالا رو با نرخ ارز آزاد وارد نمی کنن. اینجاست که مغزم سوت میکشه وقتی می فهمم تقریبا ۵۰% مبلغی که من پرداخت می کنم قرار برسه به شرکت وارد کننده و یا واسطه های احتمالی. دارم سعی کنم این مشکل رو به کمک یکی از دوستانم که تا چند روز آینده به ایران میاد حل کنم.
  یک تجربه ی دیگه هم مربوط میشه به خرید لپ تاپ از سایت های فروش اینترنتی. از یکی از معروف ترین سایت های فروش لوازم دیجیتال (خود شما هم گلکسی تب P1000تون رو از این سایت خریدین) یک لپ تاپ خریدم و در حالی که تغییر خاصی در قیمت ارز اتفاق نیافته بود دقیقا چند روز بعد قیمت اون مدل ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد، مسئله ای که باعث شد تا من برای اولین بار در مزایا و برتری خرید اینترنتی شک کنم

 2. عطا می گوید

  سالهاست وبلاگ شما رو می‌خونم ، نظر هیچ وقت ندادم ، نمیدونم چرا ، اما همیشه انقدر مطلب کامل بود که نظر ندم

  اما همیشه نمی‌شه به حرف وبلاگ‌ها اطمینان کرد ، وبلاگ‌ها و فرم‌ها پر شده از کارکنان و فروشندگان ، در مغازه با توجه به مدل روز صحبت نمیکنن ، با توجه به موجودی انبار حرف میزنن .

  برای ال‌سی‌دی خریدن ، مدت‌ها در فرم‌های خارجی‌ دور میزدم مدل‌های زیادی بودن که در ایران نبودن تا نهایتان سامسونگ خریدم ، ۶ ماه با این ال‌سی‌دی زندگی‌ کردم و زیبا و کیفیت بالا و باریک بودنش راضی‌ نگاه داشته بود منو …

  بد از ۶ ماه رفتیم برای پدر مادرم همین مدل رو بگیریم ، اما این مدل رو نداشتند به دلیل تحریم یا نمیدونم چی‌ ، اما مدل پایین تر رو داشتند ، و با کامل تعجب من شروع کرد یک لیست از مشکلات ال‌سی‌دی من گفت …

  این خیلی‌ کوچیکه من اینجوری گول نمی‌خورم همیشه در وب هستم ، همیشه می‌خونم ، می‌دونم چی‌ می‌خوام اما بسیاری از مردم نمیدونن … اونا مشکل دارن .

  سایت‌های معروف ورج ، سینت … بهترین محل برای اطلاعات محصولات هستن

  1. مریم می گوید

   ببخشید، ممکنه دقیقا آدرس سایت های ورج و سینت … را ذکر کنید. ممنونم

   1. عطا می گوید

    http://www.theverge.com ورج

    http://www.cnet.com سینت

    ببخشید بابت تاخیر 🙂

 3. Javad-ht می گوید

  مراحل خیلی مفیدی بود،هرچند معمولا وقتی چند تا انتخاب دارم تو گوگل به صورت مقایسه ای هم سرچشون میکنم (VS) و این از جذابترین بخش های پیدا کردن مورد دلخواهه.و همچنین از بهترین مراحل برای رسیدن به نتیجه.
  متاسفانه سطح دانش فروشنده ها تو ایران خیلی خیلی پایینه و کسی اگه اطلاعاتش بالا باشه به راحتی متوجه میشه.
  این چند وقته قصد خرید یه دوربین عکاسی دارم و با اینکه هیچ اطلاعاتی راجع به دوربین ها نداشتم ولی یک هفته ای تحقیق کردم (شاید ۱۰ تا دوربین رو به صورت کامل تو سایتهای ایرانی و خارجی مطالعه کردم و با چند نفر تو انجمن ها که از دوربین های مدنظرم داشتن مشورت کردم) و با زیر و بم اونها آشنا شدم.از اول تا آخر ساختار دوربین ها رو یاد گرفتم و با خیلی اصطلاحات آشنا شدم.
  وقتی به بازار مراجعه کردم برای خرید فهمیدم از خیلی از فروشنده ها اطلاعات بیشتری دارم.
  طرف فروشنده دوربین فوجی بود و وقتی یکی از مدل های فوجی رو گفتم گفت مگه همچین مدلی هم داره!!!(X10)
  یا وقتی امروز برای خرید لپ تاپ به بازار رفتم اکثر فروشنده ها میزان رم گرافیک لپ تاپ رو یکی از اصلی ترین مشخصات برای جذب مشتری معرفی میکنن.در صورتی که واقعا خود چیپست مورد استفاده خیلی مهمتره.و موارد خیلی مهمتری برای معرفی یه لپ تاپ هست.چیزهایی مثل جنس بدنه و کیفیت صفحه نمایش و … که هیچ وقت تو بازار ایران مورد توجه نبوده.ولی من همیشه ریویو های خارجی رو که میخونم یکی از اصلی ترین بخش هایی که توجه میکنم بخش کیفیت بدنه و میزان روشنایی و زاویه دید صفحه نمایشه!
  من با توجه به علاقه وافرم به وسایل الکترونیکی همیشه اخبارشون رو دنبال میکنم.
  شاید نوشته ام یکم به این مطلب نامربوط بود ولی واقعا ناراحت میشم وقتی یه نفر که اطلاعاتی نداره برای خرید به بازار میره و فروشنده هم خیلی وقت ها پیشنهاد نامناسبی به طرف میده!حالا چون یه جنسی رو نداره یا یکی رو دستش باد کرده!

  1. نوید می گوید

   برای خرید و مقایسه دوربین های دیجیتال سایت http://www.dpreview.com همیشه اطلاعات ذیقیمتی به من داده

 4. دابل می گوید

  حالا شما که میخواید یه کمکی بکنید حداقل مدل پلیر خودتون رو بگید تا ما اونو نخریم حداقل
  با سپاس

 5. میلاد می گوید

  منم همین نظر رو داشتم ۲ سال پیش سعی کردم کاری در این رابطه انجام بدم … نشد
  یک سایت خوب اما باز همانند دیگر سایت ها که صحبت از انبار خودشون نیز هست رو معرفی میکنم
  digikala.com
  این سایت به درصدی از نیاز شما کمک خواهد کرد مخصوصا قسمت(tv.digikala.com) ویدیوی این سایت در نقد و بررسی ها شاید بتواند کمکی کند ولی باز هم آنطور که بتواند نیاز شما رو براورده کند نیست .
  حداقل نقد ها فارسی است

 6. Yeki می گوید

  یکی از دوستان در این باره حرف قشنگی میزد
  می گفت هر وقت رفتی چیزی رو بخری (مخصوصا لوازم الکترونیکی) نهایت راضی شدی مدلی رو که فروشنده پیشنهاد کرده بخری بدون که ضرر کردی(یا حالا بهترین خریدت رو انجام ندادی)

 7. فرشاد می گوید

  امکان داره بوجود آوردن نهاد یا وب‌سایت جامعی که روی لوازم صوتی-تصویری تمرکز کنه بخاطر وجود شبکه‌های فروش و پخش و گاهی هم قاچاق این گونه لوازم، مقداری سخت بشه. چون چنین صنفی بدلیل سود زیادی که روی هرکدوم از اجناس میبرند (چه وارد کننده، چه واسطه و چه فروشنده) نقد محصولاتشون رو تحمل نخواهند کرد. و از تسلط چنین وب سایتی به تصمیم گیری مشتری احساس خطر خواهند کرد. مشکلات تحریم و عدم مسئولیت پذیری نسبت به قیمت‌های اعلام شده رو هم بهش اضافه کنید! حتی چند سایتی هم که من میشناختم در اینترنت برای خرید گجت خیلی وقت هست که قیمتی ارایه نمیدن. برای من خریدار وقتی به سایتی سر میزنم برای اطمینان از انتخابم قیمت یکی از مهمترین فاکتورهاست.

 8. محمد جواد محبی می گوید

  به نظر من زیاد نباید سخت گرفت. اتفاقا امروز تو وبلاگم یک مطلب در مورد عادتهای بد خرید نوشتم و ایتدای اون هم یک تجربه واقعی از خودم در مورد خریدن ماشین ریش تراشی فیلیپس. ۱۰ روز پس از خرید من این محصول ۷۰ هزار تومان ارزان شد و الان که دو ماه از اون ماجرا می گذره قیمتش ثابت مونده.

 9. شهاب الدین می گوید

  زوم‌ایت هم وب‌سایتی است که مقالاتی مناسب در برخی حوزه‌ها می‌نویسد. zoomit.ir

 10. پدرام می گوید

  من جند مورد تجربه اینجوری داشتم
  نمیدونم چرا شما مدل بعضی از محصول ها تو ایران با اروپا فرق میکنه (من LG و سامسونگ در مورد تلوزیون و یخچال اینو دیدم) این حوری استفاده از ریویو های سایتی مثل Cnet غیر ممکن یا حیلی سخت تر میشه باید کلی بگردی تا مدل مشابه رو پیدا کنی
  در مورد نبود فروشگاه رسمی و انصاف و سطح اطلاعات فروشنده ها هم که چیزی نگم بهتره

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   مدلهای خاورمیانه‌شون نام و حتی امکانات متفاوتی دارند.

   1. حسین زارعی می گوید

    آره، مثلا من وقتی تلویزیون گرفتم، دیدم روی ریموتش دکمه رکورد هست، ولی دیدم هیچ عکس العملی نشون نمیده، از فروشنده که پرسیدم گفت سفارش اروپا و امریکا و ژاپن این قابلیت رو دارن

   2. وحید خراسانی می گوید

    حتی مدل های مخصوص ایران هم تفاوت های دیگری دارند. ما به عنوان یک فروشنده تبلت در ایران متوجه این موضوع شدیم که شرکت هواوی برای کاهش قیمت برخی از تبلت های سفارش ایران، RAM رو از ۲ گیگ به ۱ گیگ و پردازنده رو از ۱.۴ به ۱.۲ تغییر داده. در صورتی که این مدل در هیچ جای دنیا فروش نرفته بود.

 11. مجید می گوید

  من یک دفعه اومدم از سایت …خرید کنم. تا مرحله پرداخت رفتم. بعد گفت فاکتور پرداخت براتون ارسال میشه . حال اینکه من از چند جا قیمت و مدل این فروشگاه رو پسندیده بودم و تا آخرین مرحله رو پیش رفته بودم. (mac mini server)
  بعد چند ساعت ایمیل اومد که خرید شما به علت نبود موجودی لغو شده است و بلافاصله قیمت سایت ۲۵۰ هزار تومان بالا رفت !
  کلی هم زنگ زدم و شکایت کردم ولی فایده نداشت!
  اینجا ایران هست . آخر هم رفتم از یک مک بوک رتینا ۹۷۶ از …خریدم . جالب بود که این مک بوک رو ۸۸۵۰ از شاب خریدم. با قیمت دلار صرافی در اون روز این مک بوک بالا ۹ میلیون در می اومد. در حالی که من کمتر از ۹ میلیون خریده بودم. پس گارانتی …این لپ تاپ رو با ارز مبادله خریده که میشد حدود ۶ میلیون تومان . یعنی بیش از ۲.۵ میلیون تومان این وسط به راحتی آب خوردن سود کردن! (که حرامشون باشه )
  البته یکی از دوستان بود که میگفت ممکنه حتی با …و … اینا این محصولات رو با دلار ۱۲۲۶ تومان خریده باشند که دیگه بد تر . توجیحش هم این بود که بالاخره یک شرکت بزرگ توی ایران برای اینکه به اینجا برسه باید کلی …
  که حرف ایشون هم به نظرم کاملا با این اوضاع به هم ریخته منطقی در میاد. فقط بدونید در بین چه گرگ هایی داریم زندگی میکنیم!

  1. شهاب الدین می گوید

   این که همش سانسور شده بود. آقای دکتر دیدگاه‌هایی که اندکی رنگ و بوی سیاسی می‌دادند را قبلاً سانسور می‌کردید اما این که دیگر از نوعی دیگر بود! بنده‌ی خدا اسم چندتا فروشگاه رو نوشته تا ما هم آگاه بشیم. حالا راست یا دروغش به پای خودش هست. ما هم می‌خونیم. باور کردنش و نکردنش هم به عهده‌ی خودمونه. شما چرا خود سانسوری (یا بهتر بگم، دیگران سانسوری) می‌کنید؟

   1. علیرضا مجیدی می گوید

    مطابق قوانین, مسئولیت کامنت ها با صاحب وبلاگ است. در یک مورد تقریبا مشابه بعد از شکایت صاحب یک سایت از یکی از دوستان وبلاگ نویس مدتها ایشان درگیر پاسخگویی بودند.

  2. فراهانی می گوید

   با این جمله : “بدونید در بین چه گرگهایی داریم زندگی میکنیم ” کاملا موافقم

 12. احمدک می گوید

  اولاد بنده برای عطر وادوکلن ده میلیون بار سرچ میکنه بعد همینجوری ازیه مغازه سشوار خریده اومده نشون من میده گفتم مبارکا باشه چیزی درباره ش خوندی ؟ ای بابا سشوار وسرچ؟دمق رفت .خلاصه عرض کنم دراولین فرصت سوخت .ای ملت حتا مداد تراش رو هم به حرف مغازه دار نخرید .مگر بدانی وارده. دیروز یکی از فامیل سه عدد گوشی نوکیا یه جور خریده برا خانواده مدل ۴-۵سال پیش.توبخوان حدیث مفصل……

  1. vahid می گوید

   شدیدآ قبول دارم…
   من کلا اب هم می خوام بخورم میرم یه چند جا سرج می کنم یه مقاله دربارش می خونم با چند نفر مشورت می کنم.

   “بدونید در بین چه گرگهایی داریم زندگی میکنیم”
   شدیدا صدق میکنه

 13. آرش... می گوید

  تجربه خودم برای خرید اینجوریه : برای خرید کردن ابتدا قیمتها رو در amazon.de و zaturn.at کنترل میکنم و مشخصات اون کالاها رو میخونم. بعد حداقل دو مدل در اکثر موارد در ذهنم به فینال میرسن. مجددا میرم همون مدلها رو در سایت شرکت تولیدکنندش پیدا میکنم و در بخش “خرید آنلاین” قیمتها٬ مشخصات و همینطور مدت گارانتیشو چک و در عین حال با دو فروشگاه بالا تطبیق میدم. از اونجا که فروشگاههای زاتورن هر کالایی که در خرید آنلاین باشه در خود فروشگاه برای تست موجوده٬ پس از نهایی کردن کالا٬ به فروشگاه مذکور میرم و مدل مورد نظرم رو از نزدیک بررسی…اگه دغدغه ای در مورد اون کالا در ذهنم باشه٬ با فروشنده اون بخش مطرح و در نهایت میخرم. باز هم در صورت ناراضی بودن هم براحتی مرجوع.
  یه خاطره هم با اجازه بگم. یادمه آیپد۲ رو رفته بودم از پاساژ پایتخت بخرم. مدل ۳g بود. بعد از کلی گشتن رفتم فروشگاه… . فروشنده که صاحب مغازه هم بود جعبه آیپد رو باز کرد و با دو دستش دو طرف آیپد رو محکم گرفت و گفت ببین سالم وصفر! با ترفندهای روانشناسی فروش خودشون اجازه نداد دست بزنم خودش روشنش کردو یه مقدار باهاش کار کرد و گذاشت داخل جعبه. مبلغو پرداخت کردم و اومدم بیرون فروشگاه روبروی درب فروشگاه روی نیمکت نشستم و آیپد رو بیرون آوردم تا باهاش کار کنم٬ که چشمتون روز بد نبینه٬ دیدم زوار حاشیه بالای آیپد( بخش تری جی ) کلا از بدنه قاب فلزیش فاصله داره و جداست!! رفتم داخل مغازه و خیلی آروم و محترمانه گفتم این آیپد این قسمتش مشکل داره…اونها هم چند نفره دورم رو گرفتن و با رفتار زننده و اینکه خیلی دارم سخت میگیرم منو به بیرون مغازه هدایت کردن!!
  ناچارا رفتم سندیکای مرتبط و از قضا رییس سندیکا حضور داشت. به فروشگاه مذبور زنگ زد. صدا بلند بود و شنیده میشد. فروشنده میگفت: این آقا آیپد رو انداخته زمین حالا میخواد بندازه گردن ما!
  بگذریم…در نهایت موفق شدم آیپد رو عوض کنم ولی رذالت از خاطرم پاک نمیشه. جالبه که دو تا از دوستای منم از همون پاساژ سر خرید لپ تاپ در گیر همچین حقه های مشابهی شدن مثل یه مادربرد نیم سوز که رندم روشن میشد.
  تئوریشونم اینه: ضرر صد در صد مال خریدار…سود صد در صد مال فروشنده

  1. آرش... می گوید

   saturn.at

 14. امیر می گوید

  واقعا خرید یک وسیله به خصوص الکترونیکی احتیاج به تحقیق زیاد داره که متاسفانه محیط نت فارسی العان پاسخگوی نیازما نیست. باور کنید وقتی میخوام یک وسیله بخرم قبلش یه دل سیر برای خودم گریه میکنم که قراره چه کلاهی سرم بره…. در ضمن اقای دکتر بهترین بلوری پلیر که خیلی ازنیازهای دیگه ی شمارو برطرف میکنه پلی استیشن ۳ هست.

 15. ali می گوید

  این خیلی درسته:
  اینجاست که مغزم سوت میکشه وقتی می فهمم تقریبا ۵۰% مبلغی که من پرداخت می کنم قرار برسه به شرکت وارد کننده و یا واسطه های احتمالی.

 16. sam می گوید

  شما در ایران زندگی میکنید.تمام!

 17. Jj می گوید

  با درود و احترام
  با این موضوع که مطرح کردید موافقم، من خودم از اون دسته افرادی هستم که تا ته یه موضوعی رو در مغازه های جمهوری و مراکز دیگه در نیارم و به طور موازی تمام منابع اشنا و جدید رو توی وب فارسی و انگلیسی زیر و رو نکنم خرید خودم رو انجام نمیدم. طی حدود ١٠ سال گذشته منابع وب فارسی بدرد بخور واقعا ٢ یا ٣ مورد هم به سختی پیدا شده که عبارتند از:
  Writeage.com
  Hifi.ir
  و در آخر بهترین و به روز ترین منبع وب لاگ سینمای خانگی آقای برزین به آدرس زیر است:
  http://hometheater.blogfa.com
  متاسفانه عصر نوشتن جدیدا به پرکاری گذشته نیست.
  منبع دوم هم تخصصا در مورد صدا و سیستم های صوتی هست و جالبه ولی به نظر شخصی خودم منبع سوم واقعا اطلاعات خوب، کاربردی، به روز، و ارزشمندی رو در خصوص صدا و تصویر و سیستمهای مربوطه داره.
  ممنونم از سایت خیلی خوبتون

 18. حامد می گوید

  خیلی خوب بود.
  من هم تقریبا روند مشابهی دارم:
  اول جستجوی کلی
  از سایتهای معتبر در اون زمینه کسب اطلاع می کنم. برای اینکه بدونم چه خبر هست توی بازار فلان محصول
  دوم جدول کشی!
  یه جدول برای خودم می کشم. بر اساس نوشته های سایتها و تازه های فن آوری و اولویتهای خودم فاکتورهای اساسی رو می نویسم بالای هر ستون. اولین ستون مدل و برند محصول هست و ردیف روبروش هم تیک می خوره یا عدد واردش میشه (مثلا قیمت یا سرعت پردازنده یا مگاپیکسل دوربین) محصولاتی که در محدوده قیمت مورد نظرم باشند وارد جدول میشن
  سوم رقابت حذفی
  از بین محصولات وارد شده، اونهایی رو که فاکتورهای اساسی رو ندارند یا به نسبت قیمت امکانات چندانی ندارد یا اشکالات خاصی دارند حذف میشن و چند محصول نهایی (۴ یا ۵ تا) می مونن
  چهارم بررسی حواشی
  در این مرحله ریویو ها و ویدئوها و مقایسه های سایتهای معتبر رو می بینم و بر اساس اون محصول نهایی انتخاب میشه

 19. امیر می گوید

  خیلی خوب و درست بود
  دمت گرم

 20. مازیار می گوید

  به نظر من فروم‌ها به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند. اگر به بخش کامنت‌های وبلاگی مثل نارنجی نگاه کنیم عمق فاجعه رو متوجه میشیم.
  اینکار یک متولی قابل اعتماد میخواد. مثلا همه‌ی ما به یک review از یک اتومبیل در مجله‌ی ماشین اعتماد میکنیم. مثل همون CNET می‌مونه.

  پیشنهاد من اینه که شما این فرصت را در اختیار نویسندگان مهمان بگذارید که تجربیات خودشون رو از خرید هر کالای الترونیکی در مثلا ۱۰۰۰ کلمه بنویسند و توسط شما (یا افراد قابل اعتماد) منتشر بشه.

  مثلا تجربه ی شما در باره ی پخش کننده‌ی بلوری‌تان تجربه‌ی سودمندی است. اما به برند کالا اشاره نکردید.

  شاید اینجوری بشه یه دیتا بانک خوب به زبان فارسی ایجاد کرد که بخش کامنتهایش هم ارزشمند باشه.

  دلیل دیگه‌ای که معتقدم اینکار باید توسط یک وبلاگ نویس مطرح مانند شما صورت بگیره اینه که فقط وبلاگ های معتبر توان کنار زدن سایت‌های سودجو را در نتایج جست‌وجوی گوگل دارند متاسفانه.

 21. محمدحسین می گوید

  مهم‌ترین نکته‌ای که هست اینکه تجربه کار با اون وسیله چطور بوده…
  به آمار و ارقام و کاتالوگ‌های جانب‌دارانه همیشه نمیشه اتکا کرد!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.