وقتی متوجه می‌شویم که در حال دیدن رؤیا هستیم، آیا داروهای دسته مهار کننده های استیل کولین استراز منجر به رؤیاهای شفاف می‌شوند؟

1

تا تجربه‌اش نکرده باشید، نمی‌دانید که چه حالی دارد. رؤیای شفاف یا Lucid Dream را می‌گویم! این یک تجربه باورنکردنی و حیرت انگیز. جادویی و دوست دارید دوباره تکرار شود.

در حین رویاهای شفاف ما خودمان متوجه می‌شویم که در حین رؤیا دیدن هستیم. حتی در مواردی خودمان می‌توانیم روی رؤیای خودمان تاثیر هم بگذارید.من خودم شخصا چهار پنج باری این مسئله را تجربه کرده‌ام، اما الان سه چهار سالی است که برایم تکرار نشده.

می‌دانم که یک مقدار یاد فیلم تلقین یا اینسپشن نولان افتاده‌اید.

متأسفانه، فقط نیمی از ما رویا‌های شفافی را در زندگی خود تجربه می‌کنیم و تلاش‌ها برای ایجاد و القای این پدیده نتایج متفاوتی به همراه داشته است. اما مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، یکی از موثرترین روش‌های القای رویای شفاف را نشان داد.

محققان دانشگاه ویسکانسین -مدیسون و موسسه Lucidity در هاوایی با تکیه بر تحقیقات قبلی خود می‌خواستند بررسی کنند که چگونه مواد شیمیایی موسوم به مهار‌کننده‌های استیل کولین استراز (AChEls) می‌توانند رویای شفاف را برانگیزانند.

تصور می‌شود که انتقال دهنده عصبی استیل کولین به تعدیل خواب REM کمک می‌کند و AChEls با مهار آنزیمی (به نام استیل کولین استراز) که استیل کولین را غیرفعال می‌کند، به تجمع  آن در مغز کمک می‌کند.

محققان از یک داروی رایج که برای درمان کاهش حافظه در بیماری آلزایمر استفاده می‌شود-معروف به گالانتامین galantamine – که یک AChEI با زمان پاسخ سریع است و فقط عوارض جانبی خفیفی دارد، استفاده کردند.

محققان ۱۲۱ شرکت‌کننده را به کار گرفتند تا ببینند این دارو چه تاثیری بر ایجاد رؤیای شفاف در آنها دارد.

البته این داوطلبان از بین کسانی انتخاب شده بودند که به رؤیای شفاف علاقه داشتند و همچنین آموزش‌هایی را با پروتکل‌های القای رویای شفاف (از جمله آنچه به عنوان تکنیک MILD شناخته می‌شود ) گذرانده بودند.

وقتی این آموزش شناختی با گالانتامین ترکیب شد، نتایج خارج از تصور بودند.

در طول سه شب متوالی، شرکت‌کنندگان دوز‌های بیشتری از دارو را مصرف کردند، که با دارونما شروع شد، سپس ۴ میلی گرم، سپس ۸ میلی گرم در شب آخر استفاده شد.

هر شب، شرکت‌کنندگان ۴.۵ ساعت پس از خاموش شدن چراغ بیدار می‌شدند، تکنیک‌های القای خواب خود را تمرین می‌کردند، کپسول خود را مصرف می‌کردند و دوباره به خواب می‌رفتند.

به نظر می‌رسد که ترکیبی از تکنیک القایی همراه با داروی آلزایمر  واقعاً به تحریک رویا‌های شفاف کمک می‌کند و دوز بالاتر نتیجه قوی‌تری را به همراه دارد.

هنگام مصرف دارونما ، ۱۴ درصد از شرکت‌کنندگان یک خواب شفاف را گزارش کردند، اما با مصرف ۴ میلی گرم این میزان به ۲۷ درصد افزایش یافت و با ۸ میلی گرم به ۴۲ درصد افزایش یافت. دوز.

محققان در مقاله خود در سال ۲۰۱۸ نوشتند: “این پروتکل ترکیبی به ۶۹ نفر از ۱۲۱ شرکت‌کننده (۵۷ درصد) اجازه داد که حداقل هر دو شب یکبار رؤیای شفاف ببینند. ”

این تحقیق از آنجا مهم است که علاوه بر کمک به مردم برای داشتن رویا‌های فوق العاده، می‌توانند به کنترل آنچه اتفاق می‌افتد هم منجر شود. همچنین می‌تواند به توضیح ارتباط بین رویا‌های شفاف و هوشیاری بپردازد و به افراد کمک کند تا با ترس خود روبرو شده و آسیب‌های را در حالت ایمن در خواب درمان کنند.

اخطار و درخواست توجه:

این فقط یک تحقیق زیر نظر پزشکان متخصص بود، به هیچ عنوان با گالانتامین روی خودتان آزمایش نکنید. هر دارویی ممکن است عوارض جانبی خطرناک داشته باشد.

منبع: sciencealert

 
1 نظر
  1. حسین می گوید

    من هر وقت استامینوفن کدئین می خورم پیش از خواب و بین خواب و بیداری وارد دنیای خواب های ارادی می شوم و هرچه را که بخواهم می توانم ببینم. :))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.