نوستالژی: نوکیا Communicator سری ۹۰۰۰

0

سخت باورنکردنی است که چنین گوشی موبایلی در سال ۱۹۹۶ وجود داشته است.

نوکیا نخستین بار در نمایشگاه سبیت سال ۱۹۹۶ سری کامیونیکیتور خود را معرفی کرد. به صورت دقیق در ۱۵ آگوست سال ۱۹۹۶.

در معیارهای آن زمان، این گوشی کاملا انقلابی بود. این گوشی ۳۹۷ گرم وزن داشت. پردازنده‌اش اینل ۲۴ مگاهرتزی i386 بود و فقط ۸ مگابایت حافظه داشت. ۴ مگابایتش نصیب اپلیکیشن‌ها می‌شد؛ دو مگابایتش حافظه برنامه بود و ۲ مگابایتش صرف ذخیره اطلاعات کاربر می‌شود!

سیستم عامل این گوشی PEN/GEOS 3.0 بود. در واقع این گوشی را یکی از نخستین گوشی‌های هوشمند تاریخ می‌توان لقب داد. البته در سال ۱۹۹۴ شرکت IBM گوشی سیمون را ساخته بود و HP هم گوشی OmniGo را داشت. نوکیا ۲۱۱۰ را هم از جهاتی می‌شود هوشمند دانشت. البته در معیارهای خیلی ابتدایی.

برگردیم به گوشی کامیونیکیتور : با این گوشی کاربر می‌توانست ایمیل بفرستد و دریافت کند. روی این گوشی یک مودم GSM نصب شده بود که با سرعت ۹.۶ kbit/s می‌توانست اطلاعات رد و بدل کند.

وقتی گوشی را باز می‌کردید با یک نمایشگر LCD تک‌رنگ با وضوح ۶۴۰ در ۲۰۰ روبرو می‌شدید. تازه یک کیبورد کامل هم داشت.

قیمت این گوشی هزار پوند انگلیس بود، چیز حدود ۱۹۰۰ پوند کنونی.

در سال ۲۰۱۲ رئیس نوکیا گفت که این گوشی پنج سال از زمانه‌اش جلوتر بود.

در سال ۱۹۹۶ اینترنت در یاران هنوز مرحله نوزادی خود را طی می‌کرد. چند سال زمان لازم بود که استفاده از اینترنت همگانی شود و مدت بیشتری برای اینکه اینترنت موبایل ارزان و به اندازه کافی سریع حتی در حد مرور صفحات وب و چک کردن ایمیل در اختیار کاربران قرار بگیرد.

اما فارغ از اینها اینها، جای این گوشی در ویترین بسیاری گوشی‌بازهایی که برخی از ماندگارترین گوشی‌ها را کلکسیون می‌کنند، خالی است.

شما در اینجا در فیلم The Saint که در سال ۱۹۹۷ پخش شده بود، قهرمان داستان را در حال استفاده از آن می‌بینید:

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.