دنیایی که در آن همه دیوارها گوش خواهند داشت!

2

چند ماه پیش بود که Expect Labs خبر داد که با جمع‌آوری 2.4 میلیون دلار سرمایه، مشغول کار روی یک سیستم جالب است که می‌تواند به مکالمات بین انسان‌ها گوش کند و بعد اطلاعاتی متناسب با حرف‌های مطرح شده در این گفتگوها ارائه بدهد، آن هم بدون اینکه سؤال مستقیمی از سیستم پرسیده شده باشد.

مؤسس Expect Labs –تیموتی تاتل– در این مورد گفته بود که با کاهش بهای سخت‌افزارها، سر و کله تبلت‌ها و کامپیوترهای با صفحه تخت در آشپزخانه‌ها و اتاق خواب‌های همه پیدا شده است، این ماشین‌ها توانایی این را دارند که به همه چیز گوش بدهند و ترانه، دستور العمل آشپزی یا نقشه‌ای متناسب با گفتگوهای رد و بدل شده، پیشنهاد کنند.

Timothy Tuttle

ما با سیری آشنا هستیم، یک اپلیکیشن موبایل که می‌تواند به دستورها و سؤالات، پاسخ بدهد. اما کاری که نرم‌افزار شرکت Expect Labs می‌خواهد انجام بدهد، متفاوت است، این شرکت روی اپلیکیشنی به نام MindMeld کار می‌کند، این اپلیکیشن می‌تواند به مکالمات حداکثر 8 نفر گوش کند و بعد دریابد که مهم‌ترین و مربوط‌ترین موضوعات و سؤالات مطرح شده کدام هستند و سپس اطلاعات متناسب به دست دهد.

05-01-2013 08-56-08 AM

بنابراین مهم‌ترین تفاوت MindMeld با سیری یا اپلیکیشن‌ها مشابه سیری، این است که این سیستم غیرفعال است، یعنی لازم نیست کاربر از به صورت مستقیم از این سیستم سؤال بپرسد، بلکه MindMeld خودش نیازهای کاربران را درک می‌کند.

تیموتی تاتل که درجه دکترایش را از دانشگاه MIT گرفته است، تا پیش از تإسیس شرکت Expect Labs، یک موتور حستجوی ویدئویی به نام Truveo را داشت که یکی از بهترین موتورهای جستجوی ویدئو در زمان خودش بود.

چیز جالب در مورد MindMeld این است که امکان توسعه آن از طریق ارائه API این سیستم پیشگو وحود دارد، به این ترتیب این سیستم به پلتفرمی تبدیل خواهد شد که سایر اپلیکیشن‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

05-01-2013 09-01-19 AM

البته تصور دنیایی که در آن کامپیوترها همیشه به حرف‌های ما گوش کنند و نیات ما را حدس بزنند، گاهی ناخوشایند می‌شود. اما باید در نظر داشت که ما در دنیایی در حال تغییر زندگی می‌کنیم، که در آن سیستم‌های کامپیوتری کیبوردی نخواهند داشت، عینک گوگل یا سیستم‌های کامپیوتری نصب‌شده روی خودروها کیبورد ندارند، بنابراین نیاز به فناوری‌ای داریم که همیشه کنارمان باشد و نیازهایمان را حتی قبل از اینکه وقت کنیم خودمان مطرحشان کنیم، درک کند.


اما جالب است بدانید که MindMeld سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندهای زیاد و معتبری پیدا کرده است که از بین آنها می‌شود به سامسونگ، اینتل و Telefónica اشاره کرد، این شرکت‌ها دیروز خبر از سرمایه‌گذاری راهبردی در شرکت Expect Labs دادند.

اما چرا یک شرکت سازنده محصولات الکترونیک، یک تولیدکننده تراشه و یک غول ارتباطی، به این شرکت نوپای کوچک علاقه‌مند شده‌اند؟

سامسونگ نرم‌افزاری شبیه سیری به نام S Voice را دارد، از سوی دیگر این شرکت برای متمایز کردن محصولات خود از محصولات سایر شرکت‌ها عادت دارد که آنها را مجهز به یک سری اپلیکیشن اختصاصی کند، بنابراین باید بتوانید علت علاقه‌مندی سامسونگ به MindMeld را حدس بزنید.

سامسونگ به خانه‌های کاربرانی فکر می‌کند که در آنها تلویزیون‌های هوشمند یا یخچال‌های هوشمندی با صفحات نمایشگر نصب شده است، تصور کنید که این وسایل هوشمند بتوانند به گفتگوهای اعضای یک خانواده گوش بدهند و اطلاعاتی متناسب نمایش بدهند.

مثلا وقتی اعضای یک خانواده در مورد یک مسابقه‌های فوتبال یا شوهای تلویزیونی صحبت می‌کنند، خود سیستم اطلاعات مفیدی ارائه کند یا وقتی که در آشپزخانه صحبت از غذای خاصی می‌شود، دستورالعمل یا طرز تهیه مواد اولیه آن به نمایش گذاشته شود.

05-01-2013 08-51-35 AM

اما اینتل چرا باید به MindMeld علاقه‌مند باشد؟ این شرکت برنامه‌ای به نام رایانش ادراکی یا perceptual computing را شروع کرده است، چیزی که این برنامه بر روی آن تمرکز دارد، ارتباط با کامپیوتر با صدا و اشاره است. اینتل می‌خواهد که تراشه‌ها و بسته‌های توسعه‌ای نرم‌افزارهایش، در موج جدید فناوری مورد استفاده قرار بگیرند و برای این کار فقط ساختن تراشه‌های خوب کافی نیست بلکه این تراشه‌های باید از هوش مصنوعی پیچیده هم پشتیبانی کنند.

چیزی که برای تلفونیکا، پنجمین شرکت بزرگ ارتباطی دنیا، مهم است این است که بتواند به گفتگوهای کاربران البته به صورت محرمانه گوش کند و مثل سرویس Google Now اطلاعات متناسب ارائه کند، تلفونیکا راه پول درآوردن از این ارائه اطلاعات را پیدا خواهد کرد.


جهان با نرم‌افزارهایی مثل MindMeld دنیا وحشتناک و در عین حال جالبی خواهد شد. در وهله اول ما تصور نمی‌کنیم که به نرم‌افزارهایی مثل MindMeld اجازه گوش دادن به حرف‌هایمان را بدهیم، اما احتمالا به مرور کیفیت MindMeld و امثالش آنقدر خوب خواهد شد که صرف‌نظر کردن از آنها برای ما ناممکن یا دست‌کم دشوار خواهد شد.

اگر تا پیش از این گوگل می‌توانست ذائقه تک‌تک کاربرانش را با توجه به فعالیت‌ها و سابقه وب‌گردش‌شان حدس بزند و آگهی متناسب به خوردشان بدهد، حالا دیگر سر و کله نرم‌افزارهایی توانمندتر پیدا شده است که از روی حرف‌های ما متوجه سمت و سو و علایق ما می‌شوند.

MindMeld می‌تواند در یک کلاس درس بسیار مفید باشد، تصور کنید که در حین سخنرانی یک استاد دانشگاه، با توجه به موضوع سخنرانی و حرف‌های دانشجوها به صورت مرتب روی صفحات نمایش نصب‌شده یا موبایل‌ها تصاویر و اطلاعات و ویدئوهایی مرتبط نمایش داده شود.

اما از سوی دیگر دنیایی را تصور کنید که آگهی‌ها در آن به زور خود را تحمیل می‌کنند و وقتی شما کمی با دوستانتان در مورد فیلم، کتاب یاموسیقی خاصی صحبت می‌کنید، انبوهی از تبلیغات روی عینگ گوگل، یا صفحه گوشی موبایل یا LED اتاق به شما نشان داده شوند.

در بعدی دیگر ما با دنیایی روبرو خواهیم بود که در آن همه دیوارها گوش دارند و در آن برادربزرگ‌ها از همه اسرارمان آگاه خواهند بود و متأسفانه حتی این امکان را ندارید که دست‌کم مثل وینستون در رمان 1984 کنجی خصوصی داشته باشید که گاهی بتوانید به آن پناه ببرید!

05-01-2013 08-47-24 AM

منبع: + و +


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

نقاشی محبوب «دختر چینی»

در دنیای شبکه‌های اجتماعی، بسیار پیش آمده است که ویدئویی که بی‌خود و بی‌جهت محبوب و پربیننده شود. محبوب شدن غیرمترقبه این ویدئوها یا اصلاحا «وایرال» شدن آنها، چندان قابل…

یک پزشک پلاس

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. دانیار می گوید

    جون میده واسه جلسات کاری! یه جایی که ممکنه جلوی طرف از نظر فنی یا بازرگانی کم بیاری، این اپلیکیشن می‌تونه به داد آدم برسه

  2. فرشاد می گوید

    با دیدن تیتر دقیقاً یاد همین بخش از کتاب افتادم…

    چرا با وجود این همه تکنولوژی‌های پیشرفته، شرکت‌هایی تاسیس نمیشن که کنترل روی نرم‌افزارهای اینشکلی که میتونن چشمان برادربزرگ‌ها رو به همه جا باز کنن داشته باشن؟ مثلاً نرم‌افزاری ساخته بشه که دیتا‌های ارسال شده رو تحلیل کنه و بنا به نظر کاربر از ارسال یا دریافت بعضیهاشون جلوگیری کنه!
    وجود نداشتن همچین شرکت‌هایی آیا خود گواه به عمدی بودن پروژه هایی مثل MindMeld نیست؟!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.