عکس‌های تاریخی – قسمت چهارم: جنگ آشپزخانه‌ای سوسیالیسم و کاپیتالیسم با شرکت خروشچف و نیکسون!

4

خب، من این عکس را زیاد دیده بودم، اما تا امروز گمان می‌کردم که احتمالا مربوط شود به یک بحث خیلی جدی (مثلا در سازمان ملل متحد در مورد یک بحران موشکی)

06-24-2013 10-02-03 AM

اما این عکس داستان جالبی دارد:

با هدف مبادله فرهنگی، در سال ۱۹۵۷، شوروی و آمریکا تصمیم گرفتند که نمایشگاه‌هایی در خاک هم ترتیب دهند. در سال ۱۹۵۸، نمایشگاه شوروی در نیویورک برگزار شد و سال دیگر ریچارد نیکسون نمایشگاه آمریکا را در مسکو افتتاح کرد.

در جریان بازدید خروشچف از این نمایشگا، نیکسون او را همراهی می‌کرد. در قسمتی از این نمایشگاه، کل یک خانه به سبک آمریکایی شبیه‌سازی شده بود و تجهیزات خانگی که آمریکایی‌ها ادعا می‌کردند، همه شهروندان آمریکایی توانایی خرید آنها را دارند، به نمایش گذاشته شده بود.

06-24-2013 10-04-11 AM

در اینجا بود که بی‌مقدمه و بالبداهه، بین خروشچف و نیکسون جدالی کلامی رخ داد، جالب است که از این جدال لفظی با یک دوربین فیلمبرداری رنگی که آن هم دستاوردی از فناوری آمریکایی بود، فیلمبرداری می‌شد.

خروشچف می‌گفت که تحت تأثیر قرار گرفته است، اما اینها با در نظر گرفتن ۱۵۰ سال سابقه استقلال آمریکا چیز خاصی نیستند و شوروی که تنها ۴۲ سال از تأسیس‌اش گذشته تا ۷ سال دیگر به آنها می‌رسد و بعد حتی از آمریکا پیشی می‌گیرد و در آن زمان به پشت می‌نگرد و به سمت آمریکایی‌ها «بای بای» می‌کند!

خروشچف می‌گفت که صنایع آنها بر ساخت چیزهایی که اهمیت دارند، تمرکز می‌کنند، نه ساخت چیزهای لوکس و مثلا هیچگاه ماشینی نمی‌سازند که لقمه را در دهان بگذارد.

06-24-2013 10-05-42 AM

خروشچف اصرار داشت که همه چیزهایی که گفته باید به انگلیسی ترجمه شود و نیکسون هم گفت مطمئنا این کار انجام خواهد شد، مشروط به اینکه حرف‌های او هم به روسی ترجمه شود.

مدتی بعد هم در آمریکا و هم در شوروی این جدل آشپزخانه‌ای، پخش شد. پخش این برنامه در آمریکا عکس‌العمل متفاوتی را در برداشت، اما موضع‌گیری عاقلانه نیکسون در این جدال، باعث افزایش اعتبار او در آمریکا شد.

شما می‌توانید فیلم را در یوتیوب ببینید.

 
4 نظرات
 1. احسان می گوید

  سلام
  شما نوشتید جدال کلامی اتفاق افتاده امّا ننویشتید که نیکسون چی گفت
  ضمن این که منظورتون از «موضع‌گیری عاقلانه نیکسون» را متوجه نشدم. در متن اصلا اشاره ای به این موضع گیری نشده

 2. پژمان حیاتی می گوید

  بهترین پست های ۱پزشک برای من این عکس های تاریخی و توضیحاتشون هستند.بسیار ممنون جناب مجیدی

 3. پیامک و اس ام اس نوند می گوید

  دوستان عزیزی که به دلایل واضحی نمی تونند این فیلم رو روی اینترنت ببینند، می تونین برین توی سایت http://ytconv.net/ و لینک فیلم رو بدین تا بهتون لینک قابل دانلود بده
  یادتون باشه فرمت ش رو mp4 انتخاب کنین

 4. جلال می گوید

  بسیار عالی.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.