نمایشگرهایی به سبک هولوگرام پرنسس لیا در فیلم جنگ ستارگان

1

نمی‌دانم نخستین باری که فیلم جنگ ستارگان و آن صحنه مشهور هولوگرام پرنسس را دیدید، کی بوده است. این قسمت از سری فیلم‌های جنگ ستارگان در سال ۱۹۷۷ ساخته شده بود و در کودکی زمانی که برش‌های بسیار کوتاهی از آن را تلویزیون ایران پخش می‌کرد، برای ما بسیار تأثیرگذار بود.

07-08-2013 10-01-48 AM

اما ظاهرا همین سکانس، الهام‌بخش بسیاری از کودکان دیروز شده است و آنها در قالب مهندسان امروز، در صدد هستند هر طور شده، نمایشگرهایی به این سبک درست کنند.

یک جذابیت عمده آن نوع هولوگرام بود این بود که ویدئو را به صورت معلق در هوا نمایش می‌داد، نمایش تصویر روی هوا کاری ناممکن به نظر می‌رسد، اما شرکتی پیدا شده است که نمایشگرهایی ویژه‌ای به نام Leia Display System درست کرده است. بخش اصلی دستگاه قسمتی است که هوا را به صورت مه به صورت تیغه‌ای می‌پراکند.

07-08-2013 10-00-59 AM

دو ویژگی جالب این نمایشگر، یکی وضوح قابل توجه تصاویر است و دیگری امکان تعامل با این تصاویر. به این صورت که افراد می‌توانند از خلال تصویر گذر کنند، آن را لمس کنند و این تداخلشان با تصاویر، باعث ایجاد فرایندهای تعاملی هم بشود.

07-08-2013 10-01-33 AM

در حال حاضر این شرکت یک مدل با صفحه نمایش ۶۵ در ۶۵ سانتیمتر و یک مدل ۳ در ۲.۵ متر درست کرده است.


اما محققان شرکت hp هم بیکار ننشته‌اند، یکی از مشکلات سیستم‌های نمایش سه‌بعدی فعلی علاوه بر نیاز غالب آنها به عینک این است که وقتی شما با زویای مختلف به صفحه نمایش نگاه کنید، شیء به تناسب از زوایی مختلف دیده نمی‌شود، یعنی شما یک هولوگرام تمام‌عیار ندارید.

اما محققان شرکت hp نمونه اولیه یک نمایشگر کوچک را ساخته‌اند که در حال حاضر ۱۴ تصویر متفاوت از زوایی مختلف به دست می‌دهد و در آینده هم امکان نمایش ۶۴ تصویر مختلف را خواهد داشت.

07-08-2013 10-13-51 AM

صفحه نمایش این نمونه اولیه طوری ساخته شده است که نورهای LED را که در لبه آن تعبیه شده‌اند، در حین عبور از آن، در زویای مختلف متفرق می‌شوند.

منبع: + و + و + و +

 
1 نظر
  1. بالاترین می گوید

    فقط هلوگرام پرنسس لیا نبود … در مجموعه جنگ های ستاره ای در بخشهای مختلف از این ایده استفاده میکردن . مثلا در جلسات ، بعضی از سرانشون از طریق همین حضور هلوگرافیکی دور هم گرد می اومدن.

    جناب آقای مجیدی مدتهاست خواننده مطالب شما هستم به جرات می تونم بگم که یکی از بهترین ها هستید و از زحماتتون تشکر میکنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.