کارهای غیرقانونی که (شاید ناخواسته) در دنیای دیجیتال انجام می‌دهیم

24

بسیاری از ما مشکل چندانی با «خلاف‌های کوچک» نداریم. چند ثانیه پارک دوبل برای خرید از مغازه که مشکلی ایجاد نمی‌کند. یک بار ندادن بلیط اتوبوس هم به کسی صدمه نمی‌زند! اما زمانی که با بستری به بزرگی و فراگیری ابزارهای دیجیتال متصل به اینترنت روبرو باشیم گاهی اشتباهات کوچک هم تبعات بزرگی برجای خواهند گذاشت. از سوی دیگر به خاطر نو بودن دنیای دیجیتال و نبود قوانین مدون (نظیر چیزی که برای رانندگی داریم) احتمال ارتکاب این اشتباهات برای همه ما زیاد است. در ادامه می‌خواهیم به برخی از این اشتباهات و جرایم ناخواسته اشاره کنیم.

البته لازم نیست که اشاره کنیم که به دلیل عدم تبعیت ایران از قوانین کپی‌رایت برخی از این موارد در ایران مصداق جرم محسوب نمی‌شوند و از سوی دیگر کاربر ایرانی امکان انجام برخی از این اعمال را به صورت پیش‌فرض ندارد!

شکستن قفل گوشی تلفن همراه

از ژانویه امسال باز کردن قفل تلفن هوشمندتان برای استفاده از آن در شبکه‌های مخابراتی متفاوت جرم محسوب می‌شود. اما هنوز هم جیل‌بریک کردن (یعنی رفع محدودیت‌هایی که اپل در iOS برای برخی اپ‌ها و دانلودها ایجاد کرده است) فرآیندی قانونی محسوب می‌شود.

1-iphonejailbreak

حتی زمانی که قرارداد شما با یک کریر مخابراتی تمام می‌شود، باز کردن قفل گوشی به صورت شخصی با ابزارهای موجود در اینترنت براساس نظری که کتابخانه کنگره در ژانویه منتشر کرده است، قانونی نیست. اگر می‌خواهید کریرتان را عوض کنید، هنوز هم می‌توانید به صورت قانونی و توسط خود کریر قفل گوشی را باز کنید. به زبان ساده‌تر در ایالات متحده خودتان نمی‌توانید قفل گوشی‌تان را باز کنید، بلکه باید این کار را به ATT یا Verizon‌بسپارید.

گوش دادن به (برخی) موسیقی‌های آنلاین Grooveshark

شرکت تقریبا بی‌گناه Grooveshark اخیرا چندین بار به دادگاه کشیده شده است. برخی از کمپانی‌های ضبط و پخش موسیقی نظیر EMI از این سرویس استریم موسیقی شکایت کرده‌اند.

2-grooveshark

گرچه Grooveshark توانسته است با پرداخت جریمه‌هایی با برخی از این شرکت‌ها در خارج از دادگاه به توافق برسد، اما هنوز بسیاری از آهنگ‌هایی که استریم می‌کند غیرقانونی هستند.

نرم‌افزارهای بلوک کردن تبلیغات

گرچه ممکن است بنرهای چشمک‌زن، پاپ‌آپ‌ها و تبلیغات میان محتوای در حال استریم اعصاب شما را خرد کنند،‌ اما در واقع آن‌ها هستند که پول محتوایی که شما به رایگان تماشا می‌کنید را می‌پردازند.

3-adblocker

با حذف این تبلیغات شما عملا از پرداخت هزینه محتوایی که تماشا می‌کنید، خودداری کرده‌اید. برای برخی سایت‌ها این به معنای میلیاردها دلار زیان در سال است.

ساخت GIFها و Memeها

همه ما کم و بیش می‌دانیم که استفاده از محتوای (عکس، موسیقی و . . .) دارای حقوق مالکیت معنوی بدون کسب اجازه ممنوع است. اگرچه استفاده از محتوای دارای حقوق مالکیت معنوی در جهت نقد و بررسی آزاد است، اما استفاده مستقیم از آن‌ها به هر نحوی ممنوع است.

4-GIF&Meme

البته تعقیب قانونی سازندگان فایل‌های GIF (مثلا بخش عظیمی از کاربران Tumblr) به دلیل فراوانی زیاد و همچنین مبهم بودن منابع برخی از محتواهای استفاده شده، عملا غیرممکن است.

دانلود و استفاده از فایل‌های مختلف بدون کسب مجوز

این مورد هم کاملا آشکار است.دانلود فایل‌های PDF، PNG یا JPG (هرچند قدیمی) که از یک جست‌وجوی ساده گوگل به دست می‌آیند در واقع غیرقانونی است.

5-saveimage

تماشای عکس یک گربه که با استفاده از جست‌وجوی گوگل پیدا کرده‌اید به صورت آنلاین کاملا قانونی است، اما همین که آن را دانلود کردید و این قدرت را به دست آوردید که به دلخواه خودتان آن را دوباره توزیع کنید قسمت غیرقانونی کار آغاز می‌شود. تنها استثنا زمانی است که شما مستقیما مجوزی را از صاحب فایل دریافت کرده باشید یا آن محتوای مورد نظر دارای مجوزی آزاد باشد.

دور کاری در حین استفاده از ویزای مسافرتی

مصداق «دور کاری در حین استفاده از ویزای مسافرتی» ممکن است به سادگی چک کردن ایمیل‌های کاری‌تان در حین مسافرت به خارج از کشور باشد. از دید برخی کشورها مجاز نیست که شما در خاک آن کشور کار کنید ولی نتیجه کارتان در کشور دیگری مورد استفاده قرار بگیرد یا از دیگران پول دریافت کنید.

6-travel

به عنوان مثال اگر شما شهروند آمریکا باشید و از یک شرکت آمریکایی حقوق بگیرید و مالیات‌تان را هم به دولت آمریکا پرداخت کنید، دور کاری شما در کشوری مانند بریتانیا بدون ویزای کاری غیرقاونی است.

اتصال به شبکه‌های وای‌فای باز

دفعه بعدی که در خیابان یا پیاده‌رو از وای‌فای باز یک رستوران یا کافی‌شاپ استفاده می‌کنید، مراقب خودتان باشید.

7-wifi

اگر چه چنین شبکه‌هایی اصولا به همین قصد راه‌اندازی می‌شوند، اما حتی صرف استفاده از آن‌ها ممکن است براساس لایحه «کلاهبرداری و سواستفاده کامپیوتری» (Computer Fraud and Abuse Act) که دامنه اعمال آن روترهای بی‌سیم را هم شامل می‌شود، جرم محسوب شود.

استفاده از شبکه‌های مجازی و تغییر آدرس IP

خارج از آمریکا هستید و نمی‌توانید از نت‌فلیکس استفاده کنید؟ یا از خارج از ایران نمی‌توانید به سایت بانک‌تان متصل شوید؟ ممکن است در چنین مواقعی به سراغ V…N و سایر روش‍‌هایی بروید که آدرس IP شما را عوض کرده و وانمود کنند شما در کشور مورد نظر هستید.

8-screen-shot-2013-08-21-at-5-34-17-pm

این هم از جمله مواردی است که می‌دانید غیرقانونی است و البته نیاز مبرم شما به تماشای یک برنامه یا اجبار در انجام امور مالی دلایل محکمه‌پسندی نیستند.

به اشتراک گذاشتن گذرواژه‌های حساب‌های کاربری مختلف

حدود یک سوم از کل مشترکین HBO GO و نت‌فلیکس (که تعدادشان به میلیون‌ها می‌رسد) اعتراف کرده‌اند که گذرواژه‌های‌شان را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند.

9-hbo

تماشای رایگان فیلم روی این شبکه‌ها چندان دشوار نیست و البته تحقیق‌ها نشان داده‌اند که اشتراک گذاشتن گذرواژه‌ها باعث جلب مخاطبین و مشتریان جدیدی برای این شبکه‌ها شده است.

استفاده از فیس‌بوک با سن کمتر از 13 سال

اگر شرایط و مقررات ارایه خدمات فیس‌بوک را مطالعه کرده باشید (که البته بعید است!) می‌دانید که ایجاد، اداره یا استفاده از یک حساب کاربری فیس‌بوک برای افراد زیر 13 سال ممنوع است.

11-facebook

البته این امر مانع ثبت بسیاری از کودکان دبستانی (حتی از ایران) در این سایت نشده است.

ثبت دامنه‌ای با یک نام تجاری ثبت‌شده

دفعه بعدی که در کمین نشسته‌اید تا دامنه‌ای همنام با یک شرکت بزرگ بخرید و بعد آن را با قیمتی بالاتر به همان شرکت بفروشید، دوباره دقت کنید.

12-domainname

ممکن است آن شرکت (در صورت ثبت کردن نامش به عنوان نام تجاری ثبت‌شده) بتواند شما را به دادگاه بکشاند حتی اگر خیلی پیش‌تر از آن‌ها نام دامنه را خریده باشید.

دور زدن دروازه‌های پرداخت

درباره بعضی سایت‌ها، فرار از پرداخت پول محتوایی که مصرف می‌کنیم شاید به سادگی جست‌وجوی چند سرور پراکسی در گوگل باشد.

13-paywall

این کار به هر صورتی که انجام شود، جرم محسوب می‌شود.

آپلود کردن محتواهای دارای حق مالکیت معنوی

این شاید قدمی‌ترین جرم دنیای دیجیتال باشد! محتوایی را که حق نشر آن را ندارید در یکی از سایت‌های معمول مانند یوتیوب آپلود می‌کنید تا بقیه هم از آن لذت ببرند!

14-youtube

گرچه این کار برای گوگل دشوار است، اما تمام تلاشش را می‌کند تا چنین محتواهایی را حذف کند. اما هنوز هم می‌توانید قسمت‌های کامل سریال خانواده سیمپسون مربوط به دهه 90 را قبل از خود گوگلی‌ها در گوشه و کنار یوتیوب پیدا کنید.


همه ما حداقل یکی دو مورد از این کارها را انجام داده‌ایم. امروز شاید دانلود یک آلبوم موسیقی بوده است، فردا شاید دانلود یک اپیزود سریال محبوب‌مان باشد و در حین همه این کارها می‌دانیم که کارمان غیرقانونی است. اما از آن خلاف‌های کوچکی است که به جایی بر نمی‌خورد. اما همه مصادیق جرم به همین سادگی قابل گذشت نیستند. وقتی بلوک کردن تبلیغات یا اتصال به شبکه‌های وای‌فای باز غیرقانونی باشد، خودتان می‌توانید تصور کنید که چه کار دیگری که روزانه انجام می‌دهیم ممکن است غیرقانونی باشد. اگر چه احتمال به دردسر افتادن برای چنین کارهایی اندک است، اما اگر زمانی و به دلیلی دیگر کارتان به دادگاه بکشد تمام این خلاف‌های کوچک ممکن است باعث شدیدتر شدن مشکل‌تان شود. یک بار دیگر فهرست بالا را مرور کنید و دفعه بعد که آنلاین می‌شوید بیشتر دققت کنید.

منبع (+)


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

همکاران سمی چه بلایی می‌توانند سرتان بیاورند + گالری عکس

همکاران شما ممکن است زیاد آدم‌های بدی به نظر نرسند و جلوه خارجی‌شان خیلی محبوب و موجه هم باشد. اما باید کسی مدتی نزدیک آنها کار کرده باشد تا بداند که چه بلایی سر زندگی و آسایش شما می‌توانند بیاورند. هیچ وسیله‌ای را نباید به آنها قرض داد و…

جوزف ساموئل: مردی که نمی‌توانست به دار آویخته شود!

جوزف ساموئل یک جنایتکار بزرگ بود نبود، فقط از منازل سرقت می‌کرد. در وهله اول،هیچ چیز قابل توجهی دیگری در مورد زندگی او جالب نبود. با این حال، وقتی قرار شد او را اعدام کنند، همه چیز عجیب و غریب شد.جوزف ساموئل در سن چهارده سالگی در سال…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

۱۱ رخدادی که تاریخ دنیا را تغییر دادند به روایت میدجرنی

گرچه از اکثر این وقایع تاریخی عکسها و فیلم‌های زیادی وجود دارد، اما می‌خواهیم با میدجرنی آنها را بازسازی کنیم. شاید تمرینی شود برای بازافرینی رخدادهایی که از آنها عکسی گرفته نشده یا عکاسی در زمان آنها اصلا اختراع نشده بود.شروع جنگ جهانی…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است.اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه.واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
24 نظرات
 1. دابل می گوید

  پس دیگه از گوگل و فیسبوک ویندوز و کلا کامپیوتر استفاده نکن
  چون همینطور که میدونی ما تحریم هستیم و سرور های خارجی حق سرویس دادن به مارو ندارن چون دارن تحت قوانین اروپا و آمریکا فعالیت میکنن
  و 95 درصد قطعات کامپیوتری و موبایل و … بهصورت قاچاق وارد کشور میشن و همه غیر قانونی هستن
  شما با این پست بیشتر افراد رو از قانون متنفر کردید تا اینکه بهش علاقه مندشون کنید

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این پست ترجمه‌است، مثلا مورد یک در آمریکا غیرقانونی است، اما قانونی که ضمانت اجرایی نداره و احمقانه است.
   اما به هر حال هدفش این بود که بگه، بله! از نظر قانونی «خارج از کشور» این کارها غیرقانونی هستند، منتها تقریبا قسمت اعظم جامعه این کارها را می‌کنه.
   در همین پست یک مورد خاصی بود که در داخل کشور جرمه، اما خوب همه انجامش می‌دیم و من اصلا نمی‌تونم وارد تحلیلش بشم به خاطر چیزهایی که خوانندگان عزیز می‌دونن.
   کلا قانون و مسئله قانونی و غیرقانونی، نباید یک چیزهای انتزاعی و خشک باشن، بدون توجه به نیازها و پاتولوژی مشکلات، باید دید که مثلا علت دنلود غیرقانونی ما در احل ایران چی هست؟ آیا سطح درآمد متوسط خوبی داریم؟ آیا امکان تماشای برنامه‌ها رو به صورت استریم و قانونی داریم یا نه. اصلا سرعت اینترنت ما امکان استریم ویدئو می‌ده یا نه. از نظر قانونی در خارج کشور اصلا این بهانه‌ها توجیه‌گر نیستن.
   بنابراین به این مسائل توجه داشته باشید. اینجا ما خواستیم یک سری موارد رو صرفا بازتاب بدیم.

   1. فرشاد می گوید

    ایول! حرف دلمو زدین دکتر!

    1. رضا می گوید

     نمی دونم چرا ولی هربار که یک کامنتی برخلاف نظر و نوشته آقای مجیدی نوشته میشه (مثل همین مورد فعلی- انتقادی کوچک که با جوابی منطقی از سوی آقای مجیدی همراه شده) در صورت تایید شدن، سریعا افرادی هستند که در زیر کامنت مخالف به تایید نظر آقای مجیدی بپردازن.
     نمی دونم این مورد رو باید به حساب انجام کاری عجیب و غیر عادی از سوی خود 1پزشک بذاریم یا اینکه یکسری از مخاطبین وبلاگ هستند که تحمل نقد ندارن و سریعا باید از طریق تایید کردن به دستیافته ای موهوم برسن که در هر دو صورت بسیار نازیبا است.
     خوشحال میشم نظر دیگران هم در این خصوص منتشر بشه، هرچند از الان میدونم که طبق روال گذشته کامنتهای تایید اینجا رو منفجر میکنه!

   2. عععع می گوید

    ترجمه هم غیر قانونیه

  2. Ali می گوید

   دونستن هرچیزی بهتر از ندونستن اون موضوع هست ، هرچند بهش اعتقادی نداشته باشیم
   ممنون

 2. سعید می گوید

  دم شما گرم آقای دکتر …!!!

  می بینم که عملا تمام کارهایی که در طول روز انجام میدم و می دیم رو شما لیست کردید …

  ولی آیا خیلی از چیزهایی که لیست شده آیا جایگزینی دارد؟ مثلا همین مثال شما در مورد جستجوی عکس گربه از گوگل …

  البته با این استدلال شبکه های اجتماعی بزرگ مثل فیس بوک و گوگل پلاس که دیگه وا ویلا …

  ولی درکل آقای دکتر با این مطلبتون کل ذهنیت ما رو به هم ریختی …

 3. فرشاد می گوید

  آقا ما حاضریم به سخت‌تر از اینها هم تن بدیم، فقط اینترنت آزاد و بدون سانسور و تهدید، و با سرعت درست و حسابی و مطابق با استانداردهای جهانی در اختیارمون بذارند! مطمئناً همه ما وقتی به یک کشور تاپ تو زمینه انفورماتیک بریم نیازی به استفاده از خیلی از این قانون‌گریزی ها پیدا نمیکنیم.

  گاهی اوقات به این فکر میکنم که اگر با لپ‌تاپ به یک کشور خارجی برم یه 10-20 سالی باید اونجا آب‌خنک بخورم 😀 یادمه یه تکنسین کره‌ای برای تحویل یک دستگاه به کارخونه‌مون اومده بود. با دیدن اون همه نرم‌افزار های مهندسی گرون قیمت آخرین ورژن که رو سیستم هامون نصب بود دود از کله‌ش بلند شده بود. بنده خدا فک میکرد ما همه اینا رو خریدیم! حتی باور نمیکرد ما با چه جراتی از این همه نرم افزار کرک شده رو بصورت آشکار داریم استفاده میکنیم!

 4. امیر می گوید

  شاید این خبر میتونمه برای علاقمندان محصولات اپل خبر خوبی باشه: به نقل از خبرگزاری ایسنا نام ایران از لیست تحریم های این شرکت حذف شد.
  “در اطلاعیه اپل آمده است که طبق مجوز عمومی D، صادرات یا صادرات مجدد خدمات، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای تابعه برای ارتباطات فردی به طور مستقیم یا غیرمستقیم، از خاک ایالات متحده یا توسط شهروندان این کشور در دیگر نقاط دنیا، برای استفاده توسط کاربران عادی در ایران، بلامانع است. البته بر اساس این اطلاعیه این موضوع به معنای رفع تمامی تحریم‌های این شرکت نیست و تنها بعضی از اجناس و قابلیت نرم‌افزاری این شرکت در دسترس کاربران ایرانی خواهد بود.”

 5. محمد جواد می گوید

  یعنی روت کردن یا نصب کاستوم رام رو دستگاههای اندرویدی که لازمه این کار آنلاک کردن دستگاه می باشد کار غیر قانونی است ؟

 6. نیما می گوید

  نرم‌افزارهای بلوک کردن تبلیغات !؟
  این کار واقعا جرمه ؟
  به نظرنمیاد ما باید ازادی ندیدن تبلیغات را داشته باشیم ؟ اینکه نخوایم تبلیغی را ببینیم … توجه داشته باشید نگذاشتن این قابلیت توسط شرکت ها یک بحثه و تلاش برای ندیدن اونها کاری دیگه ..
  من ناخوداگاه این مسئله به ذهنم رسید پس اگر در مکانی نمایشگاهی با بلندگو (به وسیله ی صدا) تبلیغ کنند و شما برای نشنیدن اون گوشهاتون را بگیرین مجرم شناخته میشین !
  یا هنگام تماشای تلویزیون هنگام تبلیغ کانال را نباید تغییر داد !!
  به نظر من هم ازادی حکم میکنه اگر میتونیم (به صورت قانونی .. البته نه این قانون ها !) تبلیغی را نبینیم هم محور تبلیغات باید خواست ما برای دیدن باشن.

 7. محمد می گوید

  از همه اینها من فقط «بلوک کردن تبلیغات» و «دانلود محتوای دارای کپی‌رایت» رو انجام میدم.
  در مورد تصویر مثلا گربه‌ای که فرمودید فکر کنم از بین بردن حق مولف فقط در حالتی پیش بیاد که مجوزی که محتوا باهاش منتشر شده نقض بشه؛ و از اونجایی که خیلی از تصاویر موجود در اینترنت بدون مجوز خاصی منتشر میشن فکر نمی‌کنم مشکل خاصی وجود داشته باشه.
  و در مورد بلوک کردن تبلیغات هم به نظرم حق بیننده سایت هم مهم و قابل اعتناست. علاوه بر اون هر سایتی باید (عرفا) مطابق با شأنی که داره برای خودش تبلیغ بگیره. یه وبسایت خیلی معتبر که از این تبلغ چشمک‌زن‌های گنده گذاشته که شما همین الان ۹۹۹۹۹۹۹ دلار برنده شدید واقعا رفتار حرفه‌ای رو انجام نداده. میشه حرفه‌ای‌تر و بهتر کار کرد.
  چرا راه دور بریم؛ همین وبلاگ یک پزشک به بهترین شکل اومده از تبلیغات متنی استفاده کرده. و این مدل تبلیغ (حتی به تعداد زیاد) اصلا برخورنده نیست و شان وبلاگ هم پایین نیومده.
  و نهایتا فکر می‌کنم اگر از روند تبلیغات سایتی خوشمون نیومد می‌تونیم خیلی راحت ازش استفاده نکنیم.
  البته استفاده‌ای که افزونه‌ای مثل adblock برای من داره افزایش سرعت لود صفحات هست.

  پ.ن: این پنجره‌های تبلیغی که مبشکل مداوم باز میشن واقعا روی اعصاب هستند. یا این وبسایت‌هایی که با هر کلیک یه پنجره رو در پس‌زمینه اجرا می‌کنن. اینها رو باید اعدام کرد!!!! 😀

 8. anon می گوید

  You have a great website, but this post is horrible.
  Blocking popups is illegal, while popups themselves illegally violates your privacy and disturbs user mental peace.
  Don’t agree with most of the rest too

 9. احمد می گوید

  با این حساب من یه تبهکار حرفه ای هستم

 10. کیان می گوید

  قانون ابداعی من دراوردی هست. در بسیاری جاها زندگی بسیاری از انسان هارو راحت تر، و رد برخی موارد زندگی تعدادی، یا بسیاری از افراد رو سخت تر میکنه.

  در کل، قانونی که احمقانه و یا غیر عملی باشه، زیر پا گذاشته میشه، حتی اگر قانون (به ادعا) الهی باشه.

 11. SiGMA می گوید

  بابت مطلب بسیار خوبتان سپاسگذارم.
  فقط ظاهراً در انتهای مطلب در نوشتن کلمه ی “دقت”، دقت کافی را بکار نبرده اید.

 12. محبوب می گوید

  پس وا مصیبتا به حال ما جماعت گرافیست و طراح وب!!
  من هارد تقریبا 1 ترابایتی عکس دارم! البته همه ش دانلود نیست ها ! بعضی ها شو از دوستان وطنی که زحمت دانلود رو کشیده بودن خریداری کردم الان نمیدونم جرمم چقدره!

  من با عکس مخالفم. عکسهایی که واترمارک دارن بله استفاده ازشون درست نیست. ولی عکس های دیگه که همین طور و به رایگان روی اینترنت هستن، چرا نباید استفاده بشن؟

  ضمن اینکه در جایی مثل ایران که عکاسان و شرکت ها، نمیتونن آرشیو های عکس بومی تولید کنن، کار گرافیست ها چی میشه پس؟ اگه به یه عکس نیاز داشته باشیم چیکار باید بکنیم؟

  ضمن اینکه من الان فهمیدم خیلی خلاف کار تر ازا ین حرفام!
  تمام نرم افزارهای Adobe، کرل، همین ویندوزخودمون، آنتی ویروس!، ….

  به نظرم همه کاربرای ایرانی یه طومار بنویسیم و امضا کنیم بفرستیم اول برای مایکروسافت که حلالمون کنه! عکسا بمونه واسه بعد!!!

 13. ADIOS می گوید

  با این وضعیت یکی بیاد منو ببره اعدام کنه

 14. کامران می گوید

  فکر کنم کسی که توی اولین خط مطلبش مینویسه چند ثانیه پارک دوبل برای خرید از مغازه که مشکلی ایجاد نمی‌کند. یک بار ندادن بلیط اتوبوس هم به کسی صدمه نمی‌زند و ازشون با عنوان خلافهای کوچک اسم میبره صلاحیت لازم رو برای ایراد گرفتن از خلافهای دیگران نداشته باشه. بخصوص که اسم سایتش هم از عنوان شریف پزشک استفاده کنه. دارم فکر میکنم کسی که بعضی خلافها رو بدون مشکل میبینه شاید صلاحیت پزشکیش هم تا حدودی جای تردید داشته باشه.

 15. ds می گوید

  اکثریتش منطقیه ولی مثلا ثبت دامین به خصوص اگه قبل از وجود شرکت مدعی باشه (یاد داستان facebook.ir افتادم) یا دورکاری (مثلا یه مهندس کامپیوتر رو در نظر بگیرید که توی مقصد قسمتی از برنامه نویسی مربوط به کارشو انجام میده باید بره مجوز بگیره!) و تا حدودی تغییر آی-پی (به ویژه اگه فرد هرینه سرویس رو پرداخت کرده باشه و از این طریق منافع سرویس دهنده به خطر نیوفته که بعید می دونم در اکثر موارد هیچن اتفاقی بیوفته) خیلی مسخره است.

 16. داوود می گوید

  به نظر من خلاف های کوچیک بلیت ندادن و پارک و… حق الناس هستن و اگر وجدان داشته باشیم، نباید از این کارها کرد. ولی تا وقتی دوستان فرنگی با ما با بدترین وضع ممکن تا می کنن و حتی طلب نفت رو هم نمیدن، این کارها افتخارآمیزه!!!
  دوستان در پاسخ هر چه قدر دوست دارن بد و بیراه بگن…

 17. mojtaba می گوید

  من که فکر می کنم درسته که ما پولی برای خیلی از خدمات نمیدیم ولی خسارت محروم موندن از خیلی از خدمات ،خیلی بیشتره

 18. Aydin می گوید

  این پست خیلی مفید بود ممنون

 19. منصور می گوید

  من موارد فوق رو همه‌رو قبول دارم که درست و بجا هستند
  بجز اون بلاک کردن تبلیغات که باید قوانینش با جزئیات همراه می‌بود
  الآن شما داخل وب‌سایت‌های زرد ایرانی که بشی، انقدر تبلیغات مختلف و رنگ و وارنگ توش هست که اصلا نمیشه مطلب اصلی رو پیدا کرد
  نگاهی به منابع سیستمی موقع باز کردن اینجور وب‌سایت‌ها گویای این هست که چقدر حجیمن و چه فشاری به سیستم شما میارن

  در مورد دریافت ویدئوها متأسفانه توی ایران ما امکان خرید قانونی اون‌هارو نداریم اما توی همین ایران خیلی‌ها هستند که امکانش رو دارند ولی حاضر نیستن ریالی براش پرداخت کنن.
  من خودم چون برای اغلب نیازهام توی ویندوز باید نرم‌افزاری رو خریداری می‌کردم (اگه هزینه خرید ویندوز رو که قبلا پرداخت شده حساب نکنیم)، ترجیه دادم سیستم عاملم رو عوض کنم و اومدم سراغ گنولینوکس. هم رایگان، هم امن‌تر و هم آزاد

  مورد اول رو که شما توی کامنت‌ها بهش ایراد گرفتین، اگه غیر از این باشه ظلم در حق اپراتور هست. بیشتر قیمت اون دستگاه توسط اپراتور پرداخت میشه و با قرارداد در واقع بصورت اقساطی به شما عرضه میشه که پس از پایان دوره قرارداد شما میتونی درخواست آنلاک کنی از اپراتور و اون‌موقع برایگان براتون انجام میدن. هرچند طی دوره قرارداد هم با دریافت مبلغی امکان آنلاک وجود داره.
  حتی همین الآن شما توی سرچ‌انجین‌ها اگه به فارسی هم در این مورد جستجو کنی، می‌تونی وب‌سایت‌هایی رو پیدا کنی که با اخذ مبلغی، درخواست آنلاک از اپراتور می‌کنند و دستگاه شما بصورت قانونی و رسمی آنلاک میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5