چگونه از سیکل معیوب یا حلقه تقویت منفی فرار کنیم؟ ترفندهایی برای انجام کارهای مثبت و موثر در کسب‌وکار به جای انبوهی از کارهای بی‌اهمیت

هرچه بیشتر کار کنید؛ افکارتان پراکنده‌تر می‌شوند

1

اخیرا با یک مدیر کسب‌وکاری صحبت کردیم که واقعا در تلاش برای پیشرفت و رسیدن به موفقیت است.

او و تیم‌اش بیش از ۸۰ ساعت در هفته کار می‌کنند و بی‌خوابی‌های زیادی متحمل می‌شوند. برخی روزها اصلا نمی‌خوابند و به سختی خانواده خود را می‌بینند ولی با گذشت زمان، به نظر می‌رسد هر هفته پیشرفت کاری کمتری نسبت به هفته قبل‌تر دارند. زمانی که ما با آن‌ها صحبت کردیم؛ در واقع داشتند به این فکر می‌کردند که دست از کار بکشند و تسلیم شوند.

همان‌قدر که دوست داریم بگوییم این مورد خاص است ولی هر روز نمونه‌اش را در صاحبان مشاغل دیگر می‌بینیم. اینکه شما هرچه بیشتر کار می‌کنید؛ افکارتان پراکنده‌تر می‌شوند و مستعد تصمیم‌گیری‌های تجاری ضعیف‌تری هستید. این تصمیم‌ها منجر به عملکرد ضعیف می‌شوند و بعد شما را وادار می‌کنند که سخت‌تر کار کنید و و باز افکار پراکنده‌تری داشته باشید و این سیکل معیوب منفی یا حلقه تقویت منفی Negative Reinforcement Loop، بارها و بارها ادامه پیدا می‌کند.

امروز می‌خواهیم نکاتی بگوییم که به شما و دیگران کمک می‌کنند چگونه یک بار برای همیشه چرخه معیوب منفی را متوقف کنید و یک پیشرفت واقعی و قابل اندازه‌گیری در کسب‌وکارتان داشته باشید.

به تعطیلات بروید

وقتی خسته شده‌اید؛ هرچه بیشتر کار کنید؛ هیچ کمکی به خودتان و کسب‌وکارتان نکرده‌اید. شاید از نظر فیزیکی کارهای زیادی انجام داده باشید ولی از نظر کارایی و بهره‌وری بی‌نتیجه هستند.

بنابراین، اولین توصیه این است که کمی استراحت کنید و به خودتان مرخصی بدهید. در یک موقعیت ایده‌آل، شما باید هر سه ماه یک بار برای استراحت و تجدید قوا به مرخصی بروید اما اگر فکر می‌کنید کسب و کار شما برای چنین تعطیلات طولانی آماده نیست؛ یک کار کوچک را شروع کنید. یک روز جمعه مرخصی بگیرید و به ساحل یا جنگل بروید. با اعضای خانواده یا یکی از دوستان خود یک نهار طولانی بیرون از دفتر کار یا منزل بخورید و بعد ساعت ۵ بعد از ظهر به خانه بروید؛ حتی اگر یک فهرست از کارهای باقی مانده روی میز کار شما هست. مطمئن باشید، فردا با انرژی و قدرت مغزی بیشتر و روحیه‌ای سرحال برای مقابله با کارهایی که باید انجام دهید؛ در دفتر کارتان حاضر می‌شوید.

آنچه که باید انجام شود را روشن و واضح مشخص کنید

یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که صاحبان کسب‌وکار گرفتار حلقه تقویت منفی می‌شوند این است که ایده روشنی از آنچه که باید وقت خود را صرفش کنند؛ ندارند. آن‌ها غرق در خواسته‌های دائمی می‌شوند که پیش روی خود می‌بینند. حلقه بی‌نهایتی از کارهایی مانند ایمیل‌ها، پیام‌ها، شبکه‌های اجتماعی، جلسات و کارهای روزمره دیگری که باید انجام شوند و آن‌ها را بمباران می‌کنند.

آن‌ها هر روز سعی می‌کنند مشکلات فوری و اضطراری که در محل کار بروز کرده را رفع کنند و بعد سریعا سراغ خواندن ایمیل‌ها، جواب دادن به نامه‌ها و پیام‌ها، چک کردن شبکه‌های اجتماعی و کارهای کوچک و بی‌اهمیت بروند و جلوی آن‌ها تیک اتمام کار بزنند اما در نهایت، کارهای واقعی، کارهایی که باعث پیشبرد کسب‌وکار می‌شوند؛ روی زمین باقی مانده و انجام نمی‌شوند.

بنابراین، شما در حلقه‌ای از کارهای شلوغ غیرمولد گیر کرده‌اید. روشن شدن آنچه که باید هر روز انجام دهید؛ به شکستن این چرخه کمک می‌کند و باعث می‌شود روی چیزهایی تمرکز کنید که بیشتر باعث بهبود کسب‌وکارتان می‌شوند.

اولویت‌بندی کنید

هنگامی که درباره کارهایی که باید انجام شوند و کارهایی که باید نادیده گرفته شوند یا واگذار شوند؛ چشم‌انداز روشن و واضحی پیدا کردید؛ وقتش رسیده که یک قدم جلوتر رفته و کارهای مهم را اولویت‌بندی کنید.

فرض کنید امروز ۵ کار در فهرست شما قرار دارند که نیازمند زمان و توجه شما هستند. از این فهرست فراتر بروید و یکی از آن‌ها را انتخاب کنید که بیشترین تاثیر را بر کسب و کار و درآمد شما می‌گذارد. کاری را انتخاب کنید که به محض رسیدن به دفتر کار باید انجام دهید.

اکنون، صرف‌نظر از بقیه روزتان، مطمئن هستید که مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای کسب‌وکارتان انجام دهید را به پایان خواهید رسانید. اینکه شما چقدر موفق هستید؛ وابستگی زیادی به این دارد که چگونه دومین و سومین کار با اولویت خود در طول یک روز را انتخاب و برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید.

با این ترفندها می‌توانید به طور موثری حلقه تقویت منفی را شکست دهید.

منبع Inc
 
1 نظر
  1. محسن برجی می گوید

    یادداشتی ارزشمند و خواندنی بود. متشکرم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.