چگونه با تکنیک «Choose Again Method» افکار منفی خود را به مثبت تبدیل کنیم

0

همه ما در این موقعیت قرار گرفتیم: فهرستی از کارهایی که باید انجام شوند ولی زمان به اندازه کافی نداریم. زمان به سرعت در حال گذشتن است و ما نمی‌دانیم چه باید کرد؛ کدام کار را انجام داد و چگونه باید این همه کار را در زمان مقرر به پایان رساند.

در این وضعیت، ذهن ما برای یک لحظه مورد هجوم افکار منفی قرار می‌گیرد و سراسر وجودمان مملو از استرس و اضطراب می‌شود. توان فکر کردن درست نداریم و بدترین نتایج به ذهن‌مان می‌رسند. اینکه شکست خوردیم و شایستگی جایگاهی که در آن هستیم را نداریم. احساس می‌کنیم در حال غرق شدن هستیم و دیگر راهی برای برون‌رفت از این وضعیت نیست.

خوب، طبیعی است وقتی افکار منفی تمام ذهن و حواس ما را به درگیر کرده باشند؛ انرژی و انگیزه‌ای برای ادامه دادن باقی نماند و فقط یک توپ بزرگ از استرس و نگرانی باشیم.

اینجا است که تکنیک «Choose Again Method» استفاده می‌شود. تکنیکی که «گابریل برنشتاین» آن را مطرح و ترویج کرده است. گابریل یک مربی زندگی، سخنران انگیزشی، جزو نویسنده‌های پرفروش نیویورک‌تایمز و دارای چندین کتاب معروف است.

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

گاربریل می‌گوید متد «Choose Again Method» به شما کمک می‌کند از دالان‌ها و مارپیچ‌های افکار منفی خود خارج شوید و طرز تفکر مثبتی در پیش بگیرید. این تکنیک هم برای محیط کار و هم برای توسعه شخصی و زندگی کاربرد دارد.

متد «Choose Again Method»

«گابریل برنشتاین» می‌گوید هر زمان در وضعیتی سردرگم، استرس‌زا و ناامیدکننده قرار گرفتید؛ با «Choose Again Method» ورق را برگردانید. هدف این است که از یک وضعیت فکری کاملا منفی به سوی وضعیت‌های مثبت‌تری پیش بروید.

گابریل در کتاب «Super Attractor: Methods for Manifesting a Life Beyond Your Wildest Dreams» خود می‌نویسد: «ممکن است شما بپرسید چگونه می‌توان از افکار منفی که سالیان درازی همراه ما بودند؛ خلاص شد. من به شما اطمینان می‌دهم این کار چندان سخت نیست. فرقی نمی‌کند این افکار منفی دو هفته است که در ذهن و ضمیرناخودآگاه شما پدید آمدند یا بیست سال با شما بودند. شما می‌توانید با یک انتخاب ساده در مسیر بهتری برای رسیدن به آنچه می‌خواهید؛ قرار بگیرید.»

به گفته گاربریل، متد «Choose Again Method» شامل سه مرحله ساده برای تغییر افکار از وضعیت منفی به وضعیت مثبت است. سه مرحله گرفتن، رها کردن و دوباره گرفتن افکار و اندیشه‌ها تا از یک وضعیت به وضعیت دیگری بروید:

۱- به خود افکارتان، توجه کنید

اولین قدم در بهبود روحیه شما و دور شدن از افکار منفی، توجه به خود افکاری است که در ذهن شما هستند. یک قدم عقب‌تر بروید و دنبال افکار و چیزهایی بگردید که شما را آزار می‌دهند. سعی کنید به صورت منطقی یک مسئله را ارزیابی کرده و دلیل این ذهنیت پریشان و منفی خود را پیدا کنید.

از خودتان بپرسید «من چه احساسی دارم؟» و بعد یک خودکار و دفتر بردارید و هرچه در ذهن‌تان می‌آید را روی کاغذ بیاورید. به‌ویژه، اگر متوجه شدید این مسئله پیچیده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کردید؛ همه دلایل ممکن را بنویسید و روی آن‌ها فکر کنید.

مثلا، ممکن است شما یک جلسه کاری مهم با رئیس‌تان دارید و برای همین دچار استرس و اضطراب شدید. بهتر است همه دلایل ترس از این جلسه را روی کاغذ بیاورید. اینکه چرا احساس فشار زیادی روی خود دارید و چرا چنین جلسه‌ای باید بد به پایان برسد و شما به نتیجه دلخواه نرسید.

۲- خودتان را تبرئه کنید

هنگامی که به ریشه افکار منفی خود رسیدید و دریافتید چه مسائلی شما را آزار می‌دهد و باعث نگرانی و اضطراب شما شده است؛ سعی در تبرئه کردن آن‌ها کنید. به خودتان بقبولانید که این اتفاق‌ها و مسایل عادی و طبیعی هستند.

به زبان ساده، به نیمه پر لیوان فکر کنید و خودتان را مقصر ندانید. به خودتان بگویید شما دخالتی در این احساسات منفی ندارید یا کاری نکردید که حالا برای آن نگران و مضطرب باشید.

افکار منفی به شما این امکان را می‌دهند که سراغ نتیجه‌ای بروید که اصلا نمی‌خواهید. عملکرد شما را به صفر رسانده و به شما کمک می‌کنند به چیزی برسید که دایما از بابت رخ دادنش احساس نگرانی دارید. بنابراین؛ باید دقیقا برعکس فکر کنید.

۳- دوباره انتخاب کنید

هنگامی که دنبال افکار منفی خود رفتید و بعد از نتایج آن‌ها خلاص شدید و از زیر بار فشار خودتان را خارج کردید؛ حالا از خودتان بپرسید «چه احساس و افکاری باعث بهبود حال من می‌شود؟»

این می‌تواند فهرستی از افکار و کارها باشد که باعث می‌شود دوباره به سراغ وضعیت منفی سابق نروید و افکار مثبت‌تری در ذهن داشته باشید. چه احساس‌هایی باعث بهتر شدن کار شما می‌شوند؟

مثلا، اگر از جلسه با رئیس خود نگران بودید و بعد دلیلی برای این نگرانی و ترس نیافتید؛ حال وقتش است که به چیزهای مثبت فکر کنید. اینکه شاید در این جلسه مورد تشویق قرار بگیرید یا بابت نتیجه خوب پروژه‌ای ازتان تقدیر شود. دیگران درباره شما نکات مثبتی را به مدیرتان انتقال دادند و اکنون قرار است ارتقای شغلی پیدا کنید.

تا هنگامی که دلیل بزرگی برای فشار و استرس نداشته باشید؛ نباید در افکار منفی غوطه‌ور باشید. گاهی اوقات شما یک اشتباه بزرگ مرتکب شدید و اکنون می‌دانید که باید منتظر تنبیه باشید. باز در این شرایط، بهتر است به احساس‌ها و افکاری فکر کنید که وضعیت مثبت‌تری برای شما رقم زده و از فکر کردن به بدترین اتفاق ممکن دوری کنید. دنبال دلایلی در ذهن بگردید که باعث می‌شوند تنبیه شما نرم‌تر، با تخفیف و یا اغماض همراه شود.

بنابراین، متد «Choose Again Method» سعی در یافتن یک فکر منفی، تبرئه ذهن از آن و جایگزین کردن یک فکر مثبت به جای آن است.

منبع

   

پستهای اخیر

این دستگاه می‌تواند به پزشکان بگوید چقدر هوشیار هستید

شما چقدر هوشیار هستید؟ به نظر یک سوال غیر قابل پاسخ باشد. تحقیقات جدید دانشگاه کمبریج ادعا می‌کند می‌توانند سطح هوشیاری شما را به طور دقیقی بسنجند. این تکنیک توسط یک دانشمند مغز و اعصاب به نام Srivas Chennu توسعه داده شده است. او با…

اکنون همه افراد می‌توانند تصاویر ۴K روی دستگاه‌های اندرویدی و iOS توییت کنند

در اوایل ماه مارس، توییتر به محدودی از کاربران اجازه داد تصاویر 4K را برای توییت‌های خود در دستگاه‌های اندروید و iOS آپلود و استفاده کنند. اکنون، توییتر این ویژگی را در دسترس همه کاربران قرار داده است. برای افرادی که نگران هستند این…

۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.